Neuvěřitelné konspirační teorie? Tyto historky svět považoval za výmysl, byly přitom pravdivé

Mnoho teorií veřejnost odepsala. Buď proto, že byly příliš divoké, nebo by byly zahanbující, pokud by se jednalo o pravdu. Konspirační teorie se často šíří rychlostí lesního požáru, jak jsou bláznivé, ale nedávný průzkum politologů Erica Olivera a Thomase Wooda prokázal, že polovina Američanů některé z konspirací věří. Server lolwot.com nabízí přehled konspiračních teorií, kterým v době jejich zveřejnění nikdo nevěřil. Dříve či později se ukázalo, že šlo o skutečnost.

Operace Paperclip

V květnu 1945 americký prezident Truman schválil začátek operace, kdy měli být z Německa do USA přepraveni vědci, jejichž znalosti se mohly hodit. Bílý dům si stanovil podmínku, že se musí jednat pouze o osoby, které nebyly v nacistické NSDAP. Americké speciální jednotky byly ovšem tak nažhavené na příliv mozků, že nelenily a talentovaným vědcům vymazaly záznamy o práci pro Hitlera.

Za nejdůležitějšího byl pokládán Wernher von Braun. Dalšími objekty zájmu byli raketoví inženýři, chemici, lékaři a experti na námořní zbraně. V září 1945 přiletělo do USA prvních sedm německých vědců, mezi kterými byl i Wernher von Braun. V následujících měsících bylo převezeno více než 100 dalších odborníků, například Anton Flettner, Walter Dornberger, Alexander Lippisch či Walter Schreiber. Wernher von Braun se stal ředitelem Marshall Space Flight Center v Alabamě a později tvůrcem rakety Saturn V, která byla použita v programu Apollo.

CIA zaplatila svědkyni kurz herectví

V roce 1990 patnáctiletá Kuvajťanka Nayirah al-Sabahová dosvědčila jménem americké vlády, že na vlastní oči viděla irácké vojáky dělat odporné věci na dětech v Kuvajtu. Její slova pomohla přesvědčit veřejnosti o oprávněnosti vojenského úderu proti Bagdádu.

CIA byla tehdy neobyčejně „svědomitá" a dívce dokonce zaplatila hodiny herectví. Její výkon byl natolik přesvědčivý, že v roce 1991 USA odstartovaly operaci „Pouštní bouře". Necelý rok poté přišel s touto „konspirací" jistý zvídavý novinář a nakonec přiměl CIA vyjít s pravdou ven.

Poprvé v dějinách padl prezident USA

Když byli v roce 1972 republikáni poprvé obviněni z toho, že „čmuchali" v sídle demokratů, lidé váhali, zda tomu lze věřit. O dva roky později se ukázalo, že nešlo o konspiraci. Audionahrávky potvrdily, že prezident Nixon dobře věděl, o co jde. A o co šlo? Republikáni se rozhodli, že napíchnou centrálu demokratů a navíc ji budou sledovat z nedalekého hotelu Watergate. Tento skandál otřásl světem a poprvé v dějinách USA prezident odstoupil z funkce.

CIA jako drogový dealer

Novinář Gary Webb, držitel Pulitzerovy ceny, v roce 1996 publikoval investigativní článek „Temné spojenectví" (Dark Alliance), ve které tvrdil, že agenti CIA jsou zapleteni do pouličních gangů a kšeftů s drogami, z kterých profitovali. Žurnalista napsal, že CIA pašovala kokain pro tzv skupinu „Contra", která vedla v Nikaraguy válku proti tamější vládě (1979 – 1990).

Frederick Hitz, jeden z nejvýše postavených lidí v CIA, přiznal, že informace byla pravdivá, ovšem tento skandál byl zcela zastíněn aférou Clinton-Lewinská v roce 1998. Gary Webb byl v roce 2004 nalezen mrtev s dvoujitým (!) průstřelem lebky. Policie to uzavřela jako sebevraždu.

Pokusy na lidech? Ano, přiznaly USA po letech

V roce 1997 se prezident Bill Clinton omluvil za strašlivý experiment v alabamském městě Tuskegee, který začal v roce 1932. Úřad veřejného zdraví (PHS) kývl na studii o tom, jak se syfilis projevuje u Afroameričanů a zda je nějaký rozdíl v dopadech pohlavní nemoci na jejich organismus oproti bělochům (Tuskegee Syphilis Study).

Když zdravotníci zjistili, že je afroamerický muž nakažen syfilitidou, tuto informaci zatajili a neléčili ho. Výsledkem byly stovky mrtvých. O pokusech se začala poprvé veřejně mluvit v okamžiku, kdy USA vstoupily do druhé světové války a zjistilo se, že 250 odvedenců z Alabamy má lues. Ani tehdy PHS nedovolil jejich léčbu. Tato teorie byla pokládána za konspirační až do výše zmíněného roku 1997.

Související

Ilustrační fotografie.

The Conversation: Jak se bavit o konspiračních teoriích v pěti snadných krocích

Instinktivní reakcí v rozhovorech s lidmi, kteří věří konspiračním teoriím, mnohdy bývá snaha o vyvracení jejich přesvědčení fakty nebo autoritativní sdělování informací. Přímá konfrontace ale funguje jen málokdy. Konspirační teorie jsou přesvědčivé a většinou míří na emoce a pocit osobní identity. I kdyby se vám vyvrácení konspiračních teorií podařilo, je těžké udržet krok s tím, jak rychle se objevují a šíří. Studie z roku 2015 a 2016 například ukázaly, že šiřitelé konspiračních teorií o viru zika na twitteru počtem dvakrát převyšovali ty, kteří se dané teorie snažili vyvrátit, píše server The Conversation.

Více souvisejících

Konspirační teorie USA (Spojené státy americké) historie tajemství záhady

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Ebráhím Raísí

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

včera

Natálie Grossová ve filmu Společně sami.

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

včera

Zbyněk Stanjura

Stanjura by uvítal odchod Pavla Novotného z ODS

Ministr financí a místopředseda ODS Zbyněk Stanjura by uvítal, kdyby se Pavel Novotný rozhodl sám ze strany odejít. Stanjura to řekl v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce.

včera

včera

David Pastrňák

Pastrňák se Zachou prošli zdravotní prohlídkou a jsou blízko účasti na domácím MS

Největší česká hokejová hvězda David Pastrňák je blízko tomu, aby mohla být v pondělí přivítána v Praze, kde by se připojila k národnímu týmu na mistrovství světa. Poté, co útočník se svým Bostonem vypadl z play-off kanadsko-americké NHL, měl nyní projít bez problémů nezbytnou zdravotní prohlídkou a na základě toho ho tak jeho zaměstnavatel může uvolnit. Zdravotní prohlídkou pak prošel i další bostonský medvěd Pavel Zacha.

Aktualizováno včera

včera

včera

Peter Pellegrini

Pellegrini: Někteří politici nejsou schopni sebereflexe. Na kulatý stůl nedozrál čas

Na kulatý stůl slovenských politických stran zatím ani po atentátu na Roberta Fica (Smer-SD) nedozrál čas, řekl zvolený prezident Peter Pellegrini v neděli. Pellegrini se v týdnu sešel s prezidentkou Zuzanou Čaputovou a navrhl jednání politických subjektů. Občany dnes vyzval, aby se nenechali unést negativními emocemi, které může přinést další politický souboj. 

včera

včera

včera

Bouřka, ilustrační fotografie.

Počasí: V Česku dnes udeří bouřky. Meteorologové upřesnili výstrahu

V Česku od dnešní 14. hodiny hrozí silné bouřky. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) aktualizoval výstrahu, která se nově týká severních, severovýchodních a východních Čech a části Moravy až do půlnoci. Nejmenší pravděpodobnost výskytu bouřek je na jižní Moravě a v částech Vysočiny a Zlínského kraje.

včera

Robert Fico

Fico je mimo ohrožení života, oznámili lékaři

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD), který se ve středu stal obětí atentátu, je aktuálně mimo ohrožení života, uvedl v neděli vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák (Smer-SD). Ficův stav je ale nadále vážný. 

včera

Policie SR, ilustrační fotografie

Slovenská policie obvinila lidi, kteří schvalovali atentát na Fica

Slovenská policie obvinila tři lidi, kteří na sociálních sítích schvalovali středeční atentát na premiéra Roberta Fica (Smer-SD), uvedla policejní mluvčí Denisa Bárdyová. Obvinění jsou v cele předběžného zadržení, informovala agentura TASR. Fico je hospitalizován v nemocnici v Banské Bystrici ve vážném, nicméně stabilizovaném stavu. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Tornádo na Ústecku se potvrdilo. Pohybovalo se i přes tok Labe

Podezření na sobotní výskyt tornáda na Ústecku se potvrdilo, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti X. Tornádo se pohybovalo i přes říční tok. Experti se chystají na terénní průzkum místa. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy