Vláda osmanských sultánů skončila v Turecku na začátku 20. století. Se vznikem nové turecké republiky je spojeno jméno Mustafa Kemal Atatürk. Republikán a obdivovatel Evropy rázně zatočil s vlivy islámu na každodenní život. S náboženským fundamentalismem v Turecku zúčtoval s pověstným jižanským temperamentem, jelikož se narodil v Řecku.
V mládí Atatürk, což je přezdívka obvykle překládaná jako Otec Turků, dokonce na přání matky navštěvoval islámskou školu. Teologická epizoda však trvala jen několik týdnů, zasáhl totiž otec, který chtěl mít ze syna obchodníka jako je on. Nakonec Atatürk vystudoval vojenskou akademii v Istanbulu a v dráze vojáka rovněž pokračoval. Slavil několik dílčích velitelských úspěchů, v jinak neúspěšných válkách proti Itálii a proti Trojdohodě. Angažoval se rovněž v hnutí mladoturků angažovaném ve svržení posledního osmanského sultána. Nicméně poté, co se sám dostal k moci v čele Lidové strany, jejímž byl zakladatelem, mladoturky zakázal a roku 1923 založil první republiku Turecko.
Proti islámu
Atatürka islám nikdy příliš neoslovoval. Naopak k němu měl znatelný despekt. Jeho vztah nejlépe charakterizuje výrok „islám je dobrý nanejvýš pro změkčilé Araby, nikoli však pro Turky, kteří jsou dobyvatelé a muži.“ Zavedl novou ústavu, která zapříčinila počátek úplné sekularizace Turecka s cílem modernizovat zemi po vzoru západoevropských států. Vypudil ze země Abdula Mešida synovce posledního chalífy a vůdce sunitských muslimů, což bylo v zemi ještě nepřivyklé přicházejícím novotám vskutku neslýchané. A to byl teprve začátek.
Konec muslimských čepiček
Pozice nového tureckého vůdce s ateistickými názory byla pevná, a tak s reformami vesele pokračoval. Zakázal nosit mužům tradiční červené pokrývky hlavy - fezy, které používaly i jihoslovanské muslimské jednotky Rakousko-Uherské armády. Nově se měl v Turecku nosit klobouk s krempou jako v Evropě. Pro radikální muslimy to byl problém, jelikož krempa je ukrývala před Alláhem, což se nemělo. Je asi jasné, že s uplatňováním práva šaría byl konec a muslimští kazatelé byli kontrolovaní policií, aby Atatürkovy reformy nemohli příliš kritizovat. Zrušil také islámský kalendář, který počítal letopočet od vyhnání Mohameda z Medíny. Nadále se roky počítaly od narození Krista jako v Evropě, hodiny se počítaly od půlnoci do půlnoci nikoli od východu do západu slunce a orientální systém měr a vah byl nahrazen desítkovou soustavou.
Ženy s šátkem i bez něho
Nejprogresivnější reformy se týkaly postavení žen ve společnosti. Není se čemu divit Atatürkovou manželkou byla ve Francii vychovaná feministka Latife Uşşaki. Těžko říct, jestli Atatürk fandil i feminismu ve vlastní domácnosti, ale po roce manželství se nechal rozvést. Přesto nově žena začala patřit jen sobě nikoliv muži a rovněž byly zakázány šátky. Záhy však zákaz musel být zmírněn a dodnes je nošení šátku v Turecku dobrovolné a ženy si rozhodují samy, jestli ho chtějí nosit. Šátky jsou zakázány jen na univerzitách a při výkonu úřednické profese. Ženy rovněž dostaly volební právo, čím už ale Turecko předběhlo i celou řadu evropských zemí jako Francii, Švýcarsko nebo Portugalsko. Československo nikoliv, vzhledem k tomu že feminista Masaryk prosadil volební právo žen jako v jednom z prvních států na světě roku 1920 (stejně jako v liberálním Nizozemsku).
Odkaz mezi dvěma tradicemi
Přestože je Atatürk tureckým národním hrdinou, je dnes vnímán rozporuplně. Mezi vyznavači tradičních tureckých způsobů, často propojených s islámským náboženstvím, se příliš velkému obdivu netěší. Naopak v armádě, která má v Turecku díky konfliktům z Řeckem i s dalšími sousedy mimořádné postavení, se těší jeho odkaz velké úctě. To se netýká jen vzpomínky na významného státníka a vojenského důstojníka, ale především jeho myšlenkového odkazu směřujícího k sekularizovanému Turecku.
Související
Rusku uštědřil porážku v Sýrii „nečekaný“ soupeř. Na úkor Moskvy sílí vliv jiné země
Pád Asada jako jeden z největších ruských neúspěchů. Expert pro EZ řekl, co teď Sýrii čeká
Turecko , historie , islám , reformy , Mustafa Kemal Atatürk
Aktuálně se děje
před 30 minutami
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
před 1 hodinou
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
před 1 hodinou
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
před 2 hodinami
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
před 3 hodinami
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
před 3 hodinami
Robert Fico je u Putina v Kremlu
před 4 hodinami
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
před 4 hodinami
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
před 5 hodinami
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
před 6 hodinami
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
před 6 hodinami
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
před 8 hodinami
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
před 10 hodinami
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
před 11 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 13 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 21 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek