Proč kvůli stresu přibíráme? Vědec dobrovolně podstoupil nepříjemný test, výsledky hovoří jasně

Všichni dobře víme, proč tloustneme. Prostě přijmeme více kalorií, než jich stihneme spálit. To je sice pravda, ale neposkytuje nám to odpověď na tu nejzajímavější otázku - proč se přejídáme?

Zná to snad každý z nás. Z ničeho nic nás přepadne mlsná a my si musíme dát kousek čokolády nebo dortu. A to i přesto, že dobře víme, že toho budeme za pár minut litovat. Je to jen naše nenasytnost? Přestože sebekontrola je důležitá, existují důkazy o tom, že stres hraje významnou roli v nárůstu hmotnosti.

Chronický stres narušuje náš spánek a hladinu cukru v krvi. To vede ke zvýšenému pocitu hladu. A to zase vede k dalšímu narušení spánku, dokonce k vyšší hladině stresu a ještě k většímu narušení hladiny cukru v krvi. Tento koloběh může časem vést nejen k nezdravé hladině tělesného tuku, ale i k diabetu typu 2, vysvětluje server BBC.

Aby vědci věděli, co vše se v takovém případě může stát, doktor Giles Yeo se rozhodl za pomoci vědců z univerzity v Leedsu prožít zvlášť stresující den. Vědci z Leedsu začali tím, že požádali Gilesa, aby podstoupil něco, co se jmenuje Maastrichtův stresový test.

Posadili ho před počítač a přinutili ho rychle počítat. Pak začal dělat chyby, které jsou pro některé lidi velmi stresující. Poté ho přiměli, aby položil ruku do studené vody a držel ji tam. Před a po těchto testech měřil tým Gilesovu hladinu cukru v krvi.

Naše hladina cukru v krvi stoupá, když jíme, a u zdravého člověka, jako je Giles, se rychle vrátí k normálu. Vědci ale zjistili, že v den, kdy byl Giles záměrně provokován, jeho hladina cukru v krvi vyskočila na dlouhé tři hodiny – a až pak se vrátila do normálu. To je asi šestkrát delší doba než u předchozího dne bez stresu.

Důvodem je to, že když jste stresovaní, vaše tělo se dostane do režimu „bojuj nebo uteč.“ Vaše tělo si myslí, že je napadeno a uvolňuje do krve glukózu, aby vám poskytlo energii pro vaše svaly.

Pokud však tuto energii nespotřebujete, abyste utekli před nebezpečím, pak vaše slinivka začne ve velkém produkovat inzulín, aby opět zvýšila hladinu cukru v krvi. Tyto stoupající hladiny inzulínu a klesající hladiny cukru v krvi způsobují, že cítíte hlad - což je důvod, proč máte potíže odolat sladkému, když jste ve stresu.

Stejné reakce přicházejí, když špatně spíte. Nedávná studie, kterou provedli vědci na King's College v Londýně, zjistila, že organismus lidí trpících nedostatkem spánku vytváří příliš mnoho inzulínu, který ale není dostatečně efektivně využit.

Během šestiletého výzkumu se ukázalo, že u nespavců postupně docházelo k poruchám metabolismu krevní glukózy. U lidí spících méně než 6 hodin denně se pak podle vědců během šesti let s téměř pětkrát větší pravděpodobností rozvine porucha metabolismu cukrů, než u těch, kteří si dopřávají delší spánek.

Související

Více souvisejících

stres cukrovka věda zdraví

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy