Svátek zamilovaných se nezadržitelně blíží a slaví jej u nás bezmála dvě třetiny Čechů. Zbytek lidí jej z mnoha důvodů odmítá, nejčastěji proto, že jsou sami, nebo odmítají slavit "komerční americký svátek". Původ těchto oslav přitom sahá hluboko do české historie.
Kdo byl původně Svatý Valentýn není tak lehké určit. Předpokládá se, že v dávných dobách ve starověkém Římě se v tento den slavil svátek Lupercalia. V předvečer dne byly do urny vloženy lístečky se jmény dívek a mladí muži poté lístečky tahali. Dívka, kterou si vybrali, měla být jejich partnerkou.
Jak se z tohoto svátku ale stala oslava Valentýna? Jeho vznik se datuje do období, kdy Římu vládl Claudius II. Ten zakazoval svým vojákům, aby se ženili nebo zasnubovali. Bál se dezerce a odmítání vojáků nastupovat do nebezpečných bitev. Valentýn ale jeho nařízení vzdoroval a tajně oddával vojáky s mladými ženami.
To se Římanům nelíbilo a Valentýna zatkli. 14. února ho následně popravili a svátek Luprecalia splynul s oslavami mučednictví Svatého Valentýna. Ani stovky let poté se ale nenesl tento den v duchu romantických oslav.
Předpokládá se, že historicky poprvé je 14. únor spojován s romantickou láskou až od 14. století. Geoffrey Chaucer ve svém díle Ptačí sněm popisoval, jak si ptáci vybírají partnerky. Ve skutečnosti ale báseň napsal na počet zasnoubení anglického krále Richarda II. s dcerou Karla IV., princeznou Annou Českou.
Chaucer, který u dvora působil jako diplomat, tak dal svým dílem poprvé vzniknout romantickému svátku, známému dnes jako oslava Svatého Valentýna neboli Svátek zamilovaných. Jde samozřejmě o jeden z historických výkladů, na druhou stranu první důvěryhodný, který popisuje vznik romantického duchu v tomto svátku.
Ať už pochází oslavy z Česka, Británie nebo Říma, jde původně o evropský svátek. Nemalá část Čechů se ale domnívá, že jeho oslava má původ v zámoří, což je z historického hlediska nesmyslné.
Zbytek Čechů tento svátek ale oslavuje, a to ve velkém. Nejvyšší částky vydáme zejména při pozvání partnera do restaurace, Češi totiž za valentýnskou večeři průměrně zaplatí kolem 800 korun. Pozvání partnera do restaurace tak jasně vede a Valentýna tímto způsobem slaví podle mnoha průzkumů zhruba 20 % Čechů, jsou ale i jiné oblíbené způsoby.
V těsném závěsu jsou nákupy čokolád a dezertů (19 %). Ty o něco častěji nakupují ženy, průměrně za ně utratí do 300 korun. Naopak květiny jsou doménou mužů, jako hlavní Valentýnský výdaj je dokonce plánuje 29 % všech českých mužů. Za kytici pro svou partnerku přitom zaplatí v průměru téměř 600 korun.
Na Slovensku se Valentýn uchytil ještě silněji. Neslaví ho jen pětina Slováků, přesto ale celkově utratí o něco méně. Nejpopulárnějším slovenským dárkem je totiž sladké, za čokoládu a dezerty přitom Slováci v průměru utrácí okolo 10 eur.
Každý třetí Čech a každý pátý Slovák plánují svou partnerku na Valentýna obdarovat květinami. U mužské populace Čechů jsou přitom květiny nejoblíbenější dárek pro jejich něžné polovičky. Slováci svým partnerkám dopřávají sladké překvapení, nejčastěji jim plánují věnovat čokoládu či dezerty.
Podle údajů evropského statistického úřadu (Eurostat) se květiny v Evropě pěstují na více než 80 tisících hektarech, což představuje téměř 1 % veškeré orné půdy v Evropě. Slovensko ani Česko však zdaleka nepatří mezi květinové velmoci, v obou zemích zabírají jen přibližně 0,01 procenta orné půdy.
Související

Valentýnská svatba Petra Voka z Rožmberka. Mladičkou šlechtičnu si před 445 lety bral skutečně z lásky

Nejen svatý Valentin. Kdo další je patronem zamilovaných?
svátek svatého valentýna , Láska, intimnosti, vztahy
Aktuálně se děje
před 1 minutou

USA a Ukrajina podepsaly dohodu o strategických nerostných surovinách
před 1 hodinou

Prvomájová předpověď počasí. Oproti středě se oteplí
včera

Obchody i doprava. Květnové svátky mají vliv na více oblastí
včera

Češi od zítra platí vyšší koncesionářské poplatky. Rozšiřuje se i okruh poplatníků
včera

Pavel vezme belgického krále i mimo Prahu, potvrdil Hrad
včera

Dnes se pálí čarodějnice. Kdo skutečně skončil za čarodějnictví na hranici?
včera

Počasí už na jaře láká na vodu. Stav na řekách ani po zimě není ideální
včera

Zemřel Ladislav Mareš, autor slavné české stolní hry Dostihy a sázky
včera

80 let od sebevraždy Adolfa Hitlera a Evy Braunové. Kdo byla Vůdcova milenka?
včera

Útočník z Třeboně zemřel v nemocnici. Policejní zásah vyšetřuje inspekce
včera

Blackout ve Španělsku nezpůsobil jen ekonomické škody. Vyžádal si i mrtvé
včera

Evropa a vojenská cvičení. Proč nezvládáme to, co Britové dělají už staletí?
včera

Projev Trumpa plný lží? Pochvaly si vycucal z prstu, ukázal fact check
včera

Čína se Trumpovi směje. Jak na ni ale skutečně dopadá obchodní válka?
včera

Vyměníme soukromí za bezpečí? I bez sběru dat lze čelit kyberhrozbám, není to ale lehké, upozorňuje Půčková
včera

Svět na prahu nové války: Jaderné mocnosti zaútočí do 36 hodin, tvrdí zpravodajci
včera

Jednání s Trumpem vyvolává v Japonsku obavy. Zbytek světa by se měl bát také
včera

Von der Leyenová Trumpovi rázně vzkázala, co svými cly způsobil
včera

Chtěl bych být papežem, prohlásil Trump
včera
Za zabíjení Rusů body, za ty nové vybavení. Ukrajinská armáda udělala z války hru
Ukrajinská armáda se rozhodla zavést netradiční systém motivace svých vojáků. Odměňuje je herními body za ničení ruské techniky i zabité vojáky. Za nasbírané body si pak jednotky mohou pořídit nové drony a vojenské technologie, které si samy vyberou. Cílem systému je nejen zvýšit efektivitu boje, ale také obejít zdlouhavé byrokratické procesy při nákupu výzbroje.
Zdroj: Libor Novák