Americký svátek? Ani náhodou.Překvapí vás, kdo skutečně vymyslel Valentýna

Svátek zamilovaných se nezadržitelně blíží a slaví jej u nás bezmála dvě třetiny Čechů. Zbytek lidí jej z mnoha důvodů odmítá, nejčastěji proto, že jsou sami, nebo odmítají slavit "komerční americký svátek". Původ těchto oslav přitom sahá hluboko do české historie.

Kdo byl původně Svatý Valentýn není tak lehké určit. Předpokládá se, že v dávných dobách ve starověkém Římě se v tento den slavil svátek Lupercalia. V předvečer dne byly do urny vloženy lístečky se jmény dívek a mladí muži poté lístečky tahali. Dívka, kterou si vybrali, měla být jejich partnerkou.

Jak se z tohoto svátku ale stala oslava Valentýna? Jeho vznik se datuje do období, kdy Římu vládl Claudius II. Ten zakazoval svým vojákům, aby se ženili nebo zasnubovali. Bál se dezerce a odmítání vojáků nastupovat do nebezpečných bitev. Valentýn ale jeho nařízení vzdoroval a tajně oddával vojáky s mladými ženami.

To se Římanům nelíbilo a Valentýna zatkli. 14. února ho následně popravili a svátek Luprecalia splynul s oslavami mučednictví Svatého Valentýna. Ani stovky let poté se ale nenesl tento den v duchu romantických oslav. 

Předpokládá se, že historicky poprvé je 14. únor spojován s romantickou láskou až od 14. století. Geoffrey Chaucer ve svém díle Ptačí sněm popisoval, jak si ptáci vybírají partnerky. Ve skutečnosti ale báseň napsal na počet zasnoubení anglického krále Richarda II. s dcerou Karla IV., princeznou Annou Českou.

Chaucer, který u dvora působil jako diplomat, tak dal svým dílem poprvé vzniknout romantickému svátku, známému dnes jako oslava Svatého Valentýna neboli Svátek zamilovaných. Jde samozřejmě o jeden z historických výkladů, na druhou stranu první důvěryhodný, který popisuje vznik romantického duchu v tomto svátku.

Ať už pochází oslavy z Česka, Británie nebo Říma, jde původně o evropský svátek. Nemalá část Čechů se ale domnívá, že jeho oslava má původ v zámoří, což je z historického hlediska nesmyslné.

Zbytek Čechů tento svátek ale oslavuje, a to ve velkém. Nejvyšší částky vydáme zejména při pozvání partnera do restaurace, Češi totiž za valentýnskou večeři průměrně zaplatí kolem 800 korun. Pozvání partnera do restaurace tak jasně vede a Valentýna tímto způsobem slaví podle mnoha průzkumů zhruba 20 % Čechů, jsou ale i jiné oblíbené způsoby.

V těsném závěsu jsou nákupy čokolád a dezertů (19 %). Ty o něco častěji nakupují ženy, průměrně za ně utratí do 300 korun. Naopak květiny jsou doménou mužů, jako hlavní Valentýnský výdaj je dokonce plánuje 29 % všech českých mužů. Za kytici pro svou partnerku přitom zaplatí v průměru téměř 600 korun.

Na Slovensku se Valentýn uchytil ještě silněji. Neslaví ho jen pětina Slováků, přesto ale celkově utratí o něco méně. Nejpopulárnějším slovenským dárkem je totiž sladké, za čokoládu a dezerty přitom Slováci v průměru utrácí okolo 10 eur.

Každý třetí Čech a každý pátý Slovák plánují svou partnerku na Valentýna obdarovat květinami. U mužské populace Čechů jsou přitom květiny nejoblíbenější dárek pro jejich něžné polovičky. Slováci svým partnerkám dopřávají sladké překvapení, nejčastěji jim plánují věnovat čokoládu či dezerty.

Podle údajů evropského statistického úřadu (Eurostat) se květiny v Evropě pěstují na více než 80 tisících hektarech, což představuje téměř 1 % veškeré orné půdy v Evropě. Slovensko ani Česko však zdaleka nepatří mezi květinové velmoci, v obou zemích zabírají jen přibližně 0,01 procenta orné půdy.

Související

Více souvisejících

svátek svatého valentýna Láska, intimnosti, vztahy

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy