Krvavý příběh české ikony? Tajemství hradu Bezděz dodnes budí hrůzu

Hrad Bezděz je zdaleka viditelnou dominantou a strážcem svého kraje. Jeho dobře známa silueta se majestátně vypíná na vyšším ze dvou vrchů v jižní části Máchova kraje. Slavného Karla Hynka Máchu lákal k návštěvám a jistě mu dával i značnou dávku inspirace. Ovšem samotný příběh a osud Bezdězu nebyl natolik romantický.

Hrad Bezděz založil Přemysl Otakar II., král železný a zlatý. Přesné datum zahájení výstavby není známo, nejspíše se pojí s rokem 1264, kdy vydal listinu, která vypovídala o zakládání města v bezdězských lesích. Přitom ale neuvádí které. V této době měl také vzniknout hrad, který se stal strážním bodem dané oblasti. Král využil příhodného staveniště na vrcholu vyššího ze dvou vrcholů, čímž maximálně zužitkoval přírodní obranu hradu v podobě těžké přístupnosti, ale též dominantní polohu, ze které byl dokonalý rozhled.

Kamenný hrad byl vystavěn nad starším dvorcem, jehož funkci nahradil. Hrad se navíc stal pevností, která střežila obchodní stezku a měla zamezovat rozpínavosti mocných rodů Ronovců a Markvarticů. Navíc hrad vedle bezpečí poskytoval i značné pohodlí. Celkově pět luxusních bytů. Ovšem hrad nebyl určen pro reprezentaci, či pro hoštění významných pánů, proto jeho součástí nebyl žádný velký sál. Jelikož též nesloužil pro dlouhodobé obývání, neobsahoval ani žádné hospodářské budovy. Byl tedy předně pevností a symbolickou dominantou velké královské moci zde na severu.

I přes svou na první pohled strohost, obsahoval četné umělecké skvosty, které se odrazily především v podobě kaple, ale i dalších částí interiérů, což svědčí o tom, že Přemysl Otakar II. i v téměř ryze pevnostním stavení dbal na estetickou stránku.

Již během druhé poloviny 70. let 13. století byl hrad nejspíše dokončen, i když dílčích stavebních aktivit se dočkal i později. Toho už se ale král Přemysl Otakara II. nedočkal, jelikož v roce 1278 padl na Moravském poli. Jeho smrt pohřbila jeho hvězdné ambice, ale také podlomila sílu a ochranu českých zemí. Správy země se ujal braniborský kurfiřt Ota Braniborský, v jehož pomoc doufala i královna vdova Kunhuta.

Ota Braniborský se ale brzy spíše než správce země začal chovat jako její dobyvatel. Chtěl využít příležitosti a chopit se moci. Nejdříve integroval královnu vdovu Kunhutu a jejího syna Václava II. na Pražský hrad, ovšem o pár dní, ještě v lednu 1279 je i za nepřízně zimního počasí nechal převést na hrad Bezděz, který již v roce 1278 obsadila braniborská posádka. Právě zde mohl mít malého Václava II. pod dohledem a svou vůlí. Tak nastalo neslavné období, dobře známe jako „Braniboři v Čechách“.

Mladý kralevic trávil na hradě nedobrovolně téměř rok, než byl odvezen do Žitavy, následně do Berlína a Špandavy. Jeho zajetí ale nelze vidět jako pobyt v žaláři či v těžkých životních podmínkách. Tak to vykreslovali spíše dobové kroniky s cílem pošpinit Otu a povznést osobu Václava. Jednalo se spíše o domácí vězení, kdy byl jeho pohyb omezen, ale co se týče jídla, oblečení či pohodlí, jistě tolik nestrádal. V Braniborsku byl držen až do doby jeho slavného návratu do českých zemí v roce 1283.

Do té doby byl také hrad Bezděz v pevném držení braniborské posádky, ale následně byl i s dalšími navrácen k české koruně.  Král Václav II. zde ještě dokončil poslední stavební práce, které navazovaly na otcovo dílo. Hrad tak byl koncipován téměř čistě v duchu rané gotiky. Tuto tvář a podobu si v téměř neměnné podobě dochoval dodnes a je tak nejlepší ukázkou středověkého hradu doby Přemysla Otakara II. s minimem mladších úprav.

Na počátku 14. století se hrad dostal do šlechtických rukou, ale následně byl opět královským majetkem a oblíbeným hradem krále Karla IV. Osvědčil se i v dobách husitských válek, kdy se stal nedobytnou pevností. O velké důvěře v něj svědčí fakt, že sem byly převezeny z Prahy Zemské desky a značný církevní a světský majetek. Jeho konec přišel za časů třicetileté války, kdy byl poprvé dobyt a vypálen.

To už bylo jeho nejslavnější období dávno pryč. Přesto si navzdory všem věkům uchoval svůj královský majestát a středověkou tvář. Omítka, která je dodnes místy dochovaná na fasádách hradních paláců, je dokonce původní z časů velkého krále Přemysla Otakara II.

Související

Více souvisejících

hrady a zámky Přemyslovci historie Hrad Bezděz

Aktuálně se děje

před 32 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

před 2 hodinami

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

před 3 hodinami

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

před 4 hodinami

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

před 9 hodinami

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

Max Verstappen deklasoval konkurenci v těžkých brazilských podmínkách

Náročné deštivé podmínky v São Paulu vytvořily dramatickou závodní podívanou. Max Verstappen zvítězil po fantastické jízdě z 17. pozice, když využil příležitostí, které mu počasí nabídlo. O další překvapení se postaral tým Alpine, který obsadil druhé a třetí místo.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy