Hrad Bezděz je zdaleka viditelnou dominantou a strážcem svého kraje. Jeho dobře známa silueta se majestátně vypíná na vyšším ze dvou vrchů v jižní části Máchova kraje. Slavného Karla Hynka Máchu lákal k návštěvám a jistě mu dával i značnou dávku inspirace. Ovšem samotný příběh a osud Bezdězu nebyl natolik romantický.
Hrad Bezděz založil Přemysl Otakar II., král železný a zlatý. Přesné datum zahájení výstavby není známo, nejspíše se pojí s rokem 1264, kdy vydal listinu, která vypovídala o zakládání města v bezdězských lesích. Přitom ale neuvádí které. V této době měl také vzniknout hrad, který se stal strážním bodem dané oblasti. Král využil příhodného staveniště na vrcholu vyššího ze dvou vrcholů, čímž maximálně zužitkoval přírodní obranu hradu v podobě těžké přístupnosti, ale též dominantní polohu, ze které byl dokonalý rozhled.
Kamenný hrad byl vystavěn nad starším dvorcem, jehož funkci nahradil. Hrad se navíc stal pevností, která střežila obchodní stezku a měla zamezovat rozpínavosti mocných rodů Ronovců a Markvarticů. Navíc hrad vedle bezpečí poskytoval i značné pohodlí. Celkově pět luxusních bytů. Ovšem hrad nebyl určen pro reprezentaci, či pro hoštění významných pánů, proto jeho součástí nebyl žádný velký sál. Jelikož též nesloužil pro dlouhodobé obývání, neobsahoval ani žádné hospodářské budovy. Byl tedy předně pevností a symbolickou dominantou velké královské moci zde na severu.
I přes svou na první pohled strohost, obsahoval četné umělecké skvosty, které se odrazily především v podobě kaple, ale i dalších částí interiérů, což svědčí o tom, že Přemysl Otakar II. i v téměř ryze pevnostním stavení dbal na estetickou stránku.
Již během druhé poloviny 70. let 13. století byl hrad nejspíše dokončen, i když dílčích stavebních aktivit se dočkal i později. Toho už se ale král Přemysl Otakara II. nedočkal, jelikož v roce 1278 padl na Moravském poli. Jeho smrt pohřbila jeho hvězdné ambice, ale také podlomila sílu a ochranu českých zemí. Správy země se ujal braniborský kurfiřt Ota Braniborský, v jehož pomoc doufala i královna vdova Kunhuta.
Ota Braniborský se ale brzy spíše než správce země začal chovat jako její dobyvatel. Chtěl využít příležitosti a chopit se moci. Nejdříve integroval královnu vdovu Kunhutu a jejího syna Václava II. na Pražský hrad, ovšem o pár dní, ještě v lednu 1279 je i za nepřízně zimního počasí nechal převést na hrad Bezděz, který již v roce 1278 obsadila braniborská posádka. Právě zde mohl mít malého Václava II. pod dohledem a svou vůlí. Tak nastalo neslavné období, dobře známe jako „Braniboři v Čechách“.
Mladý kralevic trávil na hradě nedobrovolně téměř rok, než byl odvezen do Žitavy, následně do Berlína a Špandavy. Jeho zajetí ale nelze vidět jako pobyt v žaláři či v těžkých životních podmínkách. Tak to vykreslovali spíše dobové kroniky s cílem pošpinit Otu a povznést osobu Václava. Jednalo se spíše o domácí vězení, kdy byl jeho pohyb omezen, ale co se týče jídla, oblečení či pohodlí, jistě tolik nestrádal. V Braniborsku byl držen až do doby jeho slavného návratu do českých zemí v roce 1283.
Do té doby byl také hrad Bezděz v pevném držení braniborské posádky, ale následně byl i s dalšími navrácen k české koruně. Král Václav II. zde ještě dokončil poslední stavební práce, které navazovaly na otcovo dílo. Hrad tak byl koncipován téměř čistě v duchu rané gotiky. Tuto tvář a podobu si v téměř neměnné podobě dochoval dodnes a je tak nejlepší ukázkou středověkého hradu doby Přemysla Otakara II. s minimem mladších úprav.
Na počátku 14. století se hrad dostal do šlechtických rukou, ale následně byl opět královským majetkem a oblíbeným hradem krále Karla IV. Osvědčil se i v dobách husitských válek, kdy se stal nedobytnou pevností. O velké důvěře v něj svědčí fakt, že sem byly převezeny z Prahy Zemské desky a značný církevní a světský majetek. Jeho konec přišel za časů třicetileté války, kdy byl poprvé dobyt a vypálen.
To už bylo jeho nejslavnější období dávno pryč. Přesto si navzdory všem věkům uchoval svůj královský majestát a středověkou tvář. Omítka, která je dodnes místy dochovaná na fasádách hradních paláců, je dokonce původní z časů velkého krále Přemysla Otakara II.
Související
Karlštejn se začal stavět před 675 lety. K čemu měl sloužit a skutečně na něj nesměly ženy?
Ministerstvo kultury chce prohlásit osm historických objektů národními kulturními památkami
hrady a zámky , Přemyslovci , historie , Hrad Bezděz
Aktuálně se děje
před 43 minutami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 57 minutami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 1 hodinou
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 1 hodinou
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 1 hodinou
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 2 hodinami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 2 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 3 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 4 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.
Zdroj: Libor Novák