Krvavý příběh české ikony? Tajemství hradu Bezděz dodnes budí hrůzu

Hrad Bezděz je zdaleka viditelnou dominantou a strážcem svého kraje. Jeho dobře známa silueta se majestátně vypíná na vyšším ze dvou vrchů v jižní části Máchova kraje. Slavného Karla Hynka Máchu lákal k návštěvám a jistě mu dával i značnou dávku inspirace. Ovšem samotný příběh a osud Bezdězu nebyl natolik romantický.

Hrad Bezděz založil Přemysl Otakar II., král železný a zlatý. Přesné datum zahájení výstavby není známo, nejspíše se pojí s rokem 1264, kdy vydal listinu, která vypovídala o zakládání města v bezdězských lesích. Přitom ale neuvádí které. V této době měl také vzniknout hrad, který se stal strážním bodem dané oblasti. Král využil příhodného staveniště na vrcholu vyššího ze dvou vrcholů, čímž maximálně zužitkoval přírodní obranu hradu v podobě těžké přístupnosti, ale též dominantní polohu, ze které byl dokonalý rozhled.

Kamenný hrad byl vystavěn nad starším dvorcem, jehož funkci nahradil. Hrad se navíc stal pevností, která střežila obchodní stezku a měla zamezovat rozpínavosti mocných rodů Ronovců a Markvarticů. Navíc hrad vedle bezpečí poskytoval i značné pohodlí. Celkově pět luxusních bytů. Ovšem hrad nebyl určen pro reprezentaci, či pro hoštění významných pánů, proto jeho součástí nebyl žádný velký sál. Jelikož též nesloužil pro dlouhodobé obývání, neobsahoval ani žádné hospodářské budovy. Byl tedy předně pevností a symbolickou dominantou velké královské moci zde na severu.

I přes svou na první pohled strohost, obsahoval četné umělecké skvosty, které se odrazily především v podobě kaple, ale i dalších částí interiérů, což svědčí o tom, že Přemysl Otakar II. i v téměř ryze pevnostním stavení dbal na estetickou stránku.

Již během druhé poloviny 70. let 13. století byl hrad nejspíše dokončen, i když dílčích stavebních aktivit se dočkal i později. Toho už se ale král Přemysl Otakara II. nedočkal, jelikož v roce 1278 padl na Moravském poli. Jeho smrt pohřbila jeho hvězdné ambice, ale také podlomila sílu a ochranu českých zemí. Správy země se ujal braniborský kurfiřt Ota Braniborský, v jehož pomoc doufala i královna vdova Kunhuta.

Ota Braniborský se ale brzy spíše než správce země začal chovat jako její dobyvatel. Chtěl využít příležitosti a chopit se moci. Nejdříve integroval královnu vdovu Kunhutu a jejího syna Václava II. na Pražský hrad, ovšem o pár dní, ještě v lednu 1279 je i za nepřízně zimního počasí nechal převést na hrad Bezděz, který již v roce 1278 obsadila braniborská posádka. Právě zde mohl mít malého Václava II. pod dohledem a svou vůlí. Tak nastalo neslavné období, dobře známe jako „Braniboři v Čechách“.

Mladý kralevic trávil na hradě nedobrovolně téměř rok, než byl odvezen do Žitavy, následně do Berlína a Špandavy. Jeho zajetí ale nelze vidět jako pobyt v žaláři či v těžkých životních podmínkách. Tak to vykreslovali spíše dobové kroniky s cílem pošpinit Otu a povznést osobu Václava. Jednalo se spíše o domácí vězení, kdy byl jeho pohyb omezen, ale co se týče jídla, oblečení či pohodlí, jistě tolik nestrádal. V Braniborsku byl držen až do doby jeho slavného návratu do českých zemí v roce 1283.

Do té doby byl také hrad Bezděz v pevném držení braniborské posádky, ale následně byl i s dalšími navrácen k české koruně.  Král Václav II. zde ještě dokončil poslední stavební práce, které navazovaly na otcovo dílo. Hrad tak byl koncipován téměř čistě v duchu rané gotiky. Tuto tvář a podobu si v téměř neměnné podobě dochoval dodnes a je tak nejlepší ukázkou středověkého hradu doby Přemysla Otakara II. s minimem mladších úprav.

Na počátku 14. století se hrad dostal do šlechtických rukou, ale následně byl opět královským majetkem a oblíbeným hradem krále Karla IV. Osvědčil se i v dobách husitských válek, kdy se stal nedobytnou pevností. O velké důvěře v něj svědčí fakt, že sem byly převezeny z Prahy Zemské desky a značný církevní a světský majetek. Jeho konec přišel za časů třicetileté války, kdy byl poprvé dobyt a vypálen.

To už bylo jeho nejslavnější období dávno pryč. Přesto si navzdory všem věkům uchoval svůj královský majestát a středověkou tvář. Omítka, která je dodnes místy dochovaná na fasádách hradních paláců, je dokonce původní z časů velkého krále Přemysla Otakara II.

Související

Více souvisejících

hrady a zámky Přemyslovci historie Hrad Bezděz

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

před 2 hodinami

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 16 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

Erdogan v květnu do Bílého domu nedorazí, potvrdili Turci

Květnové setkání tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana s americkým protějškem Joem Bidenem v Bílém domě se neuskuteční. Nejmenovaný turecký činitel to v pátek potvrdil agentuře AFP.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy