Osamělost je horší, než se myslelo? Může způsobit vážné zdravotní problémy

Praha - Podle vědců se z osamělosti pomalu stává celosvětová moderní epidemie. Velká Británie má dokonce speciální resort ve vládě zvaný Ministr pro osamělost, který vede Tracey Crouchová. Stává se z toho smutný trend? A máme se obávat, že se situace ještě zhorší?

Kolem tématu osamělosti je několik mýtů. Je jasné, že téměř každý se už jednou cítili nebo bude cítit osamělý. Velká Británie kvůli tomuto tématu zřídila speciální Ministerstvo pro osamělost, které vede Tracey Crouchová. Někomu prospívá být sám, nicméně to také může vést k naprostému odcizení od lidí a tím pádem k rezignaci o sebe pečovat. V pěti případech se dá názorně předvést, jaké mýty se kolem osamělosti šíří.

Izolace

Cítit se osamělý není totéž jako být sám. Pokud jste osamělí, může to být kvůli odcizení. Můžete být totiž součástí velké skupiny lidí, ale jestliže si s nikým nemáte co říct, je něco špatně. V davu se můžete cítit jako osamělí, tak perfektně šťastní. V roce 2016 BBC provedla průzkum, který se týkal aktivit, jaké lidé rádi dělají sami. Výsledkem bylo čtení, poslech hudby nebo být v přírodě. Někdy chce být člověk zkrátka sám. Pokud ale člověk nemá možnost trávit s lidmi, kteří mu rozumějí, čas, pak se o slovo hlásí osamělost.

Epidemie osamělosti

Osamělých lidí nepochybně přibývá, ale čísla příliš neodpovídají skutečnosti. Studie totiž tvrdí, že od roku 1948 je počet lidí, kteří se cítí osamělí buďto neustále, nebo jen chvíli, se pohybuje zhruba 70 let v rozmezí od 6 do 13 %. Je ale pravda, že číslo se může zvětšovat, protože na Zemi přibývá čím dál tím více lidí. 

Osamělost je špatná

Je pravdou, že osamělost není nic pěkného. Ne vždy to ale znamená konec, naopak. Pokud se člověk dostane do tohoto stádia, pak je to pro něj signál, aby si začal hledat nové přátele. Sociální neurovědec John Cacioppo uvedl, že člověk se vyvinul, aby zažil osamělost, která ho dovede k navázání a udržení našich vztahů. Přirovnává to k žízni. Pokud má člověk žízeň, tak se napije. Jestliže se člověk cítí osamělý, musí hledat lidi. Problém nastane v případě, je-li osamělost u člověka chronická. Výzkum totiž ukázal, že zhruba po roce osamělosti je vyšší rizikovost výskytu depresí.

Osamělost a špatné zdraví

Existují statistické údaje, ze kterých plyne, že u osamělých lidí se může vyskytnout srdeční onemocnění nebo mrtvice. Dále mají vyšší krevní tlak a zkrácenou dobu života. Je pravděpodobné, že osamělí lidé budou častěji nemocní. Co když se ale na věc podíváme z druhého úhlu pohledu? Co když se lidé stanou nemocnými popřípadě osamělými, protože už mají špatné zdraví, které ji brání v socializaci? Těmto statistikám se tedy příliš věřit nedá, nicméně nebrat je vážně také nemůžeme. Na situaci se totiž můžeme dívat oběma pohledy.

Starší lidi jsou osamělí

Osamělost je u starších lidí více pravděpodobná než u ostatních. Podle výzkumu Pamely Qualterové z univerzity v Manchesteru určitý náznak osamělosti i u dospívajících dívek a chlapců. Poslední studie však ukazují, že starší lidi se z větší části necítí být osamělí. Osamělost pociťuje zhruba 40 % seniorů.  

Související

Více souvisejících

Velká Británie osamělost nemoci zdraví deprese

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Jana Hynková

Zemřela diplomatka Jana Hynková. Lipavský ocenil její úspěchy

Českou diplomacii zasáhla smutná zpráva. Zemřela významná diplomatka Jana Hynková, která celý profesní život zasvětila službě České republice a mezinárodní diplomacii. Informovalo o tom ministerstvo zahraničí. Hynková zemřela ve čtvrtek po těžké nemoci. 

před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 5 hodinami

Lodní doprava, ilustrační foto

Evropa jde po ruské stínové flotile. Sankcemi se snaží vytvořit mezinárodní tlak

Evropská unie uvalila nové sankce na téměř dvě stě lodí stínové flotily, které Rusko využívá k obcházení ropných embarg a k nelegálnímu vývozu ukradeného ukrajinského obilí. Cílem je zasáhnout klíčový logistický nástroj Kremlu, jenž pomáhá financovat válku a zároveň ohrožuje mezinárodní bezpečnost i potravinové trhy.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

V Rudolfinu se lidé loučí s Jiřím Bartoškou. (20.5.2025) Prohlédněte si galerii

Česko se naposledy rozloučilo s Jiřím Bartoškou

Česko se dnes rozloučilo s legendárním hercem Jiřím Bartoškou. Zemřel předminulý týden ve čtvrtek ve věku 78 let. Veřejné poslední rozloučení začalo v 10 hodin dopoledne v pražském Rudolfinu. Lidé mohli na místě uctít památku dlouholetého prezidenta karlovarského filmového festivalu až do 17:00. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

Moře, ilustrační foto

Počasí jako skrytá hrozba pro svět? Vědci varují před ohromným rizikem, které si uvědomuje jen málokdo

Na pobřeží po celém světě se valí vlna za vlnou. Ale tentokrát nejde jen o přirozený rytmus moře, nýbrž o varovný signál. Vědci hlásí, že vlny v jižním oceánu rostou – jsou větší, silnější a rychlejší než kdykoli předtím. A zatímco pro surfaře může jít o vzrušující výzvu, pro pobřežní oblasti po celém světě představují zvyšující se vlny jedno z nejvážnějších rizik spojených s klimatickou krizí.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Sídlo Světové zdravotnické organizace

Svět schválil historickou pandemickou dohodu. USA zůstávají stranou

Po třech letech složitých jednání přijali světoví lídři v Ženevě pandemickou dohodu, která má v budoucnu zajistit lepší koordinaci v boji proti šíření nakažlivých nemocí. Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus ji označil za „vítězství pro veřejné zdraví, vědu a mezinárodní spolupráci“.

před 10 hodinami

Evropská unie

Putin mír nechce. Evropa dnes uvalila na Rusko nové, tvrdé sankce

Velká Británie a Evropská unie oznámily nové rozsáhlé sankce proti Rusku poté, co pondělní telefonát mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem nepřinesl žádné konkrétní výsledky. Moskva podle všeho odmítla učinit jakékoli ústupky směrem k míru.

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Mekka, Saúdská Arábie

Arabské monarchie posilují americkou ekonomickou nadvládu. Darem letadla pro Trumpa to nekončí

Když Donald Trump podepsal s Saúdskou Arábií zbrojní dohodu v hodnotě 142 miliard amerických dolarů, prohlásil, že vztahy mezi Spojenými státy a královstvím jsou „silnější než kdy dřív“. Současně podle některých zpráv obdržel i soukromé letadlo jako dar od Kataru. I když ne každý prezident USA dostane soukromý tryskáč, tyto projevy štědrosti nejsou náhodné – jsou součástí dlouhodobého a hluboce zakořeněného vztahu mezi USA a státy Perského zálivu, který zásadně ovlivnil globální mocenskou rovnováhu posledních desetiletí.

před 12 hodinami

Může Trump dostat nobelovku za mír? Podle expertů to není úplný nesmysl

Navzdory neúspěchu při naplnění slibu ukončit válku na Ukrajině do 24 hodin zůstává pro amerického prezidenta Donalda Trumpa stále možnost zapsat se do historie jako mírotvůrce. Jak ale upozorňuje analytik Hudsonova institutu Daniel Kochis, šance na dosažení trvalého míru závisí na zásadní změně přístupu – od opakovaných dohod a návrhů k tlaku a donucení Kremlu k ústupkům.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy