Atentát na českého vůdce: Proč nechali zabít Albrechta z Valdštejna?

Protřelý politik a mimořádně úspěšný vojevůdce v průbehu první poloviny Třicetileté války dokázal nasgromáždit obrovské bohatství a moc. Skončil však neslavně. Atentát, který mu byl osudným, budí celou řadu otazníků. Za otazníky stojí především Valdštejnův příklon k astrologii, pokročilá fáze "uherské nemoci" a samozřejmě šlo o Valdštejnovy majetky.

Hodnocení Albrechta z Valdštejna v českých učebnicích dějepisů vychází poněkud rozporuplně. Vzhledem k tomu, že se postavil na stranu habsburského krále v probíhající rebelii českých stavů, jsou jeho pozdější úspěchy zahaleny stínem pochybností. Nacionalistický výklad dějin, o který se postaral především František Palacký a následně jej znásobil Alois Jirásek, učinil z bitvy na Bílé hoře jednu z největších národních katastrof, tudíž člověk, který na tomto okamžiku založil svůj budoucí ekonomický a politicko-mocenský prospěch nezapadal jako správný hrdina národovecky pojatých českých dějin. Jen těžko můžeme dnes hodnotit, jestli by se malému českému státu vedlo lépe bez habsburského jha, s čímž by jistě souhlasil Jirásek, nebo jestli by došlo spíš k  jeho smutnému rozervání, jako v případě polské šlechtické republiky, kde stavovství vyhrálo nad absolutistickou panovnickou mocí a nefunkční stát pak byl postupně rozdělen mezi ostatní mocnosti.

Nehledě na to, byl Valštejn nejvýraznější českou osobností doby, kterou by zastínil snad jen učenec evropského formátu Jan Amos Komenský. Valdštejn měl velké zalíbení v okultních vědách, alchymii, astrologii a horoskopech. Vzhledem k tomu, že v první polovině 17. století měl ponětí o zákonech fyziky a dalších přírodních věd jen málokdo, bylo by chybou dělat z Valdštejna kvůli této zálibě šarlatána. Pokud bychom použili dnešní měřítka, měli bychom ho považovat za kulturního člověka. Historici tvrdí, že horoskopy, které si nechával napsat v důsledku ovlivnily Valdštejnův život na způsob sebenaplňujícího se proroctví.

Předpovězený atentát

Nejznámější horoskop, který si Valdštejn pro sebe nechal zhotovit, mu napsal slavný astrolog Jan Kepler. Samotného Keplera zajímala spíše matematika a k horoskopům měl skepsi, ovšem musel nějak život svou rodinu a jeho mecenáš císař Rudolf II. mnohdy otálel s placením účtů za jeho služby. Přestože je horoskop plný zavádějících informací, tak jak jsme dnes u horoskopů zvyklí, Kepler byl vynikajícím znalcem lidských povah, tudíž  se mu podařilo skvěle vystihnout rysy Valdštejnovy osobnosti, čehož následně mohli využít i historici. Zajímavě je, že si Kepler vůbec nebral servítky a popsal Valdštejna jako chorobně ctižádostivého, podezíravého a dravého, ale zároveň jako velmi inteligentního člověka, odmítajícího cokoliv běžného a konvenčního, což by dnes nebyla až tak negativní vlastnost, ovšem v době Valdštejna to rozhodně nebylo nic chvalitebného. Dále předpověděl Valdštejnovi také velké bohatství, jehož ziskem si udělá mnoho nepřátel, stejně jako zástup odhodlaných podporovatelů a k roku 1634 Valdštejnovi předpověděl velkou krizi. Přestože je i tento horoskop plný neurčitých konstatování s rokem 1634 měl Kepler pravdu, tehdy se totiž odehrála Valdštejnova finální krize.

Atentát, nedorozumění z důvodu psychické poruchy?

Dosud přesně nevíme, proč byl úspěšný vojevůdce zavražděn, přestože na něm stály a padaly vojenské úspěchy Habsburků v průběhu Třicetileté války. Často se hovoří o spiknutí a o tom, jak si Valdštejn připravoval půdu pro svou korunovaci českým králem. Historicky nejpravděpodobnější verze není takovou konspirací, jak už to bývá, ale na zajímavosti ji to neubírá. Ačkoliv Valdštejnovi oponenti se neustále u dvora oháněli jeho zradou, šlo jim zejména o jeho nahromaděný majetek. Ten byl skutečně značný bezpochyby se Valdštejn svou osobní mocí vyrovnal králi, argumentovalo se především Valdštejnovým zrádným jednáním se státníky z okolních zemí. Na tom však ve skutečnosti nebylo nic divného, Valdštejn měl z titulu generalissima, jako nejvyšší velitel a přímý zástupce krále plné právo vyjednávat s nepřáteli i spojenci. Jeho počínání však bylo vskutku podivné. Mohl za to syfilis, který si Valdštejn uhnal jako celá řada jiných vojáků. V konečném důsledku se nemoc projevuje psychickými poruchami a demencí, tudíž Valdštejnovy podivné kroky ve vzdálené Vídni vzbuzovaly dojem, že jeho počínání je zrádné. Celá situace pak vyeskalovala ve známou úkladnou vraždu, kdy byl Valdštejn probodnut píkou, stejně jako jeho nejvěrnější důstojníci.

Související

Jan Opletal

85 let od smrti Jana Opletala. Kdo byl student, který se postavil nacistům?

Jedenáctého listopadového dne letošního roku tomu bude přesně 85 let od chvíle, kdy zemřel Jan Opletal. Mladý student medicíny podlehl těžkým zraněním, která utrpěl na demonstraci proti nacistické okupaci našich zemí dne 28. října 1939. O tomto národním odporu vůči totalitnímu režimu již bylo napsáno mnohé. A kdo byl Jan Opletal?

Více souvisejících

historie Třicetiletá válka Valdštejnové

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy