Hrad Křivoklát byl dílem posledních Přemyslovců a znakem nové éry

V 1. polovině 13. století se svět českého středověku změnil. Již na konci 12. století začal pomalu, ale jistě krachovat systém, který v knížecích Čechách fungoval po několik století. Stará hradská soustava, která kdysi zajišťovala pevnou moc knížete v kraji a vykonávání jeho vůle, se začala bortit. Tomuto faktu musel čelit už první český král Přemysl Otakar I., který vymohl dědičný královský titul pro své potomky. Vedle tohoto diplomatického trumfu v zahraniční politice však musel čelit vnitrostátním problémům nové doby.

Stárnoucí Přemysl Otakar viděl, že se časy změnily. Svět, jak ho znal z mládí, již neexistoval a s tím i způsob, jak tento svět z jednotlivých hradišť ovládat a řídit. Účinný prostředek vlády bylo třeba obměnit a přizpůsobit nové době. Ostatně při svých pobytech a stycích v zahraničí si dobře všiml posunu doby, vývoje společnosti i prostředků vlády. Všiml si též nového rozvoje stavitelství a architektury. Tento fenomén si dobře uvědomoval, byť začal přesvědčivě reagovat až v závěru své vlády a to výstavbou nových mocenských opor. 

Mezi tyto první hrady vznikající nové hradské soustavy patřil hrad Křivoklát. První zmínka o Křivoklátě pochází z roku 1110, kdy zde podle kronikáře Kosmase kníže Vladislav I. uvěznil svého bratrance Otu Černého, olomouckého knížete. Tato zmínka se však vztahuje ke staršímu křivoklátskému hradišti. Toto hradiště bylo následně nahrazeno novým centrem, kterým byl právě kamenný hrad stejného názvu. Hrad Křivoklát tak dle svého situování a provedení navazoval na hradištní tradici. První doklady o něm pochází z 20. let 13. století. V té době zde více jak šedesátiletý Přemysl Otakar I. založil nový pilíř své královské moci v podobě kamenného hradu. V jeho době se jednalo teprve o první stavební etapu, počátek rozsáhlé stavby. 

Na tuto etapu navázal Přemyslův syn Václav I. Zdejší lesnatý kraj v srdci Čech, si vzhledem ke své lovecké vášni zamiloval, stejně jako hrad Křivoklát, v jehož stavbě pokračoval. Byl to právě Václav I., který následně v odkazu na svého otce začal s rozsáhlou výstavbou královských hradů jak v srdci Čech, tak i na dalších strategických místech v rámci českého území. Právě na Křivoklátě však trávil spoustu času. Je o něm známo, že se tady oddával více světským radovánkám než vladařským a že v křivoklátských lesích přišel na lovu o oko. Druhá stavební fáze výstavby hradu trvala téměř až do Václavovy smrti, přičemž nebyla dokončena. 

Ve stavbě hradu pak pokračoval jeho syn Přemysl Otakar II., za jehož časů se Křivoklát dočkal největšího rozkvětu. Hrad, který se skládal z horního a dolního hradu, se v té době rozrostl o další palácová křídla, což odkazovalo na mocenské ambice velkého Přemyslovce. Ovšem stejně tak život hradu kopíroval osudy svého současného pána. Když velký král Přemysl v roce 1278 padl na Moravském poli, utichl ruch i na královském hradě. 

Lepší časy nastaly až v době, kdy se na český trůn opět dostal právoplatný dědic, kterým byl Přemyslův syn Václav II. Ten dostavěl hradní kapli a hrad byl v 80. letech konečně dokončen.Křivoklát se stal nejlepším příkladem této doby, pojítkem všech posledních velkých Přemyslovců, jelikož se stavěl více než půl století a na jeho výstavbě se tak podílely všechny 4 generace. Jeho sláva byla bohužel jen o málo delší.

Václav II. už na Křivoklátu netrávil příliš času, jelikož ho značně zatěžoval boj o korunu v Polsku, kterou následně hájil i pro svého syna Václava III. K tomu se přidaly snahy o získání uherské královské koruny, které byly nakonec úspěšné a poslední Přemyslovec se tak těšil z titulu českého, polského a uherského krále. Václav III. už na Křivoklátě pobýval jen krátce, jelikož osud nedal mladičkému králi mnoho času. V roce 1306 byl zavražděn a jeho osobou vymřeli Přemyslovci po meči.

Trvalým odkazem tak zůstala jen síť hradů, kterou za poslední století vybudovali. Samotný Křivoklát už zůstal v ústraní zájmu. Po šlechtických půtkách navíc v roce 1307 vyhořel. Oblibě se těšil už jen krátce v době Václava IV. a naposledy pak za Vladislava Jagellonského na konci 15. století, který jej pozdně goticky přestavěl. V období Jagellonců už ale byl svět opět jiný a doba, kvůli kterým byly hrady stavěny, pomalu minula, stejně jako epocha, pro níž se stal Křivoklát symbolem.

Související

Více souvisejících

hrady a zámky Hrad Křivoklát Křivoklátsko Přemyslovci historie

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod

Dálnice D1 spojující Prahu a Brno je nejvytíženější českou dálnicí, na které často nastávají dopravní komplikace. Viníky jsou mnohdy samotní řidiči jako aktéři zbytečných a nebezpečných nehod. Policie se proto rozhodla ukázat záběry z několika havárií a apelovat na řidiče, aby byli za volantem obezřetní. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy