V 1. polovině 13. století se svět českého středověku změnil. Již na konci 12. století začal pomalu, ale jistě krachovat systém, který v knížecích Čechách fungoval po několik století. Stará hradská soustava, která kdysi zajišťovala pevnou moc knížete v kraji a vykonávání jeho vůle, se začala bortit. Tomuto faktu musel čelit už první český král Přemysl Otakar I., který vymohl dědičný královský titul pro své potomky. Vedle tohoto diplomatického trumfu v zahraniční politice však musel čelit vnitrostátním problémům nové doby.
Stárnoucí Přemysl Otakar viděl, že se časy změnily. Svět, jak ho znal z mládí, již neexistoval a s tím i způsob, jak tento svět z jednotlivých hradišť ovládat a řídit. Účinný prostředek vlády bylo třeba obměnit a přizpůsobit nové době. Ostatně při svých pobytech a stycích v zahraničí si dobře všiml posunu doby, vývoje společnosti i prostředků vlády. Všiml si též nového rozvoje stavitelství a architektury. Tento fenomén si dobře uvědomoval, byť začal přesvědčivě reagovat až v závěru své vlády a to výstavbou nových mocenských opor.
Mezi tyto první hrady vznikající nové hradské soustavy patřil hrad Křivoklát. První zmínka o Křivoklátě pochází z roku 1110, kdy zde podle kronikáře Kosmase kníže Vladislav I. uvěznil svého bratrance Otu Černého, olomouckého knížete. Tato zmínka se však vztahuje ke staršímu křivoklátskému hradišti. Toto hradiště bylo následně nahrazeno novým centrem, kterým byl právě kamenný hrad stejného názvu. Hrad Křivoklát tak dle svého situování a provedení navazoval na hradištní tradici. První doklady o něm pochází z 20. let 13. století. V té době zde více jak šedesátiletý Přemysl Otakar I. založil nový pilíř své královské moci v podobě kamenného hradu. V jeho době se jednalo teprve o první stavební etapu, počátek rozsáhlé stavby.
Na tuto etapu navázal Přemyslův syn Václav I. Zdejší lesnatý kraj v srdci Čech, si vzhledem ke své lovecké vášni zamiloval, stejně jako hrad Křivoklát, v jehož stavbě pokračoval. Byl to právě Václav I., který následně v odkazu na svého otce začal s rozsáhlou výstavbou královských hradů jak v srdci Čech, tak i na dalších strategických místech v rámci českého území. Právě na Křivoklátě však trávil spoustu času. Je o něm známo, že se tady oddával více světským radovánkám než vladařským a že v křivoklátských lesích přišel na lovu o oko. Druhá stavební fáze výstavby hradu trvala téměř až do Václavovy smrti, přičemž nebyla dokončena.
Ve stavbě hradu pak pokračoval jeho syn Přemysl Otakar II., za jehož časů se Křivoklát dočkal největšího rozkvětu. Hrad, který se skládal z horního a dolního hradu, se v té době rozrostl o další palácová křídla, což odkazovalo na mocenské ambice velkého Přemyslovce. Ovšem stejně tak život hradu kopíroval osudy svého současného pána. Když velký král Přemysl v roce 1278 padl na Moravském poli, utichl ruch i na královském hradě.
Lepší časy nastaly až v době, kdy se na český trůn opět dostal právoplatný dědic, kterým byl Přemyslův syn Václav II. Ten dostavěl hradní kapli a hrad byl v 80. letech konečně dokončen.Křivoklát se stal nejlepším příkladem této doby, pojítkem všech posledních velkých Přemyslovců, jelikož se stavěl více než půl století a na jeho výstavbě se tak podílely všechny 4 generace. Jeho sláva byla bohužel jen o málo delší.
Václav II. už na Křivoklátu netrávil příliš času, jelikož ho značně zatěžoval boj o korunu v Polsku, kterou následně hájil i pro svého syna Václava III. K tomu se přidaly snahy o získání uherské královské koruny, které byly nakonec úspěšné a poslední Přemyslovec se tak těšil z titulu českého, polského a uherského krále. Václav III. už na Křivoklátě pobýval jen krátce, jelikož osud nedal mladičkému králi mnoho času. V roce 1306 byl zavražděn a jeho osobou vymřeli Přemyslovci po meči.
Trvalým odkazem tak zůstala jen síť hradů, kterou za poslední století vybudovali. Samotný Křivoklát už zůstal v ústraní zájmu. Po šlechtických půtkách navíc v roce 1307 vyhořel. Oblibě se těšil už jen krátce v době Václava IV. a naposledy pak za Vladislava Jagellonského na konci 15. století, který jej pozdně goticky přestavěl. V období Jagellonců už ale byl svět opět jiný a doba, kvůli kterým byly hrady stavěny, pomalu minula, stejně jako epocha, pro níž se stal Křivoklát symbolem.
Související
Karlštejn se začal stavět před 675 lety. K čemu měl sloužit a skutečně na něj nesměly ženy?
Ministerstvo kultury chce prohlásit osm historických objektů národními kulturními památkami
hrady a zámky , Hrad Křivoklát , Křivoklátsko , Přemyslovci , historie
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Počasí na Štědrý den: Bílé Vánoce budou jen někde, vyplývá z předpovědi
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
Dálnice D1 spojující Prahu a Brno je nejvytíženější českou dálnicí, na které často nastávají dopravní komplikace. Viníky jsou mnohdy samotní řidiči jako aktéři zbytečných a nebezpečných nehod. Policie se proto rozhodla ukázat záběry z několika havárií a apelovat na řidiče, aby byli za volantem obezřetní.
Zdroj: Jan Hrabě