Největší a nejvlivnější město Střední Ameriky, tím bylo město Teotihuacán před téměř 1500 lety, dnes ležící nedaleko hlavního města Mexika Mexico City. Přesto dnes neznáme jeho budovatele ani obyvatele, dokonce ani původní název města. Název Teotihuacán získaly majestátní ruiny města až po příchodu Aztéků a v překladu znamená „Místo Bohů“.
Mezi nejúrodnější oblasti Mexika patřilo Mexické údolí. Jedním z prvních velkých center zde bylo město Cuicuilco a město Teotihuacán. V té době nebyl Teotihuacán nijak velkým městem, jeho obyvatelé byli především zemědělci z okolí. Ovšem v prvním století n. l. začal Teotihuacán získávat větší moc, což vedlo k příchodu nových obyvatel i z města Cuicuilco a k růstu města. Jeho výsostné postavení v oblasti pak potvrdil zánik Cuicuilca po výbuchu sopky.
Během prvních staletí n. l. se město Teotihuacan stalo hlavním městem nejen v Mexickém údolí, ale téměř celé oblasti dnešního státu Mexiko, přičemž jeho vliv sahal daleko na sever, až na území dnešních USA a také na jih, přes oblast Mayů až k území dnešního Hondurasu. V samotném městě v době největšího rozkvětu mohlo žít 200 000 až 250 000 lidí.
Je přitom paradoxní, že dnes neznáme původní název tohoto města. Neznáme ani původní obyvatele města, kdo byli, jak se nazývali, jakým jazykem mluvili. V mayských záznamech se město nazývá jako „Puh“, což znamená „Místo rákosů“. Může se jednat o původní název města, který se odvozoval od „místa vody“, jelikož voda hrála důležitou roli ve významu a vnímání města.
V prvním a druhém století n. l. začala ve městě monumentální výstavba v podobě obrovské pyramidy Slunce a pyramidy Měsíce, přičemž jejich názvy jsou opět až od Aztéků a s jejich původní rolí neměly nejspíše nic společného. Pyramida Slunce stojí na jeskyni a pyramida měsíce pak rámuje siluetu hory, odkud teče voda napájející město. Jednalo se tak nejpravděpodobněji o místa kultu vodních božstev, především boha deště Tlaloca který je často vyobrazován na nástěnných malbách paláců.
Pyramidy se staly součástí tzv. Třídy mrtvých, kterou představuje dlouhá, široká ulice uprostřed města, táhnoucí se v přímé linii jen s malou odchylkou od úpatí pyramidy Měsíce. Kolem Třídy mrtvých pak stála řada dalších menších pyramid, chrámů a palácových komplexů. V druhé části města to byl například chrám Opeřeného hada. Celé město bylo velice pečlivě rozplánované do pravidelných celků, sítí cest, ulic a palácových komplexů.
Výstavba monumentálních pyramid, ale i celé Třídy mrtvých a dalších částí, si žádala ohromné množství pracovní síly. Její využití nejspíše souviselo se způsobem vlády. Je též zajímavé, že město neřídila jedna dynastie vládce, ale šlo o kolektivní způsob vlády urozených lidí. To také vedlo k tomu, že obyvatelé města nepotřebovali písmo ani kalendář, aby oslavovali skutky svých panovníků, ale naopak se dochované nástěnné vyobrazení týká anonymních urozenců a božstev, která byla patrony města a městských představitelů.
Správa města tímto způsobem byla efektivní, jelikož město dokázalo prosperovat celých 600 let. Jednalo se o kosmopolitní město, které nebylo sídlem jedné civilizace, ale zástupců mnoha národů střední Ameriky, jakýmsi srdcem Mezoameriky. Existovaly zde různé okrsky a čtvrti obchodníků, ale také elit, které zřejmě reprezentovali danou oblast či národ. Muselo se zde tedy mluvit několika jazyky, přitom je otázkou, v čem vůbec tkvěl takový úspěch Teotihuacánu? Nejspíše to souviselo s jeho propagandou kultovního a náboženského centra. Také s velkou úrovní obchodu a řemesla, který byl přítomný po celé Mezoamerice. Navíc Teotihuacán kontroloval důležitá naleziště obsidiánu, pomyslného „zeleného zlata“ Nového světa, které bylo nejdražší a nejžádanější složkou mezoamerického umění.
Pád města přišel mezi lety 650 a 700 n. l. z dodnes nepříliš dobře známých důvodů. Tehdy bylo centrum města vypáleno a moc dávného kosmopolitního města upadla. Mohlo se jednat o cizí nájezd, ale i vzpouru domácího obyvatelstva vůči elitě. Lidé zde však žili i nadále, ovšem monumentální centrum, stejně jako kulturní a náboženský vliv, byli v troskách. Přesto velikost města už žádné jiné pozdější město předkolumbovské éry nepředčilo.
Související
Historie se opakuje? Australané mohou odstartovat novou vlnu dekolonizace
Velká pardubická se jezdí již 150 let. V historii ji vyhrála pouze jedna žena
historie , zajímavosti , Aztékové
Aktuálně se děje
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
včera
Izraelská armáda zabila velitele Hizballáhu i organizátora útoků ze 7. října
včera
Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb
včera
Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům
včera
Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět
včera
Španělsko se topí pod vodou. Video ukazuje, jak povodně zaplaví město za pár vteřin
včera
Česko se raduje z výsledků voleb v Moldavsku. Můžete se na nás spolehnout, vzkázal Sanduové Fiala
včera
Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování
včera
Trump zažaloval televizní stanici CBS
včera
WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael
včera
V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly
Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.
Zdroj: Libor Novák