Místo Bohů? Teotihuacán byl největším městem Nového světa, přesto je zahalen tajemstvím

Největší a nejvlivnější město Střední Ameriky, tím bylo město Teotihuacán před téměř 1500 lety, dnes ležící nedaleko hlavního města Mexika Mexico City. Přesto dnes neznáme jeho budovatele ani obyvatele, dokonce ani původní název města. Název Teotihuacán získaly majestátní ruiny města až po příchodu Aztéků a v překladu znamená „Místo Bohů“.

Mezi nejúrodnější oblasti Mexika patřilo Mexické údolí. Jedním z prvních velkých center zde bylo město Cuicuilco a město Teotihuacán. V té době nebyl Teotihuacán nijak velkým městem, jeho obyvatelé byli především zemědělci z okolí. Ovšem v prvním století n. l. začal Teotihuacán získávat větší moc, což vedlo k příchodu nových obyvatel i z města Cuicuilco a k růstu města. Jeho výsostné postavení v oblasti pak potvrdil zánik Cuicuilca po výbuchu sopky.  

Během prvních staletí n. l. se město Teotihuacan stalo hlavním městem nejen v Mexickém údolí, ale téměř celé oblasti dnešního státu Mexiko, přičemž jeho vliv sahal daleko na sever, až na území dnešních USA a také na jih, přes oblast Mayů až k území dnešního Hondurasu. V samotném městě v době největšího rozkvětu mohlo žít 200 000 až 250 000 lidí.

Je přitom paradoxní, že dnes neznáme původní název tohoto města. Neznáme ani původní obyvatele města, kdo byli, jak se nazývali, jakým jazykem mluvili. V mayských záznamech se město nazývá jako „Puh“, což znamená „Místo rákosů“. Může se jednat o původní název města, který se odvozoval od „místa vody“, jelikož voda hrála důležitou roli ve významu a vnímání města.

V prvním a druhém století n. l. začala ve městě monumentální výstavba v podobě obrovské pyramidy Slunce a pyramidy Měsíce, přičemž jejich názvy jsou opět až od Aztéků a s jejich původní rolí neměly nejspíše nic společného. Pyramida Slunce stojí na jeskyni a pyramida měsíce pak rámuje siluetu hory, odkud teče voda napájející město. Jednalo se tak nejpravděpodobněji o místa kultu vodních božstev, především boha deště Tlaloca který je často vyobrazován na nástěnných malbách paláců.

Pyramidy se staly součástí tzv. Třídy mrtvých, kterou představuje dlouhá, široká ulice uprostřed města, táhnoucí se v přímé linii jen s malou odchylkou od úpatí pyramidy Měsíce. Kolem Třídy mrtvých pak stála řada dalších menších pyramid, chrámů a palácových komplexů. V druhé části města to byl například chrám Opeřeného hada. Celé město bylo velice pečlivě rozplánované do pravidelných celků, sítí cest, ulic a palácových komplexů.

Výstavba monumentálních pyramid, ale i celé Třídy mrtvých a dalších částí, si žádala ohromné množství pracovní síly. Její využití nejspíše souviselo se způsobem vlády. Je též zajímavé, že město neřídila jedna dynastie vládce, ale šlo o kolektivní způsob vlády urozených lidí. To také vedlo k tomu, že obyvatelé města nepotřebovali písmo ani kalendář, aby oslavovali skutky svých panovníků, ale naopak se dochované nástěnné vyobrazení týká anonymních urozenců a božstev, která byla patrony města a městských představitelů.

Správa města tímto způsobem byla efektivní, jelikož město dokázalo prosperovat celých 600 let. Jednalo se o kosmopolitní město, které nebylo sídlem jedné civilizace, ale zástupců mnoha národů střední Ameriky, jakýmsi srdcem Mezoameriky. Existovaly zde různé okrsky a čtvrti obchodníků, ale také elit, které zřejmě reprezentovali danou oblast či národ. Muselo se zde tedy mluvit několika jazyky, přitom je otázkou, v čem vůbec tkvěl takový úspěch Teotihuacánu? Nejspíše to souviselo s jeho propagandou kultovního a náboženského centra. Také s velkou úrovní obchodu a řemesla, který byl přítomný po celé Mezoamerice. Navíc Teotihuacán kontroloval důležitá naleziště obsidiánu, pomyslného „zeleného zlata“ Nového světa, které bylo nejdražší a nejžádanější složkou mezoamerického umění.

Pád města přišel mezi lety 650 a 700 n. l. z dodnes nepříliš dobře známých důvodů. Tehdy bylo centrum města vypáleno a moc dávného kosmopolitního města upadla. Mohlo se jednat o  cizí nájezd, ale i vzpouru domácího obyvatelstva vůči elitě. Lidé zde však žili i nadále, ovšem monumentální centrum, stejně jako kulturní a náboženský vliv, byli v troskách. Přesto velikost města už žádné jiné pozdější město předkolumbovské éry nepředčilo.

Související

Zatímco ve světě si lidé masakr na náměstí Tchien-an-men připomínají, v Číně se ho komunisté snaží vymazat z lidské paměti. Rozhovor

35 let od protestů v Číně. Země tehdy byla v mnohém svobodnější než Československo, upozorňuje sinolog Klimeš

Smrt vysokého činitele a představitele reformního křídla komunistické strany Chu Jao-panga v dubnu 1989 se stala velkým impulzem pro protestní hnutí v Číně. Přestože jeho hlavní hybnou silou byli studenti, před jeho krvavým potlačením na náměstí Tchien-an-men o necelé dva měsíce později proniklo prakticky do všech společenských kruhů, konstatuje sinolog Ondřej Klimeš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Pracovník Orientálního ústavu Akademie věd v té souvislosti poukazuje na to, že k protestům a nepokojům různé intenzity docházelo v Číně již dříve, jelikož osmdesátá léta byla dosud nejuvolněnějším obdobím v dosavadní historii vlády tamní komunistické strany. V kontextu současné politické situace v Číně je podle Klimeše například obtížně představitelné, že čínská společnost byla v této době spíše prozápadně naladěná a její část požadovala demokratizaci poměrů. 

Více souvisejících

historie zajímavosti Aztékové

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Adrian Newey

Génius Newey končí v Red Bullu. Zamíří k Ferrari?

Dlouho se o tom spekulovalo, a nyní je to oficiální. Adrian Newey, technický ředitel Red Bull Racing, ukončí svou práci u rakouské stáje po skončení této sezóny. Potvrzení této zprávy přišlo od samotného týmu v jeho oficiálním prohlášení. Po 19 letech skončí Neweyho dlouholetá éra v týmu.

včera

Zahraniční vojáci se stali válečnými zajatci (POW) poté, co byli zajati Ukrajinou jako bojovníci v rámci ruských ozbrojených sil, účastní se tiskové konference organizované ukrajinskými představiteli v Kyjevě 15. března 2024.

Žoldáci z Nepálu ve velkém dezertují z ruské armády na Ukrajině

Podle informací serveru RBK-Ukrajina, který se odvolává na tiskovou zprávu Hlavního ředitelství zpravodajství, žoldáci z Nepálu, kteří přišli bojovat proti Ukrajině v řadách ruské armády, masově dezertují. Ruští velitelé zároveň hledají chatrné omluvy pro své vedení, vysvětlující tuto situaci.

včera

Andrej Babiš (ANO)

Boj proti Green Dealu i migraci. Hnutí ANO zahájilo předvolební kampaň

Při zahájení hlavní fáze kampaně ANO ve Zlíně uvedl předseda Andrej Babiš, že hlavními prioritami hnutí ve volbách do Evropského parlamentu jsou boj proti nelegální migraci, obrana suverenity a odpor proti Zelené dohodě, nazvané Green Deal. Hlavním heslem kampaně před červnovými volbami je "Česko pro tebe všecko".

včera

1. máj

Svátek práce se slaví již 135 let. Jak se za tuto dobu proměňovala jeho podoba?

Na první květnový den připadá Svátek práce, který není jenom státním svátkem, ale i tím mezinárodním. Jeho historie sahá až do roku 1889, kdy byl jiný, než se prezentoval v dobách komunistického režimu. Povinné prvomájové průvody doprovázené budovatelskými slogany, oslavami pracovních úspěchů a stranickými představiteli na tribunách měly s původní myšlenkou svátku pramálo společného. 

včera

Počasí: Česko zasáhl silný vítr. Meteorologové vydali výstrahu

Meteorologové vydali výstrahu před silným větrem. Ten bude podle ČHMÚ.cz řádit na části území až do zítřejšího večera.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy