Největší a nejvlivnější město Střední Ameriky, tím bylo město Teotihuacán před téměř 1500 lety, dnes ležící nedaleko hlavního města Mexika Mexico City. Přesto dnes neznáme jeho budovatele ani obyvatele, dokonce ani původní název města. Název Teotihuacán získaly majestátní ruiny města až po příchodu Aztéků a v překladu znamená „Místo Bohů“.
Mezi nejúrodnější oblasti Mexika patřilo Mexické údolí. Jedním z prvních velkých center zde bylo město Cuicuilco a město Teotihuacán. V té době nebyl Teotihuacán nijak velkým městem, jeho obyvatelé byli především zemědělci z okolí. Ovšem v prvním století n. l. začal Teotihuacán získávat větší moc, což vedlo k příchodu nových obyvatel i z města Cuicuilco a k růstu města. Jeho výsostné postavení v oblasti pak potvrdil zánik Cuicuilca po výbuchu sopky.
Během prvních staletí n. l. se město Teotihuacan stalo hlavním městem nejen v Mexickém údolí, ale téměř celé oblasti dnešního státu Mexiko, přičemž jeho vliv sahal daleko na sever, až na území dnešních USA a také na jih, přes oblast Mayů až k území dnešního Hondurasu. V samotném městě v době největšího rozkvětu mohlo žít 200 000 až 250 000 lidí.
Je přitom paradoxní, že dnes neznáme původní název tohoto města. Neznáme ani původní obyvatele města, kdo byli, jak se nazývali, jakým jazykem mluvili. V mayských záznamech se město nazývá jako „Puh“, což znamená „Místo rákosů“. Může se jednat o původní název města, který se odvozoval od „místa vody“, jelikož voda hrála důležitou roli ve významu a vnímání města.
V prvním a druhém století n. l. začala ve městě monumentální výstavba v podobě obrovské pyramidy Slunce a pyramidy Měsíce, přičemž jejich názvy jsou opět až od Aztéků a s jejich původní rolí neměly nejspíše nic společného. Pyramida Slunce stojí na jeskyni a pyramida měsíce pak rámuje siluetu hory, odkud teče voda napájející město. Jednalo se tak nejpravděpodobněji o místa kultu vodních božstev, především boha deště Tlaloca který je často vyobrazován na nástěnných malbách paláců.
Pyramidy se staly součástí tzv. Třídy mrtvých, kterou představuje dlouhá, široká ulice uprostřed města, táhnoucí se v přímé linii jen s malou odchylkou od úpatí pyramidy Měsíce. Kolem Třídy mrtvých pak stála řada dalších menších pyramid, chrámů a palácových komplexů. V druhé části města to byl například chrám Opeřeného hada. Celé město bylo velice pečlivě rozplánované do pravidelných celků, sítí cest, ulic a palácových komplexů.
Výstavba monumentálních pyramid, ale i celé Třídy mrtvých a dalších částí, si žádala ohromné množství pracovní síly. Její využití nejspíše souviselo se způsobem vlády. Je též zajímavé, že město neřídila jedna dynastie vládce, ale šlo o kolektivní způsob vlády urozených lidí. To také vedlo k tomu, že obyvatelé města nepotřebovali písmo ani kalendář, aby oslavovali skutky svých panovníků, ale naopak se dochované nástěnné vyobrazení týká anonymních urozenců a božstev, která byla patrony města a městských představitelů.
Správa města tímto způsobem byla efektivní, jelikož město dokázalo prosperovat celých 600 let. Jednalo se o kosmopolitní město, které nebylo sídlem jedné civilizace, ale zástupců mnoha národů střední Ameriky, jakýmsi srdcem Mezoameriky. Existovaly zde různé okrsky a čtvrti obchodníků, ale také elit, které zřejmě reprezentovali danou oblast či národ. Muselo se zde tedy mluvit několika jazyky, přitom je otázkou, v čem vůbec tkvěl takový úspěch Teotihuacánu? Nejspíše to souviselo s jeho propagandou kultovního a náboženského centra. Také s velkou úrovní obchodu a řemesla, který byl přítomný po celé Mezoamerice. Navíc Teotihuacán kontroloval důležitá naleziště obsidiánu, pomyslného „zeleného zlata“ Nového světa, které bylo nejdražší a nejžádanější složkou mezoamerického umění.
Pád města přišel mezi lety 650 a 700 n. l. z dodnes nepříliš dobře známých důvodů. Tehdy bylo centrum města vypáleno a moc dávného kosmopolitního města upadla. Mohlo se jednat o cizí nájezd, ale i vzpouru domácího obyvatelstva vůči elitě. Lidé zde však žili i nadále, ovšem monumentální centrum, stejně jako kulturní a náboženský vliv, byli v troskách. Přesto velikost města už žádné jiné pozdější město předkolumbovské éry nepředčilo.
Související
85 let od smrti Jana Opletala. Kdo byl student, který se postavil nacistům?
Sametové revoluci předcházela jedna z velkých tragédií na české železnici
historie , zajímavosti , Aztékové
Aktuálně se děje
před 20 minutami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 29 minutami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 1 hodinou
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 1 hodinou
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 1 hodinou
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 1 hodinou
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 2 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 2 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 2 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 3 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 3 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 3 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 4 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 4 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 5 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 5 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 6 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 6 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 6 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 6 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.
Zdroj: Jakub Jurek