Můžete sníst ve spánku pavouka? Statistika je děsivá, podle experta to má jeden háček

Pro ty, kdo nejsou příliš velkými fanoušky pavouků, zveřejnili odborníci statistiky, z kterých naskakuje husí kůže. Zjišťovali totiž, jestli může člověk sníst ve spánku pavouka.

Australský pavouk maloočko není člověku nijak nebezpečný, ovšem představa, že by se jim tento osminohý členovec procházel po těle - a obličeji - vyvolá mrazení v zádech i u tolerantnějších jedinců. Právě na tuto představu by si ale lidé měli zvykat, napsal zpravodajský server news.com.au.

Podle Michaela Tatea z australského Parku pro plazy v Novém Jižním Walesu je jednoduše realitou, že se pavouci procházejí lidem po posteli. "A je velmi pravděpodobné, že někomu některý z nich dokonce ulovil na obličeji kořist, Huňaté obočí je pro pavouka dokonalým lovištěm," řekl Tate. "Do doby, kdy je člověku 35 let, mu během spánku po obličeji prošlo několik malooček - pokud žije v Sydney," dodal.

Bill Shear, bývalý předseda Americké arachnologické společnosti řekl listu Scientific American, že pavouci o člověka nejeví ani nejmenší zájem. "Pohlížejí na nás jako na velký kámen... jsme tak obrovští, že jsme jednoduše součástí jejich krajiny," uvedl.

Ale v tom je právě problém. Stáváme se pro pavouky kusem nábytku, přes který potřebují přelézt při putování za potravou. Podle expertů může pavouk po spícím člověku přejít, aniž by si toho spáč všiml.

Navzdory svému často relativně velkému rozměru a chlupatému vzhledu nejsou pavouci maloočka pokládáni za nebezpečné. A v domě mohou být cenným spolubydlícím, pokud tedy jeho obyvatelé netrpí arachnofobií.

"Pokud je snesete, pak si můžete být jistí, že se vám pomohou starat o domácí prostředí," řekl Tate. "Dokážou sníst dost velkou kořist a zvládnou i švába."

Ovšem pokud mohou v noci lovit na tváři nic netušícího člověka, kdo si troufne říct, zda také někdy nezabrousí až do otevřených úst chrápajícího spáče?

Někteří odborníci odhadují, že lidé ve spánku mohou sníst až tři pavouky ročně, zatímco podle jiných se tento počet blíží až k osmi.

Ale podle Roda Crawforda, kurátora oddělení arachnidů v Burkeově muzeu v americkém Seattlu, by spolknutí byť jen jednoho jediného pavouka ve spánku musela předcházet celá řada dost nepravděpodobných okolností - a všechny by se musely stát najednou.

Aby pavouk skončil v lidském krku a žaludku, muselo by se stát toto: Musí jít o člověka spícího s otevřenou pusou. Pak mu pavouk musí vlézt do postele. V posteli si musí vybrat cestu přes tělo a po hlavě spáče - a pak se vydat do otevřeného otvoru vydechujícího teplý vzduch.

Související

Sršeň asijská, ilustrační fotografie.

Už jste potkali černou vdovu? Hmyzí invaze je nákladná, svět stojí miliardy dolarů ročně

Invazní druhy živočichů způsobují celosvětové škody až 300 miliard dolarů ročně. Británie čelí asijské sršni, která ohrožuje včely, zatímco Irsko trápí jedovatí pavouci. V Evropě se rozšiřují i další nebezpečné druhy, jako jsou černé vdovy, nebo poměrně dobře známá zvířata mýval severní či krabi říční. Tyto invazivní druhy narušují ekosystémy a představují vážné ekologické hrozby.

Více souvisejících

Pavouci Příroda Lidé

Aktuálně se děje

před 24 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 46 minutami

před 55 minutami

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy