Atentát na Skripala není v Británii novinkou? O vlas unikla smrti i „Železná lady.“

Donedávna jediná premiérka v čele Velké Británie a zároveň jedna z nejvýraznějších postav studené války a britské politiky po Winstonu Churchillovi musela čelit brutálnímu teroristickému útoku. Jak se s ohrožením života vyrovnala? S ledovým klidem, jako obvykle.

Margaret Thatcherová získala svou přezdívku „Železná lady,“ za nekompromisní postoje a tvrdou ekonomickou politiku reforem a utahování opasků, kterou razila. A to již od počátků svého vládního angažmá v roce 1970, tehdy ještě nikoli v premiérském křesle, ale jako ministryně pro vědu a školství. Zrušila totiž podávání mléka zdarma pro nemajetné žáky a studenty. Málokdo také ví, že trefná přezdívka, a zároveň název filmu s Meryl Streepovou v titulní roli, pochází ze Sovětských novin Rudá hvězda. V této rané fázi politické kariéry konzervativní političky překvapí, že se stavěla jako jedna z prvních proti kriminalizaci homosexuality dlouhodobě uzákoněné v Británii.

Válka s atomovkou?

Předsedkyní vlády se stala 4. května 1979 a vládla takřka neochvějně tři volební období. Přestože Vladimir Putin hravě zvládl vyhrát už čtvrté volební období, tak v tuzemsku to za poslední tři skončené volební období bylo pět premiérů. V zahraniční musela Thatcherová čelit nelehké situaci pokračující studené války a nakonec i pádu železné opony. Největší milníkem v této oblasti byla však válka Británie s Argentinou o Falklandy, v níž byla Thatcherová také neústupná. Dokonce pohrozila použitím jaderné zbraně.

Bombový útok bez emocí

Jakým otřesem pro ni musel být bombový útok, jehož byla cílem, se dovíme jen s obtížemi. Thatcherová totiž roli političky s kamennou tváři hrála i nadále. I když smrti unikla jen o vlásek, otřeseným novinářům řekla: „Konference pokračuje, začínáme v půl desáté jako obvykle.“ V Brightonu, kde se ve tři hodiny ráno 12. října 1984 odehrál útok, totiž probíhala konference, již se Thatcherová v tomto nenápadném anglickém městě premiérka ubytovala. Ostatní politici konzervativní strany ji jako obvykle neoponovali, ovšem vzhledem k náhle evakuaci z hotelu, neměli k dispozici vhodné oblečení. Kvůli pokynu političky, že na programu konference se nic nemění, tak musel otevřít místní obchod s konfekcí otevřít o několik hodin dříve a příliš textilu tam po politicích nezbylo. Thatcherová tak dala jasně najevo, že se teroristů v žádném případě nezalekne. Její reakce poněkud kontrastuje s histerickými reakcemi politických hochštaplerů v dnešních médiích, které teroristům nahrávají na smeč.

Za terorismem stála IRA

Samotná premiérka unikla jisté smrti bez zranění jen shodou náhod, protože seděla v obývacím pokoji, kde nastražená bomba nezpůsobila znatelnější škody. Kdyby si však zrovna čistila zuby v koupelně, tak by šance přežít děsivou událost byla minimální. Za atentátem stála teroristická organizace IRA neboli Irish Republican Army usilující o připojení Severního Irska ke zbytku Irské republiky. Na svědomí má IRA desítky teroristických útoků nejen za vlády Thatcherové, ale i mezi světovými válkami. Historie teroristických útoků je bohužel velmi dlouhá a může hrozit odkudkoliv.

V případě atentátu na Železnou lady za útokem stál Patrick Magee. Časovací zařízení na bombu sestrojil ze součásti z kazetového videorekordéru a umožňoval odpálit bombu až po několika dnech. Po výsleších několika stovek hostů hotelů se pachatele nakonec podařilo odhalit díky jedinému otisku prstu Mageeho na hotelové kartě. Byl odsouzen k osmi doživotním trestům. V roce 1999 byl však amnestován jako ostatní uvěznění členové IRA. Jednalo se o podmínku za ukončení činnosti IRA.

Související

Robert Fico Komentář

Fico pojede do Moskvy uctít minulost. Zřejmě tu, která se právě přepisuje

9. května se Moskva opět promění v jeviště mocenského rituálu. Vojenská přehlídka ke Dni vítězství má připomínat porážku nacismu, v praxi ale slouží jako nástroj propagandy – k legitimizaci dnešní agrese, posilování nacionalismu a rozdělování Evropy. Letos přibývá nový rozměr: pochodovat mají i veteráni války, která dosud neskončila. Pozorovat je budou „vybraní“ evropští politici. 
Ježíš Kristus

Svět si připomíná smrt Ježíše. Nebyl jediným ukřižovaným

Na Velký pátek si věřící připomínají smrt Ježíše Krista na kříži. Ukřižování v minulosti patřilo k častým trestům smrti, a tak bylo takto popraveno mnoho osob, a to především z řad věřících křesťanů. Kdo stejně jako Kristus zemřel na kříži?

Více souvisejících

historie Velká Británie Margaret Thatcherová ira Terorismus

Aktuálně se děje

včera

Papež František po propuštění z nemocnice

Jak bude vypadat pohřeb papeže Františka a co přinesou nadcházející dny?

Papež František, který zemřel ve věku 88 let, si byl vědom svého křehkého zdravotního stavu a stáří již řadu let. Už v roce 2015 vyjádřil přání být pohřben v bazilice Santa Maria Maggiore v Římě, což je starobylý mariánský chrám z 5. století. Tento kostel měl ve svém srdci jako místo modlitby a rozjímání, kam se opakovaně vracel po svých cestách po světě. Naposledy zde byl pohřben papež v 17. století – tehdy šlo o Klementa IX.

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj v hádce s Donaldem Trumpem

Začal klíčový týden. Trump chce během pár dní dosáhnout konce války, Ukrajinu Rusku prodá

Spojené státy pod vedením prezidenta Donalda Trumpa oznámily, že Rusko a Ukrajina by mohly uzavřít dohodu o ukončení války „ještě tento týden“. Trump tento výrok sdělil o víkendu na své síti Truth Social a zároveň naznačil, že pokud nenastane žádný pokrok, Washington by mohl od mírových jednání úplně odstoupit. Podle něj by uzavření dohody umožnilo oběma zemím „začít dělat velké obchody se Spojenými státy“, které popsal jako „vzkvétající“.

včera

Na Svatopetrském náměstí se sešly tisíce věřících

Živě Věřící zaplnili Svatopetrské náměstí. Po celém světě začaly modlitby za papeže Františka

Na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu se dnes večer sešly tisíce věřících, aby se společně pomodlili za zesnulého papeže Františka. V atmosféře hlubokého smutku a ticha se mezi shromážděnými vyjímaly siluety jeptišek, které netrpělivě čekaly na začátek modliteb. Bílá kopule baziliky svatého Petra se pomalu noří do šera a zvuk modliteb se nese celým náměstím.

včera

Kevin Farrell

Kevin Farrell. Kdo je muž, který po úmrtí papeže Františka převzal Vatikán?

Po úmrtí papeže Františka se do čela řízení Římskokatolické církve postavil kardinál Kevin Farrell. Irský duchovní se stal úřadujícím hlavou církve v období takzvané "sede vacante" – tedy v mezidobí mezi smrtí jednoho papeže a volbou jeho nástupce. Funkci bude vykonávat až do chvíle, kdy kardinálové z celého světa ve vatikánské Sixtinské kapli zvolí nového římského pontifika.

včera

Ilustrační foto

Duchovní vůdce, hlava Vatikánu i morální autorita. Kdo je papež a proč je pro svět důležitý?

Papež je bezpochyby jednou z nejvlivnějších postav nejen v náboženském světě, ale i v rámci celosvětového veřejného života. Ačkoli sídlí ve Vatikánu, malém nezávislém státě uprostřed Říma, jeho slovo má dosah do všech koutů světa, kde žijí katolíci, a často ovlivňuje i názory nevěřících a lidí jiných vyznání. Jeho role není pouze náboženská – papež představuje důležitou morální, kulturní a diplomatickou autoritu, která zasahuje do mnoha aspektů života společnosti.

včera

Papež František po propuštění z nemocnice

Mimořádná zpráva Příčinou smrti papeže Františka podle lékařů nebyly plicní problémy

Původní tvrzení, že papež František zemřel ve věku 88 let na obtíže spojené se zápalem plic, nemusí být pravdivé. Podle lékařů římské nemocnice Gemelli, kteří o něj v posledních týdnech pečovali, "odešel v pokoji" v důsledku problému "mozkové povahy". Nejpravděpodobnější příčinou smrti je podle serveru la Repubblica mozková příhoda – i když zatím není jasné, zda šlo o krvácení do mozku nebo jiný typ cévní příhody. Zdravotníci zatím nevidí přímou souvislost s dřívějšími vážnými potížemi s dýcháním, které ho přivedly do nemocnice už v únoru letošního roku.

včera

Fotbal je nejpopulárnějším sportem.

V reakci na smrt papeže se v Itálii nebude hrát fotbal. Několik zápasů Serie A odloženo

Celý svět se o Velikonočním pondělí zahalil do smutku po zprávě z Vatikánu hovořící o smrti papeže Františka, jenž skonal v pondělí ráno ve věku 88 let. Zdaleka nejvíc v Evropě truchlí z pochopitelných důvodů v Itálii. Není tak proto divu, že tamní fotbalová asociace přistoupila k odkladu fotbalových zápasů Serie A, které se měly původně odehrát právě v pondělí.

včera

sport

FAČR poskytla Jablonci více než sedmimilionovou půjčku. Nyní se brání kritice

Finanční injekci o výši 7,5 milionu korun poskytla Fotbalová asociace ČR (FAČR) prvoligovému Jablonci potácející se ve finančních problémech. Tyto poskytnuté peníze by mělo jablonecké vedení použít na klubový provoz. Šéfové ostatních klubů však vnímají tuto půjčku jako kontroverzní, samotný Jablonec ale mluví o platbě ze strany UEFA v rámci tzv. solidarity payment.

včera

Česká ženská hokejová reprezentace

Na medaili to v domácím prostředí nevyšlo. V boji o bronz české hokejistky ztratily třígólové vedení

Sen o medaili na prvním domácím mistrovství světa žen se českým hokejistkám nevydařil vyplnit. Naději na to měly až do posledního hracího dne turnaje v Českých Budějovicích, když se dostaly po vyrovnaném a však nakonec prohraném sobotním semifinále s USA (1:2) do boje o bronz. Na třetí příčku se tak po dvou letech nevrátily, přestože v duelu s Finkami k němu měly výrazně nakročeno. Konkrétně totiž vedly už 3:0, jenže pak Finky nejenže tento český náskok dokázaly vyrovnat, ale v následném prodloužení pak dokonce vstřelit rozhodující branku. Přes značný smutek českých hokejistek se však od zaplněné českobudějovické arény dočkaly zaslouženého potlesku za své vystupování v rámci celého turnaje.

včera

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

Papež František

Mimořádná zpráva Zemřel papež František, bylo mu 88 let

Vatikán dnes ráno oznámil úmrtí papeže Františka, který zesnul ve věku 88 let. Podle oficiálního prohlášení zemřel v pondělí ráno 21. dubna 2025 na Velikonoční pondělí v 7:35 místního času ve svém rezidenčním sídle Casa Santa Marta ve Vatikánu, uvedl server BBC.

včera

včera

včera

včera

Papež František

Co bude po smrti papeže Františka? Po pohřbu dojde ke svolání konkláve

Smrt papeže Františka představuje nejen bolestnou ztrátu pro více než miliardu katolíků po celém světě, ale i okamžik, kdy se římskokatolická církev obrací ke svým hluboce zakořeněným tradicím. František se však ještě za svého života rozhodl mnohé z těchto zvyklostí pozměnit, a to ve snaze přivést církev blíže obyčejným lidem. Jeho pohřeb se tak nese v duchu jednoduchosti, pokory a odmítnutí pompéznosti, která byla s pohřby papežů dlouhá staletí spojována.

Aktualizováno včera

Emmanuel Macron

Muž pokory, hlas míru. Světoví lídři vzdávají poctu papeži Františkovi

Po zprávě o úmrtí papeže Františka, který zemřel ve věku 88 let ve Vatikánu na velikonoční pondělí, přicházejí z celého světa projevy soustrasti i obdivu k jeho životu a odkazu. Světoví státníci vyjadřují úctu vůči muži, který se podle jejich slov stal hlasem soucitu, míru a lidskosti v náročném století.

včera

Poslední záběry papeže Františka: Vystoupil před věřící, Urbi et Orbi už nepřečetl

Papež František se na veřejnosti naposledy objevil v neděli, tedy den před svou smrtí. Své velikonoční poselství Urbi et Orbi – Městu a světu – věnoval prosbě za světový mír, odzbrojení a propuštění vězňů. Navzdory rekonvalescenci po zánětu plic se papež z lodžie baziliky svatého Petra obrátil k tisícům věřících shromážděným na květinami zaplněném náměstí. Poselství už ale nepřečetl.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy