Nervy dráždící zvuk: Proč nám křupe v kloubech?

Pro ty, kteří každodenně prokřupávají svoje prsty, je zvuk praskajících kloubů jeden z nejvíce uspokojujících zvuků vůbec. Pro ty druhé je to jedna z nejnepříjemnějších věcí na světě. Napadlo vás někdy, proč klouby vydávají takový výrazný zvuk?

Dokonce i když nás babičky často varovaly, že prokřupávání kloubů může v pozdějších letech způsobit artritidu, mnozí v tom dál pokračují a dokonce v této činnosti nacházejí jisté uspokojení. Zdroj tohoto hluku však byl po mnoho let velkou záhadou.

Už v roce 1971 tým výzkumníků z univerzity v Leedsu předpokládal, že obecně známý praskavý zvuk způsobují bubliny v tekutině obklopující klouby.  Nicméně, další výzkum o celá desetiletí později tuto teorii částečně vyvrátil, protože bylo zjištěno, že bubliny zůstávají v kloubní tekutině poté, co klouby byly prokřupány. 

Vědci Vineeth Chandran Suja a Abdul Barakat se rozhodli vytvořit matematický model ve snaze jednou provždy zjistit, odkud pochází praskavý zvuk. Ve své studii zveřejněné v Scientific Reports, ze které cituje deník the Independent, vysvětlují, že použili kromě matematických rovnic také geometrické znázornění kloubového kloubu, aby odvodili, jak vzniká zvuk.

Dospěli k závěru, že když jsou klouby prokřupnuté, malé bubliny v kloubní tekutině se zhroutí kvůli změnám tlaku v kapalině. Tento řetězec událostí vede k praskavému zvuku, který jsme všichni dobře poznali na vlastní kůži – což dokazuje teorii předloženou výzkumnými pracovníky Univerzity v Leedsu.

Nicméně Suja a Barakat ve svém výzkumu zašli ještě dál. Jejich matematický model naznačuje, že aby byl vytvořen praskavý zvuk, stačí, když se rozpadne jen část bublin. Proto je skutečnost, že jsou mikrobublinky přítomny v kloubní tekutině po prasknutí kloubu, bezvýznamné. 

Autoři v praxi ukázali, jak tlak vypuštěný rozbitými bublinkami v kloubních pouzdrech vytváří akustické vlny, které lze podle jejich matematického modelu přesně spočítat.

Jejich výzkumy naznačují nejen to, že podle jejich matematického modelu může být zvuk přesně určen, ale také to, že kolaps bublin velmi pravděpodobné bude vždy způsobovat pro někoho příjemný a pro někoho nepříjemný zvuk.

Související

lidské tělo

Mutanti mezi námi? Studenti se při pitvě mrtvé ženy nestačili divit

Studenti Oregonské zdravotnické a vědecké univerzity v Portlandu nemohli uvěřit svým očím, když zkoumali na pitevně mrtvolu 99leté ženy, která zemřela z přirozených příčin. Při otevření jejího těla zjistili, že žena má všechny orgány přehozené. Zprávu přinesl server CNN.
Ilustrační foto

Lidé necítí nosem? Nový objev vyděsil vědce

Jazykem cítíme chuť a nosem vůni. Téměř nikoho by nenapadlo pochybovat o něčem tak elementárním. A přesto vědci učinili objev, který je pořádně překvapil. Všechno je totiž trochu jinak.

Více souvisejících

lidské tělo Lidé věda

Aktuálně se děje

před 48 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy