Je možné nahrát hlas mrtvých? Při poslechu děsivého fenoménu běhá mráz po zádech

Odhodlaný tým několika nadšenců vyráží za tmy na místo činu. Je to už mnoho let, kdy v tomto starobylém domě došlo k brutální masové vraždě. Při průzkumu zchátralé budovy pokládají obětem onoho hrůzného činu různé otázky. Celou dobu mají zapnutá speciální nahrávací zařízení, jež se snaží zachytit hlasy ze záhrobí. Během průzkumu nedojde k ničemu neobvyklému, ale den poté si členové týmu přehrávají pořízené materiály. Z toho, co uslyšeli, se někteří dodnes nemůžou vzpamatovat.

Hledáte něco vzrušujícího, co by zpestřilo vaše pravidelná setkání s přáteli? Zkuste navázat kontakt s duchy ve vašem domě nebo na nějakém strašidelném místě. Fenomén elektronického hlasu patří k často se objevujícím a nejvíce šokujícím důkazům, které mohou vyšetřovatelé paranormálních jevů získat. Tento fenomén představují zvuky zaznamenané nahrávacími zařízeními, jež ale lidé během nahrávání neslyší. Tyto záznamy jsou většinou podivné a neidentifikovatelné, ale někdy jsou jasně slyšet hlasy. Otázkou zůstává, odkud tyto hlasy pocházejí.

Fenomén elektronického hlasu je již několik desetiletí základem vyšetřování paranormálních jevů. Jak uvádí Alejandro Rojas ve svém článku pro huffingtonpost.com, jako jeden z prvních lidí na světě se k tomuto fenoménu vyjádřil Thomas Edison. V rozhovoru pro časopis Scientific American řekl, že si není jistý, zda život po smrti pokračuje.  

„Je možné sestrojit přístroj, který bude natolik choulostivý, že dokáže zachytit pokusy osob v jiné formě existence či v jiných sférách o komunikaci s naší formou existence či v naší sféře. Samozřejmě pouze v případě, že jiné formy existence a jiné sféry vůbec existují. Takový přístroj by jim dal lepší možnost vyjádřit se než komunikační prostředky typu klepání na sůl a desky Ouija,“ domníval se Edison.

Hlasy duchů nebo jen přerušené rádiové vlny? 

Moderní způsob získávaní nahrávek hlasů ze záhrobí spočívá v návštěvě tajemného místa, na kterém začnete nahrávat zvuky. Řada nadšenců je schopna nahrávat dlouhé hodiny a tuto dobu prokládají průzkumem místa a kladením otázek. Pokud tuto činnost uskutečňuje skupina lidí, během následné analýzy audiozáznamů je k dispozici dostatek zajímavého materiálu. Americká televizní reality show Ghost Hunters nakonec ukazuje výsledky mnohadenní práce, při níž vyšetřovatelé opakovaně přezkoumávají hodiny záznamů. Tvrdá práce se ovšem může vyplatit.

Skeptici tvrdí, že fenomén elektronického hlasu není nic jiného než přerušovaný signál mobilních telefonů, rádiových vln, vysílaček a dalších elektronických zařízení. Lidé prý také někdy slyší věci, které v nahrávkách prostě nejsou. Možná slyší určité zvuky, jež pouze hlasy připomínají. Tento psychologický jev se nazývá pareidolie. Náhodné obrázky nebo zvuky jsou vnímány naopak jako něco určitého. Typickým příkladem tohoto jevu je video, na kterém někteří lidé uviděli obličej, jež ale ve skutečnosti byl pouhou hrou stínů.

Inu posuďte sami. Na následujícím videu si můžete poslechnout, jaké zvuky zaznamenal český Vyšetřovací tým paranormálních jevů, jenž se snažil navázat kontakt se zavražděnou Anežkou Hrůzovou.

Neméně úspěšní byli jejich američtí kolegové. Poslechněte si několik záznamů zveřejněných v průběhu Maury Show:

„Mnoho záznamů fenoménu elektronického hlasu, které vypadají jako paranormální, pravděpodobně představují okolnosti popsané skeptiky. Nahrávání fenoménu ale zůstává populární, protože některé záznamy nelze jednoduše vysvětlit. Nahrané zvuky někdy zcela nepochybně představují slova a občas i odpovědi na přímé otázky. Ani v těchto případech se nedá jednoznačné říct, že jsou to hlasy lidí, kteří zemřeli. Nejednoho člověka ale mohou znejistit, pokud se budeme ptát na jejich původ,“ napsal Rojas.

Související

Velký Blaník (zdroj: Dr. Ivan Rozkošný)

Záhada kolem bájného hradu na hoře Blaník. Podle pověsti tu dřímají rytíři

Pověst o blanických rytířích dřímajících v posvátné hoře, kteří v čele se sv. Václavem přijedou na pomoc české zemi, až jí bude nejhůř, zná snad každý. Zájemci o turistiku si vzpomenou i na místní nejmenší CHKO v České republice, případně rozhlednu na vrcholu Velkého Blaníku. Málo kdo už ovšem zná záhadu blanického hradu, jehož lokalizaci se dodnes věrohodně nepodařilo určit.

Více souvisejících

tajemství záhady Duchové

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy