Nechutná věda: Z čeho je vytvořen pupínek akné? A proč bychom ho neměli vymačkávat?

Pupínek na tváří se čas od času udělá každému z nás. Přemýšleli jste někdy o tom, co vše se v něm ukrývá? Je to možná ještě horší, než si umíte představit. A víte, jestli je možné pupínky prostě vymáčknout? I to vám prozradíme.

Pupínek na tváři umí pořádně potrápit. Co se pod ním vlastně ukrývá? Bílý hnis se skládá z koktejlu baterií, mrtvých kožních buněk, bílých krvinek a kožního mazu. Tyto čtyři složky dohromady vytvoří přímo ukázkovou infekci.

Uvnitř každého póru vaší kůže jsou váčky označované jako mazové žlázy. Ty produkují olejovitou látku – kožní maz, který působí antibakteriálně a u mnohých savců také impregnuje kůži. Ale má i další funkce, z nichž některé tak příjemné nejsou. 

Maz je také zdrojem potravy pro typ bakterie jménem Propionibacterium acnes. Tato bakterie je součástí běžné flóry na kůži většiny lidí. Ucpe-li se vývod mazové žlázy, tato anaerobní bakterie se přemnoží a vylučuje chemické látky, které narušují stěnu póru, umožňuje bakteriím jako Staphylococcus aureus šířit se do kůže a tvoří ložiska akné.

V prostoru pod ucpaným kožním pórem se bakterie dále nadměrně množí, což ztěžuje odtok kožního mazu. Ten se usazuje v mazové žláze dokud nedojde k jejímu prasknutí. Akné bakterie se uvolní a okolní pokožka se zapálí. Tělo pak nastartuje imunitní reakci - bílé krvinky tělo „posílá“ skrz rozšířené cévy, aby zánět vyléčily. Když pupínek praskne, objeví se někdy i krev a také krevní sérum – průsvitná tekutina, která vzniká po vysrážení krve

Experti ale varují, že vymačkávání pupínků není ten nejlepší nápad – tím se totiž do ranky mohou dostat další bakterie z vašich prstů, což může prodloužit dobu léčby. Pokud vám to nedá a rozhodnete se pupínek vymáčknout, je nejlepší pleť vyčistit, dobře si umýt ruce včetně nehtů – a je třeba počkat, až bude jeho vršek bílý nebo nažloutlý.

Související

lidské tělo

Mutanti mezi námi? Studenti se při pitvě mrtvé ženy nestačili divit

Studenti Oregonské zdravotnické a vědecké univerzity v Portlandu nemohli uvěřit svým očím, když zkoumali na pitevně mrtvolu 99leté ženy, která zemřela z přirozených příčin. Při otevření jejího těla zjistili, že žena má všechny orgány přehozené. Zprávu přinesl server CNN.
Ilustrační foto

Lidé necítí nosem? Nový objev vyděsil vědce

Jazykem cítíme chuť a nosem vůni. Téměř nikoho by nenapadlo pochybovat o něčem tak elementárním. A přesto vědci učinili objev, který je pořádně překvapil. Všechno je totiž trochu jinak.

Více souvisejících

lidské tělo zdraví

Aktuálně se děje

před 37 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy