Evropský unikát? V Česku leží unikátní místo, o kterém zřejmě netušíte

Anglické krajinářské parky jsou dodnes součástí našich životů, přitom si ale jejich přítomnost, respektive historii, vznik a význam často neuvědomuje. Vnímáme je pouze jako přírodní oázu často v areálu či blízkosti měst, kde se dnes nachází i dětská hřiště a jiné volnočasové atrakce. Místa propletená řadou cest a pěšin, plná krásných zákoutí, příjemných posezení, která umožňují chvíli klidu od ruchu města a pobyt v malebné přírodě. Přitom nejinak tomu bylo i za časů, kdy parky dle anglického stylu vznikaly.

Anglický park, také nazývaný jako Anglická zahrada, představuje krajinářský styl pojetí parku či zahrady. Vznikl v Anglii na počátku 18. století a následně se rozšířil po celé Evropě. Vytlačil tak z popředí formálnější, symetrické francouzské zahrady, které do té doby tvořily hlavní zahradnický styl v Evropě. Jejich koncept se dále rozvíjel a obohacoval především o cizokrajné prvky, ať už se jednalo o rostliny či o stavby. Krajinářské pojetí parku dle anglického způsobu se stalo nedílnou součástí zámeckých areálů až do počátku 20. století.

Anglický park měl na rozdíl od symetrické francouzské zahrady, plné geometrických tvarů a člověkem nastoleného řádu, evokovat divokou přírodu a její harmonii. Šlo o romantické pojetí hájů, lesů, obor, ale také luk, řek a jezírek, které dohromady vytvářely sympozium romantické, idealistické krajiny, která měla být idealizovanou verzí pravé divoké přírody. Zásah člověka zde upřednostňoval pohodlný průchod po síti cest, mnohá zastavení s možností posezení na lavičkách či v altánech a pavilonech. Vše bylo koncipováno, aby těšilo lidské oko svou krásou, i duši, která zde měla najít odpočinek a mír.

Kouzlo romantických anglických parků se brzy dostalo i do českých zemí, respektive do Rakouska-Uherska. Na našem území je dobře známý anglický park u zámku Krásný Dvůr, který také patří k jednomu z největších. Vznikl v 80. až 90. letech 18. století za časů Černínů.

Ovšem první anglický park u nás vznikl jinde a k jeho založení došlo za zajímavých okolností. V roce 1744 se provdala mladičká Marie Josefa hraběnka z Trautsonu a Falkensteina za Karla Josefa hraběte z Auesperga. Marie byla dědičkou vlašimského panství, a právě Vlašim se stala i novým rodinným sídlem manželského páru.

Vlašimský zámek měl tehdy ještě barokní tvář a stejně vypadalo i okolí, především zámecká lovecká obora, která byla spíše lesem, prosvětleným loukami u břehu řeky Blanice. Samotný zámek byl ještě obehnán hradbami a působil pevnostním rázem. Bývalo zvykem, že nový manželský pár nedlouho po svatbě přivedl určitou změnu do svého sídla, či podoby svého panství. Tady tomu však bylo jinak.

Až v roce 1771 byly zbourány hradby kolem zámku. Následně v roce 1775 byla zřízena nová obora na Domašínských horách, která rozšířila celý areál pomalu vznikajícího parku, který se zde rozvíjel v letech 1775 až 1785. Na vyvýšeném místě skal vznikl vyhlídkový gloriet, odkud byl vidět jak zámek, tak celý park po obou stranách řeky Blanice v jejím záhybu. Dřívější obora byla prosluněna, zůstaly zde především staré, mohutné stromy, jiné byly vysázeny, aby tvořily určité průhledy. Vznikaly dlouhé, klikatící se cesty, které probíhaly celým parkem. Vedly po rovinách, ale také pomocí lávek a můstků přes řeku, potůčky, dokonce i rokle a po úbočí skal k těm nekrásnějším vyhlídkám. Vznikaly zde jezírka a rybníčky, ale také okrasné části s ptačími voliérami.

Celou krajinou scenérii doplňovaly romantické stavby, které mnohdy nacházely inspiraci v zahraničí. Vedle obelisků, altánů, poustevny či koupadla, zde vyrostl i slavný Čínský pavilon nebo Turecká mešita. Na jezírku uprostřed řeky vyrostl Amorův templ, na úbočí skal se vypínal Starý hrad, který byl umělou zříceninou. Bylo zde ale i mnoho tajemných zákoutí, jako tzv. Tajný soud či Dům noci. Dále například divoký most v podobě neopracovaného mohutného kmene stromu přes rokli či Grotta, tady umělá jeskyně.

Odpovědí, proč k této změně došlo až 30 let po nástupu manželského páru, zní, že krajinářské úpravy kolem vlašimského zámku měl již na starosti jejich syn Vilém I. Auersperg, který svým romantickým pojetím a přístupem inspiroval i rodiče, kteří mu v jeho díle dávali dostatek prostoru i prostředků. Díky tomu vznikl jeden z prvních anglických parků ve střední Evropě, který je dodnes součástí města Vlašim a též se v něm dodnes nachází mnohé romantické stavby a zákoutí z dob jeho vzniku.

Související

Bitva u Trentonu byla významnou bitvou americké války za nezávislost. Komentář

Vánoční výročí bitvy u Trentonu. Tady se psaly dějiny vzniku moderních USA

S vánočními svátky se pojí jedna rozsahem malá, ale ve svých důsledcích velmi významná bitva, a to nejen pro samotný průběh americké války za nezávislost v rámci které se odehrála. Jedná se o bitvu u Trentonu 26. prosince 1776. Americká válka za nezávislost (1775–1783) představovala rozhodující střet mezi britskou korunou a třinácti americkými koloniemi, které usilovaly o svobodu a samostatnost. 
Vánoce, ilustrační fotografie.

Vánoce za dob protektorátu. Jak Češi trávili svátky za nelehkých časů

Přesně před 85 lety, v roce 1939, zažívali Češi první nesvobodné Vánoce za nacistické okupace. Tyto svátky si lidé v našich zemích ještě užívali bez výraznějších omezení, v letech následujících už byly Vánoce poznamenány nacistickou propagandou i řadou omezení. Jak Češi trávili Vánoce za nelehkých dob protektorátu a druhé světové války?

Více souvisejících

historie hrady a zámky Vlašim

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Rudolf Huliak

Chráněné mouchy nebo řešení války prodlouženým víkendem. Slovenští politici v uplynulém roce perlili

Politika nemusí být vždy jen vážné a nudné řemeslo, a to dokazuje i náš východní soused, jehož politická scéna i v roce 2024 nabídla řadu momentů, nad nimiž člověk jen nevěřícně kroutil hlavou nebo se od srdce zasmál. Při příležitosti loučení se s rokem 2024 se EuroZprávy.cz rozhodly připravit výběr těch nejbizarnějších i nejkomičtějších okamžiků, které slovenská politika nabídla. 

včera

Ilustrační foto

Politico: Státy se připravují na možnost klimatické katastrofy. Chtějí zjistit, kdy přijde konec světa

Někteří odborníci se domnívají, že bychom mohli brzy narazit na klimatické "tipping pointy" – kritické momenty, po jejichž překročení by mohla následovat katastrofa. Velká Británie se spolu se zbytkem světa připravuje na možnost klimatické katastrofy, a to s pomocí vědeckých expertů a vlády financovaného výzkumného centra, které bylo založeno bývalým poradcem Downing Street, Dominicem Cummingsem.

včera

Svatava Hubeňáková

Zemřela oblíbená herečka Svatava Hubeňáková

Český filmový svět přišel o jednu ze svých nejstarších a nejváženějších hereček. Ve věku 96 let zemřela Svatava Hubeňáková, která se zapsala do povědomí diváků svými rolemi v ikonických českých filmech. Herečka odešla na věčnost den před vánočními svátky, 23. prosince, jak potvrdila její neteř Kristina Marková.

včera

Ilustrační foto

Před pěti lety se poprvé objevil covid. Čína jeho původ dodnes tají

Původ koronaviru, který za posledních pět let změnil svět a podle odhadů způsobil smrt více než 7 milionů lidí, zůstává stále nevyřešenou záhadou. Světová zdravotnická organizace (WHO) proto opakovaně vyzývá Čínu, aby sdílela klíčová data, která by mohla přispět k pochopení toho, odkud virus pochází. Tato otázka není jen vědeckého významu, ale také otázkou morální odpovědnosti vůči celému světu, uvedl server Politico.

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie

Hrozí Západu válka? Nebezpečí eskalace konfliktu s Ruskem je reálné

Rusko by mohlo svou konvenční eskalaci v konfliktu na Ukrajině ještě významně vystupňovat. Zatímco Západ nadále poskytuje Ukrajině pokročilé zbraně a schvaluje jejich použití proti Rusku, otázka, zda Vladimir Putin skutečně naplní své hrozby odvetných opatření, vyvolává stále více pochybností, uvedl server National Interest.

včera

včera

včera

Tony Blair

Žádné volné hranice s Evropou? Nové dokumenty odhalily, co se dělo za vlády Tonyho Blaira

Nově zveřejněné vládní dokumenty odhalily, že vláda Tonyho Blaira prosadila politiku otevřených hranic pro migranty z východní Evropy, přestože proti tomu varovali někteří vysocí ministři. Tento krok, přijatý v roce 2004, umožnil občanům osmi bývalých sovětských států, včetně Polska, Litvy a Maďarska, volný přístup do Británie po jejich vstupu do Evropské unie. Uvedl to server SkyNews.

včera

včera

António Guterres

Počasí je "cestou do záhuby". Svět prožívá dekádu smrtícího horka, sledujeme klimatický rozpad v reálném čase

Svět se ocitá uprostřed „dekády smrtícího horka“, přičemž rok 2024 se stal pomyslným vrcholem desetiletí s bezprecedentními teplotami, jak uvádí Organizace spojených národů. Generální tajemník OSN António Guterres ve svém novoročním projevu zdůraznil, že deset nejteplejších let v historii měření se odehrálo během poslední dekády, včetně právě končícího roku.

včera

včera

včera

Výhled počasí na leden. Meteorologové prozradili, jak bude

Česko čeká období, kdy by počasí nemělo vybočovat z dlouhodobého lednového průměru. Mrznout bude především v noci, zatímco ve dne mohou teploty klesat nad nulu. Vyplývá to z měsíčního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy