Evropský unikát? V Česku leží unikátní místo, o kterém zřejmě netušíte

Anglické krajinářské parky jsou dodnes součástí našich životů, přitom si ale jejich přítomnost, respektive historii, vznik a význam často neuvědomuje. Vnímáme je pouze jako přírodní oázu často v areálu či blízkosti měst, kde se dnes nachází i dětská hřiště a jiné volnočasové atrakce. Místa propletená řadou cest a pěšin, plná krásných zákoutí, příjemných posezení, která umožňují chvíli klidu od ruchu města a pobyt v malebné přírodě. Přitom nejinak tomu bylo i za časů, kdy parky dle anglického stylu vznikaly.

Anglický park, také nazývaný jako Anglická zahrada, představuje krajinářský styl pojetí parku či zahrady. Vznikl v Anglii na počátku 18. století a následně se rozšířil po celé Evropě. Vytlačil tak z popředí formálnější, symetrické francouzské zahrady, které do té doby tvořily hlavní zahradnický styl v Evropě. Jejich koncept se dále rozvíjel a obohacoval především o cizokrajné prvky, ať už se jednalo o rostliny či o stavby. Krajinářské pojetí parku dle anglického způsobu se stalo nedílnou součástí zámeckých areálů až do počátku 20. století.

Anglický park měl na rozdíl od symetrické francouzské zahrady, plné geometrických tvarů a člověkem nastoleného řádu, evokovat divokou přírodu a její harmonii. Šlo o romantické pojetí hájů, lesů, obor, ale také luk, řek a jezírek, které dohromady vytvářely sympozium romantické, idealistické krajiny, která měla být idealizovanou verzí pravé divoké přírody. Zásah člověka zde upřednostňoval pohodlný průchod po síti cest, mnohá zastavení s možností posezení na lavičkách či v altánech a pavilonech. Vše bylo koncipováno, aby těšilo lidské oko svou krásou, i duši, která zde měla najít odpočinek a mír.

Kouzlo romantických anglických parků se brzy dostalo i do českých zemí, respektive do Rakouska-Uherska. Na našem území je dobře známý anglický park u zámku Krásný Dvůr, který také patří k jednomu z největších. Vznikl v 80. až 90. letech 18. století za časů Černínů.

Ovšem první anglický park u nás vznikl jinde a k jeho založení došlo za zajímavých okolností. V roce 1744 se provdala mladičká Marie Josefa hraběnka z Trautsonu a Falkensteina za Karla Josefa hraběte z Auesperga. Marie byla dědičkou vlašimského panství, a právě Vlašim se stala i novým rodinným sídlem manželského páru.

Vlašimský zámek měl tehdy ještě barokní tvář a stejně vypadalo i okolí, především zámecká lovecká obora, která byla spíše lesem, prosvětleným loukami u břehu řeky Blanice. Samotný zámek byl ještě obehnán hradbami a působil pevnostním rázem. Bývalo zvykem, že nový manželský pár nedlouho po svatbě přivedl určitou změnu do svého sídla, či podoby svého panství. Tady tomu však bylo jinak.

Až v roce 1771 byly zbourány hradby kolem zámku. Následně v roce 1775 byla zřízena nová obora na Domašínských horách, která rozšířila celý areál pomalu vznikajícího parku, který se zde rozvíjel v letech 1775 až 1785. Na vyvýšeném místě skal vznikl vyhlídkový gloriet, odkud byl vidět jak zámek, tak celý park po obou stranách řeky Blanice v jejím záhybu. Dřívější obora byla prosluněna, zůstaly zde především staré, mohutné stromy, jiné byly vysázeny, aby tvořily určité průhledy. Vznikaly dlouhé, klikatící se cesty, které probíhaly celým parkem. Vedly po rovinách, ale také pomocí lávek a můstků přes řeku, potůčky, dokonce i rokle a po úbočí skal k těm nekrásnějším vyhlídkám. Vznikaly zde jezírka a rybníčky, ale také okrasné části s ptačími voliérami.

Celou krajinou scenérii doplňovaly romantické stavby, které mnohdy nacházely inspiraci v zahraničí. Vedle obelisků, altánů, poustevny či koupadla, zde vyrostl i slavný Čínský pavilon nebo Turecká mešita. Na jezírku uprostřed řeky vyrostl Amorův templ, na úbočí skal se vypínal Starý hrad, který byl umělou zříceninou. Bylo zde ale i mnoho tajemných zákoutí, jako tzv. Tajný soud či Dům noci. Dále například divoký most v podobě neopracovaného mohutného kmene stromu přes rokli či Grotta, tady umělá jeskyně.

Odpovědí, proč k této změně došlo až 30 let po nástupu manželského páru, zní, že krajinářské úpravy kolem vlašimského zámku měl již na starosti jejich syn Vilém I. Auersperg, který svým romantickým pojetím a přístupem inspiroval i rodiče, kteří mu v jeho díle dávali dostatek prostoru i prostředků. Díky tomu vznikl jeden z prvních anglických parků ve střední Evropě, který je dodnes součástí města Vlašim a též se v něm dodnes nachází mnohé romantické stavby a zákoutí z dob jeho vzniku.

Související

Ústav pro studium totalitních režimů. Komentář

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

Více souvisejících

historie hrady a zámky Vlašim

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

HC Škoda Plzeň, ilustrační fotografie.

Na extraligovou scénu se vrací bývalý reprezentační kouč. Plzeň nově přebírá Jandač

Sezóna extraligy 2023/24 sice skončila teprve před nedávnem, ale už teď se kluby chystají na sezónu novou, tedy na sezónu 2024/25. A to nejen změnami v hráčských kádrech, ale i novými jmény na lavičce. Takový případ se nyní naskytl v extraligové Plzni, která pro nadcházející sezónu povolala do svých služeb bývalého reprezentačního trenéra Josefa Jandače. Ten se tak po pauze vrací zpátky na extraligovou scénu. Na západě Čech mu při tom budou pomáhat v roli asistentů Jiří Veber a Václav Pletka.

před 2 hodinami

Dva členové ochranky měli atentát ukrajinského prezidenta do detailů naplánovaný.

Nejen Zelenského měli zabít. Toto je plán členů ochranky

Podle prohlášení ukrajinské tajné služby SBU byl zmařen pokus o atentát na prezidenta Ukrajiny Volodymyra Zelenského. Mezi zadrženými by měli být dva členové jeho vlastní ochranky. Údajně měla být v plánu i likvidace politických a vojenských špiček Ukrajiny.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Rulík a spol. nemůžou počítat s Hertlem. Vedení Vegas českého útočníka na domácí MS nepustí

V úterý se česká hokejová reprezentace sešla na ledě O2 Areny, aby zde absolvovala svůj trénink před blížícím se domácím světovým šampionátem, který začne už v pátek. Ještě před začátkem tohoto tréninku generální manažer národního týmu Petr Nedvěd novinářům sdělil, že se bude realizační tým v čele s koučem Radimem Rulíkem muset obejít na domácím MS bez jedné z českých hvězd v NHL, útočníka Tomáše Hertla. Vedení jeho klubu Las Vegas ho totiž do Prahy nepustí.

Aktualizováno před 4 hodinami

Izraelská armáda

Izrael nadále operuje v okolí Rafáhu. Pozastavení pomoci z USA popírá

Izraelská armáda pokračuje v pozemní operaci do Rafáhu, kterou zahájila v tomto týdnu. Už v úterý potvrdila obsazení přechodu na hranici s Egyptem. Do obydlených čtvrtí města zatím nepostupuje. Armádní mluvčí zároveň bagatelizoval nepotvrzenou informaci, že USA pozastavily dodávku některých zbraní kvůli nynější ofenzivě. 

před 4 hodinami

Susan Bucknerová (vpravo) ve snímku Pomáda (1978).

Zemřela hvězda filmu Pomáda, Susan Bucknerová

Do světa hollywoodských snímků a hereckých svět zasáhla velmi smutná zpráva. Herečka Susan Bucknerová, známá především díky své roli roztleskávačky Patty Simcox ve slavném muzikálovém snímku "Pomáda!", nás opustila ve věku 72 let.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Policie upřesnila informace o případu v Plzni. Ženu se podařilo zachránit

Policie ještě v úterý upřesnila informaci o násilném trestném činu v centru Plzně. Strážci zákona původně uvedli, že napadená žena nepřežila. Záchranářům se ji ale nakonec podařilo zachránit. Žena byla hospitalizována v nemocnici. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy