Krumlovské monstrum? Levoboček Rudolfa II. zohavil tělo své milenky

Dynastie Habsburků je mimo jiné známá skandály a duševními chorobami, mnohdy dědičnými. Císař Rudolf II. nebývá řazen mezi schopné panovníky. O skandály se postaral i jeho levoboček.

Je poměrně známým faktem, že císař Rudolf II. udržoval milostný vztah s hraběnkou Kateřinou Stradovou. Nezapomněli na ni ostatně ani tvůrci filmů Císařův pekař a Pekařův císař v 50. letech minulého století. Císař Rudolf II. se s touto ženou začal stýkat, když jí bylo patnáct let. O tři roky později už se páru narodilo první dítě. Z tohoto vztahu se narodilo a dožilo dospělosti celkem šest dětí, kteří však nikdy nebyly uznány za legitimní potomky císaře. Nejstarší potomek dostal jméno Julius Caesar, markýz d‘ Austria. Kateřina ho přivedla na svět ve svých osmnácti letech a chlapec byl zároveň prvorozeným synem (byť levobočkem) Rudolfa II. Ten mu proto zajistil kvalitní vzdělání i výchovu. Přesto z chlapce vyrostlo monstrum.

Od roku 1605 sídlil Julius Caesar d‘ Austria na zámku v Českém Krumlově, který císaři Rudolfu II. prodal poslední Rožmberk Petr Vok. Právě českokrumlovský zámek se stal dějištěm hrůzných vražd a běsnění, které měl na svědomí levoboček Rudolfa II. V roce 1606 zavraždil jednoho ze svých sluhů, za což ho otec poslal „na napravení“ do kláštera v rakouském Gamingu. Zde však Julius Caesar d‘ Austria dlouho nepobyl a na podzim roku 1606 se vrátil zpět do Českého Krumlova. Podivína s násilnickými sklony se začali místní obyvatelé bát.

V roce 1607 se Julius Caesar d‘ Austria zamiloval do mladé dcery krumlovského lazebníka, která se jmenovala Markéta Pichlerová. Ta se stala jeho milenkou, čehož později velmi litovala. Jednou Julia zřejmě naštvala, a proto ji v záchvatu zuřivosti zbil a pobodal nožem. Nebohá dívka nejevila známky života, a tak ji násilník vyhodil z okna zámku. Díky tomu, že Markéta dopadla na hromadu smetí, přežila. Protože utrpěla šrámy na těle, ale také na duši, snažila se po uzdravení svému krutému milenci vyhýbat. Všechno tyto informace víme díky tehdejšímu rožmberskému kronikáři Václavu Březanovi, který událost zaznamenal.

O rok později Julius Caesar d‘ Austria Markétiným rodičům vyhrožoval, že pokud mu neumožní styk s jejich dcerou, nechá je oběsit. Otce Zikmunda Pichlera dal dokonce zavřít do vězení, a tak nakonec dosáhl svého. O Masopustu roku 1608 pak Českým Krumlovem otřásla zpráva o hrůzné vraždě, která se na zámku stala. V pondělí 18. února 1608 (podle záznamů Václava Březana) měla Markéta s markýzem d‘ Austria schůzku, která skončila tragicky. Muže opět postihl záchvat zuřivosti a nepříčetnosti, a svou milenku zabil. A to brutálním způsobem. Mrtvé tělo následně zohavil – usekl hlavu a končetiny. Kusy těla se pak pokusil ukrýt, to se mu ale nepodařilo.

Když se zpráva o tomto brutálním činu donesla k císaři, nechal svého syna zavřít na zámku v Českém Krumlově, kde měl vrah zůstat v domácím vězení až do konce svého života. Podle dnešních odborníků byl levoboček Rudolfa II. psychicky nemocný – diagnostikovali mu schizofrenii, derivaci a násilnické sklony. Jeho stav se ve vězení zhoršoval, záchvaty byly stále častější a intenzivnější. Rozbíjel vše, co měl zrovna po ruce, křičel, napadal sluhy, obklopoval se nepořádkem a špínou. Brzy zničil veškeré zařízení svého domácího vězení. Služebnictvu i obyvatelům města naháněl strach.

V létě roku 1609 šílenec onemocněl a 25. června téhož roku zemřel – udusil se, když mu praskl vřed v krku. Místem jeho posledního odpočinku se stal minoritský klášter v Českém Krumlově. Císař Rudolf II. prý tehdy neprojevoval žádnou lítost nad smrtí svého syna. A obyvatelé Českého Krumlova si jistě oddychli.

Související

Zámek v Benátkách nad Jizerou.

Benátky nad Jizerou. Místo, odkud se pozorovaly hvězdy a určoval osud

Malebné město Benátky nad Jizerou leží v okrese Mladá Boleslav asi 30 km od hlavního města Prahy. Historie místa spadá již do 14. století. Velké slávy se však město dočkalo především v období renesance, kdy na místním zámku na přání Rudolfa II. pobýval slavný alchymista a astronom Tycho Brahe.
Umění

Historik poznal v díle "neznámého českého malíře" obraz Hanse von Aachena

Obraz v břevnovském klášteře dosud připisovaný neznámému českému malíři druhé poloviny 17. století je podle historika Štěpána Váchy dílem Hanse von Aachena, dvorního malíře císaře Rudolfa II. V tiskové zprávě o tom dnes informovala Akademie věd. Dnes začíná ve Window Gallery, výlohách knihovny Ústavu dějin umění AV v Husově ulici, výstava Něžné utrpení podle Hanse von Aachena, která představuje obraz a seznamuje s výsledky bádání i s jeho restaurováním.

Více souvisejících

rudolf II. český krumlov historie

Aktuálně se děje

před 23 minutami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 26 minutami

před 51 minutami

před 1 hodinou

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit

Rusko ve čtvrtek podle všeho zaútočilo na Ukrajinu mezikontinentální balistickou střelou. Jde o první případ v historii, kdy některá země zaútočila tímto druhem zbraně na jinou.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy