5 nejhorších středověkých papežů? Jeden soudil mrtvolu, další smilnil jako o život

Papežové jsou hlavou katolické církve a zástupci sv. Petra na zemi, měli by tedy jít všem svým ovečkám příkladem. Ale v konečném důsledku jsou to také jenom lidé, a tak se občas nevyhnou menším či větším prohřeškům. To platí i pro moderní papeže, ale tyto drobné kauzy blednou v porovnání s největšími hříšníky středověku. Vybrali jsme pro vás pět těch nejhorších příkladů.

Štěpán VI.

Štěpán VI sice na papežském trůnu seděl jenom krátce, ale přesto se zapsal do historie - nechal totiž soudit svého předchůdce, papeže Formosa. Zádrhel byl v tom, že Formosus byl odsouzen posmrtně a to doslova. Štěpán svého předchůdce nenáviděl natolik, že ho nechal vykopat z hrobu, navléct do papežského úboru a posadit na papežský trůn. Potom obvinil rozkládající se tělo z porušení četných církevních předpisů a křivopřísežnictví. Během procesu měl Štěpán na mrtvolu křičet, posmívat se ji a urážet ji. Asi příliš nepřekvapí, že nemrtvý papež byl nakonec odsouzen a potrestán zbavením papežských odznaků a useknutím tří prstů. To co po procesu zbylo z Formosova těla bylo hozeny do řeky Tibery. O tom, že samotný Štěpán měl na triku taky nejednu nepravost, svědčí to, že brzy byl uvězněn a uškrcen atentátníky. Vše stihl za jeden rok panování v Římě.

 Jan XII.

V 10. století patřili k nejmocnějším římským rodům Theofylaktové a není proto divu, že ovlivňovali volbu papeže. Právě jejich přičiněním se na trůně ocitl Jan XII. Na jeho vládnutí je podezřelé už to, že na papežskou stolici usedl velmi mladý, na prahu dospělosti, zhruba ve věku 18 let. To se zpočátku zdálo jako dobrý tah, díky jinošskému věku mohl stát v čele papežské, ale později se to stalo zdrojem četných problémů. Zejména proto, že Jan byl ještě nevybouřený a tak se s oblibou věnoval ženskému pokolení, ovšem pro papeže zcela nevhodným způsobem.

Císař Ota dokonce musel svolat synod, aby papeže sesadil. Jeden z dobových kronikářů uvádí seznam jeho prohřešků: „smilnil s vdovou po Ranierovi, konkubínou svého otce, vdovou Annou a se svou vlastní neteří a z papežského paláce tak učinil nevěstinec. Další tvrdí, že chodil na honitbu, oslepil svého zpovědníka Benedikta a vykastroval a nechal zabít kardinála diakóna Jana... Jak klerikové tak laici o něm tvrdí, že ďáblu připíjel vínem, hrál v kostky, uctíval Jupitera, Venuši a další démony. Dokonce prý neslavil matutiny v kanonických hodinách a nežehnal se znamením kříže.“ Je vidět, že si kronikář hodně přisadil, aby čtenáře patřičně pohoršil, přesto je zjevné, že Jan XII. byl opravdu pěkné kvítko.

Benedikt IX.

Tento papež měl leccos společného z Janem XII, především byl členem rodu Theofylaktů a papežem se také stal velice mladý – i když mu bylo kolem 20 let. Asi proto nepřekvapí, že i v tomto případě se hned objevily sexuální skandály. Opat z Monte Cassina a pozdější papež Viktor III si stěžoval na „znásilnění, vraždy a další nevyslovitelné skutky. Jeho život jako papeže byl tak zvrhlý, nehodný a pokřivený, že mi běhá mráz po zádech při pouhé vzpomínce na něj.“ Benediktův případ je zvláštní tím, že nakonec sám na post papeže rezignoval, ovšem nikoli kvůli četným stížnostem, ale jednoduše se nechal uplatit svým kmotrem, příštím papežem Řehořem VI., aby odstoupil. Jenže brzy svého rozhodnutí litoval, ale vzhledem k tomu, že na papežskou abdikaci se nevztahuje záruka, tak vypukla válka o papežský trůn, kterou ukončil až zásah římského císaře.

Bonifác VIII.

Bonifác začal také své papežství velice příhodně, byl zvolen poté, co papež Celestýn V. odstoupil. Ale protože měl strach, aby si to bývalý papež nerozmyslel, tak ho pro jistotu nechal zavřít pod dohled na hrad Fumona. Bývalý papež po necelém roce ve vězení zemřel, přičemž existují spekulace, že za jeho smrtí mohl stát i Bonifác. Bonifác většinu své vlády strávil válčením s okolními státy, ovšem svůj konec si na sebe přivolal sám, když se prohlásil za nejvyššího vládce všech křesťanů nadřazeného všem králům. To se příliš nelíbilo francouzskému Filipu IV., a tak ho papež nechal exkomunikovat z církve. Filip si to ale nenechal líbit a vyslal komando, které Bonifáce zajalo na jeho letním sídle. Vojáci si s papežem evidentně nebrali servítky, protože po třech dnech v zajetí papež zemřel. O pověsti jakou měl mezi současníky dobře vypovídá, že ho Dante Alighieri ve své Božské komedii umístil do kruhu pekla určeného pro svatokupce.

Alexandr VI.

Asi nejslavnější hříšník mezi papeži nebyl nikdo jiný než Rodrigo Borgia, jehož osud inspiroval mnoho filmových a literárních ztvárnění. Proslavil se jako jeden z největších intrikánů mezi papeži a přímo legendární byl jeho nepotismus – snaha dosazovat své příbuzné (včetně vlastních dětí z nichž nejslavnější je Cezare Borgia, který měl údajně vztah s vlastní sestrou) do důležitých úřadů v církvi a papežském státě. Alexandr byl prototypem úpadku papežství v renesanci a jednou z hlavních příčin vypuknutí reformačního hnutí. V jeho případě platí, že jak člověk žil, tak i umírá - podle všeho totiž zemřel otráven, a existují spekulace, že za jeho vraždou stál jeho syn.

Související

Snímek ze setkání státníků zemí Varšavské smlouvy v roce 1987. Komentář

70 let od vzniku Varšavské smlouvy. Místo kolektivní bezpečnosti přinesla hegemonii Moskvy

Před sedmdesáti lety, 14. května 1955, zástupci osmi evropských zemí ovládaných komunisty uzavřeli pod sovětskou taktovkou Smlouvu o přátelství, spolupráci a vzájemné pomoci. Pro nově založenou vojensko-politickou alianci se podle místa podpisu vžil název Varšavská smlouva. V dobové propagandě byla prezentována jako organizace chránící „mír a socialismus“ a protipól západního NATO. V praxi se na více než tři desetiletí stala jedním z důležitých nástrojů Moskvy pro ovlivňování zahraniční a bezpečnostní politiky ostatní členských zemí.

Více souvisejících

historie papež

Aktuálně se děje

včera

Donald Trump a Cyril Ramaphosa

Trump prezidentovi JAR vyrazil dech. Přehrál mu video s vymyšlenými obviněními z genocidy

Prezident Spojených států Donald Trump během dnešního jednání v Bílém domě šokoval svého hosta, jihoafrického prezidenta Cyrila Ramaphosu, když jej nečekaně konfrontoval s opakovanými a nepodloženými tvrzeními o údajné „genocidě bělochů“ v Jižní Africe. Setkání, které mělo být zaměřeno na obchod a nerostné suroviny, se rychle změnilo v dramatickou výměnu názorů na jeden z nejcitlivějších problémů jihoafrické společnosti.

včera

Petr Pavel

Prezident Pavel zastavil trestní stíhání čtyř vojáků v kauze útoku v Afghánistánu

Prezident republiky Petr Pavel se rozhodl udělit milost čtyřem českým vojákům, kteří čelili trestnímu stíhání v souvislosti s incidentem na afghánské základně v roce 2018. Tehdy příslušník afghánské armády spustil palbu na české vojáky – jednoho usmrtil a další dva těžce zranil. Následné vyšetřování vedlo k obvinění několika českých vojáků, jejichž jednání bylo podle státních orgánů předmětem právních pochybností.

včera

Hokej, ilustrační foto

Vedle Švédska je ve čtvrtfinále MS i druhý domácí tým Dánové. Mezi osmičkou je i Rakousko, Kazachstán sestupuje

Až tradičně nabitý závěrečný hrací den v rámci základních skupin rozhodl o posledních postupujících do čtvrtfinále a definitivním složení čtvrtfinálových dvojic. Kromě toho ale také rozhodl o druhém sestupujícím. Vedle Francouzů opouští po tomto ročníku elitní divizi MS i Kazachstánci, kteří se mohli ještě zachránit ve vzájemném souboji se Švýcarskem, kdyby ovšem dokázali s nimi bodovat. 

včera

Hokej MS

Na čtvrtfinále se Švédy i s Kämpfem. Toronto českého útočníka pouští na MS

Krátce poté, co čeští hokejisté v úterý prohráli svůj poslední zápas ve skupině B na mistrovství světa, bylo jasné, že se jejich realizační tým dočká vytoužené posily z kanadsko-americké NHL. Útočník David Kämpf totiž prošel nezbytnou lékařskou prohlídku a klubové vedení Toronta ho tak následně uvolnilo na MS do švédského Stockholmu, kam Češi odcestují na čtvrteční čtvrtfinále, ve kterém se utká s domácími Švédy.

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Izraelci zřejmě zabili lídra Hamásu Sinvára. Obsadíme celé Pásmo Gazy, potvrdil Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes večer v obsáhlém projevu prohlásil, že je jeho země připravena ukončit válku v Pásmu Gazy – ovšem jen za „jasných podmínek“, které mají zajistit izraelskou bezpečnost. Premiér zároveň potvrdil, že izraelská armáda pravděpodobně zabila významného lídra Hamásu Mohammeda Sinvára a že cíl zcela porazit hnutí Hamás zůstává beze změny.

včera

Mark Carney, Liberální strana Kanady

Kanada se chce připojit k Trumpovu štítu Golden Dome

Kanadská vláda potvrdila, že s administrativou prezidenta Donalda Trumpa jedná o možném zapojení do nového amerického systému protiraketové obrany nazývaného „Golden Dome“. Cílem ambiciózního projektu je ochrana Severní Ameriky před tzv. „nové generací“ vzdušných hrozeb, včetně hypersonických střel a útoků ze stratosféry či vesmíru.

včera

Elon Musk

Elon Musk nekončí. Prozradil, jak dlouho zůstane v čele Tesly

Elon Musk prohlásil, že hodlá zůstat generálním ředitelem společnosti Tesla ještě alespoň dalších pět let. Veřejné ujištění pronesl během vystoupení na katarském ekonomickém fóru pořádaném agenturou Bloomberg v Dauhá. Když se ho moderátor zeptal, zda je připraven vést Teslu v příštích pěti letech, Musk bez váhání odpověděl: „Ano.“ A v reakci na následný dotaz, zda má o tomto plánu nějaké pochybnosti, s typickou dávkou černého humoru dodal: „No, ledaže bych zemřel.“

včera

Donald Trump

Válka na Ukrajině: Jaké budou další kroky? Trumpa čekají tři zásadní rozhodnutí

Americký prezident Donald Trump se v příštích týdnech může ocitnout v klíčové roli při hledání cesty k ukončení ruské agrese proti Ukrajině. Podle aktuální analýzy experta Michaela O’Hanlona z vlivného think-tanku Brookings Institution by Trump mohl využít diplomatického manévrovacího prostoru, který mu otevřelo nedávné sbližování s Kyjevem. Pokud zároveň zesílí tlak na Moskvu, může podle O’Hanlona připravit půdu pro možné příměří.

včera

Očkování, ilustrační foto

Nemoc, která v minulosti děsila svět, už nebude hrozbou? Británie spouští jako první na světě očkování

Ve Spojeném království začne letos v létě celosvětově první očkovací program proti kapavce. Britské zdravotnické úřady oznámily, že vakcína bude od 1. srpna nabízena vybraným skupinám obyvatel skrze místní centra sexuálního zdraví. Cílem je zpomalit rychle rostoucí výskyt této pohlavně přenosné infekce, která v posledních letech vykazuje alarmující nárůst a čím dál častěji je rezistentní vůči antibiotikům.

včera

Americká armáda, ilustrační fotografie

Nejde jen o Ukrajinu. USA stojí před možností největšího vojenského konfliktu od druhé světové války

Americká zahraniční politika se čím dál častěji točí kolem jednoho bodu na mapě východní Asie – Tchaj-wanu. Tento ostrov, jehož mezinárodní status zůstává nejednoznačný, se připravuje na možný vojenský střet s Čínou, která si na něj dělá dlouhodobý nárok. A Spojené státy stojí před dilematem, které by mohlo vést k největšímu vojenskému konfliktu od druhé světové války – tentokrát ale s jadernou mocností, píše National Interest.

včera

Elton John

Elton John kvůli AI označil britskou vládu za absolutní lůzry

Zpěvák a hudební skladatel Elton John ostře kritizuje britskou vládu za návrh, který by umožnil technologickým firmám využívat chráněný obsah umělců bez jejich souhlasu pro trénování umělé inteligence. John tento přístup označil za „trestní čin“ a britskou vládu za „absolutní lůzry“.

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj v Praze

Mír výměnou za území? Rusko a Ukrajina zvažují možnosti dohody

Vyjednávání prezidentů Ukrajiny a Ruska, jak sám Putin oficiálně během tiskové konference nabídl, by mohlo znamenat důležitý posun v jednání o ukončení války. Hlavním bodem by měly být územní otázky a jejich budoucí kontrola. Na přijetí této nabídky naléhal i Donald Trump, který vyzval Ukrajinu k okamžitému souhlasu.

včera

Andrij Portnov

Ve Španělsku byl zastřelen Andrij Portnov, ukrajinský politik a poradce Janukovyče

V úterý ráno otřásla Madridem šokující vražda bývalého vlivného ukrajinského politika Andrije Portnova. Neznámý útočník či útočníci ho zastřelili poblíž prestižní American School of Madrid ve čtvrti Pozuelo de Alarcón. Jak informovala agentura Reuters s odvoláním na zdroj blízký vyšetřování, obětí byl právě Portnov – dlouholetý právník a někdejší vysoce postavený člen administrativy prezidenta Viktora Janukovyče.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Ukrajina má důkazy, že ruská armáda popravuje kapitulující ukrajinské vojáky

Drsný rozkaz proniká šumem vysílačky: „Velitele zajmout, ostatní zabít.“ Tato děsivá slova zazněla v rámci série rádiových komunikací mezi ruskými jednotkami, které podle ukrajinských úřadů dokazují, že vyšší důstojníci ruské armády přikazují vojákům popravovat kapitulující ukrajinské vojáky – což je hrubé porušení mezinárodního práva.

včera

Monika Brusenbauch Meislová

Brexit pozpátku? Británie a EU se snaží aktualizovat vztahy, jinak nezvládnou čelit novým hrozbám, říká Meislová

Expertka na britský politický systém Monika Brusenbauch Meislová z brněnské Masarykovy univerzity v rozhovoru pro EuroZprávy.cz exkluzivně vysvětlila, co znamená snaha o aktualizaci vzájemných vztahů Velké Británie a Evropské unie a také zhodnotila, jak se Londýnu podařil brexit. „Mnoho očekávaných výhod – nové obchodní dohody, silnější globální postavení, nižší míra migrace – se buď nenaplnilo, nebo se ukázaly jako zcela iluzorní,“ říká. 

včera

Donald Trump

Trump neví co dál, Ukrajinu nechá padnout. V Kyjevě panuje zklamání, frustrace a rostoucí obavy

Ukrajina se znovu cítí opuštěná jedním ze svých klíčových spojenců. Americký prezident Donald Trump 19. května jednal telefonicky se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem, aby se pokusil prosadit příměří ve válce, která už téměř čtyři měsíce drtí Ukrajinu. Výsledek? Žádný průlom, žádné sankce a z pohledu Kyjeva – další ostudná ukázka Trumpovy důvěřivosti vůči Kremlu.

včera

lesy

Problém, který jde za každým z nás. Leností ničíme ekosystémy, přitom stačí vyměnit oblečení za jídlo

Kvalitní jídlo by mělo být základním právem, ne nedostupným luxusem. Místo toho utrácíme za zbytečnosti, zlozvyky a statusové symboly, zatímco strava končí na chvostu priorit. Levné potraviny z velkochovů a průmyslové výroby snižují nejen kvalitu našeho života, ale také systematicky devastují přírodu. Ekosystémy trpí kvůli naší pohodlnosti, závislosti na levném a ochotě ignorovat důsledky. Pokud nezměníme spotřebitelské chování, nezachrání nás ani to, že plastové lahve házíme do žlutého kontejneru.

včera

Ehud Olmert

Izraelské operace v Gaze jsou velmi blízko válečnému zločinu, varuje expremiér. Mezinárodní tlak roste

Bývalý izraelský premiér Ehud Olmert se ostře vymezil vůči aktuální vojenské strategii Izraele v Pásmu Gazy. V rozhovoru pro britskou stanici BBC uvedl, že to, co izraelská vláda pod vedením Benjamina Netanjahua v Gaze provádí, je „velmi blízko válečnému zločinu“. Vyjádření přichází v době, kdy se Izrael ocitá pod rostoucím mezinárodním tlakem kvůli rozsahu civilních obětí a blokádě humanitární pomoci.

včera

Konec levných zásilek z Temu a Sheinu. EU zavede speciální poplatek za každý balíček

Evropská komise plánuje zavést jednotný poplatek ve výši dvou eur, tedy zhruba 50 korun, za každou malou zásilku doručenou spotřebitelům v EU. Nové opatření by se mohlo výrazně dotknout především levných online platforem, jako jsou Temu a Shein, jejichž podnikání stojí na levné a přímé přepravě zboží z Číny do Evropy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy