Známý přemyslovský lovecký hvozd v povodí řeky Berounky se těšil po dlouhou dobu velké důležitosti. Poslední Přemyslovci svůj lovecký revír zajistili postupně 9 hrady. Mezi nejangažovanější patřili králové Přemysl Otakar II. a jeho otec Václav I. Právě oni dva se podíleli též na výstavbě královského hradu Týřov, i když v trochu jiné roli, než se dlouho uvádělo ...
Hrad měl jak své české pojmenování Týřov, tak německý název Angerbach. Lokalita pro hrad byla zvolena dál od Křivoklátu proti proudu řeky Berounky. Hradní dispozice byla postavena na výrazné ostrožně nad pravým břehem řeky Berounky, kde soutoky dvou potoků vytváří příhodnou ostrožnu, přístupnou po klesající šíji pouze z východu.
K založení královského hradu zde došlo snad ve 40. letech 13. století, přesná datace není možná. Hrad mohl být založen už po nástupu Václava I. k moci, to znamená ve 30. letech. První písemná zmínka pochází z roku 1249, kdy byl už jistě dokončen a plně fungoval.
Týřov byl budovaný nejspíše pouze jako lovecký hrad a pohodlné sídlo krále, stal se ale i místem důležitých státnických událostí. Král a stavitel hradu Václav I. zde nejen vydal několik listin, ale učinil z hradu i místo důležité události, s kterou souvisí právě první písemná zmínka o hradu z roku 1249. Právě toho roku, konkrétně 20. září 1249, sem Václav pozval svého syna Přemysla Otakara II. a jeho druhy. Poslední léta 40. let se totiž nesla ve víru sporů mezi králem a jeho synem, který stál v čele nespokojené šlechty. Jednalo se o odboj mladého následníka trůnu proti neoblíbenému a údajně neschopnému králi. Při střídavých úspěších obou stran, však nakonec Václav I. ukázal, že vládnout stále umí. Boje vyhrál a právě 20. září 1249 pozval své bývalé odpůrce, v čele se svým synem, na usmiřovací hostinu na svůj hrad Týřov, kam pozvaní přišli s žádostí o milost.
O přátelskou hostinu se však nakonec nejednalo. Řada bývalých královských odpůrců byla tvrdě potrestána a sám Přemysl Otakar byl na hradě uvězněn. Později se jeho vězením stal hrad Přimda, daleko v západním pohraničí. Po několika týdnech ho ovšem otec propustil, jelikož byl jeho jediným synem, nástupcem a tím i jedinou šancí na pokračování dynastie.
Dlouhou dobu se předpokládalo, že vlivem této události následně král Přemysl Otakar II. nad hradem zanevřel. Ještě ne zcela dokončený hrad tak jen provizorně dostavěl, ovšem nezdržoval se zde a svůj zájem upíral ke Křivoklátu či jiným hradům, které zde postupně vystavěl. Poslední výzkumy ovšem ukazují překvapivé závěry.
Hrad Týřov skutečně vystavěl král Václav I. Ovšem za jeho časů se jednalo o menší lovecký hrad, který stával na konci vrcholu skalnaté ostrožny. Jak hrad vypadal, není známo, jelikož byl zcela přestavěn právě Přemyslem Otakarem II. Dá se tedy hovořit v podstatě o novostavbě, kdy zde vznikl velice progresivní typ hradu tzv. francouzského kastelu. Hradní dispozice byla rozdělena do dvou částí, horní a dolní hrad. Horní hrad představovala první část s několika budovami a hlavním věžovitým palácem. Dominantou zde byla velká obranná věž. Dolní část hradu tvořila pravidelná zástavba a opevnění, doplněné šesticí flankovacích věží. Hrad se tak mohl aktivně bránit. Jednalo se v českých zemích o výjimku a o velice moderní a progresivní stavbu, která předběhla českou hradní architekturu minimálně o 150 let.
Hrad Týřov v podobě, jak je dnes známa, tak nejspíše nevystavěl Václav I., ale Přemysl Otakar II. ve druhé polovině 13. století. Ten zde zamýšlel stavbu hradní pevnosti demonstrující královskou moc a sílu, která nahradila předchozí pohodlné lovecké sídlo jeho otce. Ovšem kvůli událostem na Moravském poli a smrti Přemysla Otakara II. nebyl hrad zcela dokončen.
Jeho význam ovšem trval i za vlády Lucemburků ve 14. století, byť se již krátkodobě dostával do šlechtické zástavy. Král Karel IV. si byl vědom jeho pevnostního významu a uvedl ho jako nezcizitelný majetek královské koruny ve svém díle Majestas Carolini z roku 1348. Za jeho syna Václava IV. se ale již netěšil velké důležitosti a hrad se začal hrad ocitat v držení šlechtických rodů. Za těchto časů byl poprvé doceněn, když se v době husitských bouří stal pevností, která nebyla nikdy dobyta. Jednalo se ovšem již o labutí píseň tohoto českého unikátu. Následná doba již nedbala více obrany, ale spíše pohodlnosti a komfortu, kterou starý a rozměrný hrad nemohl splňovat. V průběhu druhé poloviny 16. století se začal měnit ve zříceninu. Následně byla tato nedoceněná pevnost královského hvozdu zapomenuta.
Související
Karlštejn se začal stavět před 675 lety. K čemu měl sloužit a skutečně na něj nesměly ženy?
Ministerstvo kultury chce prohlásit osm historických objektů národními kulturními památkami
hrady a zámky , Přemyslovci , historie
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Lidl otevřel svůj první outlet v Česku. A nemusí být poslední
před 1 hodinou
Baník Ostrava se strachuje o svou oporu. O Brazilce Ewertona mají zájem v Egyptě
před 2 hodinami
České dálnice čeká letos velká novinka. Řidiči budou moci sešlápnout pedál
před 4 hodinami
Epizoda zimního počasí skončí i na horách, avizují meteorologové
před 5 hodinami
Nové Heřminovy na řece Opavě se začnou stavět v roce 2027, oznámil Výborný
před 7 hodinami
Nová bilance útoku na trzích v Magdeburgu. Zraněných je více, než se myslelo
před 8 hodinami
Hromadná nehoda uzavřela dálnici D48. Zraněni jsou i policisté
před 8 hodinami
Na železnici se loni umíralo hlavně při střetech vlaků s osobami
před 9 hodinami
České hokejové „dvacítce“ se po roce opět podařilo vyřadit z MS Kanadu. Tentokrát na její domácí půdě
před 9 hodinami
Brutální vražda bezdomovce v Krnově. Obviněným je osmnáctiletý mladík
před 10 hodinami
Nedělní počasí bude nebezpečné. Hrozí ledovka, napadne až osm centimetrů sněhu
před 11 hodinami
Fico hrozí Ukrajině novou odvetou. Dotkla by se jejích občanů na Slovensku
před 12 hodinami
Útoky v USA vzbuzují stále více otázek. Zdá se, že zelený baret ve Vegas nechtěl zabíjet
před 12 hodinami
Vražda v Trutnově: Podezřelý muž zemřel v nemocnici, potvrdila policie
před 13 hodinami
Jun Sok-jol vzdoruje zatčení. Ochranka dramaticky zastavila vyšetřovatele
před 14 hodinami
Dálnice D1 ve směru na Ostravu je uzavřená. Kamion prorazil svodidla
před 16 hodinami
Předpověď počasí na víkend: Teploty klesnou pod bod mrazu. Hrozí silná ledovka
včera
Co přijde v letošním roce? Česko bude v centru dění a nikdo nezná Trumpovy plány
včera
Islámský stát je prakticky mrtvý. ISIS-K ale zůstává hrozbou
včera
Co vše se od letoška mění? Rostou důchody i minimální mzda
S příchodem nového roku nás čeká řada důležitých změn, které ovlivní každodenní život většiny obyvatel České republiky. Některé změny budou znamenat vyšší náklady pro občany, jiné přinesou nové možnosti a ulehčení v určitých oblastech. Podívejte se na klíčové novinky, které nás od 1. ledna 2025 čekají.
Zdroj: Libor Novák