Název známého drinku se kryje s přezdívkou první anglické královny, která skutečně vládla. Dnes víme, že kořeněná kombinace vodky a rajčatového džusu je oblíbená na raní kocoviny obzvláště ve Velké Británii, ovšem jestli je nápoj skutečně pojmenován pro královně Marii I. Tudorovně není zcela jasné. Přízvisko “Krvavá” však sedí bezezbytku.
Královna Marie si svou přezdívku vysloužila angažovaností v popravách představitelů protestantské opozice. Během krátké vlády jich stihla nechat upálit, popřípadě jinak zavraždit, několik stovek. Navíc se jedná o počet známý z Knihy mučedníků (Book of Martyrs) Johna Foxe, pravděpodobně jich bylo ještě víc, jen se nedochovaly historické záznamy. Katolická církev, kterou tím chránila, dokázala být občas pěkně drsná, ale kde se krvelačnost vzala v původně křehké princezně?
Krvelačnost byla dědictvím po otci i matce
Možná něco zdědila či odpozorovala od otce, kterým nebyl nikdo jiný než jeden z nejznámějších anglických králů Jindřich VIII. Slávu mu však nepřinesly jen politické úspěchy a reforma církve, kterou v Anglii provedl, ale především jeho drsný vztah ke svým manželkám. Svou druhou ženu Annu Boleynovou dokonce nechal popravit, protože mu nedala mužského dědice trůnu. Podobně neuspěla ani Mariina matka - Španělka Kateřina Aragonská. Tu však čekalo jen vyhnanství v klášteře, ale kdo ví, jaký osud by ji potkal, kdyby nebyla ze španělského královského rodu. Právě Mariiny španělské kořeny, které se nutně pojily s jejím fundamentalistickým katolictvím, souvisely s krvavým běsněním na protestantech.
Po Jindřichovi VIII. na trůn nakonec usedl jeho jediný a vymodlený syn, ale byl slabé fyzické konstituce a zemřel dřív než se stal plnoletým, fakticky nikdy nevládl, moc držel regent John Dudley. Po smrti se Dudley pokusil zabránit usednutí právoplatné nástupnice Marie na trůn, protože se obával katolického revanšismu, jemuž Marie mohla otevřít bránu. Jeho obavy byly zcela oprávněné a sám se stal první obětí Bloody Mary. Poté co usedla na trůn, nechala Dudleye okamžitě popravit. Pronásledování a popravy nekatolíků mohly začít ve velkém.
Lze si vymodlit následníka trůnu?
Abychom Marii nekřivdili, pronásledování opozice nebylo jedinou náplní Mariiny vlády. Záhy se provdala za španělského následníka trůnu Filipa. Účelem bylo zplodit katolického pretendenta pro anglickou královskou korunu, který by zaručil katolickou pravověrnost celé zemi. Marie asi počítala s tím, že po jejím řádění už žádní protestanti v Anglii nezbudou. Tento plán však v 16. století nebyl příliš reálný. Marii již bylo 38 let, což možnost početí v situaci tehdejší nepříliš pokročilé medicíny komplikovalo, ještě větší překážkou byl manžel kralující ve Španělsku, manželství totiž bylo v praxi realizováno jen na dálku. Historie zná pouze jeden případ neposkvrněného početí, z hlediska moderní vědy navíc dosti pochybný. Marie to však nevzdala a usilovně se za narození dalšího katolíka modlila, což u ní vedlo k takzvanému falešnému těhotenství. Tento jev již moderní věda zná, ženám roste obvod pasu, zvrací, cítí hormonální změny jako u skutečného těhotenství. Dnes se psychosomatická diagnóza léčí hormonální léčbou, Marii nezbylo než situaci vyložit jako boží znamení.
Dnes víme, že vražděním Marie udělala nenáviděným protestantům medvědí službu. Již zmiňovaná kniha Johna Foxe Book of Martyrs zaznamenala Mariino krvavé řádění, plejáda upálených se stala mučedníky a propůjčila tak protestantismu mimořádnou legitimitu, čehož využila Mariina následovnice, její sestra a slavná královna Alžběta I. Tudorovna.
Související
Adventní zázrak v Číhošti. Estébáci pak kněze Toufara umučili
Češi před sto lety začali zdobit vánoční stromy ve městech. Mělo to svůj důvod
historie , Velká Británie , těhotenství , Královna Alžběta I. , král Jindřich VIII. , Marie I. Tudorovna
Aktuálně se děje
před 9 minutami
Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků
před 1 hodinou
Počasí na Štědrý den: Bílé Vánoce budou jen někde, vyplývá z předpovědi
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.
Zdroj: Lucie Žáková