I malý úder do hlavy velmi nebezpečný? Výrazně zvyšuje riziko vzniku nevyléčitelné nemoci

Pouze jedno nepříliš vážné poranění na hlavě může radikálně zvýšit riziko vzniku Parkinsonovy nemoci. Lidé s „mírným traumatickým poškozením mozku" mají o 56% vyšší pravděpodobnost, že jim bude diagnostikován Parkinson, varují vědci.

Studie publikovaná v odborném časopise Neurology hodnotila údaje 326 000 amerických válečných veteránů veteránek. Polovina účastníků, kteří se věkově pohybovali od 31 do 65 let, utrpěla mírné, středně těžké nebo těžké traumatické poranění mozku. Druhá polovina žádné trauma neměla.

Během období 12 let se u celkem 1 462 veteránů vyvinula Parkinsonovu chorobu. Výzkumníci zjistili, že ve srovnání s účastníky, kteří neměli diagnostikované poranění mozku, je u těch, kteří měli mírné zranění, o 56 procent vyšší riziko, že Parkinsona dostanou.

Symptomy mírného traumatického poškození mozku byly definovány jako ztráta vědomí od nula do 30 minut, změna vědomí po dobu až 24 hodin nebo až 24hodinová ztráta paměti. Šance na rozvoj Parkinsonovy choroby roste spolu s vážností zranění hlavy. Mírné až těžké poškození mozku bylo spojeno se zvýšením rizikem o 83 %.

Vedoucí výzkumná pracovnice Raquel Gardnerová z Kalifornské univerzity v San Francisku uvedla: „Tato studie zdůrazňuje důležitost prevence otřesů mozku, i nutnost dlouhodobého sledování těch, kteří utrpěli otřes mozku, a zároveň i potřebu dalších studií, které by zjistily, zda existují další rizikové faktory pro Parkinsonovu chorobu, které mohou být změněny poté, co někdo utrpí otřes mozku.“

„I když naše studie zkoumala veterány, věříme, že výsledky mohou přinést důležité závěry pro sportovce i širokou veřejnost,“ dodala.

Profesor David Dexter z britské společnosti Charity Parkinson pak pro The Independent doplnil: „Několik studií v průběhu let ukázalo, že trauma hlavy je rizikovým faktorem neurodegenerativních poruch včetně Parkinsonovy choroby a tato větší studie tento důkaz posiluje. Studie zaměřené na mozkové buňky pod mikroskopem ukázaly, že trauma hlavy může způsobit, že se proteiny shlukují dohromady. Takové bílkovinné hrudky jsou součástí Parkinsonovy choroby a mohou způsobit prasknutí buněčných membrán, což vede k charakteristické ztrátě mozkových buněk.“

I on poukazuje na to, že je třeba věci dál zkoumat. „Další výzkumy budou muset prověřit, zda je forma Parkinsonovy související traumatem hlavy stejná jako u jedinců, kteří v anamnéze trauma hlavy nemají, ale přesto se u nich Parkinsonova choroba rozvine,“ upřesnil.

 Parkinsonova choroba je neurodegenerativní onemocnění centrální nervové soustavy, které přímo souvisí s úbytkem nervových buněk v části mozku nazvané Substantia nigra (černá substance). Tyto buňky za normálního stavu produkují dopamin, což je neurotransmiter (přenašeč), který zajišťuje přenos signálů mezi nervovými buňkami (neurony). Nedostatek dopaminu způsobuje, že pacient postupně není schopen ovládat nebo kontrolovat svůj pohyb.

Je známá již od starověku, poprvé však byla popsána roku 1817 londýnským lékařem Jamesem Parkinsonem. Léčba Parkinsonovy choroby není ani v současné době. Existují pouze prostředky, které umožňují mírnit průběh nemoci.

Související

Věda, ilustrační fotografie

Pokrok v boji s Parkinsonem. Australští vědci vyvinuli speciální hydrogel

Australští vědci vyvinuli hydrogel, jenž by mohl posloužit při jednorázovém zákroku u nemocných s Parkinsonovou chorobou a možná také u osob s dalšími neurologickými onemocněními. Gel, jenž se skládá z aminokyselin, mohou zdravotníci vpravit do mozku pacienta a látka poté pomůže s nápravou poškození. Agentuře Reuters to řekl jeden z členů vědeckého týmu.

Více souvisejících

Parkinsonova nemoc mozek úrazy

Aktuálně se děje

před 10 minutami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Mezinárodní trestní soud chce vydat zatykač na Netanjahua

Podle několika izraelských médií se Izrael a Spojené státy snaží diplomatickými prostředky zabránit Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC) vydání zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a několik dalších izraelských představitelů. Informoval o tom dnes zpravodajský web The Times of Israel.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 11 hodinami

před 13 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy