Tajemství svatého Jiřího: Jak to bylo s ním a drakem doopravdy?

Se jménem Jiří se dodnes setkáváme často, jedná se o jedno z nejpopulárnějších chlapeckých jmen. Kdo by také neznal postavu udatného rytíře Jiřího, ať už toho z pohádek pro děti, nebo z duchovní sféry, jak bojuje s drakem. Jeho svátek připadá na dnešní den a tak je možná dobré si říci, jak to bylo doopravdy …

Jméno Jiří pochází z řeckého pojmenování Georgios, které v překladu znamená „rolník“ či „zemědělec“. Tento fakt se na úvod zdá trochu zavádějící, přesto se k němu oklikou ještě dostaneme.

Samotný sv. Jiří neměl s Řeckem nic společného. Podle legend se sv. Jiří narodil v křesťanské rodině kolem roku 270 n. l. v Kappadokii, v oblasti dnešního Turecka. Jeho otec pocházel také z Kappadokie a sloužil jako důstojník v římské armádě. Jeho matka byla z Lyddy, tedy z Palestiny, dnešní oblasti Izraele. Obě oblasti tehdy patřili jako provincie do římské říše. 

Mladý Jiří vstoupil po vzoru otce do armády. Jelikož se osvědčil, vypracoval se až na vysoké posty, například obdržel titul tribuna a následně rytíře. Tou dobou byl umístěn v Nikomédii jako člen osobní stráže římského císaře Diokleciána.

V roce 303 vydal císař edikty umožňující pronásledování a útisk křesťanů v celé Říši. Jiřímu bylo nařízeno účastnit se perzekucí, ale namísto toho se přiznal ke křesťanství a kritizoval císařské rozhodnutí. Známý je jeho akt, kdy coby jezdec na koni věnuje žebrákovi svůj červený plášť. Císař Dioklecián však takové chování nestrpěl a nechal ho mučit za zradu a poté nařídil popravu. Popraven byl stětím dne 23. dubna roku 303. Podle toho některé země, například Anglie, mají svátek sv. Jiří již v tento den.

Nyní se dostáváme k podstatě věci. Je totiž zajímavé, že osoba sv. Jiří není doložena v žádných historických pramenech. První zmínky o něm pochází až z 5. století. Tehdy, konkrétně v roce 494, ho papež Gelasius I. prohlásil za svatého.

Postupně získával jeho kult na oblibě, coby bojovníka za pravou víru - křesťanství. Zde je důležité poznamenat, že sv. Jiří nebyl nikdy rytířem, tento titul v jeho dobách neexistoval, ale římským vojákem. Postava sv. Jiří coby jezdce na koni a křesťanského rytíře pochází až z 12. století. Až tehdy byl dodatečně přidán onen bájný drak, s kterým měl sv. Jiří bojovat. Tato část legendy o sv. Jiří a drakovi je východního původu. Do Evropy se dostala až během křižáckých výprav, někdy během 11. či 12. století, kdy ji sem přinesli Křižáci a pověst následně získala romantickou podobu.

Onen příběh o tom, jak sv. Jiří zachránil celé království a krásnou princeznu před zlým drakem, se stal lákavým a častým námětem pro moderní romantické pohádky. Zajímavější však jistě je, že podoba sv. Jiří, coby jezdce na koni, který kopím probodá draka, má nápadnou shodu s některými předkřesťanskými předlohami. Byť je tedy tato scéna vnímána jako vítězství křesťanství v podobě sv. Jiří a porážky pohanství v podobě draka, její předloha je právě u starších pohanských kultů.

Největší sláva pro kult sv. Jiří přišla během 13. století díky dílu Zlatá legenda, jejímž autorem byl dominikánský mnich a pozdější biskup Jacobus de Voragine. Toto dílo pojednává o životech svatých a též se zde uvádí legenda o sv. Jiřím, křesťanském rytíři a jeho boji o osvobození města před zlým drakem, který zde požíral lidi. Zlatá legenda se následně stala populární a ne jen s ní se šířil kult sv. Jiří i samotný kult křesťanského rytíře, kterému byl předlohou. 

Další zajímavostí je, že z důvodu nedoloženosti byl sv. Jiří v roce 1969 vyňat z katolického Všeobecného kalendáře, ale v roce 1975 byl opět navrácen. Dodnes je patronem mnoha měst, například Barcelony, Janova, Londýna či Lublaně a také mnoha zemí, například Anglie, Černé Hory, Etiopie, Kanady a Řecka. Samotné jméno, znamenající „zemědělec“ či „rolník“ se váže též k faktu, že sv. Jiří dnes není patronem jen rytířství a boje za křesťanskou víru, ale též patron farmářů a zemědělství a jeho jméno možná bylo předlohou pro název státu Gruzie, kde je též státním patronem.

Související

Snímek ze setkání státníků zemí Varšavské smlouvy v roce 1987. Komentář

70 let od vzniku Varšavské smlouvy. Místo kolektivní bezpečnosti přinesla hegemonii Moskvy

Před sedmdesáti lety, 14. května 1955, zástupci osmi evropských zemí ovládaných komunisty uzavřeli pod sovětskou taktovkou Smlouvu o přátelství, spolupráci a vzájemné pomoci. Pro nově založenou vojensko-politickou alianci se podle místa podpisu vžil název Varšavská smlouva. V dobové propagandě byla prezentována jako organizace chránící „mír a socialismus“ a protipól západního NATO. V praxi se na více než tři desetiletí stala jedním z důležitých nástrojů Moskvy pro ovlivňování zahraniční a bezpečnostní politiky ostatní členských zemí.

Více souvisejících

historie Náboženství legenda

Aktuálně se děje

včera

Princezna Kate a princ William se pochlubili zamilovaným snímkem.

Princezna Kate překonala rakovinu. V novém klipu odhalila, co jí pomohlo

Rakovina v posledních měsících pronásleduje členy britské královské rodiny. Král Karel III. s ní bojuje dodnes, zatímco princezna Kate ji pro tuto chvíli zdolala. Nyní se v rámci své role snaží o nejrůznější osvětu. V pondělí apelovala na spoluobčany, co se týká mentálního zdraví. 

včera

Starostové a nezávislí

Starostové odhalili program pro podzimní sněmovní volby

Starostové na sobotním republikovém sněmu představili program do podzimních sněmovních voleb. Tvrdí, že vychází z jejich zkušeností a každodenní práce na ministerstvech, v krajích i obcích a opírá se o zkušenosti z rozhovorů s lidmi. Hnutí dnes také potvrdilo lídry kandidátních listin, jejichž finální podoba bude známa nejpozději do konce června.

včera

Ilustrační fotografie.

Česko výrazně zmírňuje opatření kvůli slintavce a kulhavce v sousedních zemích

Česko od neděle zruší zákaz obchodu zvířat vnímavých ke slintavce a kulhavce (SLAK) z Maďarska a Slovenska a zákaz dovozu sena, slámy a zelené píce, oznámila Státní veterinární správa (SVS). V platnosti zůstává upravený režim pro nákladní dopravu na slovenských hranicích a mimořádná veterinární opatření pro přepravce a chovatele hospodářských zvířat.

Aktualizováno včera

Ilustrační fotografie.

Česko - Kazachstán 8:1. Řádil Červenka, při stém startu na MS dal hattrick

I když se českému týmu, který ještě v dánském Herningu ani jednou neprohrál, daří a postupem času se jeho hra lepší, přesto počítá ztráty. Poté, co už byl realizační tým v čele s Radimem Rulíkem nucen rozloučit se s útočníkem Jáchymem Kondelíkem kvůli jeho zlomenině ruky, visí stále otazník nad aktuálním stavem obránce Tomáše Kundrátka, jenž nenastoupí ani proti Kazachstánu. Na ledě se o sobotním odpoledni neobjeví ani Jakub Lauko, který byl loktem do obličeje udeřen v zápase s Maďarskem. Nastoupil však brankář Karel Vejmelka, jenž se po pauze vrací do branky, a také pochopitelně kapitán Roman Červenka, pro kterého jde o jubilejní 100. start na MS. Jak si Češi povedou proti Kazachstánu, to sledujte třetinu po třetině na serveru Eurozpravy.cz.

včera

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Američané ztratili s Němci třígólové vedení, přesto vyhráli. Finové uspěli v klíčovém souboji

I druhá sobota v rámci mistrovství světa v hokeji nabízí celkem šest zápasů a tedy i dva už v poledne. Tentokrát se o rozjezd soboty postarali Američané s Němci v dánském Herningu a Finové s Lotyši ve švédském Stockholmu. Zatímco prvně zmíněný zápas měl jasného favorita, duel ve švédské metropoli sliboval vyrovnanější souboj, který byl tolik důležitý vzhledem k přiblížení se účasti ve čtvrtfinále. Ovšem i když byli Američané proti Němcům papíroví favorité a po první třetině vedli 3:0, během druhé třetiny o náskok přišli a lépe hrající Němci srovnali na 3:3. Nakonec však rozhodl okamžik, v němž gólman Grubauer šest minut chyběl na kluzišti, jelikož musel na krátké ošetření. Američané opět odskočili do vedení, které navýšili až na konečných 6:3. V duelu Finska s Lotyšskem došli Seveřané k vítězství 2:1.

včera

Vladimir Putin

Putin se vyžívá v ponižování státníků. Kteří světoví lídři jsou další na řadě?

Brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva ve středu přiletěl do Moskvy, aby osobně přesvědčil ruského vůdce Vladimira Putina k účasti na mírovém jednání s Volodymyrem Zelenským. Místo diplomatického průlomu však přišla pouhá ignorace. Žádné setkání, jen krátký telefonát z letiště. Kreml tím ponížil nejen Lulovu iniciativu, ale i samotnou soudržnost uskupení BRICS.

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

Pavel Novotný pozastavil členství v ODS. S okamžitou platností

Nepravomocně odsouzený starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný podle svého vyjádření pozastavuje členství ve vládní ODS. K odchodu ze strany ho předtím vyzval její předseda a premiér Petr Fiala. Novotný má zamířit na tři měsíce do vězení, protože porušil podmínku. 

včera

Ilustrační fotografie.

Švédové i Švýcaři bez Hischiera si poradili s outsidery svých skupin

Večerní páteční zápasy nenabídly pro hokejové fanoušky nečekané průběhy zápasů či výsledky. V obou skupinách totiž svou roli favoritů potvrdili bez jakýchkoli potíží Švédové i Švýcaři. Zatímco prvně jmenovaný tým si ve Stockholmu poradil se Slovinci 4:0 především zásluhou Lindholma, jenž zaznamenal hattrick, druhý jmenovaný celek se dostal do čela skupiny B v Herningu poté, co nad trápícím se Norskem, které stále čeká na první výhru v turnaji, vyhrál 3:0.

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Hertl národní tým neposílí. Vegas ho nepustilo, neprošel lékařskou prohlídkou

Už během pátečního dne se začaly objevovat zprávy o tom, že by pokud by český útočník Tomáš Hertl posílil národní tým na mistrovství světa v dánském Herningu, rovnalo by se to spíše zázraku vzhledem k jeho zranění ramene. Právě kvůli rameni neprošel klubovou lékařskou prohlídku, na základě čehož ho tak klubové vedení nakonec nepustilo.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Počasí se příští týden citelně oteplí

Příští týden se do Česka vrátí oteplení. Podle ČHMÚ.cz denní maxima vyrostou nad 25 stupňů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy