Tajemství svatého Jiřího: Jak to bylo s ním a drakem doopravdy?

Se jménem Jiří se dodnes setkáváme často, jedná se o jedno z nejpopulárnějších chlapeckých jmen. Kdo by také neznal postavu udatného rytíře Jiřího, ať už toho z pohádek pro děti, nebo z duchovní sféry, jak bojuje s drakem. Jeho svátek připadá na dnešní den a tak je možná dobré si říci, jak to bylo doopravdy …

Jméno Jiří pochází z řeckého pojmenování Georgios, které v překladu znamená „rolník“ či „zemědělec“. Tento fakt se na úvod zdá trochu zavádějící, přesto se k němu oklikou ještě dostaneme.

Samotný sv. Jiří neměl s Řeckem nic společného. Podle legend se sv. Jiří narodil v křesťanské rodině kolem roku 270 n. l. v Kappadokii, v oblasti dnešního Turecka. Jeho otec pocházel také z Kappadokie a sloužil jako důstojník v římské armádě. Jeho matka byla z Lyddy, tedy z Palestiny, dnešní oblasti Izraele. Obě oblasti tehdy patřili jako provincie do římské říše. 

Mladý Jiří vstoupil po vzoru otce do armády. Jelikož se osvědčil, vypracoval se až na vysoké posty, například obdržel titul tribuna a následně rytíře. Tou dobou byl umístěn v Nikomédii jako člen osobní stráže římského císaře Diokleciána.

V roce 303 vydal císař edikty umožňující pronásledování a útisk křesťanů v celé Říši. Jiřímu bylo nařízeno účastnit se perzekucí, ale namísto toho se přiznal ke křesťanství a kritizoval císařské rozhodnutí. Známý je jeho akt, kdy coby jezdec na koni věnuje žebrákovi svůj červený plášť. Císař Dioklecián však takové chování nestrpěl a nechal ho mučit za zradu a poté nařídil popravu. Popraven byl stětím dne 23. dubna roku 303. Podle toho některé země, například Anglie, mají svátek sv. Jiří již v tento den.

Nyní se dostáváme k podstatě věci. Je totiž zajímavé, že osoba sv. Jiří není doložena v žádných historických pramenech. První zmínky o něm pochází až z 5. století. Tehdy, konkrétně v roce 494, ho papež Gelasius I. prohlásil za svatého.

Postupně získával jeho kult na oblibě, coby bojovníka za pravou víru - křesťanství. Zde je důležité poznamenat, že sv. Jiří nebyl nikdy rytířem, tento titul v jeho dobách neexistoval, ale římským vojákem. Postava sv. Jiří coby jezdce na koni a křesťanského rytíře pochází až z 12. století. Až tehdy byl dodatečně přidán onen bájný drak, s kterým měl sv. Jiří bojovat. Tato část legendy o sv. Jiří a drakovi je východního původu. Do Evropy se dostala až během křižáckých výprav, někdy během 11. či 12. století, kdy ji sem přinesli Křižáci a pověst následně získala romantickou podobu.

Onen příběh o tom, jak sv. Jiří zachránil celé království a krásnou princeznu před zlým drakem, se stal lákavým a častým námětem pro moderní romantické pohádky. Zajímavější však jistě je, že podoba sv. Jiří, coby jezdce na koni, který kopím probodá draka, má nápadnou shodu s některými předkřesťanskými předlohami. Byť je tedy tato scéna vnímána jako vítězství křesťanství v podobě sv. Jiří a porážky pohanství v podobě draka, její předloha je právě u starších pohanských kultů.

Největší sláva pro kult sv. Jiří přišla během 13. století díky dílu Zlatá legenda, jejímž autorem byl dominikánský mnich a pozdější biskup Jacobus de Voragine. Toto dílo pojednává o životech svatých a též se zde uvádí legenda o sv. Jiřím, křesťanském rytíři a jeho boji o osvobození města před zlým drakem, který zde požíral lidi. Zlatá legenda se následně stala populární a ne jen s ní se šířil kult sv. Jiří i samotný kult křesťanského rytíře, kterému byl předlohou. 

Další zajímavostí je, že z důvodu nedoloženosti byl sv. Jiří v roce 1969 vyňat z katolického Všeobecného kalendáře, ale v roce 1975 byl opět navrácen. Dodnes je patronem mnoha měst, například Barcelony, Janova, Londýna či Lublaně a také mnoha zemí, například Anglie, Černé Hory, Etiopie, Kanady a Řecka. Samotné jméno, znamenající „zemědělec“ či „rolník“ se váže též k faktu, že sv. Jiří dnes není patronem jen rytířství a boje za křesťanskou víru, ale též patron farmářů a zemědělství a jeho jméno možná bylo předlohou pro název státu Gruzie, kde je též státním patronem.

Související

Donald Trump Analýza

Historie se opakuje. Trumpovi zřejmě černý scénář z 30. let nic neříká

Americký prezident Donald Trump během středečního projevu prohlásil, že Světová hospodářská krize by v roce 1929 nenastala, kdyby USA důsledně hájily celní politiku. Pravdu sice má v tom, že cla jako taková za vypuknutím krize nestála, historie ale ukazuje ještě jiný příběh: právě vysoká cla ze Smoot–Hawleyho zákona v roce 1930 přispěla k eskalaci krize a rozpoutala obchodní válku, která z lokálního otřesu udělala globální katastrofu.

Více souvisejících

historie Náboženství legenda

Aktuálně se děje

včera

Donald Trump

Kalifornie se vzbouřila. Trumpa žene k soudu

Kalifornský guvernér Gavin Newsom a generální prokurátor Rob Bonta ve středu podali žalobu na administrativu šéfa Bílého domu Donalda Trumpa. Prezident podle nich při uvalování rozsáhlých cel použil určité mimořádné pravomoci nezákonně.

včera

včera

Ilustrační foto

V Itálii se zřítila lanovka s lidmi, několik mrtvých

V italském regionu Kampánie došlo ve čtvrtek k vážné nehodě lanovky, která si vyžádala čtyři lidské životy a jednoho člověka v kritickém stavu. Tragédie se odehrála na vrcholu Monte Faito, přibližně 45 kilometrů jihovýchodně od Neapole. Informaci potvrdily horské záchranné složky i hasiči.

včera

včera

Donald Trump

Buď my, nebo Čína. Trump chystá plán, jak odstřihnout Čínu ze světového trhu

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa připravuje novou obchodní strategii, jejímž cílem je izolovat Čínu ze světového trhu. Podle informací deníku Wall Street Journal chce Bílý dům přesvědčit více než 70 obchodních partnerů USA, aby omezili své hospodářské vztahy s Pekingem výměnou za snížení amerických cel. Jedná se o dosud nejambicióznější krok v pokračující obchodní válce mezi dvěma největšími světovými ekonomikami.

včera

Záchranáři v akci, ilustrační fotografie

Auto na Nymbursku smetlo lidi stojící u odstaveného vozu, nejméně dva mrtví

Po tragické středě se i dnešek nese ve znamení smrtelných nehod na českých silnicích. V obci Kolaje na Nymbursku srazilo auto několik osob stojících u odstaveného vozu, dva lidé přišli o život, další dva utrpěli vážná zranění. Ke druhé tragické události došlo krátce před polednem na Orlickoústecku, kde mladý řidič nezvládl řízení a se spolujezdcem zahynul při nárazu do stromu.

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Prodlužujete válku, vzkázal Kreml Evropě. Musíme tlačit na vrahy, reaguje Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval západní partnery, aby zesílili tlak na Rusko, které podle něj dál využívá každý den i noc k zabíjení civilistů. Jeho prohlášení přichází krátce před dnešním klíčovým setkáním světových lídrů v Paříži a jen několik hodin poté, co ruské rakety a drony v noci udeřily na Dnipro, Oděsu, Sumy, Charkov a Doněck. Při útocích zahynuli tři lidé a dalších 28 utrpělo zranění.

včera

top 09

Zemřel Jaromír Štětina, bývalý europoslanec a zakladatel Člověka v tísni

Ve věku 82 let zemřel po dlouhé nemoci bývalý europoslanec, senátor, spisovatel a novinář Jaromír Štětina. Smutnou zprávu o jeho skonu potvrdil serveru iDNES.cz šéf organizace Člověk v tísni Šimon Pánek, s nímž Štětina v roce 1992 spoluzaložil tehdejší Nadaci Lidových novin, která se později transformovala v jednu z nejvýznamnějších českých humanitárních organizací.

včera

Emmanuel Macron

Macron přivítal Rubia a Witkoffa v Élysée, Meloniová míří za Trumpem do Bílého domu

Prezident Emmanuel Macron dnes na Elysejském paláci oficiálně přivítal amerického senátora Marca Rubia a realitního magnáta Stevena Witkoffa. Při setkání je doprovázel francouzský ministr zahraničí Jean-Noël Barrot. Podle francouzského prezidentského úřadu se Macron těsně před tím spojil s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, což podtrhuje geopolitickou vážnost současné návštěvy americké delegace.

včera

včera

včera

včera

Robert Fico

Slovensko jde ve stopách Ruska. Schválilo kontroverzní zákon o neziskových organizacích

Slovenský parlament ve středu těsnou většinou přijal nový zákon, který zpřísňuje pravidla pro neziskové organizace. Opatření, jež podle kritiků nese znaky ruské legislativy, prošlo zrychleným legislativním procesem a získalo pouze nejnutnější počet 76 hlasů. Zákon ukládá neziskovým organizacím povinnost zveřejňovat informace o svých dárcích a zavádí sankce za jejich nezveřejnění.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Vladimir Putin vychválil Elona Muska. Přirovnal ho k sovětské legendě

Ruský prezident Vladimir Putin během projevu ke studentům na Baumanově moskevské státní technické univerzitě vyzdvihl Elona Muska. Podle něj jde o výjimečného člověka, který – ač žije ve Spojených státech – je posedlý vizí cesty na Mars. Takové osobnosti se podle Putina objevují jen zřídka, neboť jsou poháněny silnou ideou.

včera

Nové záběry z atentátu na Fica zveřejnila finská televize YLE

YLE: Dosud nezveřejněné děsivé záběry z atentátu na Roberta Fica

Dosud nezveřejněné záběry z atentátu na slovenského premiéra z května 2024 se nyní dostaly na veřejnost díky dokumentu finské televize. Syrové sekundy po výstřelech v Handlové zachycují dramatické momenty střelby z jiného úhlu a znovu oživují děsivé chvíle, které zasáhly nejen Slovensko, ale i širokou veřejnost ve střední Evropě.

včera

včera

včera

včera

Další bezohledný ruský útok. Dron v Dnipru zabil několik civilistů, mezi oběťmi i dítě

Ruský dronový útok na město Dnipro si ve čtvrtek v noci vyžádal tři mrtvé, včetně dítěte, a desítky zraněných. Útočníci zasáhli obytné domy, školní budovy i potravinářský závod. Incident se odehrál jen několik dní po podobně brutálních útocích balistickými raketami na Sumy a Kryvyj Rih, kde zemřely desítky civilistů včetně dětí.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy