Se jménem Jiří se dodnes setkáváme často, jedná se o jedno z nejpopulárnějších chlapeckých jmen. Kdo by také neznal postavu udatného rytíře Jiřího, ať už toho z pohádek pro děti, nebo z duchovní sféry, jak bojuje s drakem. Jeho svátek připadá na dnešní den a tak je možná dobré si říci, jak to bylo doopravdy …
Jméno Jiří pochází z řeckého pojmenování Georgios, které v překladu znamená „rolník“ či „zemědělec“. Tento fakt se na úvod zdá trochu zavádějící, přesto se k němu oklikou ještě dostaneme.
Samotný sv. Jiří neměl s Řeckem nic společného. Podle legend se sv. Jiří narodil v křesťanské rodině kolem roku 270 n. l. v Kappadokii, v oblasti dnešního Turecka. Jeho otec pocházel také z Kappadokie a sloužil jako důstojník v římské armádě. Jeho matka byla z Lyddy, tedy z Palestiny, dnešní oblasti Izraele. Obě oblasti tehdy patřili jako provincie do římské říše.
Mladý Jiří vstoupil po vzoru otce do armády. Jelikož se osvědčil, vypracoval se až na vysoké posty, například obdržel titul tribuna a následně rytíře. Tou dobou byl umístěn v Nikomédii jako člen osobní stráže římského císaře Diokleciána.
V roce 303 vydal císař edikty umožňující pronásledování a útisk křesťanů v celé Říši. Jiřímu bylo nařízeno účastnit se perzekucí, ale namísto toho se přiznal ke křesťanství a kritizoval císařské rozhodnutí. Známý je jeho akt, kdy coby jezdec na koni věnuje žebrákovi svůj červený plášť. Císař Dioklecián však takové chování nestrpěl a nechal ho mučit za zradu a poté nařídil popravu. Popraven byl stětím dne 23. dubna roku 303. Podle toho některé země, například Anglie, mají svátek sv. Jiří již v tento den.
Nyní se dostáváme k podstatě věci. Je totiž zajímavé, že osoba sv. Jiří není doložena v žádných historických pramenech. První zmínky o něm pochází až z 5. století. Tehdy, konkrétně v roce 494, ho papež Gelasius I. prohlásil za svatého.
Postupně získával jeho kult na oblibě, coby bojovníka za pravou víru - křesťanství. Zde je důležité poznamenat, že sv. Jiří nebyl nikdy rytířem, tento titul v jeho dobách neexistoval, ale římským vojákem. Postava sv. Jiří coby jezdce na koni a křesťanského rytíře pochází až z 12. století. Až tehdy byl dodatečně přidán onen bájný drak, s kterým měl sv. Jiří bojovat. Tato část legendy o sv. Jiří a drakovi je východního původu. Do Evropy se dostala až během křižáckých výprav, někdy během 11. či 12. století, kdy ji sem přinesli Křižáci a pověst následně získala romantickou podobu.
Onen příběh o tom, jak sv. Jiří zachránil celé království a krásnou princeznu před zlým drakem, se stal lákavým a častým námětem pro moderní romantické pohádky. Zajímavější však jistě je, že podoba sv. Jiří, coby jezdce na koni, který kopím probodá draka, má nápadnou shodu s některými předkřesťanskými předlohami. Byť je tedy tato scéna vnímána jako vítězství křesťanství v podobě sv. Jiří a porážky pohanství v podobě draka, její předloha je právě u starších pohanských kultů.
Největší sláva pro kult sv. Jiří přišla během 13. století díky dílu Zlatá legenda, jejímž autorem byl dominikánský mnich a pozdější biskup Jacobus de Voragine. Toto dílo pojednává o životech svatých a též se zde uvádí legenda o sv. Jiřím, křesťanském rytíři a jeho boji o osvobození města před zlým drakem, který zde požíral lidi. Zlatá legenda se následně stala populární a ne jen s ní se šířil kult sv. Jiří i samotný kult křesťanského rytíře, kterému byl předlohou.
Další zajímavostí je, že z důvodu nedoloženosti byl sv. Jiří v roce 1969 vyňat z katolického Všeobecného kalendáře, ale v roce 1975 byl opět navrácen. Dodnes je patronem mnoha měst, například Barcelony, Janova, Londýna či Lublaně a také mnoha zemí, například Anglie, Černé Hory, Etiopie, Kanady a Řecka. Samotné jméno, znamenající „zemědělec“ či „rolník“ se váže též k faktu, že sv. Jiří dnes není patronem jen rytířství a boje za křesťanskou víru, ale též patron farmářů a zemědělství a jeho jméno možná bylo předlohou pro název státu Gruzie, kde je též státním patronem.
Související
Vánoce za dob protektorátu. Jak Češi trávili svátky za nelehkých časů
Adventní zázrak v Číhošti. Estébáci pak kněze Toufara umučili
historie , Náboženství , legenda
Aktuálně se děje
před 7 minutami
Michal Sadílek bude v Nizozemsku pokračovat i nadále. V Twente má pokračovat do roku 2026
před 30 minutami
Druhý impeachment v Jižní Koreji. Pravomocí zbavili i náhradního prezidenta
před 50 minutami
Válka v Ukrajině: Rusové v noci opět útočili. Zemřelo nejméně 6 lidí, tvrdé boje pokračují
před 1 hodinou
Část Česka trápí smog, varovali meteorologové
před 1 hodinou
Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou na Slovensku, řekl Putin
před 3 hodinami
Předpověď počasí na příští týden
včera
Česko může fungovat bez ruské ropy, přesto ji dál nakupuje. MPO poukazuje na logistické překážky
včera
Rusko a Kazachstán se snaží bagatelizovat spekulace o sestřelení letadla
včera
Slib jsem splnil, zdražování skončilo a máme se lépe než loni, prohlásil Fiala v projevu
včera
Izrael bombardoval letiště v Jemenu ve chvíli, kdy se na něm nacházel šéf WHO
včera
Počasí: Meteorologové vydali varování před náledím
včera
O nás bez nás. Francie chtěla vyjednat mír s Ruskem, ale bez Kyjeva, tvrdí Lavrov
včera
Selhání protivzdušné obrany? Sestřelení ázerbájdžánského letounu připomnělo tragédii MH17
včera
Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?
včera
Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?
Aktualizováno včera
Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří
včera
V pražské zoo zemřel velemlok čínský Karlo, zapsal se do Guinnessovy knihy rekordů
včera
Státní rozpočet je podvod, Fialova vláda jsou amatéři. Zeman ve vánočním poselství mluvil o urážce voličů
včera
Manželka syrského exprezidenta Asada Asma umírá na rakovinu
včera
Lavrov: Rusko se nespokojí s příměřím ve válce na Ukrajině
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov uvedl, že Rusko se nespokojí s příměřím v ukrajinské válce, pokud nebudou splněny jeho požadavky na „právně závazné záruky“. Upozornil na to server Moscow Times.
Zdroj: Libor Novák