Ženská menstruace je sice proces přirozený, zároveň s sebou ale nese i nebezpečnou stránku - syndrom toxického šoku, který je dlouhodobě spojován s užíváním tamponů. Nová studie však tvrdí, že menstruační kalíšky, které jsou používány po celém světě jako alternativa vložek nebo tamponů, mohou představovat ještě větší riziko.
Řada žen dává kalíšku přednost kvůli jeho ekonomickým a ekologickým výhodám, v posledních letech tak jejich popularita výrazně vzrostla. Mnozí je považují za etickou a hygienickou alternativu k tradičním hygienickým výrobkům. Neunikly ale ani pozornosti vědců.
Studie publikovaná v časopise Applied and Environmental Microbiology však zdůrazňuje, že infekční bakterie spojené se syndromem toxického šoku mohou zůstat v kalíšku bez ohledu na model nebo materiál - a to i poté, co byl kalíšek umyt dle návodu a doporučení výrobce.
Experti z francouzského Lyonu zkoumali vzorky z 15 různých tamponů a menstruačních kalíšků, aby zjistili, které by mohly zvýšit riziko růstu bakterií nebo riziko infekce vedoucí k syndromu toxického šoku.
Výsledky ukázaly, že menstruační kalíšky představují riziko kvůli vzduchu, který obklopuje vaginu při jeho zavádění, podle autorů studie vytváří příznivé podmínky pro růst bakterie Staphylococcus aureus známé jako zlatý stafylokok.
Podle studie, ze které cituje server The Independent, je to způsobeno tvarem a objemem kalíšku, který vede ke zvýšení provzdušnění vaginy, což může podpořit růst bakterií. Studie rovněž ukázala, že i po trojnásobném umytí menstruačního poháru na něm i po osmi hodinách zůstává podstatné množství bakterií zlatého stafylokoka.
„Instrukce k menstruačnímu kalíšku naznačují, že kalíšek stačí před opětovným použitím vyjmout, vyprázdnit a opláchnout vodou z vodovodu, ale naše výsledky naznačují, že si ženy při dodržování této rady mohou nasadit kontaminovaný kalíšek," uvádí vědci.
Důvodem by mohl být fakt že stafylokok vytváří při kontaktu s menstruačním pohárem kompaktní biofilm, který není možné při umývání ve vodě odstranit. Aby se zabránilo kontaminaci, doporučili vědci ženám, aby investovaly do druhého poháru, aby bylo možné ten použitý mezi používáním sterilizovat horkou vodou.
Výzkumní pracovníci také zaznamenali „mírné zvýšenou" produkci zlatého stafylokoka a toxinů v menstruačních kalíšcích v porovnání s tampony. „Užívání tamponů je nadále spojováno s syndromem menstruačního toxického šoku, byly ale popsány i případy syndromu spojeného s menstruačním kalíškem," uvedl doktor Gerard Lina, profesor mikrobiologie na univerzitě Claude Bernard v Lyonu.
Je však třeba poznamenat, že hygienické výrobky byly testovány v laboratoři a ne na skutečných ženách, a proto je prý třeba provést další výzkumy, aby bylo možné plně určit rizika. Studie také zjistila, že tvrzení, že tampony složené čistě z bavlny ,jsou bezpečnější než ty, které jsou vyrobeny ze smíšených materiálů, nemusí být nutně pravdivé.
„Naše výsledky nepodporují hypotézu, která naznačuje, že tampony složené výhradně z organické bavlny mohou být bezpečnější než ty, které jsou vyrobeny ze směsi bavlny a hedvábí či viskózy nebo tampony složené výlučně z viskózy," dodal doktor Lina.
Syndrom toxického šoku je vzácná, ale potenciálně život ohrožující nemoc často spojená s užíváním tamponů u mladých žen, může se však objevit v jakémkoli věku. Pokud není syndrom léčen, může skončit smrtí.
Symptomy zahrnují vysokou horečku, průjem, bolest svalů, zčervenání, krvavé tečky na kůži, překrvení sliznic či potíže s dýcháním. Syndrom toxického šoku je možné léčit antibiotiky, jež jsou vybrána s ohledem na citlivost bakterií, které jsou původcem onemocnění.
27. září 2023 6:30
Počasí učiní v budoucnu nový superkontinent neobyvatelný, zjistili vědci
Související

Menstruace tak bolestivá, že ženu omezuje, může být příznak nemoci

Vědci vyvíjejí novou léčbu na bolestivou menstruaci
menstruace , menstruační vložky , zdraví , viry a bakterie , ženy
Aktuálně se děje
včera

Exploze v Náhorním Karabachu si vyžádala nejméně 170 obětí
včera

Na Slovensku se řeší případy volební korupce. Lidé se obávají manipulace voleb
včera

Vladimír Růžička se domluvil na prvním zahraničním angažmá. Bude trénovat na Slovensku
včera

Žádostí o předčasný důchod je už nyní více než za celý loňský rok
včera

Vláda poslala Sněmovně návrh státního rozpočtu. Čas na to měla do konce září
včera

ČEPS koupila NET4GAS, který provozuje plynovody na českém území
včera

Poštou hlasovalo ve slovenských volbách přes 58 tisíc lidí. Nejvíce hlasů přišlo z ČR
včera

Karviná sáhla po osvědčeném jméně. Po dvou a půl letech se do klubu vrací kouč Jarábek
včera

Policie vyšetřuje vraždu a sebevraždu na Českokrumlovsku
včera

SBU: Ruští agenti, kteří stáli za Vrběticemi, prováděli i sabotáže na Ukrajině
včera

Nehoda na D5 dnes omezila provoz ve směru na Plzeň. Zranil se jeden z řidičů
včera

Budoucí vstup Ukrajiny do EU v Maďarsku narazil. Orbánovi se členství Kyjeva nelíbí
včera

"Mimořádně nepřátelský krok." Rusko varuje Arménii před připojením se k ICC
včera

PŘEHLEDNĚ: Jak na Slovensku probíhají volby? Od Česka se hlasování příliš neliší
včera

Co hrozí Slovensku? Fico ho může posunout o desítky let zpět, nechápe ani smysl evropské integrace
včera

Vstup Ukrajiny do NATO je jen otázkou času, shodl se Zelenskyj se Stoltenbergem
včera

Požárem u Jetřichovic v Českém Švýcarsku se zabývá policie. Má pracovní verzi
včera

Válka na Ukrajině znervózňuje středoasijské země. Rusku pomáhat nebudeme, prohlásil Tokajev
včera

Počet obětí sebevražedného útoku v Pákistánu vzrostl na 52
včera
Rusové provedli raketový útok na Mykolajiv, tempo útočných akcí na frontě se snižuje
Ruští útočníci podnikli dnes ráno raketový útok na Mykolajiv a zasáhli infrastrukturu na okraji města. Odborníci z Institutu pro studium války (ISW) si ale všimli, že Rusové v poslední době snížili tempo útočných akcí na linii Kupjansk-Svatove-Kreminna.
Zdroj: Libor Novák