Nebezpečí, o kterém nikdo neví? Rozšířená hygienická pomůcka může být životu nebezpečná

Ženská menstruace je sice proces přirozený, zároveň s sebou ale nese i nebezpečnou stránku - syndrom toxického šoku, který je dlouhodobě spojován s užíváním tamponů. Nová studie však tvrdí, že menstruační kalíšky, které jsou používány po celém světě jako alternativa vložek nebo tamponů, mohou představovat ještě větší riziko.

Řada žen dává kalíšku přednost kvůli jeho ekonomickým a ekologickým výhodám, v posledních letech tak jejich popularita výrazně vzrostla. Mnozí je považují za etickou a hygienickou alternativu k tradičním hygienickým výrobkům. Neunikly ale ani pozornosti vědců.

Studie publikovaná v časopise Applied and Environmental Microbiology však zdůrazňuje, že infekční bakterie spojené se syndromem toxického šoku mohou zůstat v kalíšku bez ohledu na model nebo materiál - a to i poté, co byl kalíšek umyt dle návodu a doporučení výrobce.

Experti z francouzského Lyonu zkoumali vzorky z 15 různých tamponů a menstruačních kalíšků, aby zjistili, které by mohly zvýšit riziko růstu bakterií nebo riziko infekce vedoucí k syndromu toxického šoku. 

Výsledky ukázaly, že menstruační kalíšky představují riziko kvůli vzduchu, který obklopuje vaginu při jeho zavádění, podle autorů studie vytváří příznivé podmínky pro růst bakterie Staphylococcus aureus známé jako zlatý stafylokok.

Podle studie, ze které cituje server The Independent, je to způsobeno tvarem a objemem kalíšku, který vede ke zvýšení provzdušnění vaginy, což může podpořit růst bakterií. Studie rovněž ukázala, že i po trojnásobném umytí menstruačního poháru na něm i po osmi hodinách zůstává podstatné množství bakterií zlatého stafylokoka.

„Instrukce k menstruačnímu kalíšku naznačují, že kalíšek stačí před opětovným použitím vyjmout, vyprázdnit a opláchnout vodou z vodovodu, ale naše výsledky naznačují, že si ženy při dodržování této rady mohou nasadit kontaminovaný kalíšek," uvádí vědci.

Důvodem by mohl být fakt že stafylokok vytváří při  kontaktu s menstruačním pohárem kompaktní biofilm, který není možné při umývání ve vodě odstranit. Aby se zabránilo kontaminaci, doporučili vědci ženám, aby investovaly do druhého poháru, aby bylo možné ten použitý mezi používáním sterilizovat horkou vodou.

Výzkumní pracovníci také zaznamenali „mírné zvýšenou" produkci zlatého stafylokoka a toxinů v menstruačních kalíšcích v porovnání s tampony. „Užívání tamponů je nadále spojováno s syndromem menstruačního toxického šoku, byly ale popsány i případy syndromu spojeného s menstruačním kalíškem," uvedl doktor Gerard Lina, profesor mikrobiologie na univerzitě Claude Bernard v Lyonu.

Je však třeba poznamenat, že hygienické výrobky byly testovány v laboratoři a ne na skutečných ženách, a proto je prý třeba provést další výzkumy, aby bylo možné plně určit rizika. Studie také zjistila, že tvrzení, že tampony složené čistě z bavlny ,jsou bezpečnější než ty, které jsou vyrobeny ze smíšených materiálů, nemusí být nutně pravdivé.

„Naše výsledky nepodporují hypotézu, která naznačuje, že tampony složené výhradně z organické bavlny mohou být bezpečnější než ty, které jsou vyrobeny ze směsi bavlny a hedvábí či viskózy nebo tampony složené výlučně z viskózy," dodal doktor Lina.

Syndrom toxického šoku je vzácná, ale potenciálně život ohrožující nemoc často spojená s užíváním tamponů u mladých žen, může se však objevit v jakémkoli věku. Pokud není syndrom léčen, může skončit smrtí.

Symptomy zahrnují vysokou horečku, průjem, bolest svalů, zčervenání, krvavé tečky na kůži, překrvení sliznic či potíže s dýcháním. Syndrom toxického šoku je možné léčit antibiotiky, jež jsou vybrána s ohledem na citlivost bakterií, které jsou původcem onemocnění.

Související

bolestivá menstruace trýzní mnohé ženy

Menstruace tak bolestivá, že ženu omezuje, může být příznak nemoci

Menstruace s bolestmi, které ženu omezují v běžném fungování, může být podle odborníků příznakem nemoci endometriózy. Dalšími příznaky jsou bolestivý sex nebo vyprazdňování. Endometriózou může trpět až jedna žena z deseti, podle odhadů v ČR až 250.000 žen. Uvedli to dnes odborníci u kulatého stolu ve Sněmovně. Mnoho lékařů podle pacientské organizace EndoTalks nemoc při diagnostice potíží nezvažuje, ženy čekají na správnou diagnózu i roky, nebo je jim jako řešení nabídnuto odstranění dělohy neboli hysterektomie.
bolestivá menstruace trýzní mnohé ženy

Vědci vyvíjejí novou léčbu na bolestivou menstruaci

Britští vědci vyvíjejí novou léčbu na endometriózou, tedy onemocnění provázené silnou bolestí při menstruaci. V rámci průlomové klinické studie ženám podají lék dichloroacetát, aby zjistili, zda pomáhá zmírnit bolest. 

Více souvisejících

menstruace menstruační vložky zdraví viry a bakterie ženy

Aktuálně se děje

před 55 minutami

Súdán, ilustrační fotografie (Photo by Yusuf Yassir)

Brutální konflikt si vybral svou daň. Súdán zažívá nejhorší krizi na světě, stojí na pokraji totálního kolapsu

Súdán se po dvou letech občanské války ocitá v nejhorší humanitární krizi na světě. OSN a mezinárodní neziskové organizace varují, že situace v zemi dosáhla bodu, kdy civilní obyvatelstvo platí vysokou cenu za nedostatečnou reakci mezinárodního společenství. V zemi zuří brutální konflikt mezi súdánskou armádou a polovojenskými jednotkami Rychlých podpůrných sil (RSF), který za sebou zanechává desítky tisíc mrtvých, masové hladomory a rozsáhlé vysídlení obyvatelstva. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Izraelská armáda

Postupná okupace Gazy pokračuje. Izrael zaútočil na poslední plně funkční nemocnici

Izrael pokračuje ve vojenských operacích v Pásmu Gazy i přes rostoucí mezinárodní kritiku a rozsáhlé škody na civilní infrastruktuře. Mezi nejnovější cíle patřila nemocnice Al-Ahlí, poslední zdravotnické zařízení, které na území zasaženém boji ještě naplno fungovalo. Nedělní nálet si podle dostupných informací nevyžádal přímé oběti, avšak jeho dopady na dostupnost zdravotní péče v oblasti jsou podle humanitárních organizací zásadní.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

Mark Zuckerberg

Přijde Zuckerberg o Instagram a WhatsApp? V USA odstartoval ostře sledovaný soudní spor

Šéf technologického giganta Meta Mark Zuckerberg v pondělí osobně vystoupil před federálním soudem ve Washingtonu, kde začal dlouho očekávaný antimonopolní proces. Společnost Meta, pod kterou spadají Facebook, Instagram a WhatsApp, čelí obvinění ze strany Federální obchodní komise (FTC), že nezákonně buduje monopol na poli sociálních sítí.

včera

Následek zemětřesení, ilustrační fotografie

Jižní Kalifornii zasáhlo silné zemětřesení

Obyvatelé jižní Kalifornie zažili v pondělí dopoledne silné otřesy poté, co oblast kolem San Diega zasáhlo zemětřesení o síle 5,2 stupně. Podle údajů americké geologické služby USGS mělo epicentrum otřesů horské městečko Julian v okrese San Diego, přibližně 55 kilometrů severovýchodně od San Diega a zhruba 190 kilometrů jižně od Los Angeles.

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Mladým kuřákům v EU hrozí horší časy. V čele boje stojí Nizozemsko

Nizozemsko spolu s dalšími dvanácti zeměmi žádá Evropskou komisi, aby zrevidovala legislativu o tabákových výrobcích. Současná verze této legislativy totiž nezahrnuje elektronické cigarety a nikotinové sáčky. Podle těchto zemí by stávající pravidla měla zahrnovat i nové nikotinové produkty.

včera

včera

včera

včera

Radoslaw Sikorski

Polsko se obořilo na Trumpa: Nevidíte, jak se vám Putin posmívá?

Polský ministr zahraničí Radosław Sikorski obvinil ruského prezidenta Vladimira Putina, že se vysmívá prezidentu Spojených států Donaldu Trumpovi prostřednictvím pokračujících útoků na civilisty na Ukrajině. Uvedl to po krvavém raketovém útoku na město Sumy, kde zahynuly desítky nevinných lidí.

Aktualizováno včera

včera

Donald Trump

Kam kráčíš, Ameriko? Trump a jeho role při nárůstu politicky motivovaného násilí

Útok na dům pensylvánského guvernéra Joshe Shapira není ojedinělým případem násilí v americké politice. Promyšlený žhářský čin zapadá do širšího vzorce extremistických útoků, často spojených s hnutím MAGA a rétorikou Donalda Trumpa. Násilí motivované ideologií čím dál víc ohrožuje demokratické instituce i veřejné činitele.

včera

včera

Donald Trump

Trump má problém, se kterým nepočítal. Čína navzdory nátlaku nechce jednat

Prezident Donald Trump čelí v nadcházejícím týdnu klíčovému momentu své obchodní politiky vůči Číně. Po uvalení drastických celních sazeb ve výši 145 % na čínské zboží se vyostřuje konfrontace, která může zásadně otřást americkou ekonomikou i celosvětovým trhem. Čínský prezident Si Ťin-pching zatím odmítá reagovat na tlak Washingtonu a volání po dohodě, což Trumpa staví do obtížné situace. 

včera

Čína

"Nebe nespadne". Čína uklidňuje svět po Trumpových celních excesech

Čína se pokusila uklidnit obavy z dopadu zvýšených amerických cel na její exportní sektor. Mluvčí čínské celní správy Lyu Daliang prohlásil, že „nebe nespadne“, i když prezident USA Donald Trump zintenzivnil obchodní tlak vůči Pekingu. Světové burzy na začátku týdne reagovaly růstem, především díky zmírnění některých opatření, která se týkají elektroniky.

včera

"Byly jsme jako středověké otrokyně, musely jsme se týrat." Slavnou církví Opus Dei otřásá skandál

V Argentině se rozhořel rozsáhlý skandál spojený s katolickou organizací Opus Dei, kterou 43 žen viní z dlouholetého zneužívání, nucené práce a psychického útlaku. Podle žaloby, kterou nyní vyšetřují argentinské federální úřady, byly dívky, mnohdy ve věku pouhých 12 let, lákány pod příslibem vzdělání a lepší budoucnosti. Místo toho se však podle jejich svědectví ocitly v prostředí připomínajícím středověké otroctví.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy