Co jste nevěděli o dinosaurech? Byli větší než panelák, někteří přežili až dodnes

Když se v roce 1676 objevila první kostra dinosaura, lidé si mysleli, že pochází z obřích slonů, nebo obrů. Teprve o sto let později si vědci uvědomili, že mají v ruce fosilie druhu, kterého pojmenovali Megalosaurus. Od roku 1842 se těmto tvorům přezdívá dinosauři a od té doby bylo nalezeno více než 700 druhů, jak informuje server Science Alert. Změnily se také představy o dinosaurech, kompletně se liší od toho, jak jsme o nich četli v knihách jako děti. Pojďte se podívat na 6 mýtů o dinosaurech, které neplatí.

1. Dinosauři byli velcí

Už jen slovo dinosaurus vyvolává představy o velkých tvorech. A samozřejmě, někteří byli opravdu velcí. Tyranosaurus rex byl 12 metrů dlouhý a vážil více než pět tun, a to nebyl zdaleka největší masožravý dinosaurus. Argentinosaurus měl být až 30 metrů dlouhý a vážit 80 tun, žádná jiná skupina suchozemských nebo mořských zvířat se nikdy nedokázala přiblížit k takové velikosti.

Například známý rohatý Protoceratops měřil zhruba stejně jako ovce, velociraptoři měřili jako zlatý retrívr. Ve filmu Jurský park byli zvětšeni, aby byli děsivější. Hesperonychus byl velký jako kočka domácí. Malé druhy dinosaurů se na Zemi vyskytovaly ve větším počtu, než obři, nicméně je mnohem větší pravděpodobnost, že se zachová obří kost, než kostra malého živočicha velikosti ovce.

2. Dinosauři měli šupiny

Při prvním objevu dinosaurů byli okamžitě spojeni s krokodýli a ještěrkami, tudíž se dlouhou dobu myslelo, že jsou šupinatí. Až v sedmdesátých letech minulého století začali paleontologové přemýšlet nad tím, že by někteří dinosauři mohli mít peří.

Bylo to považováno za divokou teorii, nicméně v roce 1997 byl objeven malý masožravý dinosaurus Sinosauropteryx, který nebyl pokryt šupinami, ale peřím. Od té doby bylo objeveno dalších několik dinosaurů s peřím a dokonce se spekuluje, že i Tyranosaurus rex byl pokryt peřím.

3. Dinosauři byli zelení nebo hnědí

První obrazy dinosaurů byli depresivní a malovány monotónními barvami. Nejvíce se používala šedá, zelená a hnědá. Mnoho dinosaurů ale nemělo tak depresivní odstíny, mnoho z nich mělo naopak výstřední barvy. Studie dinosaurů odhalily stopy melaninu, po bližší analýze se přišlo na to, že dinosauři mohli být zbarveni od černé, přes bílou, až po rudě červenou. Někteří měli dokonce duhové zbarvení.

Mnoho dinosaurů mělo také zajímavé vzory, skvrny a pruhy. Světlé barvy se používaly k páření, jako můžeme nyní například vidět u pávů.

4. Dinosauři se nestarali o mladé

Většina plazů pohřbí vajíčka a odejde. Opuštění potomci se musí postarat sami o sebe, jak nejlépe umí. Mořská želva v průběhu svého života naklade tisíce vajíček, dospěje jich ale jenom zlomek. Dlouho se myslelo, že dinosauři postupovali stejně. Jenže je to přesně naopak.

Jediní vzdálení příbuzní dnešních dinosaurů – ptáci a krokodýli střeží svá vejce a mláďata, takže tu byl dobrý předpoklad, že to samé dělali i dinosauři. Důkaz přinesla expedice v poušti Gobi, kde se našel dinosaurus, který seděl na vajíčkách, nejprve se vědci domnívali, že zemřel při kradení vajec, ale později se našly další podobné místa, kde dinosaurus seděl na vajíčkách.

5. Dinosauři se sami odsoudili k zániku

Dlouho dobu se říkalo, že za vyhubení si můžou dinosauři sami, nedostatečnou adaptací na nové prostředí. Ve skutečnosti se ale dokázali adaptovat velmi dobře, více než 100 milionů let dokázali žít po celém světě, a to i Antarktidě, nebo přímo na rovníků, kde je největší horko.

Důvodem vyhynutí byl asteroid, který před 66 milióny let dopadl do dnešního Mexika. Prachu a dalších nečistot z dopadu bylo tolik, že zakryly sluneční paprsky a Zemi uvrhly do doby temna. Kdyby se asteroid odchýlil jen o zlomek stupně, dinosauři by mohli pořád vládnout planetě.

6. Všichni dinosauři vymřeli

Asteroid vyhladil většinu dinosaurů, méně než tucet opeřenců ale přežilo. Dnes jsou známy jako ptáci, ve skutečnosti to jsou bratranci a sestřenice Velociraptorů a Tyranousarů. A nejen, že přežili, dokázali se vyvinout do více než 10 tisíc odlišných druhů.

Související

Voda

Víme, co pijeme? Vědce znepokojil nový objev, čistírny vody v jednom případě nedokáží zničit viry a bakterie

Čistírny odpadních vod jsou zásadní pro odstraňování kontaminantů z vody, která se následně vrací do přírody nebo je recyklována pro jiné účely. Nová studie však naznačuje, že tyto čistírny nemusí být dostatečně účinné v boji proti patogenům, které se uchytí na mikroplastech. Pokud se některé lidské patogeny přichytí na mikroplasty, mohou přežít čisticí procesy a představovat nebezpečí pro lidské zdraví, varuje nová studie publikovaná ve vědeckém žurnálu Plos One.
OSN

Největší biologická konference OSN v historii skončila fiaskem. Politikům je příroda ukradená, tvrdí vědci

Největší konference OSN o biologické rozmanitosti v historii, která se konala v kolumbijském městě Cali, skončila v sobotu bez dosažení dohody o klíčovém bodu programu – plánu na zvýšení financování ochrany druhů. Vědci podle BBC v reakci na summit tvrdí, že došlo k alarmujícímu nedostatku pokroku v záchraně přírody. Politici podle nich nejsou dostatečně ambiciózní, aby přírodu zachránili.

Více souvisejících

Vědci historie Dinosauři

Aktuálně se děje

včera

Odpálení rakety ATACMS.

Zelenského vymodlené rakety zkomplikují válku. Povolení k užití ATACMS v Rusku je Bidenovo dědictví Trumpovi

Rozhodnutí prezidenta Joea Bidena povolit Ukrajině použití amerických raket dlouhého doletu ATACMS na území Ruska přichází ve známém vzorci, který provází americkou podporu Kyjevu. Po měsících odmítání a obav z eskalace války se Bílý dům nakonec rozhodl vyhovět ukrajinské žádosti – podobně jako tomu bylo u systémů HIMARS, tanků Abrams nebo stíhaček F-16. Upozornil na to server CNN.

včera

Joe Biden

Biden povolil Ukrajině použití amerických zbraní na území Ruska

Prezident USA Joe Biden udělil Ukrajině povolení využívat výkonné americké zbraně dlouhého doletu přímo na ruském území. Toto rozhodnutí, které podle vysoce postaveného amerického úředníka přichází ve chvíli, kdy Rusko posiluje svou obranu a využívá severokorejské vojáky, představuje zásadní posun v americké strategii vůči válce na Ukrajině. Uvedl to server CNN.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trumpova politika Ameriky na prvním místě: Jaké bude mít globální důsledky?

Známé rčení, že „když Amerika kýchne, zbytek světa dostane rýmu“, vystihuje nejen ekonomický vliv USA, ale také dopad zahraniční politiky Spojených států, zvláště v éře Donalda Trumpa. Trumpova politika „Amerika na prvním místě“ (America First) slibuje izolacionismus, přehodnocení spojenectví a výrazné změny v globálních vztazích, což nutí světové lídry hledat nové strategie. Uvádí to analýza serveru CNN.

včera

Uprchlíci, ilustrační foto

Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA

Gabriela, původem z Bolívie, vstoupila do Spojených států před více než dvěma desetiletími skrytá pod hromadou kukuřičných stvolů v kufru auta pašeráka. Dnes, jako hospodyně v Marylandu, patří mezi nejméně 13 milionů nelegálních migrantů, kteří v USA žijí. Tito lidé sem přišli buď nelegálně, překročili povolenou délku pobytu na víza, nebo mají dočasnou ochranu před deportací.

včera

Rusko, ilustrační foto

Temná stránka války na Ukrajině: Veteráni v Rusku prolévají krev, společnost se jich bojí

Irina zažila noční můru, když byla napadena v ruském městě Artyom na Dálném východě mužem, který se představil jako veterán "speciální vojenské operace" na Ukrajině. Když se vracela domů z večerní zábavy, útočník ji kopal a bil berlou s takovou silou, že ji o ni zlomil. Při příjezdu policie muž předložil dokumenty potvrzující jeho službu na Ukrajině a prohlásil, že díky svému nasazení mu nic nehrozí.

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko tlačí Ukrajinu do kouta. Samo ale čelí vážným problémům

Ukrajina čelí dalším problémům v době, kdy Rusko pokračuje v získávání taktických výhod na klíčových místech východní a jihovýchodní fronty, přičemž stále podniká intenzivní vzdušné útoky na ukrajinská města. Současně Moskva připravuje protiútok v ruské Kurské oblasti, kde Kyjev letos zaznamenal jediný významný vojenský úspěch. Podle prezidenta Volodymyra Zelenského zde Rusko soustředilo téměř 50 tisíc vojáků, mezi nimiž jsou i čerstvě nasazení severokorejští vojáci.

včera

včera

včera

včera

Češi slaví 17. listopad na Národní třídě

35 let po sametové revoluci potřebuje Česko další transformaci

Oslavám výročí událostí 17. listopadu 1989, které v Československu zahájily pád diktatury komunistické strany, každoročně dominuje pohled do historie. Bývá připomínán represivní charakter a ekonomická stagnace předlistopadového zřízení. Do kontrastu jsou naopak stavěny následné etablování pluralitní demokracie a hospodářská transformace, která začala přibližovat naši zemi k vyspělým západním ekonomikám. Ačkoliv má toto srovnání své opodstatnění, při výročí sametové revoluce se můžeme také zamyslet nad tím, kam polistopadový vývoj momentálně v Česku směřuje a zda některé recepty ordinované v předchozích 35 letech nepotřebují kritické přehodnocení. 

včera

16. listopadu 2024 22:24

Lukáš Vácha

Hradecký asistent Vácha zná trest za rasismus. Vedle dvouměsíční stopky zaplatí 40 000 korun

Začátkem listopadu byl na programu fotbalové Fortuna ligy třaskavý duel mezi Hradcem Králové a pražskou Slavií (1:1). Třaskavý byl na tolik, že nebylo nouze o rozmíšky hráčů na hřišti, ale i mezi střídačkami. Vrcholem všeho byla rasistická poznámka vůči slávistovi Ondřeji Lingrovi ze strany hradeckého asistenta Lukáše Váchy, který fotbalistu nazval „cikánem“. Na případ po zápase upozornil slávistický předseda představenstva Jaroslav Tvrdík, který ho dal do souvislosti s tím, že před tímto zápasem se hradecký klub zaujal postoj proti rasismu na tribunách. I když se pak Lukáš Vácha za svoji poznámku omluvil, trest od disciplinární komise ho neminul. Dostal stopku dva měsíce a musí zaplatit pokutu ve výši 40 000 korun. 

16. listopadu 2024 22:18

Ondřej Smetana

Slovácko představilo nového trenéra Smetanu. Přišel z Ružomberoku za 100 000 eur

Fotbalové Slovácko už ví, kdo je nástupcem nedávno odvolaného kouče Romana Westa. Stal se jím dvaačtyřicetiletý stratég Ondřej Smetana, jenž se s vedením uherskohradišťského klubu dohodl na spolupráci až do léta roku 2027. Osud vedl rok slovenský Ružomberok, se kterým se Slovácko dohodlo podle serveru isport.cz na odkupu tohoto trenéra. Ten nakonec přišel za 100 000 eur (v přepočtu 2,5 milionu korun). 

Aktualizováno 16. listopadu 2024 22:04

Ve StarDance padla první třicítka. Soutěž opustila Jana Paulová

Šestý díl třinácté řady populární televizní show StarDance skončil. Přinesl kromě hromadného tance také první maximální počet bodů pro jeden z párů. Soutěž nakonec opustila Jana Paulová s Robinem Ondráčkem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy