Když se v roce 1676 objevila první kostra dinosaura, lidé si mysleli, že pochází z obřích slonů, nebo obrů. Teprve o sto let později si vědci uvědomili, že mají v ruce fosilie druhu, kterého pojmenovali Megalosaurus. Od roku 1842 se těmto tvorům přezdívá dinosauři a od té doby bylo nalezeno více než 700 druhů, jak informuje server Science Alert. Změnily se také představy o dinosaurech, kompletně se liší od toho, jak jsme o nich četli v knihách jako děti. Pojďte se podívat na 6 mýtů o dinosaurech, které neplatí.
1. Dinosauři byli velcí
Už jen slovo dinosaurus vyvolává představy o velkých tvorech. A samozřejmě, někteří byli opravdu velcí. Tyranosaurus rex byl 12 metrů dlouhý a vážil více než pět tun, a to nebyl zdaleka největší masožravý dinosaurus. Argentinosaurus měl být až 30 metrů dlouhý a vážit 80 tun, žádná jiná skupina suchozemských nebo mořských zvířat se nikdy nedokázala přiblížit k takové velikosti.
Například známý rohatý Protoceratops měřil zhruba stejně jako ovce, velociraptoři měřili jako zlatý retrívr. Ve filmu Jurský park byli zvětšeni, aby byli děsivější. Hesperonychus byl velký jako kočka domácí. Malé druhy dinosaurů se na Zemi vyskytovaly ve větším počtu, než obři, nicméně je mnohem větší pravděpodobnost, že se zachová obří kost, než kostra malého živočicha velikosti ovce.
2. Dinosauři měli šupiny
Při prvním objevu dinosaurů byli okamžitě spojeni s krokodýli a ještěrkami, tudíž se dlouhou dobu myslelo, že jsou šupinatí. Až v sedmdesátých letech minulého století začali paleontologové přemýšlet nad tím, že by někteří dinosauři mohli mít peří.
Bylo to považováno za divokou teorii, nicméně v roce 1997 byl objeven malý masožravý dinosaurus Sinosauropteryx, který nebyl pokryt šupinami, ale peřím. Od té doby bylo objeveno dalších několik dinosaurů s peřím a dokonce se spekuluje, že i Tyranosaurus rex byl pokryt peřím.
3. Dinosauři byli zelení nebo hnědí
První obrazy dinosaurů byli depresivní a malovány monotónními barvami. Nejvíce se používala šedá, zelená a hnědá. Mnoho dinosaurů ale nemělo tak depresivní odstíny, mnoho z nich mělo naopak výstřední barvy. Studie dinosaurů odhalily stopy melaninu, po bližší analýze se přišlo na to, že dinosauři mohli být zbarveni od černé, přes bílou, až po rudě červenou. Někteří měli dokonce duhové zbarvení.
Mnoho dinosaurů mělo také zajímavé vzory, skvrny a pruhy. Světlé barvy se používaly k páření, jako můžeme nyní například vidět u pávů.
4. Dinosauři se nestarali o mladé
Většina plazů pohřbí vajíčka a odejde. Opuštění potomci se musí postarat sami o sebe, jak nejlépe umí. Mořská želva v průběhu svého života naklade tisíce vajíček, dospěje jich ale jenom zlomek. Dlouho se myslelo, že dinosauři postupovali stejně. Jenže je to přesně naopak.
Jediní vzdálení příbuzní dnešních dinosaurů – ptáci a krokodýli střeží svá vejce a mláďata, takže tu byl dobrý předpoklad, že to samé dělali i dinosauři. Důkaz přinesla expedice v poušti Gobi, kde se našel dinosaurus, který seděl na vajíčkách, nejprve se vědci domnívali, že zemřel při kradení vajec, ale později se našly další podobné místa, kde dinosaurus seděl na vajíčkách.
5. Dinosauři se sami odsoudili k zániku
Dlouho dobu se říkalo, že za vyhubení si můžou dinosauři sami, nedostatečnou adaptací na nové prostředí. Ve skutečnosti se ale dokázali adaptovat velmi dobře, více než 100 milionů let dokázali žít po celém světě, a to i Antarktidě, nebo přímo na rovníků, kde je největší horko.
Důvodem vyhynutí byl asteroid, který před 66 milióny let dopadl do dnešního Mexika. Prachu a dalších nečistot z dopadu bylo tolik, že zakryly sluneční paprsky a Zemi uvrhly do doby temna. Kdyby se asteroid odchýlil jen o zlomek stupně, dinosauři by mohli pořád vládnout planetě.
6. Všichni dinosauři vymřeli
Asteroid vyhladil většinu dinosaurů, méně než tucet opeřenců ale přežilo. Dnes jsou známy jako ptáci, ve skutečnosti to jsou bratranci a sestřenice Velociraptorů a Tyranousarů. A nejen, že přežili, dokázali se vyvinout do více než 10 tisíc odlišných druhů.
Související
Víme, co pijeme? Vědce znepokojil nový objev, čistírny vody v jednom případě nedokáží zničit viry a bakterie
Největší biologická konference OSN v historii skončila fiaskem. Politikům je příroda ukradená, tvrdí vědci
Aktuálně se děje
včera
Zelenského vymodlené rakety zkomplikují válku. Povolení k užití ATACMS v Rusku je Bidenovo dědictví Trumpovi
včera
Biden povolil Ukrajině použití amerických zbraní na území Ruska
včera
Rakousko je bez plynu. Gazprom mu zavřel kohoutky
včera
Útěk z USA před Trumpem? Na čtyři roky vás ukryjeme, vrátíte se, až odejde, slibuje lodní společnost
Aktualizováno včera
Lidé na Národní třídě vypískali Rakušana i Babiše, Pavel zpytoval svědomí. Na Staroměstském náměstí se demonstruje
včera
Do pěti let budeme mít platy jako Němci, slíbil Fiala. Ve skutečnosti to nebude ani za dalších 35 let
včera
COP29: Světu dochází čas. Musí sehnat bilion dolarů ročně dříve, než nastoupí Trump
včera
Trumpova politika Ameriky na prvním místě: Jaké bude mít globální důsledky?
včera
Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA
včera
Temná stránka války na Ukrajině: Veteráni v Rusku prolévají krev, společnost se jich bojí
včera
Odpověď těm, co jednají s Putinem. Masivní útok na Ukrajinu byl vzkaz Scholzovi a Trumpovi, míní Kyjev
včera
Rusko tlačí Ukrajinu do kouta. Samo ale čelí vážným problémům
včera
Rusko v noci provedlo největší útok za celý podzim. Zasáhlo obytné budovy i obchody, Kyjev sčítá mrtvé
včera
Češi slaví 17. listopad. Pavlovi poděkovali i na něj křičeli
včera
Den, který navždy změnil Česko. 17. listopad odstartoval odpor Čechů proti komunistickému režimu
včera
35 let po sametové revoluci potřebuje Česko další transformaci
včera
Počasí bude příští týden jak na houpačce. Přijdou mrazy i citelné oteplení
16. listopadu 2024 22:24
Hradecký asistent Vácha zná trest za rasismus. Vedle dvouměsíční stopky zaplatí 40 000 korun
16. listopadu 2024 22:18
Slovácko představilo nového trenéra Smetanu. Přišel z Ružomberoku za 100 000 eur
Aktualizováno 16. listopadu 2024 22:04
Ve StarDance padla první třicítka. Soutěž opustila Jana Paulová
Šestý díl třinácté řady populární televizní show StarDance skončil. Přinesl kromě hromadného tance také první maximální počet bodů pro jeden z párů. Soutěž nakonec opustila Jana Paulová s Robinem Ondráčkem.
Zdroj: Libor Novák