Přibližně třetině případů rakoviny by se dalo zabránit změnou životního stylu. Značná část lidí však nedokáže rozpoznat rizikové faktory, které zvyšují riziko onemocnění. Mylně se domnívají, že rakovinu může způsobit používání mikrovlnky, pití nápojů z plastových lahví, geneticky upravené potraviny, nebo pobyt v blízkosti elektrického vedení.
O rozšířenosti mýtů informuje studie, kterou zveřejnil časopis European Journal of Cancer. Vědci z University College London analyzovali dotazníky 1300 dospělých Britů. Chtěli zjistit, nakolik lidé rozumějí příčinám rakoviny a zda existují skupiny lidí, u kterých je větší pravděpodobnost, že mají o rizicích rakoviny nepřesný obraz. „Výsledky nás překvapily," vysvětluje pro The Conversation Samuel Smith, který se zabývá psychologií zdraví.
Respondenti znali správnou odpověď ani ne na polovinu položených otázek. U lidí s většími vzděláním bylo dokonce pravděpodobnější, že budou věřit ve fiktivní příčiny rakoviny jako jsou elektromagnetické vlny a mikrovlnné trouby. „Nemohli jsme prozkoumat, proč se to děje, ale zřejmě jde o přecitlivělost na rizikové faktory,“ vysvětlují výzkumníci. Jinými slovy - lidé zřejmě viděli nebezpečí i tam, kde nehrozilo. „Naznačuje to, že lidé nedokáží filtrovat informace o zdraví, které se šíří prostřednictvím sociálních sítí a médií," říká Smith.
Obecně lidé měli problémy rozpoznat rizikové faktory, o jejichž škodlivosti svědčí vědecké důkazy. Ne že by byly otázky náročné, nebo formulované jako chytáky. Lidé selhávali již v základních poznatcích o rakovině. Dokonce i v případě kouření se našli lidé, kteří ho nepovažovali za rizikový faktor. Čtyři z deseti respondentů nevěděli, že nadváha je spojena se zvýšeným rizikem rakoviny. Podobný poměr neznal nebezpečí spojené s popáleninami od slunce. A téměř tři ze čtyř respondentů (71%) si neuvědomovali, že lidský papilomavirus (HPV), běžný virus, který se nachází na kůži a sliznicích a který může být šířen sexuálním kontaktem, je spojen s některými druhy rakoviny - včetně rakoviny krku, ústní dutiny a konečníku.
Nejen, že si někteří lidé neuvědomovali vědecky potvrzená rizika, jiní navíc věřili různým fámám a povídačkám. Téměř polovina respondentů si myslela, že stres je faktorem a čtvrtina spojuje rakovinu s používáním mobilních telefonů. Jeden z pěti respondentů věřil, že použití mikrovlnné trouby je rizikovým faktorem. „Výzkum vyvolává otázky týkající se zdroje informací pro lidi,“ uvádějí výzkumníci.
V souladu s předchozím výzkumem se ukázalo, že lidé, kteří byli bílí a dosáhli vyššího vzdělávání, dokázali lépe identifikovat skutečné příčiny rakoviny. Lidé, kteří byli mladší a bílí, naopak s větší pravděpodobností věří v nepodložená rizika rakoviny. Závěry podporují stávající důkaz, že určité populační skupiny pravděpodobně méně chápou rizika rakoviny. Lékaři a odborníci by se tak podle vědců měli zaměřit na to, aby byly zprávy týkající se rakoviny a možných rizikových faktorů více srozumitelné pro větší část společnosti. „Klíčem je komunikace,“ vysvětlují.
„To je důležité i proto, že věda rozvíjí stále komplexnější obraz faktorů přispívajících k rakovině. Vzhledem k tomu, že v tomto oboru dochází k neustálému pokroku, je nepravděpodobné, že znalosti lidí budou vždy držet krok – takže důležité zprávy o zdraví zůstávají bez povšimnutí,“ píše se v článku s tím,že lidé naopak často věří různým "fake news", které se šíří prostřednictvím sociálních sítí.
Související
Jak porazit rakovinu? Zachránit by nás mohla chřipka nebo rýma
Češi začnou nejvíce umírat na rakovinu, varují lékaři. Onemocní jí polovina lidí
rakovina , Vědci , sociální sítě , mobily
Aktuálně se děje
včera
Zelenského vymodlené rakety zkomplikují válku. Povolení k užití ATACMS v Rusku je Bidenovo dědictví Trumpovi
včera
Biden povolil Ukrajině použití amerických zbraní na území Ruska
včera
Rakousko je bez plynu. Gazprom mu zavřel kohoutky
včera
Útěk z USA před Trumpem? Na čtyři roky vás ukryjeme, vrátíte se, až odejde, slibuje lodní společnost
Aktualizováno včera
Lidé na Národní třídě vypískali Rakušana i Babiše, Pavel zpytoval svědomí. Na Staroměstském náměstí se demonstruje
včera
Do pěti let budeme mít platy jako Němci, slíbil Fiala. Ve skutečnosti to nebude ani za dalších 35 let
včera
COP29: Světu dochází čas. Musí sehnat bilion dolarů ročně dříve, než nastoupí Trump
včera
Trumpova politika Ameriky na prvním místě: Jaké bude mít globální důsledky?
včera
Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA
včera
Temná stránka války na Ukrajině: Veteráni v Rusku prolévají krev, společnost se jich bojí
včera
Odpověď těm, co jednají s Putinem. Masivní útok na Ukrajinu byl vzkaz Scholzovi a Trumpovi, míní Kyjev
včera
Rusko tlačí Ukrajinu do kouta. Samo ale čelí vážným problémům
včera
Rusko v noci provedlo největší útok za celý podzim. Zasáhlo obytné budovy i obchody, Kyjev sčítá mrtvé
včera
Češi slaví 17. listopad. Pavlovi poděkovali i na něj křičeli
včera
Den, který navždy změnil Česko. 17. listopad odstartoval odpor Čechů proti komunistickému režimu
včera
35 let po sametové revoluci potřebuje Česko další transformaci
včera
Počasí bude příští týden jak na houpačce. Přijdou mrazy i citelné oteplení
16. listopadu 2024 22:24
Hradecký asistent Vácha zná trest za rasismus. Vedle dvouměsíční stopky zaplatí 40 000 korun
16. listopadu 2024 22:18
Slovácko představilo nového trenéra Smetanu. Přišel z Ružomberoku za 100 000 eur
Aktualizováno 16. listopadu 2024 22:04
Ve StarDance padla první třicítka. Soutěž opustila Jana Paulová
Šestý díl třinácté řady populární televizní show StarDance skončil. Přinesl kromě hromadného tance také první maximální počet bodů pro jeden z párů. Soutěž nakonec opustila Jana Paulová s Robinem Ondráčkem.
Zdroj: Libor Novák