Máj, lásky čas. Proč se v tento den líbáme pod rozkvetlou třešní?

Květen je měsícem lásky. Prvního máje se zamilovaní líbají pod rozkvetlým stromem, stavějí se májky, konají se studentské slavnosti. Jaké tradice se s 1. květnem pojí?

První máj – lásky čas

První máj je dnes již tradičně označován jako svátek lásky, svátek zamilovaných. Právě s láskou se pojí některé tradice. Asi nejznámější z nich je líbání zamilovaných pod rozkvetlým stromem. Muž musí právě pod ním ženu políbit, aby neuschla – to všichni asi známe. Kdy však tento zvyk vznikl, to není tak úplně jasné. O prvomájovém polibku pod rozkvetlým stromem nepochází žádné staré písemné zmínky. V lidové kultuře se tato tradice objevuje zřejmě zhruba sto let. Líbání na Prvního máje je tak poměrně mladou tradicí, která má svůj původ pravděpodobně v městském prostředí.

O symbolice polibku pod rozkvetlým stromem mají etnologové celkem jasno. Rozkvetlý strom je schopný plodit a s plozením je spojený měsíc květen – v přeneseném významu měsíc lásky. Rozdíly se objevují v tom, pod kterým druhem stromu se mají zamilovaní líbat. V pramenech se totiž můžeme dočíst o rozkvetlé třešni, ale také višni nebo jabloni. Dost možná daný strom úzce souvisí s přírodními podmínkami a nadmořskou výškou kraje, což pak odráží regionální rozdíly.

Z některých regionů pochází tradice vysypávání tzv. chodníčků lásky. Cesty, které spojovaly domy zamilovaných lidí, se posypaly pískem, vápnem nebo pilinami, a tak se symbolicky spojila dvojice. V Rakousku ještě dnes zamilovaní malují před dveře domu srdíčka se svými jmény.

Stavění májky

Večer před Prvním májem chodili chlapci do lesa, kde pokáceli ten nejvyšší strom, ideálně břízu coby symbol jara. Důvod byl jasný – ze stromu vyrobit májku. Strom byl zbaven větví kromě špičky. Zavěsil se na něj poté věnec, přivázaly pentle, květiny, fáborky nebo šátky. Takto vyzdobená májka se vztyčila na návsi či na náměstí. Celou noc pak museli chlapci májku hlídat. Mladíci ze sousedních vsí se totiž pokoušeli májku ukrást. Pokud se jim to podařilo, pro vesnici by to znamenalo potupu.

Majáles

S 1. květnem se dnes pojí také oslavy a slavnosti. Majáles u nás pořádají studenti již od 19. století. Během druhé světové války byly tyto slavnosti zakázány, k jejich obnově došlo až v šedesátých letech minulého století – ne však na dlouho. V roce 1968 byl vydán další zákaz. Dnes už tento zákaz naštěstí neplatí.

Související

1. máj

Svátek práce se slaví již 135 let. Jak se za tuto dobu proměňovala jeho podoba?

Na první květnový den připadá Svátek práce, který není jenom státním svátkem, ale i tím mezinárodním. Jeho historie sahá až do roku 1889, kdy byl jiný, než se prezentoval v dobách komunistického režimu. Povinné prvomájové průvody doprovázené budovatelskými slogany, oslavami pracovních úspěchů a stranickými představiteli na tribunách měly s původní myšlenkou svátku pramálo společného. 

Více souvisejících

1. máj Láska, intimnosti, vztahy

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyzval USA k raketovému duelu. Chce světu dokázat sílu raket Orešnik

Vladimir Putin na tiskové konferenci uvedl, že Rusko je připraveno na raketový „duel“ s USA, který by ukázal, jak nová ruská hypersonická raketa Orešnik dokáže porazit jakýkoli americký raketový obranný systém. Putin tuto raketu, která má schopnost nést jaderné hlavice, používá jako nástroj k vyhrožování Západu.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Evropa

Politico: Evropě hrozí ekonomická apokalypsa

Stagnace, klesající konkurenceschopnost a blížící se návrat Donalda Trumpa do Bílého domu vytvářejí existenční výzvu, která by mohla otřást základy prosperity kontinentu. Evropa se nachází ve zlomovém bodě, kdy musí čelit hlubokým hospodářským problémům, jež by mohly výrazně ovlivnit její budoucnost, uvedl server Politico.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Dmitrij Medveděv

Novináři i lídři NATO. Medveděv označil legitimní cíle Ruska

Dmitrij Medveděv, místopředseda ruské bezpečnostní rady, znovu ukázal svou ostrou rétoriku. Ve středu na svém Telegramu zaútočil na NATO a britský deník The Times kvůli jejich informování o smrti ruského generála. Medvěděv naznačil, že pokud je generál „legitimním cílem“, totéž může platit i pro představitele NATO a novináře.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Severní Korea (KLDR)

Ukrajinci už zabili stovku severokorejských vojáků. Tisíc jich zranili

Podle informací jihokorejských zpravodajských služeb přišlo v bojích na straně Ruska ve válce na Ukrajině o život nejméně 100 severokorejských vojáků, dalších 1 000 bylo zraněno. Tuto informaci pole BBC uvedl jihokorejský poslanec Lee Sung-kwon po brífinku parlamentu s Národní zpravodajskou službou Jižní Koreje.

před 6 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sýrie, ilustrační foto

Díváme se na smrt Sýrie? Málokdo má zájem na míru, po moci baží příliš aktérů

Pád režimu syrského diktátora Bašára Asada přinesl nejen do Sýrie, ale i do celého světa vlnu naděje a radosti. Ve městech po celém světě, včetně Prahy, se Syřané radují a slaví konec éry, kdy byli nuceni žít ve stínu strachu a útlaku autokratického režimu. Věří, že tato historická změna znamená počátek nové kapitoly svobody a důstojnosti.

včera

Válek je v nemocnici a ruší program do konce týdne

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) je jen pár dní před Vánocemi hospitalizován v pražské Fakultní nemocnici v Motole. Informoval o tom ve středu odpoledne na sociální síti. Válek zrušil pracovní program do konce týdne, komplikace podle jeho slov nejsou zásadní.  

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy