Máj, lásky čas. Proč se v tento den líbáme pod rozkvetlou třešní?

Květen je měsícem lásky. Prvního máje se zamilovaní líbají pod rozkvetlým stromem, stavějí se májky, konají se studentské slavnosti. Jaké tradice se s 1. květnem pojí?

První máj – lásky čas

První máj je dnes již tradičně označován jako svátek lásky, svátek zamilovaných. Právě s láskou se pojí některé tradice. Asi nejznámější z nich je líbání zamilovaných pod rozkvetlým stromem. Muž musí právě pod ním ženu políbit, aby neuschla – to všichni asi známe. Kdy však tento zvyk vznikl, to není tak úplně jasné. O prvomájovém polibku pod rozkvetlým stromem nepochází žádné staré písemné zmínky. V lidové kultuře se tato tradice objevuje zřejmě zhruba sto let. Líbání na Prvního máje je tak poměrně mladou tradicí, která má svůj původ pravděpodobně v městském prostředí.

O symbolice polibku pod rozkvetlým stromem mají etnologové celkem jasno. Rozkvetlý strom je schopný plodit a s plozením je spojený měsíc květen – v přeneseném významu měsíc lásky. Rozdíly se objevují v tom, pod kterým druhem stromu se mají zamilovaní líbat. V pramenech se totiž můžeme dočíst o rozkvetlé třešni, ale také višni nebo jabloni. Dost možná daný strom úzce souvisí s přírodními podmínkami a nadmořskou výškou kraje, což pak odráží regionální rozdíly.

Z některých regionů pochází tradice vysypávání tzv. chodníčků lásky. Cesty, které spojovaly domy zamilovaných lidí, se posypaly pískem, vápnem nebo pilinami, a tak se symbolicky spojila dvojice. V Rakousku ještě dnes zamilovaní malují před dveře domu srdíčka se svými jmény.

Stavění májky

Večer před Prvním májem chodili chlapci do lesa, kde pokáceli ten nejvyšší strom, ideálně břízu coby symbol jara. Důvod byl jasný – ze stromu vyrobit májku. Strom byl zbaven větví kromě špičky. Zavěsil se na něj poté věnec, přivázaly pentle, květiny, fáborky nebo šátky. Takto vyzdobená májka se vztyčila na návsi či na náměstí. Celou noc pak museli chlapci májku hlídat. Mladíci ze sousedních vsí se totiž pokoušeli májku ukrást. Pokud se jim to podařilo, pro vesnici by to znamenalo potupu.

Majáles

S 1. květnem se dnes pojí také oslavy a slavnosti. Majáles u nás pořádají studenti již od 19. století. Během druhé světové války byly tyto slavnosti zakázány, k jejich obnově došlo až v šedesátých letech minulého století – ne však na dlouho. V roce 1968 byl vydán další zákaz. Dnes už tento zákaz naštěstí neplatí.

Související

1. máj

Svátek práce se slaví již 135 let. Jak se za tuto dobu proměňovala jeho podoba?

Na první květnový den připadá Svátek práce, který není jenom státním svátkem, ale i tím mezinárodním. Jeho historie sahá až do roku 1889, kdy byl jiný, než se prezentoval v dobách komunistického režimu. Povinné prvomájové průvody doprovázené budovatelskými slogany, oslavami pracovních úspěchů a stranickými představiteli na tribunách měly s původní myšlenkou svátku pramálo společného. 

Více souvisejících

1. máj Láska, intimnosti, vztahy

Aktuálně se děje

před 20 minutami

Trest smrti

Desátý říjen je Světový den proti trestu smrti. Jak se u nás vykonával a kdy byl zrušen?

Desátý říjen je Světovým dnem proti trestu smrti, který se snaží upozornit na problémy spojené s touto formou trestu. Jedná se například o možné popravy nevinných lidí či nezletilých. Dle mnohých názorů nemá trest smrti v moderním světě své místo. Jaká je historie trestu smrti v našich zemích? Poslední poprava u nás byla vykonána před 35 lety, trest smrti byl zrušen teprve roku 1990. 

před 23 minutami

Petr Nedvěd

Hokejový svaz vybral nástupce Petra Nedvěda. Generálním manažerem národního týmu je Šlégr

Měsíc před vstupem do nové sezóny se může český hokejový národní tým zase pyšnit úplným realizačním týmem. Ten byl neúplný od září, kdy nečekaně oznámil svůj konec z osobních důvodů ve funkci generálního manažera Petr Nedvěd. Nyní Český svaz ledního hokeje oznámil, že jeho nástupcem bude držitel zlaté olympijské medaile, zlata z mistrovství světa a Stanley Cupu Jiří Šlégr. Je tak po čtvrtečním dni také jasné, že nebude u národního týmu pokračovat Nedvědův asistent Martin Havlát. 

před 40 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vít Rakušan

Rakušan řekl, co Česko čeká od nové Evropské komise

Česko čeká, že nově složená Evropská komise urychleně podnikne kroky, které zajistí účinnější vrácení neúspěšných žadatelů o azyl. Po jednání ministrů vnitra členských zemí o současném stavu schengenského prostoru to řekl ministr Vít Rakušan (STAN). Kontroly na vnitřních hranicích Unie musí podle něj být jen dočasným řešením. Informovala o tom agentura TASR.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Pražský primátor Zdeněk Hřib

Hřib oznámil kandidaturu na předsedu Pirátů a představil svou vizi

Piráty čeká po odchodu z vlády hledání nového předsedy strany, protože bývalý vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš oznámil svou rezignaci. Do boje se dnes přihlásil druhý vážný kandidát. Je jím náměstek pražského primátora a někdejší primátor hlavního města Zdeněk Hřib.

před 4 hodinami

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry a spor, který se táhne. Britové se neváhali ozvat

Na eskapády prince Harryho se před mnoha lety zaměřoval britský tisk, s nímž se mladší syn krále Karla III. nyní soudí. Tvrdí totiž, že novináři získávali informace o něm neoprávněně. Soudce se ale zatím zabývá tím, že proces je až příliš náročný pro něj a jeho spolupracovníky.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Huawei, ilustrační foto

Telefony Huawei stále představují riziko, varuje šéf BIS

Podle Michala Koudelky, ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS), se Čína snaží prezentovat jako přítel a atraktivní partner západních zemí, avšak ve skutečnosti usiluje o oslabení demokracií a prosazení úspěchu totalitních států. 

před 6 hodinami

Ilustrační foto

Jak efektivně bojovat proti ruským špionům?

Úspěšný boj proti ruským zpravodajským službám působícím na území Evropské unie zahrnuje mimo jiné vzájemnou spolupráci členských států, boj proti dezinformacím a silná a nezávislá média. Bez těchto věcí se snaha o vykořenění ruské zpravodajské komunity nikdy nepodaří – právě naopak, stát bude infikovaný čím dál víc a jeho bezpečnost se dostane do bezprostředního ohrožení.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Pedro Sánchez

Podmínky v Libanonu se zhoršují alarmujícím tempem. Španělsko mluví o invazi, EU otevírá vzdušný most

Libanon se nachází v hluboké humanitární krizi, kterou zhoršuje konflikt mezi Izraelem a Hizballáhem. Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA) varuje, že podmínky se rychle zhoršují, zatímco stovky tisíc lidí jsou nuceny opustit své domovy. V Bejrútu bylo za jediný den provedeno více než 30 leteckých útoků, což vedlo k dalšímu masivnímu vysídlování obyvatelstva.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Viktor Orbán

Vystoupení Orbána v EU vyvolalo silnou kritiku. Padala slova o Československu i nefunkčním Maďarsku

Maďarský premiér Viktor Orbán v Evropském parlamentu prohlásil, že Evropská unie potřebuje zásadní reformy. Předseda maďarské vlády vystoupil na plenárním zasedání ve Štrasburku a uvedl, že cílem Maďarska, které nyní předsedá Radě EU, je stát se katalyzátorem těchto změn. Orbán se odvolal na své první předsednictví v roce 2011, kdy byla Unie postižena finanční krizí, Arabským jarem a havárií ve Fukušimě. Nyní však podle jeho slov čelí ještě komplikovanější situaci.

před 10 hodinami

Aktualizováno před 10 hodinami

před 10 hodinami

Jak porazit Rusko? Svět se Zelenského plán nedozví

Sobotní summit kontaktní skupiny na podporu Ukrajiny na americké letecké základně Ramstein v Německu byl odložen. Důvodem je podle médií skutečnost, že americký prezident Joe Biden zrušil svou cestu do Německa kvůli situaci kolem hurikánu Milton.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy