Kouzla a magie jsou dnes vyhrazeny televizním pohádkám, popřípadě trikovým kouzelníkům s kartami, kteří pobaví společnost na firemním večírku. V tradiční společnosti neovlivněné vědeckými poznatky reprodukovanými základní školou nebyla magie jen pověrou, ale každodenní součástí života a světa. V zapadlé moravské vesnici však fenomén typický pro středověk přetrval až do 21. století.
Čarodějnictví je na Moravě nejčastěji spojováno s upalováním čarodějnic na Šumpersku v 17. století, které geniálně ztvárnil film Otakara Vávry Kladivo na čarodějnice podle stejnojmeného románu Václava Kaplického. Samotné upalování, popřípadě jiná forma popravy, však bylo jen vrcholkem ledovce. Magie byla všudypřítomná, ale jak a kdo ji provozoval? Z dnešního úhlu pohledu se dá říci, že vše záviselo od “druhu” magie, jaký byl zrovna provozován.
Mágové a baby kořenářky
O magii pojednávali vzdělaní učenci, kteří vykládali svět pomocí astrologických znamení propojených s pozemským světem. Podle pozice hvězd se užívaly nerosty nebo vyrovnávaly hladiny tělních šťáv. Nešlo jen o léčitelství, ale o směřování člověka v životě, co učinit ve správný čas a jak se rozhodnout. Víme, že například Albrecht z Valdštejna svá rozhodnutí tvořil na základě takovýchto předpovědí. Na druhé straně pak mohly stát baby kořenářky, či lidoví léčitelé, zaklínači a vědmáci. Ti rovněž provozovali přírodní magii pomocí bylin sbíraných ve správný astrologický čas, stejně jako věštili a údajně mohli stát za přírodními katastrofami, které byly v centru zájmu zemědělské společnosti.
Věda, náboženství a magie
Před příchodem vědeckého pokroku magii jako zásadní přístup k poznání světa narušovalo také náboženství. Křesťanství výše uvedené považovalo za pověry v lepším případě a v horším za hřích proti Bohu, což pak zavánělo ohněm na hranici. Nutno podotknout, že komplikovaná křesťanská teologie v boji s magickými představami o světě nebyla příliš úspěšná, jelikož křesťanské rituály mezi nevzdělanými věřícími velmi rychle získaly magický obsah. Magické účinky měla oplatka a víno neboli tělo a krev Kristova, stejně tomu bylo i u svěcené vody či relikvií.
Magie v 21. století na Moravě
S křesťanstvím se prolínala i magie v obci Žítková, kde čarovaly tamější ženy nazývané bohyně a na případu poslední z nich Irmy Gabrhelové můžeme pozorovat z antropologického hlediska stejné motivy jako u středověkých “čarodějnic.” Zásadní rozdíl je v tom, že středověk nám téma nabídne jen prostřednictvím zaprášených listin a kronik zatímco žítkovská bohyně Irma přezdívaná Chupatá zemřela v roce 2001 a dodnes žijí svědkové jejich čar a kouzel. Jedním z těchto svědků je i novinář Jiří Jiljík, který o celém fenoménu sepsal knihu.
O magii, kterou Irma Gabrhelová provozovala, například uvedl, že mu po jednom z rozhovorů předpověděla svatbu v rodině, což se potvrdilo svatebním oznámením ve schránce po návratu domů. Kromě léčitelství bylo věštění nejspecifičtější magickou disciplínou těchto čarodějek, které žily až do samotného počátku 21. století na pomezí mezi Moravou a Slovenskem. Provádělo se odléváním horkého vosku do studené vody a Irma Gabrhelová tak například pomohla najít ukradené kolo, jindy mělo napomoci v získání lásky určité osoby. Podobně čarovali lidoví zaklínači a čarodějky napříč celou Evropou, jak tedy alespoň hovoří historické prameny. Horská zapadlost vesnice umožnila fenomén unikátně dochovat i v moderní době. Donedávna o něm nikdo nevěděl, což se změnilo díky populárnímu románu Žítkovské bohyně.
A jednalo se o pouhé šarlatánství nabo v magickém kraji skutečně žil někdo s nadpřirozenými schopnostmi? Exaktní odpověď neexistuje, ale moudrost poslední české čarodějnici upřít nelze. Každý studovaný lékař by ji dal za pravdu, když zmiňovanému novináří Jiljíkovi poradila: “Kedz nebudzece kurici a maso jezci, budzece duho žic.”
Související

Největší vězeňská vzpoura v Československu. Vyvolalo ji rozhodnutí Václava Havla

175 let od narození TGM. Masaryk byl velkým bojovníkem za práva žen
historie , morava , léčitelé , křesťanství , Čarodějnictví
Aktuálně se děje
před 33 minutami

Spalničky jsou zpět, oznámila WHO. A s hrůzou se dívá na dění v USA
před 53 minutami

Američané o útoku na Gazu věděli. Trump jej zřejmě v rozhovoru s Netanjahuem přímo schválil, řekla Taterová
před 1 hodinou

Rozhovor Trumpa s Putinem nastolení míru nepřinesl. Expert popsal, co ale způsobil Ukrajině
před 2 hodinami

Severní Korea otevřela obří bytový komplex. Bydlet v něm ale neznamená žít v luxusu
před 2 hodinami

Putin ukázal svou pravou tvář, jedinou odpovědí je masivní vyzbrojení Ukrajiny, zní z Evropy
před 3 hodinami

Fiala a Babiš zavedli nový způsob komunikace. Chtějí vyhrát prostřednictvím dopisů, které nikdo nečte
před 3 hodinami

Izraelská armáda zahájila ofenzívu v Pásmu Gazy
před 4 hodinami

Převezmeme vaše jaderné elektrárny, navrhnul Trump Zelenskému
před 5 hodinami

Počasí po víkendu. Meteorologové očekávají zásadní změnu
včera

Česko podpoří místní zbrojařské firmy. Stát se za ně zaručí, rozhodla vláda
včera

Trump a Putin se měli bavit i o hokeji. Z Česka přišla ostrá reakce Dominika Haška
včera

RECENZE: Technokratická hrozba a hledání humanismu. Hybridní sci-fi Mickey 17 pohltí
včera

Smutná zpráva pro český hokej. Při lyžování tragicky zemřel bývalý hráč Klouček
včera

Pozitivní, věcný a upřímný. Zelenskyj zhodnotil dnešní hovor s Trumpem
včera

Jarní počasí vystřídá léto. První prognózy odhalují, jak bude v červnu
včera

Trump si po Putinovi volal i se Zelenským. Bylo to velmi dobré, řekl
včera

Česko shání nové vojáky. Nabídne jim až milion korun, schválil Senát
včera

Přijměte Ukrajinu co nejrychleji, vyzvaly státy EU. Problémem je Maďarsko
včera

Jak Rusko vnímá telefonát Trumpa s Putinem? Média slaví diplomatické vítězství
včera
Trumpem zprostředkované příměří se zhroutilo po hodině. Sestřelili jsme vlastní drony, reaguje Rusko
Dlouho očekávané částečné příměří na Ukrajině, které bylo dojednáno mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a ruským lídrem Vladimirem Putinem, se rozpadlo pouhou hodinu po jejich telefonátu, uvedl server Politico. Rusko přesto tvrdí, že údery zastavilo a dokonce zničilo sedm svých vlastních útočných dronů.
Zdroj: Libor Novák