Umí žirafy plavat? Bizarní otázka, na kterou nikdo nezná odpověď

Na první pohled nás nechávají chladnými. Jsou exotické, ve volné přírodě je u nás neuvidíme, ale zároveň jsou pro většinu lidí tak trochu nezajímavé. Řeč je o žirafách, které jsou známé především svou výškou. Většina lidí by o nich neuměla říct žádnou další zajímavost, zkuste se ale někoho zeptat, jestli umí plavat?

Dlouhé roky se tvrdilo, že žirafa je jediné velké zvíře a jediný savec na světě, který neumí plavat. I přední biologové přiznávali, že si tím nejsou jisti, ale přiklání se k názoru, že by se žirafy pod vodou zkrátka utopily. Pokud byste tedy našli dost hluboké jezero, odkud by jim netrčela ven hlava.

Poslední výzkumy ale ukazují, že to nemusí být tak úplně pravda. Žirafa podle počítačových modelů plavat umí a neměla by sebemenší problém udržet se na hladině. Problém ale spočívá jinde. Nikdo totiž zatím žirafu nikdy plavat neviděl.

To ale není to jediné, čím jsou tato vysoká zvířata zvláštní. I přes svou na první pohled křehkou stavbu těla jsou mnohem výkonnější a vytrvalejší, než velbloudi. Navíc nepotřebují skoro vůbec spát. A když už, tak ve stoje a na pár hodin denně. Na rozdíl od všech nám známých savců jim stačí ke spánku jen asi dvě hodiny.

Není také bez zajímavosti, že neexistují dvě stejné žirafy. Stejně jako se u lidí nenajdou dva stejné otisky prstů, žirafy mají pokaždé jiné rozmístění skvrn na těle. 

Za zmínku také stojí jejich nebojácnost. Žirafy se zkrátka nebojí, a predátoři je nechávají chladnými. Díky jejich velikosti si na ně troufne jen málokdo a když už se o to někdo pokusí, dokáže žirafa jedním kopem bez zaváhání roztříštit lebku. Jinak jde ale o mírumilovné zvíře, které v dospělosti prakticky nemá přirozeného nepřítele, kromě člověka.

Neméně zajímavá je i jejich stavba těla. Žirafy jsou mimochodní, vždy tedy vykračují oběma nohama na jedné straně zároveň. Mají také mnohem silnější krevní oběh a jejich srdce váží až 17 kilogramů. Zásobovat totiž kyslíkem hlavu umístěnou tak vysoko vyžaduje opravdu výkonnou pumpu.

Související

V ZOO Praha se v úterý narodilo gorilí mládě.

ZOO Praha slaví. Narodilo se gorilí mládě, Moja je babičkou

V ZOO Praha se v úterý po 21. hodině narodilo gorilí mládě. Jde o prvního potomka desetileté samičky Duni. Babičkou se tak stala legendární Moja, první gorila narozená v České republice. Mládě je v pořádku a saje mateřské mléko, uvedla zoologická zahrada. 

Více souvisejících

Zvířata Žirafy

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy