Ovlivňuje znečištěný vzduch ve městech lidské zdraví a pokud ano, jak výrazně? Opravdu jsou kouřící továrny a výfuky automobilů odpovědné za nárůst některých chorob? Vědci se teď pokusili odpovědět na některé základní otázky.
Neuběhne den, aby některý světový server nepsal o znečištěném vzduchu. Články bývají často doprovázeny výjevy z měst jako je například Nové Dillí, kde lidé nemohou vyjít na ulici bez masek a sluneční paprsky k nim nemají šanci proniknout skrze hustý šedivý opar.
Loni se navíc objevila studie která tvrdí, že ročně zemře na světě osm miliónů lidí v důsledku dýchání zplodin. To je víc než kolik jich zemře na nákazu virem HIV a na tuberkulózu dohromady.
Co vlastně znamená když je vzduch znečištěný? Tímto termínem vědci rozumí, že se ve vzduchu pohybují látky, které by v něm být obsaženy neměly. Těmi mohou být neviditelné plyny jako třeba oxid uhelnatý.
Jeho molekuly nejsou viditelné pouhým okem, ale když se jich nashromáždí v ovzduší miliardy vytvoří efekt, jemuž lidé obyčejně říkají mlha.
Tyto plyny se navíc v ovzduší různě mixují a takto působí na člověka. Jejich dopad na lidské zdraví je různý a individuální. Někdo trpí jen dílčími obtížemi, ale kupříkladu děti mohu v důsledku znečištění i zemřít.
Odkud se vlastně znečištění vzduchu bere? Jistěže velkou roli hrají již zmíněné továrny nebo spalovací motory. Škodliviny ale do ovzduší uvolňuje i sama příroda. Děje se tak například při požárech lesů. Ale i obyčejný zvířený prach dokáže lidem nadělat pořádné potíže.
Dokonce i samotné stromy, obecně považovány za plíce planety, uvolňují do vzduchu částečky, které když se smíchají s jinými látkami, mohou vytvořit znečištění. Nečistoty navíc neznají žádné hranice a vzduchem se libovolně šíří. Některá indická města tak trpí znečištěným vzduchem v důsledku vypalování polí, která se nacházejí 200 kilometrů daleko.
Jak vlastně znečištěný vzduch ovlivňuje naše zdraví? Lékaři jsou přesvědčeni, že škodliviny které dýcháme hrají dílčí roli v onemocněních plic, srdce nebo u některých nádorových onemocnění. Otázkou nicméně zůstává jak velká tato role přesně je.
Vedle kvality vzduchu totiž samozřejmě roli hrají i další návyky daného člověka, jako je jeho celkový životní styl, kvalita stravování, případně otázka zda je dotyčný kuřák. Ani vědecké studie jenž vědci na toto téma realizovaly nepřinesly jasné výsledky.
Průměrný dospělý člověk nicméně učiní za jeden den 20 tisíc nádechů. Vědci přišli se zjištěním, že pro člověka žijícího například v Nové Dillí to znamená, jako kdyby za jeden den do jeho plic někdo nasypal nečistoty, jejichž objem a váha se rovná 20 gramům soli.
Zatímco USA a Evropa navíc v poslední době udělaly v ochraně ovzduší velké pokroky, ostatní kontinenty mají vážné problémy. Lidé tam dýchají nebezpečné zplodiny a zahrávají si tak se životem. Mezi kvalitou vzduchu a lidským zdravím je totiž podle vědců úzký vztah
Související
Jak Evropa bojuje se změnami počasí? Emise rapidně klesají, ani zdaleka to ale nestačí
Změny počasí nechávají země chladným. Jednání o klimatu tříští svět, před summitem není dohoda
Smog , Ekologie , Příroda , Lidé , Vědci
Aktuálně se děje
před 9 minutami
Politico: Třetí světová válka už začala. Na Ukrajině zástupně válčí desítky zemí
před 46 minutami
Není to demokracie, ale máme svobodu. Jak se Sýrie za týden od pádu Asada změnila?
před 1 hodinou
Kim poslal do Ruska to nejlepší, co má k dispozici. Proti Ukrajincům stojí elitní jednotky Storm Corps
před 1 hodinou
Polsko ohledně Sýrie spoléhá na EU. Mohlo by ale mít ambici zasáhnout Rusko tam, kde to nečeká
před 2 hodinami
Český astronaut Aleš Svoboda má za sebou první fázi výcviku
před 3 hodinami
Feri zůstává ve vězení. S dovoláním k Nejvyššímu soudu neuspěl
před 4 hodinami
Rusové zadrželi podezřelého z útoku na generála Kirillova. Terorismus, tvrdí Moskva
před 4 hodinami
Aktuální počasí: Česko překvapila ledovka. Meteorologové varují
před 6 hodinami
Počasí a první konkrétní výhled na Štědrý den. Scénář z loňska se nemá opakovat
včera
Vlny Jiřího Mádla jsou v užším výběru na prestižního Oscara
včera
FIFA rozhodla o dalších pořadatelích MS. Po šesti zemích má následovat Saúdská Arábie
včera
Obchody se o Vánocích musí řídit zákonem. Otevírací doba je daná už teď
včera
RECENZE: Životopisný Aznavour v rytmu šansonu zachycuje prchavost života
včera
První český PPP projekt je hotový. Dálnici D4 prodloužil o desítky kilometrů
včera
Francie, anebo Chorvatsko, ale i Faerské ostrovy a Gibraltar. To jsou čeští soupeři v boji o MS
včera
Počasí: Vydrží oteplení až do Vánoc? Meteorologové prozradili, co teď vidí
Aktualizováno včera
Pavel zavrhl veto. Vládou navržený rozpočet nakonec podepíše
včera
Lékaři identifikovali záhadnou nemoc, která zabíjí v Kongu
včera
Netanjahu odcestoval do Káhiry jednat o příměří s Hamásem, tvrdí Reuters. Jeho mluvčí to popírá
včera
Rusko vs. NATO: Kdo by zvítězil, pokud by vypukla válka?
Napětí mezi Ruskem a Severoatlantickou aliancí (NATO) zůstává i nadále jedním z hlavních bezpečnostních rizik současného světa. Navzdory rétorice a konfrontačním krokům ze strany Moskvy je však přímý konflikt mezi oběma stranami považován za krajně nepravděpodobný, především kvůli jeho katastrofickým důsledkům. Magazín The Week se přesto zamyslel nad tím, kdo by v případném konfliktu vyhrál.
Zdroj: Libor Novák