Hrozí lidstvu apokalypsa? Pomatené vize i reálné hrozby

Komentář - V populární kultuře se dost často objevuje téma apokalypsy, která má nejrůznější podobu. Ať už jde o zombie apokalypsu zpracovanou např. v seriálu, komiksech a hrách The Walking Dead, či Zombieland případně ekologickou katastrofu, jak ji zpracoval film Interstellar a nesmíme zapomínat ani na prapočátek představ o apokalypse, kterou najdeme v Bibli. Čeká nás v dohledné době něco podobného?

Zpravodajská televizní stanice měla pro své vysílání připraven klip pro případ apokalypsy. V klipu hraje píseň Blíž k tobě Bože můj.

Zdá se, že kdyby v Česku hrozila nějaká apokalypsa, bude na ni připraveno, alespoň pokud se týká zásob potravin. Ve svém tweetu si toho nedávno všimla Dana Lapáčková či uživatel Fotr Lotr. 

Pomóc, bude konec světa, apokalypsa se řítí! Tedy alespoň podle front v Tescu... ?

— Dana Lapáčková♋️ (@DLapackova) 7. května 2018

V obchodě ? to vypadalo, jako by měl přijít konec světa ??. Lidi, neblázněte, zavřeno ? bude jen jeden den ?

— Fotr❗Lotr (@FotrLotr) 7. května 2018

Existují ovšem reálné hrozby, které by případnou apokalypsu mohly přivodit. Podívejme se společně na některé z nich. První by určitě mohla být ekologická katastrofa. 

„Dokážeme vyrábět více a zajišťovat lepší služby s menším zamořením a menší závislostí na fosilních palivech. Ale bohužel sledujeme také negativní ekologické trendy. Přibývání skleníkových plynů v atmosféře, spalujeme velké množství ropy, uhlí a zemního plynu. Druhou věcí je ubývání přírody. Mizí poslední zbytky divočiny, ale také vymírají nejrůznější druhy živočichů a rostlin," domnívá se Vojtěch Kopecký z tink-tanku Glopolis. 

Ostatně to, že se s planetou něco děje potvrdil nedávný výzkum pobřeží Ománu, kde byla objevena mrtvá zóna větší než území Skotska. "Ryby, mořští živočichové i rostliny nemají v této oblasti šanci přežít, protože jim chybí kyslík," uvedl k měření doktor Basitian Quest v odborném časopise Geophysical Research Letter. Nabízí se otázka, kolik mrtvých zón se ve světových mořích ještě nachází?

Druhou hrozbou je případný jaderný konflikt. „Rizikovými faktory pro potenciální konflikt jsou omezení mezinárodní spolupráce, ztráta důvěry ve smysl diplomacie, v mezinárodní ekonomickou, společenskou nebo politickou spolupráci. Dále také růst nacionalismu, izolace států a rostoucí nepřátelství mezi velkými mocnými státy, které vlastní nebezpečné technologie, jako jsou jaderné zbraně," uvedla pro Radio Wave Dagmar Rychnovská politoložka z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Lze říct, že jaderný konflikt světu hrozí od doby, kdy se objevil jev atomové reakce.

Další hrozbu představuje pandemie. Nedávno svět šokoval miliardář Bill Gates s prohlášením, že světu hrozí, že by v příštích dvaceti letech mohla vypuknout pandemie chřipky, která by byla schopna zabít až třicet milionů lidí.  „Když řeknete světovým vládám, že biologická zbraň takového kalibru je zrovna ve výrobě, tak by bylo nutné okamžitě jednat a na hrozbu se připravit," uvedl ve své přednášce v Massachusetts Gates. 

Všechno ovšem závisí hned na několika faktorech a to např. na proočkovanosti obyvatel, na stavu obyvatel i na způsobu přenosu. 

Velmi oblíbenou podobu apokalypsy v populární kultuře představuje napadení zemí mimozemskou formou života. V poněkud humornější rovině si z touto myšlenkou pohrávala komedie Evoluce s Davidem Duchovnym v hlavní roli. „Pravděpodobnost setkání s mimozemskou civilizací se odvíjí od toho, že předpokládáme její existenci. Což samo o sobě není jisté. Já věřím, že někde existuje život a že může existovat i v podobě inteligentní společnosti. Co se týče pravděpodobnosti setkání s mimozemšťany, jsem méně optimistický," uvedl pro Wave Jan Kolář, šéf České kosmické kanceláře. 

Mimozemský život zcela vyloučit nelze nabízí se otázka, jakou bude mít tento život podobu. Koneckonců existenci mimozemského života nevylučuje ani Jiří Grygar, který v rozhovoru pro Respekt uvedl, že "z geologických záznamů víme, že život se na Zemi začal rozvíjet prakticky ihned poté, co to podmínky umožnily. Lze se tedy domnívat (byť se značnou dávkou nejistoty), že život může být v kosmu hojný. Otázka je, v kolika případech se vyvinul v inteligentní formy."  

Čas od času se také objevují zprávy o srážce naší Země s cizí planetou. Naposledy to bylo loni, kdy se podle křesťanského numerologa Davida Meadea naše planeta měla v říjnu 2017 srazit s Planetou X, známou jako Nibiru. Předpověď mu nevyšla a lidstvo žije dál. Zprávy o možné apokalypse se budou objevovat neustále, je ovšem důležité, abychom tyto „zaručené zprávy" uměly odlišit od skutečných rizik.

Související

Apokalypsa

Vědci zjistili, že milovníci katastrofických a postapokalyptických filmů lépe snáší pandemii

Jeden kontakt a smrtelný virus se přenese. V americkém Centru pro kontrolu a prevenci nemocí dochází k mobilizaci všech výzkumníků, kteří mají za úkol zjistit podstatu patogenu, který neustále mutuje a jak postupně narůstá počet mrtvých, lidé se snaží ochránit sebe a své nejbližší. Film Nákaza z roku 2011 jakoby, odrážel tvrdou realitu současného světa. Nicméně vědci tvrdí, že fanoušci apokalyptických filmů jsou lépe připraveni na pandemii covid-19.

Více souvisejících

Apokalypsa pandemie Ekologie mimozemšťané / ufo

Aktuálně se děje

před 32 minutami

Adventní věnec, ilustrační fotografie.

Svatá Barbora a tradice adventního času

Adventní období zahrnuje několik dnů, na které připadají památky světců. S nimi si pak naši předci spojovali některé zvyky nebo třeba pranostiky. K nejoblíbenějším světicím patřila svatá Barbora, jejíž svátek je čtvrtého prosincového dne. Jaké tradice se váží ke svaté Barboře?

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

Policie zasahuje kvůli hlášené střelbě na ZČU v Plzni. (4.12.2024)

Na univerzitě v Plzni se měly ozvat výstřely. Policie prověřuje oznámení

Policie od pozdních odpoledních hodin zasahuje v areálu Západočeské univerzity v Plzni, protože přijala oznámení o údajných výstřelech v areálu. Strážci zákona krátce po půl šesté odpoledne sdělili, že do této chvíle nemají potvrzenou informaci o střelbě či zraněných osobách. Evakuováno bylo zhruba tisíc lidí.

před 1 hodinou

před 3 hodinami

Recep Tayyip Erdogan

Pádem Aleppa to nekončí. Erdogan rozehrál v Sýrii nebezpečnou hru, o hlavu Asada mu ale nejde

Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan se aktuálně pouští do riskantní geopolitické hry v Sýrii, která by mohla mít dalekosáhlé důsledky pro celý region. Pád Aleppa, který ovládla koalice vedená islamistickou skupinou Hayat Tahrir al-Šám (HTS), znovu rozdmýchal dlouhotrvající syrskou občanskou válku a výrazně oslabil syrského prezidenta Bašára Asada i jeho klíčové spojence – Írán a Rusko.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Tucker Carlson

Ukrajina nás přibližuje jaderné válce víc než Kuba, tvrdí Putinův propagandista. Historik vysvětlil, jak to skutečně je

Tucker Carlson, známý americký konzervativní komentátor, se znovu objevuje v Rusku, tentokrát kvůli rozhovoru s ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. Carlson tvrdí, že americké zapojení do konfliktu na Ukrajině nás přibližuje k jaderné válce více než kdykoli předtím, dokonce i více než během kubánské raketové krize. Na jeho odvážná prohlášení reagoval historik Sergey Radchenko, který se specializuje na sovětskou studenou válku a psychologii jaderného vyjednávání.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Podřezal si ICC pod sebou větev? Zatykač na Netanjahua nemá v historii obdoby

Mezinárodní trestní soud (ICC) čelí v posledních měsících nebývalému oslabení své autority. Rozhodnutí soudu vydat zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, jeho bývalého ministra obrany Yoava Gallanta a vysokého představitele Hamásu vyvolalo kontroverze a otázky o spravedlivém uplatňování mezinárodního práva.

před 7 hodinami

Jun Sok-jol

Jun Sok-jol dal v sázku jihokorejskou demokracii potřísněnou krví. Ta ho zřejmě přežije

Jihokorejský prezident Jun Sok-jol vyhlášením stanného práva ohrozil křehkou demokracii, která v zemi existuje. Historický vývoj jihokorejského režimu od konce Korejské války v roce 1953 se nese ve jménu autoritářství, vojenských převratů a studentských protestů. Snaha o ukončení násilností a diktatur vedla k tomu, že se Jihokorejcům podařilo vybudovat zemi fungující na principu právního státu a občanských svobod – což Jun Sok-jol v úterý bezprostředně ohrozil.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Jižní Korea, ilustrační foto

Rána geopolitické stabilitě. Noc politického chaosu v Jižní Koreji sleduje Rusko, Čína i KLDR

Noc politického chaosu v Jižní Koreji způsobila podle CNN otřesy u jednoho z klíčových demokratických spojenců Spojených států. Prezident Jun Sok-jol nečekaně vyhlásil stanné právo, které bylo po silném odporu během několika hodin zrušeno. Tento krok, který Jun označil za nezbytný k ochraně země před „protistátními silami“, vyvolal protesty, výzvy k rezignaci a znepokojení v USA i mezi regionálními hráči, jako je Čína, Rusko a Severní Korea.

před 11 hodinami

Jun Sok-jol

Nejskloňovanější jméno týdne. Kdo je Jun Sok-jol?

Jun Sok-jol, celým jménem Yoon Suk-yeol, je jednou z nejvýznamnějších postav současné jihokorejské politiky. Tento právník a politik, narozený 18. prosince 1960 ve městě Soul, se v roce 2022 stal prezidentem Jižní Koreje. Jeho kariéra, názory i rozhodnutí však vyvolávají jak obdiv, tak kontroverze.

před 11 hodinami

před 13 hodinami

Zimní mrazy, ilustrační foto

Počasí o víkendu nebude tak teplé, jak se čekalo. Naopak

Ačkoliv původně meteorologové z ČHMÚ.cz předpovídali na nadcházející neděli teploty místy až kolem 10 stupňů, aktualizovaná předpověď ukazuje, že takové teplo nebude. Teploty sice v sobotu vyrostou až k osmi stupňům, v neděli se ale citelně ochladí.

včera

Jun Sok-jol

Prezident Jižní Koreje Sok-jol zrušil stanné právo

Prezident Jižní Koreje Jun Sok-jol oznámil, že na základě hlasování parlamentu zruší vyhlášené stanné právo. Rozhodnutí přišlo po jednomyslném odmítnutí tohoto kroku Národním shromážděním, které hlasovalo v poměru 190:0 proti dekretu, uvedl server CNN.

včera

jihokorejský prezident Jun Sok-jol

Krize v Jižní Koreji se stupňuje. Parlament stanné právo zrušil, na Sok-jola tlačí i vlastní strana

Politická krize v Jižní Koreji se prohlubuje. prezident Jun Suk-jol čelí nejen silnému odporu opozice, ale i tlaku z vlastní strany, aby stáhl své rozhodnutí o vyhlášení stanného práva. Vládnoucí strana People’s Power Party (PPP) se během mimořádného zasedání usnesla, že prezident by měl respektovat rozhodnutí parlamentu, který stanné právo označil za neplatné, a okamžitě jej zrušit. 

včera

jihokorejský prezident Jun Sok-jol

Sok-jol se potácí na hranici politického kolapsu. Proč Jižní Korea vyhlásila stanné právo?

Jižní Korea zažila jeden z nejdramatičtějších politických okamžiků za poslední desetiletí, když prezident Jun Sok-jol nečekaně vyhlásil stanné právo. Tento krok, první svého druhu za více než 50 let, byl oznámen v úterý večer v přímém televizním vysílání, kde prezident argumentoval ochranou národní bezpečnosti a hrozbou ze Severní Koreje. Avšak skutečné důvody tohoto rozhodnutí byly spíše politické než vojenské.

včera

EU sleduje s obavami dění ve Francii. Barnierova vláda se rozpadá

Rozpad vlády Michela Barniera, který je na postu francouzského premiéra jen velmi krátce, se zdá nevyhnutelný. Jeho kabinet se blíží k hlasování o vyslovení nedůvěry, které pravděpodobně prohraje již tento týden. Tento vývoj by mohl vést k finanční krizi v druhé největší ekonomice eurozóny a vyvolat obavy v celé Evropské unii, uvedl server Politico.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy