RECENZE: Post-apo seriál Evropské kmeny atakuje Dark, ale brzdí jej pomalý start

Je rok 2074 a Evropa je rozervána apokalypsou. Zemi opět vládne příroda a lidé žijí v kmenech, které soupeří o nadvládu nad územím i zdroji. Trojice sourozenců se kvůli své zvědavosti dostane do situace, v níž musí bojovat o vlastní život. Proto se rozhnodou, že se pokusí změnit osud celého Starého kontinentu.

V posledních letech se začaly objevovat zajímavé Evropské projekty, které se nebojí koketovat se tématy science fiction, které bylo v předchozích letech doménou převážně americké produkce. Evropské kmeny (Tribes of Europa) jsou jedním z pořadů, které jednak ukazují, že i na Starém kontinentu umíme natáčet i něco jiného než dramata a pořady založené na historických událostech.

Globální katastrofa zasáhla svět a vládu nad Evropou převzala příroda. Zbytky lidí jsou roztroušeny po divokém světě a sroceny v malých kmenech nebo státečcích mezi sebou bojují o nadvládu nad územím a zdroji.

Trojice sourozenců žije v kmenu, který se snaží neplést do okolních záležitostí a skrytě přežívat v souladu s přírodou. Zvědavost je však přivede k objevu, jenž přivede zkázu na jejich kmen. Všichni naštěstí přežijí, ale jsou donuceni bojovat o vlastní přežití a o osud Starého kontinentu.

Velkou předností seriálu jsou poměrně neokoukané tváře, z nichž vyčnívá Oliver Masucci. Tohoto charismatického padesátníka nejspíš budete znát ze seriálu Dark. Oliver dokáže pro sebe urvat každou minutu na obrazovce a táhne seriál nahoru. Především v prvních dílech, které jsou oproti gradujícímu závěru poněkud slabší.

To nás přivádí také k nejviditelnější slabině seriálu, první dva z šestice dílů svou kvalitou značně zaostávají za zbývající čtveřicí. Konkrétní příčina se hledá těžce, ale jistou dávku viny na tom nese nepřesvědčivé představení hlavních hrdinů, k nimž si divák vybuduje vztah až později.

Vizuální stránka seriálu je poměrně zajímavá a kulisy rozpadajících se budov působí velmi realisticky. Lokace však evokují dojem až přílišné vypiplanosti, který poněkud ruší pracně budovanou syrovost a neutěšenost rozvrácené civilizace. Pohledy z dronu na zalesněnou evropskou divočinu se však neomrzí a působí jako příjemný odpočinek od zdevastovaného světa. Není bez zajímavosti, že velká část seriálu se natáčela také v Česku takže v obsazení narazíte i na české jména.

Za seriálem Evropské kmeny stojí produkční skupina Wiedemann & Berg, která produkovala úspěšný postapokalyptický sci-fi seriál Dark. Je vidět, že dvojice zkušených producentů Quirin Berg a Max Wiedemann ukazuje, že tento žánr skutečně umí a dokáže pohlídat tvůrce tak, aby z jejich nápadů vytáhnuli to nejlepší.

Celkově se jedná o poměrně zajímavý seriál, který těží ze zajímavého nápadu. Největším problémem je trochu drhnoucí představení postav, s čímž se pojí pomalejší rozjezd. Jakmile se s jednotlivými charakter sžijete, seriál rázem chytne druhý dech a tempo i děj rázem začne gradovat. Evropské kmeny rozhodně stojí za shlédnutí, ale musíte jim dát alespoň dva, ideálně tři díly, než Vás děj pořádně chytne – pak Vás již nepustí. Bez slabšího úvodu by seriál klidně mohl atakovat hodnocení přesahující sedmdesát procent, takto zůstává slušných pětašedesát.

Celkové hodnocení: 65 %

Tribes of Europa (1. série 2021)

Hrají: Henriette Confurius, Oliver Masucci, David Ali Rashed, Emilio Sakraya, Melika Foroutan, Alain Blazevic, Pavel Bédi, Benjamin Sadler, Klaus Tange, Matteo van der Grijn, Hoji Fortuna, Jeanette Hain, Jim High, Robert Maaser, Christopher Rygh, Ana Ularu, Adam Vacula, Iva Šindelková, Robert Finster, Michaël Erpelding, Karel Dobrý, Leonard Kunz, Richard Zeman, Janek Gregor, Jannik Schümann, Yemi Akinyemi, Jordan Haj, Zdeněk Piškula, Lukáš Novotný

Režie: Florian Baxmeyer, Philip Koch

Scénář: Philip Koch

Kamera: Christian Rein

Hudba: Clinton Shorter

Související

Více souvisejících

recenze seriály Netflix Oliver Masucci (herec) Apokalypsa sci-fi žánr: akční Zdeněk Piškula Serial "Evropské kmeny"

Aktuálně se děje

před 54 minutami

před 1 hodinou

Rubl, ilustrační fotografie.

Rusko mimo systém SWIFT? Scénář, který se nabízí. Má to ale háček

Odpojení ruských bank od systému SWIFT se stalo silným symbolem západních sankcí, ale skutečnou finanční válku to nevyhrálo. Moskva si rychle našla cesty, jak omezení obcházet. Pokud chce Západ opravdu oslabit ruskou válečnou mašinerii, musí přestat sázet na efektní gesta a zaměřit se na to, co funguje: na peníze, technologie a lidi, kteří je pro režim obstarávají.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Koncentrační tábor Osvětim (německy Auschwitz, polsky Oświęcim)

85 let od vzniku Auschwitzu. Zápas o lidskost není nikdy jednou provždy vyhraný

Před 85 lety začal v Auschwitzu (Osvětimi) největší známý útok na samotnou podstatu lidskosti. Mělo to být varování pro všechny budoucí generace. Přesto dnes znovu vidíme, jak snadno lidé zapomínají, opakují chyby a přehlížejí utrpení druhých. Hrůza nezmizela, žije dál; v nových konfliktech, v systematickém ponižování a potlačování menšin, v cynické lhostejnosti mocných i v tichém souhlasu těch, kteří se raději dívají jinam.

Aktualizováno před 4 hodinami

před 5 hodinami

Volby, ilustrační fotografie.

ANO chce dát hlas téměř třetina voličů. Okamurova SPD přeskočila STAN

Opoziční hnutí ANO je nadále favoritem podzimních sněmovních voleb. Potvrzuje to nejnovější průzkum agentury STEM pro CNN Prima News. Podle šetření by expremiérovi Andreji Babišovi a jeho kolegům dala hlas téměř třetina voličů. Do Poslanecké sněmovny by se dostalo sedm kandidujících subjektů. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

Los Angeles

Nenápadný úspěch amerického státu. Je mezi světovými ekonomickými lídry

Mezi nejsilnějšími ekonomikami světa tradičně figurují Spojené státy, Čína, Německo, Indie či Japonsko. Avšak mezi tyto velikány se nenápadně proplížil jeden neobvyklý účastník – Kalifornie. Stát, který není suverénním členem OSN, ale součástí Spojených států, se nachází na nečekaném místě v žebříčku zemí podle HDP. Kalifornie totiž překonala Japonsko a zařadila se na čtvrté místo. 

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Pochod v Praze nedošel do cíle. Zasahovali i policisté

Jako každý rok se u příležitosti Pochodu pro život střetli v ulicích v centru Prahy příznivci a odpůrci potratů. V akci tak byla i policie. Dnešní demonstrace také ochromily městskou hromadnou dopravu, několik tramvajových linek muselo jezdit odklonem. 

včera

včera

Donald Trump (21. února 2025).

Putin možná nechce ukončit válku, připouští si Trump. Kremlu pohrozil

Americký prezident Donald Trump již připouští, že jeho ruský protějšek Vladimir Putin možná nestojí o ukončení války na Ukrajině. Rusku pohrozil sankcemi, které by se mimo jiné mohly týkat bankovního sektoru. Stalo se tak poté, co Trump dnes jednal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. 

včera

včera

včera

Od Gestapa k dnešku: Historie zneužité moci, selhání práva a nebezpečí mlčící většiny

Před 92 lety bylo založeno Gestapo – nechvalně proslulý represivní nástroj nacistického režimu, bezprostředně podřízený Adolfu Hitlerovi. Během pouhých dvanácti let své existence si tato organizace vydobyla pověst symbolu teroru, systematického útlaku a bezohledného potírání jakéhokoli odporu. Gestapo se stalo zosobněním strachu, které poznamenalo celou jednu epochu evropských dějin.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy