RECENZE: Post-apo seriál Evropské kmeny atakuje Dark, ale brzdí jej pomalý start

Je rok 2074 a Evropa je rozervána apokalypsou. Zemi opět vládne příroda a lidé žijí v kmenech, které soupeří o nadvládu nad územím i zdroji. Trojice sourozenců se kvůli své zvědavosti dostane do situace, v níž musí bojovat o vlastní život. Proto se rozhnodou, že se pokusí změnit osud celého Starého kontinentu.

V posledních letech se začaly objevovat zajímavé Evropské projekty, které se nebojí koketovat se tématy science fiction, které bylo v předchozích letech doménou převážně americké produkce. Evropské kmeny (Tribes of Europa) jsou jedním z pořadů, které jednak ukazují, že i na Starém kontinentu umíme natáčet i něco jiného než dramata a pořady založené na historických událostech.

Globální katastrofa zasáhla svět a vládu nad Evropou převzala příroda. Zbytky lidí jsou roztroušeny po divokém světě a sroceny v malých kmenech nebo státečcích mezi sebou bojují o nadvládu nad územím a zdroji.

Trojice sourozenců žije v kmenu, který se snaží neplést do okolních záležitostí a skrytě přežívat v souladu s přírodou. Zvědavost je však přivede k objevu, jenž přivede zkázu na jejich kmen. Všichni naštěstí přežijí, ale jsou donuceni bojovat o vlastní přežití a o osud Starého kontinentu.

Velkou předností seriálu jsou poměrně neokoukané tváře, z nichž vyčnívá Oliver Masucci. Tohoto charismatického padesátníka nejspíš budete znát ze seriálu Dark. Oliver dokáže pro sebe urvat každou minutu na obrazovce a táhne seriál nahoru. Především v prvních dílech, které jsou oproti gradujícímu závěru poněkud slabší.

To nás přivádí také k nejviditelnější slabině seriálu, první dva z šestice dílů svou kvalitou značně zaostávají za zbývající čtveřicí. Konkrétní příčina se hledá těžce, ale jistou dávku viny na tom nese nepřesvědčivé představení hlavních hrdinů, k nimž si divák vybuduje vztah až později.

Vizuální stránka seriálu je poměrně zajímavá a kulisy rozpadajících se budov působí velmi realisticky. Lokace však evokují dojem až přílišné vypiplanosti, který poněkud ruší pracně budovanou syrovost a neutěšenost rozvrácené civilizace. Pohledy z dronu na zalesněnou evropskou divočinu se však neomrzí a působí jako příjemný odpočinek od zdevastovaného světa. Není bez zajímavosti, že velká část seriálu se natáčela také v Česku takže v obsazení narazíte i na české jména.

Za seriálem Evropské kmeny stojí produkční skupina Wiedemann & Berg, která produkovala úspěšný postapokalyptický sci-fi seriál Dark. Je vidět, že dvojice zkušených producentů Quirin Berg a Max Wiedemann ukazuje, že tento žánr skutečně umí a dokáže pohlídat tvůrce tak, aby z jejich nápadů vytáhnuli to nejlepší.

Celkově se jedná o poměrně zajímavý seriál, který těží ze zajímavého nápadu. Největším problémem je trochu drhnoucí představení postav, s čímž se pojí pomalejší rozjezd. Jakmile se s jednotlivými charakter sžijete, seriál rázem chytne druhý dech a tempo i děj rázem začne gradovat. Evropské kmeny rozhodně stojí za shlédnutí, ale musíte jim dát alespoň dva, ideálně tři díly, než Vás děj pořádně chytne – pak Vás již nepustí. Bez slabšího úvodu by seriál klidně mohl atakovat hodnocení přesahující sedmdesát procent, takto zůstává slušných pětašedesát.

Celkové hodnocení: 65 %

Tribes of Europa (1. série 2021)

Hrají: Henriette Confurius, Oliver Masucci, David Ali Rashed, Emilio Sakraya, Melika Foroutan, Alain Blazevic, Pavel Bédi, Benjamin Sadler, Klaus Tange, Matteo van der Grijn, Hoji Fortuna, Jeanette Hain, Jim High, Robert Maaser, Christopher Rygh, Ana Ularu, Adam Vacula, Iva Šindelková, Robert Finster, Michaël Erpelding, Karel Dobrý, Leonard Kunz, Richard Zeman, Janek Gregor, Jannik Schümann, Yemi Akinyemi, Jordan Haj, Zdeněk Piškula, Lukáš Novotný

Režie: Florian Baxmeyer, Philip Koch

Scénář: Philip Koch

Kamera: Christian Rein

Hudba: Clinton Shorter

Související

Ondřej Vetchý ve filmu Výjimečný stav.

RECENZE: Hřebejkův Výjimečný stav staví humor na problematické nadsázce

Jan Hřebejk poprvé od trilogie Zahradnictví z roku 2017 natočil film pro kina. Je jím komedie Výjimečný stav, která skrze osobní osudy nabízí pohled do zákulisí Českého rozhlasu. S nadsazeným tónem ohledává apelativní téma dezinformací, ústředním motivem je však lidská žárlivost. Jde o dobře ukočírovanou taškařici? Nebo se podnětný základ vytrácí?

Více souvisejících

recenze seriály Netflix Oliver Masucci (herec) Apokalypsa sci-fi žánr: akční Zdeněk Piškula Serial "Evropské kmeny"

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy