RECENZE: Post-apo seriál Evropské kmeny atakuje Dark, ale brzdí jej pomalý start

Je rok 2074 a Evropa je rozervána apokalypsou. Zemi opět vládne příroda a lidé žijí v kmenech, které soupeří o nadvládu nad územím i zdroji. Trojice sourozenců se kvůli své zvědavosti dostane do situace, v níž musí bojovat o vlastní život. Proto se rozhnodou, že se pokusí změnit osud celého Starého kontinentu.

V posledních letech se začaly objevovat zajímavé Evropské projekty, které se nebojí koketovat se tématy science fiction, které bylo v předchozích letech doménou převážně americké produkce. Evropské kmeny (Tribes of Europa) jsou jedním z pořadů, které jednak ukazují, že i na Starém kontinentu umíme natáčet i něco jiného než dramata a pořady založené na historických událostech.

Globální katastrofa zasáhla svět a vládu nad Evropou převzala příroda. Zbytky lidí jsou roztroušeny po divokém světě a sroceny v malých kmenech nebo státečcích mezi sebou bojují o nadvládu nad územím a zdroji.

Trojice sourozenců žije v kmenu, který se snaží neplést do okolních záležitostí a skrytě přežívat v souladu s přírodou. Zvědavost je však přivede k objevu, jenž přivede zkázu na jejich kmen. Všichni naštěstí přežijí, ale jsou donuceni bojovat o vlastní přežití a o osud Starého kontinentu.

Velkou předností seriálu jsou poměrně neokoukané tváře, z nichž vyčnívá Oliver Masucci. Tohoto charismatického padesátníka nejspíš budete znát ze seriálu Dark. Oliver dokáže pro sebe urvat každou minutu na obrazovce a táhne seriál nahoru. Především v prvních dílech, které jsou oproti gradujícímu závěru poněkud slabší.

To nás přivádí také k nejviditelnější slabině seriálu, první dva z šestice dílů svou kvalitou značně zaostávají za zbývající čtveřicí. Konkrétní příčina se hledá těžce, ale jistou dávku viny na tom nese nepřesvědčivé představení hlavních hrdinů, k nimž si divák vybuduje vztah až později.

Vizuální stránka seriálu je poměrně zajímavá a kulisy rozpadajících se budov působí velmi realisticky. Lokace však evokují dojem až přílišné vypiplanosti, který poněkud ruší pracně budovanou syrovost a neutěšenost rozvrácené civilizace. Pohledy z dronu na zalesněnou evropskou divočinu se však neomrzí a působí jako příjemný odpočinek od zdevastovaného světa. Není bez zajímavosti, že velká část seriálu se natáčela také v Česku takže v obsazení narazíte i na české jména.

Za seriálem Evropské kmeny stojí produkční skupina Wiedemann & Berg, která produkovala úspěšný postapokalyptický sci-fi seriál Dark. Je vidět, že dvojice zkušených producentů Quirin Berg a Max Wiedemann ukazuje, že tento žánr skutečně umí a dokáže pohlídat tvůrce tak, aby z jejich nápadů vytáhnuli to nejlepší.

Celkově se jedná o poměrně zajímavý seriál, který těží ze zajímavého nápadu. Největším problémem je trochu drhnoucí představení postav, s čímž se pojí pomalejší rozjezd. Jakmile se s jednotlivými charakter sžijete, seriál rázem chytne druhý dech a tempo i děj rázem začne gradovat. Evropské kmeny rozhodně stojí za shlédnutí, ale musíte jim dát alespoň dva, ideálně tři díly, než Vás děj pořádně chytne – pak Vás již nepustí. Bez slabšího úvodu by seriál klidně mohl atakovat hodnocení přesahující sedmdesát procent, takto zůstává slušných pětašedesát.

Celkové hodnocení: 65 %

Tribes of Europa (1. série 2021)

Hrají: Henriette Confurius, Oliver Masucci, David Ali Rashed, Emilio Sakraya, Melika Foroutan, Alain Blazevic, Pavel Bédi, Benjamin Sadler, Klaus Tange, Matteo van der Grijn, Hoji Fortuna, Jeanette Hain, Jim High, Robert Maaser, Christopher Rygh, Ana Ularu, Adam Vacula, Iva Šindelková, Robert Finster, Michaël Erpelding, Karel Dobrý, Leonard Kunz, Richard Zeman, Janek Gregor, Jannik Schümann, Yemi Akinyemi, Jordan Haj, Zdeněk Piškula, Lukáš Novotný

Režie: Florian Baxmeyer, Philip Koch

Scénář: Philip Koch

Kamera: Christian Rein

Hudba: Clinton Shorter

Související

ONEMANSHOW: The Movie

Recenze: Film ONEMANSHOW: The Movie je kvůli přesahu do reality nutné vidět opakovaně. Na to ale tak dobrý není

Za doprovodu velkého očekávání a ne zrovna pozitivních prvotních reakcí se po letech rádiového klidu vrátil tvůrce obsahu, který, jak sám Kazma rád prohlašuje, nemá minimálně v Česku obdoby. Ještě ho nezavřeli, a tak je zpět, tentokrát však ne se svým klasickým půlhodinovým formátem, ale filmem určeným pro plátna kin. Filmem, na který se nelze tak úplně dívat jako na film. Filmem, který skutečná má avizovaný přesah do reality. A zároveň filmem, který není tak úplně nutné vidět.
film Asteroid City

RECENZE: Surrealistická komedie Asteroid City má výborné obsazení, ale neosloví každého

Nový snímek Wese Andersona nabízí hvězdné obsazení v čele s Tomem Hanksem, Scarlett Johansson, Tildou Swinton či Edwardem Nortonem. Ač se může zdát, že se jedná o záměr zaujmout široké publikum, tak se Anderson drží své specifické vizuální poetiky, která mnohé diváky může odradit. Nicméně snímek je vizuálně opojný a na velkém plátně skvěle vynikne jeho barevnost a estetika. 

Více souvisejících

recenze seriály Netflix Oliver Masucci (herec) Apokalypsa sci-fi žánr: akční Zdeněk Piškula Serial "Evropské kmeny"

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Rusové přišli ve válce na Ukrajině o dalšího generála

Ruská armáda potvrdila smrt dalšího vysoce postaveného velitele ve válce na Ukrajině, kterou Rusko vede proti sousední zemi již od konce loňského února. Moskva nezveřejnila žádné bližší podrobnosti k tomu, jak dotyčný přišel o život. 

Aktualizováno včera

Německá policie, ilustrační fotografie.

Němci prodlužují hraniční kontroly. Týká se to i Česka

Německo prodlouží kontroly na hranicích s Českou republikou, Polskem a Švýcarskem kvůli migraci a boji s pašeráky až do 15. prosince, oznámilo německé ministerstvo vnitra. Berlín bude o prodloužení opatření informovat Evropskou komisi. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nákupy potravin, ilustrační fotografie

Obchody od ledna zdraží, i přesto, že DPH na potraviny klesne

Ceny potravin v České republice od ledna porostou, přestože bude snížena sazba daně z přidané hodnoty. Dnes to na tiskové konferenci uvedli ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) a prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu (SOCR) Tomáš Prouza.

včera

včera

Peníze na důchody, ilustrační fotografie.

O důchod je možné žádat online, potřeba je pouze identita občana

Od prosince 2023 mohou klienti podat žádost o starobní, invalidní či pozůstalostní důchod obilné prostřednictvím internetové služby ePortálu ČSSZ a s využitím elektronické identifikace. Součástí služby je informativní odhad výše starobního důchodu podle zvoleného data pro odchod do důchodu a také možnost doložit chybějící dokumenty. Po vyplnění a odeslání žádosti klienti obratem obdrží potvrzení o přijetí žádosti. 

včera

včera

včera

Recep Tayyip Erdogan

Erdogan chce, aby "řezník z Gazy" Netanjahu stanul před soudem

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu musí stanout před soudem jako válečný zločinec, řekl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan během úvodní řeči na pondělním jednání Organizace islámské spolupráce v Istanbulu v souvislosti s děním v Pásmu Gazy. 

včera

včera

včera

Nejvyšší kontrolní úřad

NKÚ: Miliardy dostaly za covidu od státu i firmy, kterým rostl zisk a počet zaměstnanců

Podporu z programu Antivirus, jehož hlavním účelem bylo zmírnit negativní dopady pandemie covidu-19 na zaměstnanost v ČR, dostávaly i firmy, kterým v době šíření nemoci rostl čistý obrat, zisk a zvyšoval se jim počet zaměstnanců. Pomoc státu čerpaly také firmy, které v té době rozdělovaly podíly na zisku. V jednom ze tří režimů programu Antivirus stát navíc nesl téměř 100 % nákladů na udržení pracovních míst, což bylo proti zásadě uplatňované v ostatních zemích EU, kde tyto náklady stát sdílel se zaměstnavateli a zaměstnanci. Pokud by se dodrželo pravidlo částečné kompenzace, stát by ušetřil až 4,4 miliardy Kč.

včera

Válka na Ukrajině je v nové fázi. Ukrajinci v noci sestřelili drony i řízenou střelu

Ukrajinská protivzdušná obrana v noci na pondělí zlikvidovala 18 dronů íránské výroby a jednu řízenou střelu. Podle Kyjeva se válka se začátkem zimy ocitla v nové fázi. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy