Co způsobuje nevysvětlitelná úmrtí? Vědci rozlouskli další záhadu

V sedmdesátých letech minulého století vědce zaskočil rychlé a nevysvětlitelné úmrtí žab a dalších obojživelníků v lesích střední Ameriky. Obavy vědců vzrostly potom, co si vědci na základě dalšího výzkumu uvědomili, že populace těchto živočichů klesá po celém světě a některé druhy možná vyhynou. Teprve až v roce 1998 objevili příčinu tohoto vymírání. Jde o plíseň, jejíž novou formu našli vědci docela nedávno.

Plíseň, která úmrtí obojživelníků způsobuje, se nazývá  Batrachochytrium dendrobatidis. Jejím působením dochází k poškození kůže obojživelníků a způsobuje srdeční selhání. Zatím zůstává tajemství, kde a kdy vznikla.

Byly známi čtyři rodové linie této plísně, které byly objeveny v Evropě, Africe a Brazílii. Právě ona čtvrtá forma byla viruletní a snadno se šířící. U Jihokorejských žab byla nově analyzována pátá. Nalezené vzorky ukazovaly větší genetickou rozmanitost a to ukazuje na to, že tato forma předchůdcem těch ostatních, které se rozšířily mimo oblast Asie. Na základě dalších poznatků pak vědci stanovili, že předchůdce této vývojové linie vznikl někdy před 50 až 120 lety.

Jeho potomci se potom šířili prakticky do celého světa a tomuto šíření pomohl i obchod se zvířaty. Asijská linie byla objevena u Kuňky východní (Bombina orientalis), která byla do Evropy dovezena jako „domácí mazlíček.“

Tým vědců, který tuto plíseň zkoumá, ale zároveň přiznává, že je zapotřebí více vzorků, aby se zkontrolovaly i další druhy této plísně, které by mohly představovat další hrozbu. Nejde o první případ plísně, která ohrožuje obojživelníky. V posledních deseti letech sužuje salamandry v severní Evropě plísňové onemocnění salamandrivorans, které také pochází z asijského kontinentu.

Související

Více souvisejících

Žába Příroda Ekologie

Aktuálně se děje

před 35 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 44 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy