Vyhnal křižáky ze Svaté země. Co ale skutečně zabilo legendárního Saladina?

Dokázal porazit křížovou výpravu a prakticky tak ukončil éru křižáckých států na Blízkém východě, přesto ho nakonec dokázala poměrně snadno a rychle skolit neznámá nemoc – to už teď ale neplatí, alespoň vědec Stephen Gluckman z University of Pennsylvania se domnívá, že odhalil nemoc, která zabila největšího protivníka křižáků

Saladinova smrt byla doposud víceméně záhadou, zejména proto, že zemřel velmi náhle a v poměrně dobré zdravotní kondici ve věku něco málo přes padesát let. Začátkem května ale na konferenci věnované  klinické patologii vystoupil Stephen Gluckman, odborník na parazitická onemocnění. Pozorně přezkoumal zprávy, které se o zdravotním stavu Saladina dochovaly a došel k závěru, že za jeho smrt mohl tyfus, bakteriální onemocnění, které je dodnes běžné na Blízkém východě a které prokazatelně řádilo i ve středověku.

Gluckman při své diagnóze vycházel z kroniky příslušníka Saladinova dvora, který Saladinovu nemoc popisuje následujícím způsobem: „projevoval velkou otupělost a neuplynula ani polovina noci předtím, než udeřila žlučovitá horečka, která byla spíše vnitřní než vnější.“ Symptomy se postupně zhoršovaly a Saladin zemřel během necelých 2 týdnů.

Tyfus se šíří pomocí kontaminované vody nebo potravin a bez pomoci antibiotik je smrtelný. Ještě v dnešní době na tyfus zemře kolem dvou set tisíc lidí ročně, převážně v rozvojovém světě. Hlavní důvody jsou na snadě špatná lékařská péče a zejména nedostatečný přístup k antibiotikům. 

Samozřejmě ani tento pokus o určení příčiny Saladinovy smrti není bez problémů. Tím patrně nejzásadnějším je, že ve skutečnosti nejde o skutečnou vědeckou lékařskou diagnózu, pro tu by bylo nutné prozkoumat Saladinovy pozůstatky. Jde tedy o pouhou hypotézu, spočívající na rozboru několika kronikářských záznamů, které Saladinovu nemoc a smrt popisují.

Pokud se vychází ze spolehlivých pramenů je sice možné poměrně spolehlivě určit jádro nemoci, ale stále to má daleko k vědecké jistotě. Hlavním problémem je naprosto odlišný přístup moderního a středověkého lékařství. To co se středověkým kronikářům mohlo zdát jako neškodný symptom nehodný záznamu, by dnes klidně mohlo sehrát klíčovou roli v moderní diagnóze.

A naopak, zdůraznění některých problémů může svést moderní lékaře na falešnou stopu. Ovšem to jsou problémy, kterým se u takovýchto pokusů není možné prakticky vyhnout - ale to už neodmyslitelně patří k snaze o poznání minulosti.

Související

Jan Opletal

85 let od smrti Jana Opletala. Kdo byl student, který se postavil nacistům?

Jedenáctého listopadového dne letošního roku tomu bude přesně 85 let od chvíle, kdy zemřel Jan Opletal. Mladý student medicíny podlehl těžkým zraněním, která utrpěl na demonstraci proti nacistické okupaci našich zemí dne 28. října 1939. O tomto národním odporu vůči totalitnímu režimu již bylo napsáno mnohé. A kdo byl Jan Opletal?

Více souvisejících

historie Jeruzalém

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy