Jak by si Hannibal Lecter vedl ve skutečném světě? Nic moc, tvrdí psychiatři

Film Mlčení jehňátek s vynikajícím Anthonym Hopkinsem v hlavní roli patří mezi kultovní snímky nejen hororového žánru. Dokonale zahraný kanibal Hannibal Lecter dokáže nahánět hrůzu již celým generacím filmových fanoušků.

Podobně ikonickou postavou je i vyšinutý hoteliér Norman Bates z legendárního Hitchcockova filmu Psycho. Mají ale tito filmoví zabijáci nějaký reálný základ, respektive mohli by fungovat a zabíjet i ve skutečném světě?

Tuto otázku si kromě miliónů filmových fanoušků položili i američtí psychiatři Samuel Leistedt a Paul Linkowski. Své závěry pak prezentovali v americkém vědeckém žurnálu Science News. K jakému závěru došli?

Oba lékaři v první řadě upozorňují, že některé vlastnosti filmových psychopatů jsou značně přehnané. U skutečného masového vraha se pravděpodobně nedočkáte frenetického smíchu. Proč? Protože většina z nich jsou chladnokrevní lidé bez emocí.

Nakolik reálný je tedy takový Norman Bates, jenž se své chronické potíže s matkou rozhodne řešit velice brutálním způsobem? Vědci upozorňují, že Batesova postava má reálný předobraz ve vrahovi jménem Ed Gein.

Ten byl zatčen v USA v roce 1957, přičemž slavný film byl natočen o tři roky později. Gein se při svých zločinech vyžíval v kanibalismu a nekrofilních praktikách. Příčinou jeho jednání byl (stejně jako u filmového Batese) problematický vztah s matkou. Vrah z filmu Psycho tedy má reálný základ.

Problémem u Batese nicméně je, že oněch reálných základů má až příliš. Vědci upozorňují že v reálném světě se neděje, aby některý zločinec trpěl tolika psychickými úchylkami najednou. Hitchcockův zabiják je proto podle nich přehnaný.

A co takový démonický psychiatr Hannibal Lecter? Ten se mimo jiné vyznačuje až nadpřirozenou inteligencí. Tou ale podle Linkowskiho sérioví vrahové většinou neoplývají. Lecterův základní charakterový rys tak prý nepůsobí příliš reálně.

Známý kanibal se ve filmu chová jako člověk z vyšší společnosti, který si rád poslechne symfonický orchestr a ví, k čemu je dobrá lahev Chianti. Skuteční sérioví vrahové ale prý takoví nejsou.

Postava Hannibala kanibala je tak podle psychiatrů důsledkem trendu, jenž se ve filmech začal objevovat v 80. a 90. letech minulého století. Tehdy získali na popularitě postavy jakýchsi "psychopatů z vyšší třídy".

Ti s chladnou hlavou, jistou dávkou zločinné elegance a až démonickým klidem páchají zlo. Skuteční zabijáci jsou prý ale mnohem méně elegantní a také inteligentní.

Související

Dokonalý cizinec

Filmy a seriály týdne: Katastrofické natáčení, potoky krve a dějiny českého filmu

V pravidelných týdenních tipech vybíráme pět nejzajímavějších filmů a seriálů, kterých se tento týden můžete dočkat v kinech, na VOD, případně v televizi. Tento týden můžete vyrazit na fyzickou jízdu o tom, co všechno jsme ochotni zaplatit za slávu, doma pan na vás čeká satirický seriál z filmařského prostředí či novinka Alfonsa Cuaróna.

Více souvisejících

filmy Masoví vrazi psychiatrie Násilí zajímavosti kanibalismus Alfred Hitchcock

Aktuálně se děje

před 37 minutami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy