Mamihlapinatapai. Slovo, opředené mýty a tajemstvími

V roce 1520 doplul portugalský mořeplavec ve španělských službách Fernão de Magalhães k břehům Jižní Ameriky. Na samotném jižním cípu kontinentu objevil zvláštní území, na jehož obzoru zahlédl malé ohníčky. Pojmenoval jej proto Ohňová země.

V této oblasti žil tehdy již po tisíce let národ zvaný Yaghan (nebo tak Yagán). Ten, izolován od zbytku světa se vyznačoval zajímavou kulturou a prazvláštním jazykem. Někteří jejich potomci žijí na místě dodnes.

Stále také dodržují zvyk v podobě zapalování ohňů, díky němuž dostala jejich země své originální jméno. "Není to jen kvůli tomu abychom měli světlo a teplo, které samozřejmě v těchto nehostinných končinách potřebujeme. Jde o tradici." říká jeden z potomků národa Yaghan Victor Filgueira.

Jeho lidé mají pro takovou chvíli i speciální slovo, říkají ji "mamihlapinatapai". "Jde o moment, kdy se rodiny shromáždí kolem ohně a starší předávají své zkušenosti mladším. Jistý druh meditace". Vysvětluje Filgueira.

V 2. polovině 19. století začali do Ohňové země přicházet britští poutníci. Jeden z nich, misionář Thomas Bridges zde založil misii a rozhodl se studovat jazyk místních obyvatel. Napsal tak mimo jiné yaghansko-britský slovník, jenž obsahuje více než 32 000 přeložených výrazů.

Na základě jeho zápisů můžeme poznat, jak národ Yaghan tvoří větné stavby. Například slovo "ihlapi-na" znamená v jejich řeči "zvláštní". "ihlapi-na-ta" znamená něco jako "cítit se zvláštně". A "mam-ihlapi-na-ta-pai" znamená ve volném překladu "způsobit, že se všichni ostatní budou cítit zvláštně.

Jak tedy zní Bridgesův překlad slova "mamihlapinatapai"? Ve volné interpretaci by mělo jít o chvíli, kdy se všichni cítí zvláštně. Jsou ale i jiné překlady. Někteří lingvisté slovo překládají jako "chvíle, kdy se střetnou pohledy dvou lidí". Podle Guinnessovy knihy rekordů z roku 1994 jde o slovo, které nejstručněji vyjadřuje celé souvětí.

Přesný význam slova ale zřejmě navždy zůstane záhadou. Jazykem Yaghan dnes plynně mluví již pouze jediný člověk, devětaosmdesátiletá Cristina Calderonová. Zdá se tak, že po její smrti jazyk definitivně zanikne. Jedinou památkou na něj tak zřejmě zůstane ono složitě tajemné slovo "mamihlapinatapai". 

Související

René Andrejs Rozhovor

Bez znalosti ruštiny nemůžeme efektivně pomáhat potřebným, ale také čelit hrozbám dezinformací, říká rusista Andrejs

Válka studium rusistiky výrazně proměnila. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz to potvrdil zástupce vedoucího katedry slavistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého René Andrejs, který vede zdejší sekci rusistiky. „Válka studium razantně proměnila. V prvních měsících invaze jsme společně se studujícími primárně pomáhali uprchlicím a uprchlíkům z Ukrajiny,“ vzpomíná.

Více souvisejících

jazyky Domorodci věda cestování řeč

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Hackeři, ilustrační foto

Hackeři nabourali web KGB, zveřejnili nabídky na spolupráci z Česka

Hackeři, sympatizující s opozicí vůči běloruskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi, úspěšně pronikli na server tajné politické policie KGB a zveřejnili online 40 000 udání, včetně nabídek dobrovolné spolupráce, a to i od Bělorusů žijících v zahraničí, včetně Česka.

včera

Satelit, ilustrační foto

Estonsko obvinilo Rusko z rušení GPS signálů

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

včera

včera

včera

Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic dříve a dnes. Jak se změnil tento zvyk napříč historií?

Poslední dubnovou noc nazývali naši předci nocí Filipojakubskou a spojovali ji s mnohými pověrami a zvyky, které převážně souvisely s lidovou vírou v existenci čarodějnic. Proto se také později začalo v souvislosti s 30. dubnem hovořit o pálení čarodějnic. Jak se podoba lidového svátku během historie proměnila? 

včera

Evropská Unie

Další odchod z EU? Šance jsou malé, neodejde Polsko ani Maďarsko

Odborníci z Polska vyjádřili názor, že pravděpodobnost tzv. polexitu, tedy vystoupení Polska z Evropské unie, je velmi nízká. Tento postoj zazněl v úterý, krátce před oslavami 20. výročí vstupu země do EU, informuje agentura PAP. Podobně nízká je i šance na vystoupení Maďarska.

včera

Donald Trump

Trump dostal u soudu tučnou pokutu za veřejné vyjadřování

Exprezident Spojených států Donald Trump dostal pokutu ve výši 9 000 dolarů (přibližně 211 000 Kč) za opakované porušování nařízení, které mu zakazovalo veřejně komentovat svědky, porotce a další osoby spojené s jeho soudním procesem týkajícím se údajných plateb pornoherečce za mlčenlivost.

včera

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

včera

včera

včera

včera

včera

Při lyžování v rakouských horách zahynul Čech

V pondělí tragicky zahynul 66letý Čech při lyžování v rakouském horském středisku Kaprun. Uvedla to agentura APA, která uvádí, že Čech nepřežil srážku s 53letým Nizozemcem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy