Kdo složil nejstarší píseň světa a o čem byla? Odpověď je překvapivá

Hudba patří neodmyslitelně k lidské kultuře. Jejím prostřednictvím lidé od nepaměti projevují širokou škálu emocí, názorů a pocitů. Kde se ale vzala, kdo byl tím prvním kdo ze zvuků poskládal tóny?

Hledání odpovědi nás, možná překvapivě, zavede do Sýrie. Tento region má většina lidí v dnešní době spojený spíše s válečným utrpením a nekonečným ničením. Sýrie ale v dávných dobách byla velice kulturním krajem a nálezy vědců to jen dokazují.

Syrská hudební tradice je vůbec velmi hluboká. Moderní syrský stát sice vznikl v roce 1946, v té době již ale tamní obyvatelé skládali hudbu po tisíce let. V regionu se totiž mísí mnoho různých civilizací. Židé, muslimové, křesťané, Arabové, Kurdové. Každý z nich přispěl svoji trošku do syrské kultury.

V roce 1950 našli archeologové v syrském městě Ugarit 29 jílových tabulek. Byly staré více než 3 400 let. Většina z nich byla rozbitá, jednu se ale podařilo nalézt vcelku. Byl na ní text písně a něco, co by podle vědců měl být nejstarší notový zápis v dějinách lidstva.

Vědci se následně snažili poskládat i ostatní tabulky a pokoušeli se zjistit o čem píseň je a jak by asi dnes zněla. Přišli na to, že text je psán písmem Babylónské říše. „Problém spočíval v tom, že jsme sice dokázali text přečíst, ale nevěděli jsme co znamená.“ říká pro britskou BBC archeolog Richard Dumbrill.

Nakonec, po 20 letech, vědci přišli textu na kloub. Věří, že na ugaritských tabulkách se nacházejí písně pro různé společenské příležitosti. Jedna z nich například pojednává o dívce, která roznáší pivo.

„Další píseň je o mladé ženě, která nemůže mít děti, což jí velmi trápí. Modlí se proto k bohyni Nigal, která byla patronkou měsíce. V noci jí také přináší na oltář dary. Konkrétně jde o malý hrneček sezamových semínek.“ říká Dumbrill.

Archeologové ale nenacházejí jenom notové zápisy. „U města Mari (Sýrie) jsme nalezli tabulky, na nichž byly zápisy místních výrobců hudebních nástrojů. Šlo o soupis věcí co umělci potřebovali k jejich vyrobení. Kůže, dřevo, zlato, stříbro. Na základě těchto poznámek máme docela jasnou představu o tom, jak tehdejší nástroje vypadaly.“ vypráví Dumbrill.

Související

Více souvisejících

Archeologie Hudba Sýrie historie Hudební nástroje

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy