Legendární Casanova nebyl jen svůdník a špion. Co měl společného s Českem?

Jméno Casanova se zapsalo do kolektivní paměti lidstva tak silně, že je synonymem pro svůdníka, kterému každý rozumí, ale málokdo tuší o koho se ve skutečnosti jednalo nebo dokonce neví, že jde o skutečnou historickou osobnost. Navíc Casanovův osud byl nerozlučitelně spjat s českými zeměmi, především se zámkem Duchcov.

Giacomo Casanova se narodil roku 1725 v rodině obyčejné herce a nutno připomenout přísloví “chudý jako herec,” což sice dnes při pohledu na životní styl celebrit okem bulváru nedává smysl, ale v 18. století, kdy Casanova žil, herci jednoznačně patřili na okraj společnosti. Přestože Casanova svým původem patřil ke spodině, někteří historici soudí, že mohl být levobočkem šlechtice Michela Grimaniho. Sám Casanova tvrdil, že je jeho synem. Sám to napsal v kontroverzním pamfletu, o němž ještě bude řeč. Na jednu stranu Casanova není důvěryhodný zdroj, na druhou stranu vykazoval fyziologickou podobnost s urozeným Grimanim, alespoň podle dostupných historických zobrazení. Navíc matkou byla slavná herečka. O její kráse se zmínil i nejslavnější italský dramatik 18. století Carlo Goldoni, tudíž by nebyl žádný div, že s ní měl šlechtic Grimani pletky.

Svůdníkem od mládí

Již dětství a mládí Casanovy je plné pozoruhodných událostí. Před smrtí v raném věku ho zachránila čarodějnice, aby po studiu práv na slavné Padovské univerzitě, začal s výsměchem typickým magickým pověrám doby. Již v dobách studií žil Casanova prostopášným životem a vzhledem k tomu, že se občas stal milencem i vdaných paní, šlápl leckomu na kuří oko a poprvé v životě se dostal do vězení, ale jen na několik měsíců, což ho mělo umravnit. Nezdařilo se, ale Casanova se raději vydal za dobrodružstvím do Evropy, kterou celou procestoval včetně význačných metropolí jako byla Paříž a Vídeň, ale navštívil i Prahu. Rodné Benátky ho však nalákaly zpět.

Za zhýralost vězení

Scénář jeho pobytu byl však stejný a Casanova opět skončil v kobkách pod dóžecím hradem, tentokrát bez výstrahy. Dodnes nevíme, co přesně vedlo k jeho druhému zatčení, oficiálně šel do chládku kvůli zhýralosti a pobuřování církve. Rouhání se církvi samozřejmě znamenalo, že měl Casanova pletky s jeptiškou. Podařil se mu nevídaný kousek a z těžkého žaláře uprchl, ovšem jak později napsal ve svých pamětech, kdyby věděl, že není zavřeny na doživotí, tak by se raději vyhnul nebezpečí útěku a poslušně si trest odseděl. Po úniku logicky následoval exil, ale do Benátek se ještě jednou vrátil a aby si udobřil oligarchickou vládu ve městě, stal se špionem. Po čase, ale musel pověsit špionskou kamufláž na hřebík, protože mu donášení příliš nešlo.

Špión a spisovatel na Duchcově

Neúspěšná kariéra špióna ho přivedla ke spisovatelství, jelikož potřeboval obživu. Díky rozsáhlým známostem se mu podařilo vydat první knihu, která měla několik stovek sponzorů. Spisovatelství bez zábran dovedlo Casonovu i do Čech a nutno dodat, že nedobrovolně. Vydal totiž pamflet, kde s ironií uvedl, že jeho otcem je Michel Grimani, ovšem tomu se nálepka proutníka rozsévajícího po světě levobočky nelíbila a Casanova se opět stal v Benátkách nežádoucí osobou a po krátkém intermezzu ve Vídni přijal místo knihovníka na zámku Duchcov u Josefa Karla Emanuela z Valdštejna. Přestože se na zapadlém zámku v roli lokaje trápil, napsal zde své největší dílo - vlastní životopis. Ten je dodnes zcela unikátním pramenem popisující každodennost, chování a smýšlení lidí v 18. století i v těch nejintimnějších otázkách.

Související

Jan Opletal

85 let od smrti Jana Opletala. Kdo byl student, který se postavil nacistům?

Jedenáctého listopadového dne letošního roku tomu bude přesně 85 let od chvíle, kdy zemřel Jan Opletal. Mladý student medicíny podlehl těžkým zraněním, která utrpěl na demonstraci proti nacistické okupaci našich zemí dne 28. října 1939. O tomto národním odporu vůči totalitnímu režimu již bylo napsáno mnohé. A kdo byl Jan Opletal?

Více souvisejících

historie Itálie Itálie (Benátky) Duchcov špionáž Casanova

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy