
Ruskému carovi Alexandrovi II. jedna cikánka předpověděla, že na něj bude spácháno šest atentátů, které přežije. Sedmý atentát se mu však podle věštby měl stát osudným. A skutečně tomu tak bylo – car Alexandr II. zemřel dne 13. března 1881, kdy ho zavraždili členové levicové organizace Svoboda lidu.
Car Alexandr II. v Rusku vládl od roku 1855 a brzy se mezi prostým lidem stal vcelku oblíbeným panovníkem. Již v dětství byl veden ke studiu cizích jazyků, práva i politiky. V době jeho vlády utrpělo Rusko porážku v Krymské válce, s čímž se panovník musel vypořádat. Snažil se Rusko opět zařadit mezi evropské velmoci, vedl expanzivní politiku do střední Asie či na Kavkaz, úspěšně bojoval proti Turkům. V roce 1867 od Alexandra II. koupily Spojené státy americké Aljašku. Tak se značně zlepšila finanční situace Ruska.
Ruský panovník značně reformoval tehdejší samoděržaví, tedy způsob vlády. Cílem Alexandra II. bylo vybudovat ze zaostalého zemědělského Ruska moderní průmyslový stát. Roku 1861 nechal zrušit nevolnictví, čímž mimo jiné vzrostla jeho obliba u prostého lidu. Dále reformoval právní a soudní systém či ruskou armádu. I přesto, že nechal vytvořit jakési regionální vlády, které měly pravomoc rozhodovat o regionálních záležitostech, ponechal si Alexandr II. svou výsadní moc. Ve vyšších vrstvách společnosti vyvolaly carovi reformy značnou nespokojenost. Proti panovníkovi se tak začaly formovat revoluční skupiny, které měly za cíl cara svrhnout a započít revoluci.
Nespokojenost s vládou Alexandra II. v ilegálních organizacích narůstala. Když car pobýval ve Francii, jedna cikánka mu prorokovala, že na něj bude spácháno šest atentátů, které přežije. Sedmý atentát mu však měl být podle věštby osudný. Atentátů bylo na panovníka skutečně spácháno sedm a tomu poslednímu opravdu podlehl. První atentát spáchal v roce 1866 jistý student jménem Dmitrij Karakozov. Při slavnostním průvodu na něj vystřelil z davu lidí. Cara však ani jedna kulka netrefila a útočník byl oběšen.
Osudný atentát se stal v roce 1881. Ten naplánoval polský student Ignacy Hryniewiecki, který patřil do skupiny Svoboda lidu. Ten napsal dopis všem členům této levicové organizace, kde označil za nutné cara Alexandra II. zabít. Skutečně našel příznivce, které pak zasvětil do svých plánů. Jako vhodný den ke spáchání atentátu vybral 13. března 1881 (podle gregoriánského kalendáře), kdy se konala v Petrohradu přehlídka ruského vojska. Tehdy měli atentátníci na cara hodit bombu, a tak se také stalo.
Osudného březnového dne roku 1881 se Alexandr II. ujal slavnostního zahájení vojenské přehlídky. Poté usedl do kočáru a jel přes most přes řeku Něvu. Bombu měl v tento okamžik na carův kočár hodit Michajlov, ten ji však pouze nechal na chodníku a šel pryč. Útoku se tak ujal Nikolaj Rysakov. Bomba, kterou hodil, však cara nezabila – zemřeli dva kozáci a jeden malá chlapec. Rysakova čekalo okamžité zatčení.
Car se rozhodl pokračovat v cestě přes most, na jehož konci byl Ingnacy Hryniewiecki. Ten na Alexadra II. hodil bombu, která už zasáhla svůj cíl. Panovník utrpěl vážná zranění, kterým o několik hodin později podlehl. Zemřel však také atentátník Hryniewiecki, když ho tlaková vlna shodila z mostu do řeky. Tam později našli jeho utopené tělo. Všichni, kdo se na přípravě atentátu podíleli, byli odsouzeni k trestu smrti. Poprava se konala dne 15. dubna 1881. Trestu smrti ze skupiny Svoboda lidu nakonec unikla Gesja Gelfmanová, protože byla zrovna těhotná. Té byly nařízeny celoživotní nucené práce, žena však v roce 1882 zemřela.
Aktuálně se děje
před 21 minutami

Švédsko poráží Dánsko 6:2 a slaví bronz z mistrovství světa
před 1 hodinou

Dostáváte miliardy, chceme jména a země. Trumpův boj proti Harvardu pokračuje
před 2 hodinami

Torpédoborec se v Severní Koreji převrátil na bok. Úřady pozatýkaly pracovníky loděnice
před 3 hodinami

Evropa si pěstuje čínského hada na prsou. A začíná jí to docházet
před 4 hodinami

Šéfka SOCDEM a bývalý ministryně Maláčová má rakovinu
před 5 hodinami

"Chci domů za dcerou, ale pokud se vzdáme, vrátí se." Jak se žije na ukrajinské frontě?
před 6 hodinami

Největší ruský útok od začátku války: Na Ukrajině umíraly pod palbou raket a dronů i děti
před 7 hodinami

Experti se obávají nejhoršího: Rusko testuje zbraň, která může zvrátit situaci na Ukrajině
před 9 hodinami

"Svět se nestará, jestli všichni zemřeme." V troskách Gazy panuje hlad a zoufalství
před 10 hodinami

Trumpova strategie nevyšla. Kvůli clům zdražíme, ať si náklady zaplatí Američané, vzkazují firmy
před 11 hodinami

Počasí se příští týden citelně oteplí, dorazí ale déšť
včera

"Trochu respektu..." EU zareagovala na Trumpovu hrozbu 50% cel
včera

Švýcarsko rozdrtilo Dánsko 7:0 a postupuje do finále hokejového mistrovství světa
včera

Největší destrukce značky v dějinách? Expert popsal, jak Musk zničil Teslu
včera

Odpojení Ruska od SWIFTu, zákaz plynovodů Nord Stream. EU plánuje velmi tvrdé sankce
včera

Trump zablokoval sankce proti Rusku. Evropa ztrácí trpělivost a propadá se do zoufalství
včera

Američané na hokejovém MS rozdrtili Švédy 6:2. O zlato si zahrají poprvé po 65 letech
včera

Herní systém hokejového mistrovství světa by se změnit měl. A nejen ten
včera

Dánsko historicky postoupilo přes Kanadu. Švýcaři si poradili s Rakouskem, USA po obratu vyřadila Finy
včera
Svět má za sebou dva hektické týdny plné chaosu a jednání. A ukrajinský mír je stále v nedohlednu
Uplynulé dva týdny přinesly dramatické dění na frontách diplomacie i bojišť. Přestože se svět dočkal největší výměny válečných zajatců od začátku ruské invaze a Moskva s Kyjevem se poprvé po třech letech posadily ke společnému jednacímu stolu, žádný skutečný průlom směrem k míru se nekoná. A ruské vedení dává najevo, že si situaci vykládá jako vítězství – jak v oblasti diplomacie, tak vojenské převahy.
Zdroj: Libor Novák