Metla lidstva se vrací: Na nový vir kapavky nenašli zatím vědci lék

po vynálezu penicilínu se s kapavky stala jednoduše léčitelná choroba, která pomalu začala mizet. To se však mění. Nemoc rychle získává odolnost vůči antibiotikům a vědci očekávají že bude brzy na planetě vir na který nebudou současná antibiotika účinkovat, informuje CNN

Vědci předpokládají, že se nový vir objeví ve světě do několika let. Virus kapavky se totiž rychle vyvíjí a přizpůsobuje antibiotikům. Již nyní na něj působí jen ta nejsilnější.

Pokles účinnosti antibiotik je skutečně rapidní. Podle britských vědců v roce 2005 zabíralo antibiotikum ciprofloxacin ještě na 50% případů. O šest let později to bylo již jen na 20% případů kapavky. Je alarmující, že v některých státech se proti kapavce stále ještě používá.

Pokud se virus objeví, může to mít na lidstvo devastující následky. Každoročně se virem nakazí 78 milionů lidí, což z kapavky činí po chlamydiích druhou nejvíce přenosnou nemoc.

Kapavka v první stádiu způsobuje nepříjemné pocity při močení a hnisavý výtok. Rozsáhlá infekce způsobuje u mužů i žen neplodnost. Ženy mohou onemocnět zánětem děložního hrdla.

Ve větší míře se také vyskytuje mimoděložní těhotenství a samovolné potraty. Ve vzácných případech kapavka může způsobit slepotu dítěte infikované matky. 

Kapavka je přenosná nejen klasickým sexem, ale i análně a orálně. Při orálním formě se projevuje jako angína.

Podle světové zdravotnické organizace může dojít k vyvinutí odolné bakterie až v 77 státech světa. Největší nebezpečí skýtají tzv. sexuální ráje jako je Thajsko nebo země, kde je velmi nízká úroveň zdravotnictví a naopak mnoho případů kapavky. To jsou především země Subsaharské Afriky.  

„Z těchto zemí máme jenom poloviční obraz.“ Tvrdí doktorka Theodoara Wi z WHO, „ Superodolná kapavka již může být dávno na světě, a my o tom nemusíme vědět. “

Nejsou to však poměrně odlehlé africké země, které dělají odborníkům největší starosti. Pod drobnohledem virologů je především ráj sexuální turistiky Thajsko. Pokud by se virus objevil zde, velmi rychle by se díky sexuálním turistům rozšířil po celé planetě. Proto WHO a thajské ministerstvo zdravotnictví spustilo rozsáhlý preventivní program, který má případný odolný virus včas podchytit.

Nárůst případu kapavky je alarmující především v západních státech. Ve Velké Británii vzrostl počet případu mezi léty 2012 až 2015 o 59%. V USA to bylo mezi léty 2002 až 2005 o 50%. Mezi nejohroženější skupiny patří mladí lidé, homosexuálové a promiskuitní osoby.  

Nad tím zda se podaří na superodolnou kapavku najít lék zatím vědci neznají odpověď. Doporučují však, se při náhodných sexuálních dobrodružstvích dobře chránit nebo se do nich raději nepouštět.  

Související

Ilustrační foto

Českem se šíří respirační nemoci. Experti radí lidem, jak se zachovat

V Česku se nadále šíří akutní respirační infekce. Nemocnost v minulém týdnu činila 1361 infikovaných na sto tisíc obyvatel. Jde o mírný vzestup o necelá tři procenta, informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). U chřipce podobných onemocnění se za stejné období aktuální nemocnost zvýšila o 10 %. 

Více souvisejících

nemoci Thajsko WHO (Světová zdravotnická organizace) hiv

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy