Česku hrozí léto, jaké jsme ještě nezažili? Experti bijí na poplach, stát varuje před hrozbou a chystá krizový plán

Problematika úmorného sucha je v posledních letech v Česku skloňována stále častěji. Vzhledem k teplému nástupu jara ani letošní rok zřejmě nebude výjimkou, a ačkoliv se to možná díky několika posledním deštivým dnům nezdá, právě letos hrozí Česku vážná krize. Na tu se připravují jak odborníci a zemědělci, tak i stát.

Česká republika leží v mírném klimatickém pásu s vyrovnaným srážkovým režimem. Sucho a nedostatek vody se zde proto neprojevuje tak často, jako v mnoha jiných státech, což dokládají i statistiky. Podle Ministerstva zemědělství se Češi potýkali s vážným nedostatkem vody pouze v letech 1904, 1911, 1921, 1947, 1976, v 90. let 20. století, poté v roce 2003 a naposledy v roce 2015, kdy sucho přetrvávalo až do roku 2017.

Letošní rok ale může být jiný, a v mnoha případech horší, než ty předchozí. Aktuální stav podpovrchových vod totiž odpovídá spíše konci léta, než polovině jara, a pokud nezačne pršet intenzivněji, bude mít Česko navzdory občasným přeháňkám velký problém.

Na tom se ostatně shodují i odborníci, podle kterých situace eskaluje. "Letošní rok je opravdu zatím daleko sušší, než tomu bylo vloni v tomto období. Podobně jako letos jsme na tom naposledy byly v roce 2007 – to bylo jarní období také velmi suché a teplotně výrazně nadprůměrné. Sucho jsme v Česku také skloňovali v roce 2015 na konci vegetace – tedy v srpnu, to se ale začalo postupně prohlubovat až během léta," upozornila server EuroZprávy.cz meteoroložka Dagmar Honsová ze společnosti Meteopress.

Česko se nakonec může zničujícímu suchu vymanit, moc času ale nezbývá. "Pokud bude převládat tzv. zonální charakter počasí tj. západní proudění, které přináší z Atlantiku srážky a vlhkost, můžeme všechno dohnat," dodala Honsová.

S tím souhlasí i náměstek ředitele pro hydrologii z Českého hydrometeorologického ústavu Jan Daňhelka, který podotýká, že v našich podmínkách je vývoj sucha vždy závislý především na množství srážek. "Ty nelze s delším předstihem úspěšně predikovat, navíc se situace sucha může v jejich důsledku velmi rychle změnit. Faktem ale je, že aktuální stav je velmi nepříznivý startovací bod před vrcholem léta, který je teprve před námi," uvedl pro EuroZprávy.cz.

Trvalé sucho? Možná si začněme zvykat

Zřejmě nejpalčivější otázkou je, proč se Česko v posledních letech s vlnami sucha vůbec potýká. "Z meteorologického hlediska je sucho způsobeno nedostatkem srážek od února do května a také na sníh chudou zimou v nižších a středních polohách. Roztávající sníh totiž doplňuje stavy podzemní vody," podotkla pro EuroZprávy.cz Honsová.

Vše je podle ní dáno postavením jednotlivých tlakových útvarů a typem proudění. "Letos převládalo teplé, které dalo vzniknout této situaci. Ale letošní suchý start teplého půlroku rozhodně není v historii ojedinělý," dodala.

Daňhelka přiznává, že od roku 2014 se situace změnila a jsme ve srážkově deficitním období. "Atmosféra je komplexní a chaotický systém, jehož fungování nikdy zcela neporozumíme. To zda se jedná o pouhý výkyv, nebo setrvalý trend zatím nedokážeme spolehlivě posoudit," varuje pro EuroZprávy.cz s tím, že voda se z Česka zkrátka vypařila jinam.

To podle Honsové není až tak překvapivé. "Česko je střecha Evropy – voda od nás odtéká, část se také vypaří, spotřebuji ji vegetace a to zejména v tomto období. Skoro polovina dlouhodobého normálu ji ale od února do poloviny května vůbec nenapršela," upozornila.  

Vysychání řek je jen začátek

Zřejmě nejviditelnější oblastí, kde mohou lidé pozorovat vliv sucha, je ve snižování hladiny vody v řekách. Podle Honsové může být situace natolik kritická, že některým z nich hrozí vysychání. Nebylo by to ale poprvé.

"To, že některé menší toky zcela vyschly, jsme viděli již v roce 2015, například Úterský potok, Lomnický potok a další. Ukázalo se tedy, že některé toky mohou při velkém suchu opravdu i u nás přijít o vodu. Na rozdíl od např. středomoří, ale u nás asi nikdy nepůjde o každoroční jev, že se s ním budeme setkávat častěji však vypadá dost pravděpodobně," obává se Daňhelka.

Na tuto situace se připravuje i stát. Ministerstvo zemědělství se dlouhodobě zabývá problematikou vysušeného Česka a v minulosti k ní zřídilo i speciální komisi. "K problematice sucha už od roku 2014 působí mezirezortní komise Voda-sucho. Ta mimo jiné představila Koncepci ochrany před následky sucha pro území České republiky, ve které jsou popsány konkrétní kroky a opatření a byla schválená vládou," sdělilo serveru EuroZprávy.cz Tiskové oddělení Ministerstva zemědělství.

Samotná koncepce rozděluje opatření, která mají za cíl zvýšit ochranu před následky sucha, do dvou oblastí. První z nich je operativní, která budou přijímána až v souvislosti s probíhajícím suchem, a druhá preventivní a strategická, která je podle resortu třeba přijmout a naplnit v dohledné době.

Nedílnou součástí boje se suchem je podle ministerstva zejména informovanost občanů. Ta je totiž podle materiálů, které má server EuroZprávy.cz k dispozici, nesmírně nízká. "S ohledem na méně frekventovaný výskyt sucha (i historicky) na našem území je vnímání veřejnosti pro včasné zahájení efektivních opatření k omezení dopadů sucha velmi nízké a sucho a nedostatek vody nejsou považovány za vážnou hrozbu," tvrdí resort.

Sám ale přiznává, že ve srovnání s prevencí povodní zatím nebyly zahájeny analogické systémové kroky ke zmírnění dopadů sucha. "Přitom následky sucha jsou z hlediska hospodářství státu závažnější než povodňové situace a zejména realizace ochranných opatření je časově výrazně náročnější i komplikovanější," doplnilo ministerstvo.

Bude co pít?

Podle ministerstva se lidé nemusí obávat, že by mělo sucho vliv na nedostatek pitné vody. "Díky tomu, že 94 % obyvatel je zásobováno z veřejných vodovodů většinou využívajících dostatečně kapacitní vodárenské zdroje vody, nebyl ani při suchu v r. 2015 zaznamenán vážnější problém s dodávkami pitné vody u měst a větších obcí. Naopak citelné problémy byly v obcích využívajících lokální zdroje podzemních vod a u individuálních zdrojů obyvatel (studny). Tyto zdroje nejsou schopny - až na výjimky - překlenout delší období sucha," uvádí resort v materiálech.

Konkrétní opatření poté počítá s tím, že je třeba "odstranit současné nedostatky ve stanovování ochranných pásem vodních zdrojů a uplatňování omezení a zákazů v nich a plné využití jejich možností pro nezbytnou prioritní ochranu vodárenských zdrojů pro hromadné zásobování obyvatelstva pitnou vodou v době sucha.“

Pomoci by mohla také uměla filtrace vody, propojování skupinových vodovodů do vodárenských soustav, využívání moderních technologií ve vodárenství nebo výstavba víceúčelových přehradních nádrží a řada dalších návrhů.

Problémy čekají zejména zemědělce

Větší problémy čekají zemědělce, kteří už v loňském roce bojovali s ničivým suchem. Ani letos nebude zřejmě situace příznivější, a proto resort navrhnul opatření, která mají například zvýšit ochranu půdy před účinky eroze za pomocí mobilních protierozních opatření, které pomohou zadržet vodu v krajině a omezovat procesy vodní a větrné eroze.

Kvalitu půdy by následně měla navýšit aplikace organických a statkových hnojiv a je podle resortu potřeba také změna v oblasti zemědělské politiky u podpory pěstování energetických plodin nebo podpora rozvoje ekologického zemědělství.

Pomoci by měla kromě jiného také změna zemědělských závlah. Z posledního statistického šetření v roce 2010 totiž vyplynulo, že existuje přibližně 32 200 hektarů zavlažovatelných ploch, z toho se zavlažuje 20 000 hektarů.

Resort proto vypracoval program Podpora konkurenceschopnosti agropotravinářského komplexu – závlahy, který má snížit potřeby vody na závlahy, energetickou náročnosti závlah a využít pozitivních environmentálních a mimoekonomických účinků závlah jako opatření na zmírnění dopadů klimatické změny.

Zároveň zvyšuje dopady sucha zhoršená kvalita zemědělské půdy, neboť podle resortu trvale klesá její schopnost retence půdní vláhy. "V oblastech s významným výskytem sucha navíc došlo v posledních 20 letech k poklesu zavlažovaných ploch následkem privatizace a změnou vlastnických vztahů závlahových soustav. Je tedy nasnadě potřeba jejich obnovení nebo rozvoj tam, kde jsou vhodné podmínky pro zelinářství a ovocnářství a jiné speciální kultury. A k tomu je třeba zajistit dostatečně kapacitní vodní zdroje, pokud by chyběly," navrhuje ministerstvo.

Související

Více souvisejících

Počasí Sucho Česká republika Dagmar Honsová (meteoroložka) ČHMÚ Ministerstvo zemědělství

Aktuálně se děje

před 46 minutami

před 1 hodinou

Anna Nětrebková, ruská operní pěvkyně, autor: Manfred Werner

Evropa otevírá dveře ruské propagandě. Prokremelští umělci se vracejí na evropská pódia

Více než tři roky po začátku ruské invaze na Ukrajinu zůstává kulturní sféra v Evropě intenzivně sledovaným prostorem – a pro mnohé i bitevním polem. Umělci spjatí s režimem ruského prezidenta Vladimira Putina byli dosud v evropských kulturních institucích vesměs vytlačováni do pozadí. Tato nepsaná dohoda se však letos v létě začíná drolit. Některé z nejprestižnějších evropských scén dávají prostor právě těm ruským umělcům, kteří mají vazby na Kreml.

před 3 hodinami

Donald Trump

Trump přichází o příznivce. Jeho podpora v USA rapidně klesá

Ve středu se prezident Donald Trump znovu ukázal v celé své kontroverzní podobě – a potvrdil tak, proč na jednu stranu rozděluje Ameriku, a na druhou si stále drží pevné jádro věrných podporovatelů. Jeho den byl plný provokativních prohlášení, osobních útoků a výpadů vůči institucím, přičemž jen málo z toho mělo přímou spojitost s každodenními problémy běžných Američanů.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Palestina

Palestinci sedí na masivním nalezišti. Expert popsal, jak by z něj mohli profitovat, kdyby jim to svět dovolil

Podle experta Michaela Barrona by oficiální uznání Palestiny jako státu jednoznačně potvrdilo právo Palestinské samosprávy (PA) na těžbu zemního plynu z ložiska Gaza Marine. Tato naleziště, která by podle něj mohla generovat až 4 miliardy dolarů v příjmech při současných cenách, by mohla Palestincům přinést roční výnos až 100 milionů dolarů po dobu 15 let – a tím snížit jejich závislost na zahraniční pomoci.

před 7 hodinami

včera

Volodymyr Zelenskyj

FT: Zelenskyj čelí obviněním z autoritářských praktik

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se ocitl pod rostoucí vlnou kritiky poté, co policie provedla razie v domě prominentního protikorupčního aktivisty Vitalije Šabunina. Tento krok znepokojuje nejen domácí opozici, ale i mezinárodní partnery Kyjeva, kteří varují, že země může opět sklouznout k autoritářskému způsobu vládnutí. Uvedl to prestižní server Financial Times s tím, že nejen Zelenskyj, ale i další vrcholní představitelé Ukrajiny čelí obviněním z autoritářských praktik.

včera

Ilustrační foto

Krize v EU: Zdravotnické neziskovky přicházejí o finance, roste strach o demokratické fungování Unie

Evropské zdravotnické nevládní organizace čelí vážné krizi. Po rozhodnutí Evropské komise nezveřejnit výzvu k podávání žádostí o provozní granty pro letošní rok se desítky z nich ocitly bez klíčového financování. Některé už byly nuceny propustit zaměstnance, jiné zavírají kanceláře nebo zcela opouštějí Brusel. Situace vyvolává nejen obavy o přežití těchto organizací, ale i o dlouhodobé důsledky pro veřejné zdraví a demokratické fungování EU.

včera

včera

Policie USA

Auto projelo v LA davem lidí. Zraněných je nejméně 30 lidí

Nejméně 30 lidí utrpělo zranění, když v sobotu brzy ráno vjel neznámý vůz do davu čekajícího před nočním klubem v losangeleské čtvrti East Hollywood. Podle místních hasičů se incident odehrál před hudebním podnikem The Vermont Hollywood.

včera

Benjamin Netanjahu

Netanjahu uvažuje o předčasných volbách. Přesvědčí Izraelce, že vyhrává válku?

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu čelí rostoucímu politickému tlaku poté, co jeho vládu opustila ultraortodoxní strana Šas kvůli neschválení zákona, který by osvobodil studenty náboženských škol od vojenské služby. Tento krok následoval po odstoupení šesti poslanců z partnerské strany Sjednocený judaismus Tóry. Vládní koalice tím ztratila většinu v parlamentu, což výrazně ztěžuje její fungování.

včera

Donald Trump

Co bude, až vyprší Trumpovo ultimátum Rusku? Podle ekonoma mají USA jen omezené možnosti

Americký prezident Donald Trump představil nový plán pomoci Ukrajině a hrozí tvrdými sankcemi vůči Rusku i jeho obchodním partnerům. Cílem je podle něj donutit Moskvu k mírové dohodě. Jak daleko mohou Spojené státy v ekonomickém tlaku zajít a jaké dopady mohou mít sekundární sankce na země jako Indie či Čína, popsal pro EuroZprávy.cz ekonom Libor Žídek z Masarykovy univerzity.

včera

AC Sparta Praha

Změny ve fotbalové Spartě. Jejím novým kapitánem je Haraslín, Wiesner odchází do USA

Krátce před zahájením nové sezóny tuzemské fotbalové Chance ligy se v nejednom týmu této soutěže stala nejedna změna a pražská Sparta v tomto ohledu není výjimkou. Pražané například oznámily, že do nové sezóny nastoupí s novým kapitánem, přičemž tak kapitánskou pásku od Filipa Panáka převzal Lukáš Haraslín. Součástí týmu pak už není obránce Tomáš Wiesner, jenž odešel do zámořské MLS, kde bude nově oblékat dres Houstonu. A nemusí zůstat jen u tohoto odchodu.

včera

Ilustrační foto

Ostravský obránce Frydrych si musí trest za ostrý faul na Klimenta odpykat až do konce

Jeho ostrý zákrok z letošního dubna v rámci pohárovém zápasu s Olomoucí, po kterému olomouckému útočníkovi Janu Klimentovi ukončil předčasně sezónu, v níž měl fazónu a měl namířeno za angažmá do pražské Slavie, z kterého nakonec sešlo, byl na jaře tématem nejedné debaty. Nebylo divu, že za takový zákrok vyfasoval od disciplinární komise Ligové fotbalové asociace (LFA) jeden z největších trestů v lize – stopku na deset zápasů. Nyní mu jich zbývá odpykat ještě pět a to proto, že neuspěl v těchto dnech s žádostí o podmínečné prominutí zbytku trestu.

včera

Patrik Schick

Odejde z Leverkusenu i Schick? O českého kanonýra projevil zájem AC Milán

Přestože to podle vyjádření trenéra Erika ten Haga vypadalo, že jsou dveře pro případný odchod českého útočníka Patrika Schicka zavřené, jelikož s jeho službami v Leverkusenu nadále počítá, ještě přeci jenom rozvířil spekulace zájmem o jeho osobu italský AC Milán. Ten totiž stále hledá náhradu do útoku za Tammyho Abrahama a Luky Joviče.

včera

UEFA

Lyon se vrátil do francouzské ligy i do pohárů. V Anglii se proti rozhodnutí UEFA bouří

Už to vypadalo, že nadcházející ročník nejvyšší francouzské soutěže bude bez tamního sedminásobného šampiona a velkoklubu nesoucího název Olympique Lyon. Ten se potácel v takových finančních problémech, že byl přeřazen do druhé ligy. Nakonec byl Francouzským fotbalovým svazem (FFF) mezi francouzskou elitou navrácen, jelikož uspěl s odvoláním proti původnímu verdiktu. Na základě toho tak Evropská fotbalová unie UEFA vrátila tento velkoklub do Evropské ligy, čímž tak z této soutěže vyšoupl do Konferenční ligy původního náhradníka Crystal Palace. A právě toto rozhodnutí pochopitelně vyvolalo v Anglii bouři nevole.

včera

Michel Platini, UEFA

Bývalému fotbalistovi a šéfu UEFA Platinimu odcizili zloději až dvacet trofejí

Terčem zlodějů se v noci ze čtvrtka na pátek francouzská fotbalová legenda a někdejší šéf Evropské fotbalové unie UEFA Michel Platini. Právě do jeho rezidence Bouches-du-Rhône nacházející se poblíž Marseille se měl tehdy vloupat zloděj a jak uvádí francouzská televizní stanice RTL, Platinimu ukradl až dvacet trofejí.

včera

Alexus Grynkewich

Dva roky do války. Rusko a Čína rozpoutají konflikty v Evropě a Tichomoří, varuje šéf sil NATO

Spojené státy a NATO čelí podle generála Alexuse Grynkewiche naléhavému varování: svět se podle něj musí připravit na možnost, že Rusko a Čína rozpoutají souběžné vojenské konflikty v Evropě a Tichomoří. Generál Grynkewich, nový nejvyšší velitel amerických sil v Evropě a zároveň vrchní velitel spojeneckých sil NATO, promluvil ve čtvrtek na mezinárodním obranném sympoziu LandEuro ve Wiesbadenu.

včera

Proč jsou cizinci levnou pracovní silou? Studie odpověděla na ožehavou otázku

Zatímco mnoho západních zemí čelí stárnutí populace, nízké porodnosti a nedostatku pracovní síly, efektivní integrace imigrantů se stává klíčovou výzvou. Nová studie tří profesorů sociologie – z univerzit v Oslu, Kalifornii a na IESE Business School ve Španělsku – nyní přináší alarmující zjištění: imigranti v Evropě a Severní Americe vydělávají v průměru o 17,9 % méně než lidé narození v dané zemi. Hlavní příčinou přitom není nedostatek kvalifikace, ale omezený přístup k lépe placeným pracovním místům.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy