Víte, kdo je patronem internetu? Evropská civilizace by se bez něj nezrodila

Středověk se samozřejmě musel obejít bez internetu, wikipedie a podobných pomůcek, které každodenně používáme, přesto ale středověkým učencům nechyběly ambice vytvořit ucelený soupis poznatků všech oborů vědění. Isidorovi ze Sevilly se to v jistém smyslu podařilo a jeho Etymologie se tak stala nejvýznamnější encyklopedickou příručkou středověku.

Sám Isidor ze Sevilly žil v dost pohnutém období dějin na přelomu starověku a středověku, a proto jeho dílo  také patří k hlavním zdrojům antického vědění pro středověké učence. Isidor žil na Pyrenejském poloostrově v době, kdy si jeho obyvatelé velmi dobře pamatovali na

Římské císařství a jeho kulturu, ale zároveň už se celý poloostrov ocitl pod nadvládou germánských kmenů Vizigótů a hlavní roli v náboženské sféře hrálo už křesťanství. Ovšem nejenom katolické, ale také ariánské, které bylo u barbarských germánů velmi oblíbené. Šlo tak o herezi silně konkurující katolické ortodoxii.

Sám Isidor byl velmi dobře vzdělaný, studoval na různých španělských církevních školách a naučil se tam mimo jiné i řecky a hebrejsky, což byly klíčové jazyky pro studium Bible. Toto vzdělaní velmi dobře uplatnil i ve své církevní kariéře a postupem času se dokonce stal Sevillským biskupem. I v tomto úřadu se dále vzdělával a vzdělání všemožně podporoval.  Zřídil například několik opisovačských dílen a velkou knihovnu obsahující vzácná díla velkých římských a řeckých spisovatelů.

V úřadu biskupa se snažil zejména vyřešit spory mezi ariány a katolíky a prosadit nezávislost církve na panovnické moci, což se mu nakonec podařilo na koncilu v Toledu roku 633 n. l., přesto ale zůstal loajálním stoupencem vizigótského krále. Jiný dekret koncilu potom ukládal biskupům za povinnost zakládání škol a prosazoval větší vzdělanost kněží, mimo jiné doporučovali vzdělání v oblasti jazyků (nepřekvapivě hebrejštiny a řečtiny), práv a medicíny.

Obnovit antickou úroveň kultury a vzdělání po dvou stoletích vizigótské nadvlády byl nelehký úkol, ale právě tento cíl byl hlavní motivací jeho nejvýznamnějšího díla nazvaného Etymologiae. Práci na něm věnoval mnoho let a ve skutečnosti ho nikdy zcela nedokončil. Etymologie zahrnovaly prakticky všechny odborné disciplíny a silně ovlivnily i podobu latiny -  částečně mají také podíl na tom, že se u stala univerzálním jazykem vzdělanců ve středověku.

Do jisté míry také Isidor udal samotný způsob práce středověkých učenců, protože Etymologie nejsou originální dílem, ale spíše jakousi kompilací či výpisky z nejvýznamnějších knih starověku. Podobně ani ve středověku originalita nehrála velkou roli, naopak základem vědění bylo správně kompilovat autority, ideálně takovým způsobem, aby si neprotiřečily. Kreativní část práce spočívala potom zejména v komentování nejasných míst, případně jejich aplikaci na značně proměněné podmínky. Jak vidno, novost a originalita nebyly pro středověk žádnou významnou pozitivní hodnotou.

Zásadním přínosem Isidorových Etymologií byl ale přenos tzv. sedmi svobodných umění z  antiky a jejich přizpůsobeni do podoby, která sloužila po celý středověk jako základ veškerého univerzitního vzdělání. Absolvování fakulty svobodných umění totiž bylo povinným pro dosažení jakéhokoliv univerzitního titulu ve středověku, ať už se člověk chtěl stát doktorem medicíny, práv nebo teologie. Mezi svobodné umění se od dob Isidora proto počítalo tzv. Trivium (gramatika, dialektika a rétorika) a Kvadrivium (matematika, geometrie, astrologie a muzika).

Svobodná umění tak tvořila jakýsi vzdělaností základ obsahující jak vědy humanitní, tak přírodovědné. Jejich hlavním cílem bylo dosažení dostatečného vzdělání jak pro zvládnutí správných postupů argumentace, tak pro dostatečnou znalost faktů a autorit, o které se argumenty mohly opírat. Ačkoli se tedy Isidor ze Sevilly stal patronem internetu, z argumentace používané v internetových diskuzích by asi příliš nadšený nebyl.

Související

Věda, ilustrační fotografie

První slavné vědkyně. Které ženy se zapsaly do historie?

Na 11. února připadá Mezinárodní den žen a dívek ve vědě. Zatímco dnes je již poměrně běžnou záležitostí, že se ženy na poli vědy pohybují, ještě v nedávné minulosti byly vědkyně spíše výjimkou. Které ženy se zapsaly do historie svým prvenstvím ve vědních oborech?
Příroda na poloostrově Kola, ilustrační fotografie.

Objevili sovětští vědci peklo? Kolský hlubinný vrt skrývá tajemství

Sovětští vědci na začátku devadesátých let vytvořili nejhlubší vrt na světě. Dosáhli hloubky přes dvanáct kilometrů, než je zastavila porucha. Zatímco se oficiální zprávy odvolávají na nedostatek financování a celkovou bezvýslednost takového výzkumu, místní obyvatelé a milovníci paranormálních jevů mají jasno – vrtání skončilo, protože vědci objevili peklo. 

Více souvisejících

věda internet Španělsko univerzity

Aktuálně se děje

před 4 minutami

Ilustrační foto

Zapomeňme na Západ vs. Rusko. Globální válku může odstartovat Indie s Pákistánem

Další ozbrojený útok v horském Kašmíru, na vysoce napjatém pomezí mezi Indií a Pákistánem, znovu připomněl, jak nebezpečně tenká je hranice mezi lokálním násilím a globální katastrofou. Nenávist mezi oběma jaderně vyzbrojenými státy je natolik zakořeněná a (geo)politicky přiživovaná, že i malý incident může snadno spustit řetězec událostí, který přeroste v nejničivější konflikt 21. století.

před 27 minutami

Volodymyr Zelenskyj a Donald Trump (21. února 2025).

Zelenskyj usadil Trumpa. Vysvětlil mu, o co Ukrajině a Rusku skutečně jde

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svých posledních vystoupeních znovu zdůraznil, že navzdory destruktivnímu postupu Ruska je to právě Ukrajina, kdo přijal výzvu prezidenta Donalda Trumpa k bezpodmínečnému příměří. Zelenskyj upozornil, že Kyjev udělal maximum pro to, aby jednání s USA pokročila – včetně podpisu memoranda o nerostných surovinách, přičemž byly odstraněny prvky, které by odporovaly ukrajinské ústavě.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Trump

Jak bezpečné vakcíny vlastně jsou? Odpověď měla přinést obří studie, Trump ji těsně před dokončením zastavil

Globální vědecký projekt, jehož cílem bylo detailně zhodnotit bezpečnost vakcín proti covidu-19 u stovek milionů lidí, byl náhle ukončen pouhých 13 měsíců před plánovaným závěrem. Důvodem jsou rozsáhlé škrty v rozpočtu amerických vládních institucí, které v posledních týdnech provádí administrativa prezidenta Donalda Trumpa, uvedl server The Guardian.

před 4 hodinami

Donald Trump

Trump usiluje aspoň o nějaké vítězství, říká Kraus. Rusové si díky tomu mohou sednout a čekat

Bezpečnostní expert Josef Kraus z Masarykovy univerzity v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsal, jak předpokládá další vývoj jednání o ukončení války na Ukrajině. „Zoufalá snaha získat aspoň nějakou výhru ale ve válce na Ukrajině způsobuje, že Rusové si mohou spokojeně sednout, točit palci a čekat, jaké výhodné podmínky a ústupky jim na Ukrajincích Američané vydobydou,“ varuje.

před 4 hodinami

Tělo papeže Františka bylo vystaveno v bazilice sv. Petra

Do Vatikánu se sjíždí desítky tisíc lidí z celého světa. Na rozloučení s papežem čekají hodiny

Stovky metrů dlouhá fronta se ve středu vinula pod jarním sluncem napříč Náměstím svatého Petra. Tisíce věřících i nevěřících se sem vydaly, aby vzdaly poslední poctu papeži Františkovi, jehož prostá dřevěná rakev byla vystavena na hlavním oltáři slavné baziliky. V otevřené rakvi, vyložené rudým suknem, odpočívá papež oblečený do liturgického roucha s růžencem v rukou.

před 5 hodinami

Papež František

Osamělý boj papeže Františka s extrémním počasím: Nebál se o planetu, ale o přežití lidstva

V týdnech před svou smrtí znovu Papež František zopakoval své deset let staré poselství: svět potřebuje duchovní obrat, nikoli pouze technologické či ekonomické recepty. S odvahou a vytrvalostí vystupoval proti jak "trumpovskému" chamtivému kapitalismu, tak i vůči racionálnímu ekonomismu levice. Ve svém pohledu na klimatickou změnu viděl hluboký morální a duchovní kolaps lidstva.

před 5 hodinami

Donald Trump

Trump obvinil Zelenského z prodlužování války: Zabíjení pokračuje kvůli němu

Prezident Spojených států Donald Trump znovu rozvířil debatu o ukrajinsko-ruském konfliktu, když ostře kritizoval prezidenta Volodymyra Zelenského. Podle Trumpa právě ukrajinský lídr svým postojem znemožňuje dosažení mírové dohody a prodlužuje tak krvavý konflikt, který podle jeho slov "zabíjí týdně tisíce vojáků na obou stranách".

před 7 hodinami

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj a Donald Trump (21. února 2025).

Nic v ruce nemáte, přijdete o celou Ukrajinu, vzkázal Zelenskému Trump

Prezident Spojených států Donald Trump se ostře vymezil vůči ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému. Podle něj svými výroky o Krymu pouze prodlužuje válku, která už si vyžádala nespočet obětí. Trump v příspěvku na sociální síti Truth Social uvedl, že Ukrajina nemá žádnou vyjednávací sílu a Zelenskyj by měl přestat brzdit cestu k mírové dohodě, která je podle jeho slov „na dosah“.

včera

včera

Dálnice D11

Dálnice D11 se o víkendu u Prahy uzavře. Bude se bourat

Silničáři si na poslední dubnový víkend připravili úplnou uzavírku dálnice D11, která vede mezi Prahou a Hradcem Králové. Dálnice se uzavře na výjezdu, respektive příjezdu do hlavního města. Na místě budou probíhat demoliční práce.  

včera

včera

včera

Armáda České Republiky

Fyzická zdatnost netřeba, ale alergie vadí? Armáda mění pravidla přijetí, většina zájemců ale stále nemá šanci

Armáda České republiky mění způsob, jakým přijímá nové vojáky. Náborový proces prochází zjednodušením – od administrativy přes zdravotní požadavky až po fyzické testy. Sítem nakonec projde zhruba třetina zájemců o službu v ozbrojených silách. Generální štáb přiznává, že normy byly upraveny s ohledem na zhoršující se zdravotní stav populace – a testy už neověřují výkonnost, ale potenciál.

včera

Svět v tichosti zažívá nejhorší globální událost v dějinách. Sledujeme destrukci Země v přímém přenosu, varují vědci

Světové korálové útesy čelí největší ekologické krizi ve své historii. Od ledna 2023 došlo k jejich bezprecedentnímu masovému vybělení, které dopadlo na více než 80 % všech útesů na Zemi. Podle vědců se planeta dostala do „neprobádaných vod“, co se týče škod způsobených rostoucími teplotami oceánů. Podle webu The Guardian jde o nejhorší globální událost v dějinách.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy