Středověk se samozřejmě musel obejít bez internetu, wikipedie a podobných pomůcek, které každodenně používáme, přesto ale středověkým učencům nechyběly ambice vytvořit ucelený soupis poznatků všech oborů vědění. Isidorovi ze Sevilly se to v jistém smyslu podařilo a jeho Etymologie se tak stala nejvýznamnější encyklopedickou příručkou středověku.
Sám Isidor ze Sevilly žil v dost pohnutém období dějin na přelomu starověku a středověku, a proto jeho dílo také patří k hlavním zdrojům antického vědění pro středověké učence. Isidor žil na Pyrenejském poloostrově v době, kdy si jeho obyvatelé velmi dobře pamatovali na
Římské císařství a jeho kulturu, ale zároveň už se celý poloostrov ocitl pod nadvládou germánských kmenů Vizigótů a hlavní roli v náboženské sféře hrálo už křesťanství. Ovšem nejenom katolické, ale také ariánské, které bylo u barbarských germánů velmi oblíbené. Šlo tak o herezi silně konkurující katolické ortodoxii.
Sám Isidor byl velmi dobře vzdělaný, studoval na různých španělských církevních školách a naučil se tam mimo jiné i řecky a hebrejsky, což byly klíčové jazyky pro studium Bible. Toto vzdělaní velmi dobře uplatnil i ve své církevní kariéře a postupem času se dokonce stal Sevillským biskupem. I v tomto úřadu se dále vzdělával a vzdělání všemožně podporoval. Zřídil například několik opisovačských dílen a velkou knihovnu obsahující vzácná díla velkých římských a řeckých spisovatelů.
V úřadu biskupa se snažil zejména vyřešit spory mezi ariány a katolíky a prosadit nezávislost církve na panovnické moci, což se mu nakonec podařilo na koncilu v Toledu roku 633 n. l., přesto ale zůstal loajálním stoupencem vizigótského krále. Jiný dekret koncilu potom ukládal biskupům za povinnost zakládání škol a prosazoval větší vzdělanost kněží, mimo jiné doporučovali vzdělání v oblasti jazyků (nepřekvapivě hebrejštiny a řečtiny), práv a medicíny.
Obnovit antickou úroveň kultury a vzdělání po dvou stoletích vizigótské nadvlády byl nelehký úkol, ale právě tento cíl byl hlavní motivací jeho nejvýznamnějšího díla nazvaného Etymologiae. Práci na něm věnoval mnoho let a ve skutečnosti ho nikdy zcela nedokončil. Etymologie zahrnovaly prakticky všechny odborné disciplíny a silně ovlivnily i podobu latiny - částečně mají také podíl na tom, že se u stala univerzálním jazykem vzdělanců ve středověku.
Do jisté míry také Isidor udal samotný způsob práce středověkých učenců, protože Etymologie nejsou originální dílem, ale spíše jakousi kompilací či výpisky z nejvýznamnějších knih starověku. Podobně ani ve středověku originalita nehrála velkou roli, naopak základem vědění bylo správně kompilovat autority, ideálně takovým způsobem, aby si neprotiřečily. Kreativní část práce spočívala potom zejména v komentování nejasných míst, případně jejich aplikaci na značně proměněné podmínky. Jak vidno, novost a originalita nebyly pro středověk žádnou významnou pozitivní hodnotou.
Zásadním přínosem Isidorových Etymologií byl ale přenos tzv. sedmi svobodných umění z antiky a jejich přizpůsobeni do podoby, která sloužila po celý středověk jako základ veškerého univerzitního vzdělání. Absolvování fakulty svobodných umění totiž bylo povinným pro dosažení jakéhokoliv univerzitního titulu ve středověku, ať už se člověk chtěl stát doktorem medicíny, práv nebo teologie. Mezi svobodné umění se od dob Isidora proto počítalo tzv. Trivium (gramatika, dialektika a rétorika) a Kvadrivium (matematika, geometrie, astrologie a muzika).
Svobodná umění tak tvořila jakýsi vzdělaností základ obsahující jak vědy humanitní, tak přírodovědné. Jejich hlavním cílem bylo dosažení dostatečného vzdělání jak pro zvládnutí správných postupů argumentace, tak pro dostatečnou znalost faktů a autorit, o které se argumenty mohly opírat. Ačkoli se tedy Isidor ze Sevilly stal patronem internetu, z argumentace používané v internetových diskuzích by asi příliš nadšený nebyl.
Související
Objevili sovětští vědci peklo? Kolský hlubinný vrt skrývá tajemství
Historie lovců a sběračů může být delší, než se myslelo? Zjistili to vědci z Brna
věda , internet , Španělsko , univerzity
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek