Víte, kdo je patronem internetu? Evropská civilizace by se bez něj nezrodila

Středověk se samozřejmě musel obejít bez internetu, wikipedie a podobných pomůcek, které každodenně používáme, přesto ale středověkým učencům nechyběly ambice vytvořit ucelený soupis poznatků všech oborů vědění. Isidorovi ze Sevilly se to v jistém smyslu podařilo a jeho Etymologie se tak stala nejvýznamnější encyklopedickou příručkou středověku.

Sám Isidor ze Sevilly žil v dost pohnutém období dějin na přelomu starověku a středověku, a proto jeho dílo  také patří k hlavním zdrojům antického vědění pro středověké učence. Isidor žil na Pyrenejském poloostrově v době, kdy si jeho obyvatelé velmi dobře pamatovali na

Římské císařství a jeho kulturu, ale zároveň už se celý poloostrov ocitl pod nadvládou germánských kmenů Vizigótů a hlavní roli v náboženské sféře hrálo už křesťanství. Ovšem nejenom katolické, ale také ariánské, které bylo u barbarských germánů velmi oblíbené. Šlo tak o herezi silně konkurující katolické ortodoxii.

Sám Isidor byl velmi dobře vzdělaný, studoval na různých španělských církevních školách a naučil se tam mimo jiné i řecky a hebrejsky, což byly klíčové jazyky pro studium Bible. Toto vzdělaní velmi dobře uplatnil i ve své církevní kariéře a postupem času se dokonce stal Sevillským biskupem. I v tomto úřadu se dále vzdělával a vzdělání všemožně podporoval.  Zřídil například několik opisovačských dílen a velkou knihovnu obsahující vzácná díla velkých římských a řeckých spisovatelů.

V úřadu biskupa se snažil zejména vyřešit spory mezi ariány a katolíky a prosadit nezávislost církve na panovnické moci, což se mu nakonec podařilo na koncilu v Toledu roku 633 n. l., přesto ale zůstal loajálním stoupencem vizigótského krále. Jiný dekret koncilu potom ukládal biskupům za povinnost zakládání škol a prosazoval větší vzdělanost kněží, mimo jiné doporučovali vzdělání v oblasti jazyků (nepřekvapivě hebrejštiny a řečtiny), práv a medicíny.

Obnovit antickou úroveň kultury a vzdělání po dvou stoletích vizigótské nadvlády byl nelehký úkol, ale právě tento cíl byl hlavní motivací jeho nejvýznamnějšího díla nazvaného Etymologiae. Práci na něm věnoval mnoho let a ve skutečnosti ho nikdy zcela nedokončil. Etymologie zahrnovaly prakticky všechny odborné disciplíny a silně ovlivnily i podobu latiny -  částečně mají také podíl na tom, že se u stala univerzálním jazykem vzdělanců ve středověku.

Do jisté míry také Isidor udal samotný způsob práce středověkých učenců, protože Etymologie nejsou originální dílem, ale spíše jakousi kompilací či výpisky z nejvýznamnějších knih starověku. Podobně ani ve středověku originalita nehrála velkou roli, naopak základem vědění bylo správně kompilovat autority, ideálně takovým způsobem, aby si neprotiřečily. Kreativní část práce spočívala potom zejména v komentování nejasných míst, případně jejich aplikaci na značně proměněné podmínky. Jak vidno, novost a originalita nebyly pro středověk žádnou významnou pozitivní hodnotou.

Zásadním přínosem Isidorových Etymologií byl ale přenos tzv. sedmi svobodných umění z  antiky a jejich přizpůsobeni do podoby, která sloužila po celý středověk jako základ veškerého univerzitního vzdělání. Absolvování fakulty svobodných umění totiž bylo povinným pro dosažení jakéhokoliv univerzitního titulu ve středověku, ať už se člověk chtěl stát doktorem medicíny, práv nebo teologie. Mezi svobodné umění se od dob Isidora proto počítalo tzv. Trivium (gramatika, dialektika a rétorika) a Kvadrivium (matematika, geometrie, astrologie a muzika).

Svobodná umění tak tvořila jakýsi vzdělaností základ obsahující jak vědy humanitní, tak přírodovědné. Jejich hlavním cílem bylo dosažení dostatečného vzdělání jak pro zvládnutí správných postupů argumentace, tak pro dostatečnou znalost faktů a autorit, o které se argumenty mohly opírat. Ačkoli se tedy Isidor ze Sevilly stal patronem internetu, z argumentace používané v internetových diskuzích by asi příliš nadšený nebyl.

Související

Příroda na poloostrově Kola, ilustrační fotografie.

Objevili sovětští vědci peklo? Kolský hlubinný vrt skrývá tajemství

Sovětští vědci na začátku devadesátých let vytvořili nejhlubší vrt na světě. Dosáhli hloubky přes dvanáct kilometrů, než je zastavila porucha. Zatímco se oficiální zprávy odvolávají na nedostatek financování a celkovou bezvýslednost takového výzkumu, místní obyvatelé a milovníci paranormálních jevů mají jasno – vrtání skončilo, protože vědci objevili peklo. 

Více souvisejících

věda internet Španělsko univerzity

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 32 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 14 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

Policisté budou protestovat i za vyšší platy. S udělováním pokut se nepočítá

Státní policisté se příští týden chystají protestovat a chtějí dosáhnout zvýšení platů. Do protestní akce by se mohly zapojit tisíce příslušníků, přičemž je avizováno, že některé přestupky se namísto pokuty budou řešit dohodou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy