Proč led klouže a jak funguje kolo? Otázky, na které věda dodnes nemá odpověď

Jsou otázky, které se na první pohled zdají naprosto jednoduché na odpověď. Přesto si s nimi současná věda neví rady. Web Cracked vypracoval seznam osmi jednoduchých otázek, se kterými si věda neví rady.

8. Proč spíme?

Na to proč spíme, nemají vědci jasnou odpověď. Kvůli nabrání sil to prý není. Podle vědců to souvisí s mozkovou činnosti. Podle jedné teorie se během spánku ukládají důležitá data a informace, které jsme se během dne naučili a získali. Podle druhé naopak mozek maže hlouposti, které k životu nepotřebujeme. Každopádně platí, že spánek je dobrý pro mozek!

7. Kolik je planet v naší sluneční soustavě?

Každý ví, že po vyřazení Pluta z klubu má naše soustava osm planet. Opravdu? Oblast mezi Sluncem a Merkurem je tak zářivá, že astronomové přes světlo nevidí v této oblasti naprosto nic. Podle mnohých by se zde mohla skrývat ještě jedna planeta. Naopak pásmo asteroidů za Plutem je naopak v takových temnotách, že by zde mohla být planeta velikosti Země nebo Marsu, aniž bychom ji v temnotách mohli spatřit. Některé teorie mluví dokonce o planetě čtyřnásobku Jupitera. Kdo ví. Třeba za pár let budou planet desítky.

6. Proč led klouže?

Ano, na tuto otázku i přes snahu fyziků stále nemáme odpověď. Po dlouhá léta to učebnice vysvětlovaly tak, že pokud bruslíte nebo chodíte po ledě, působíte na led tlakem, který snižuje bod tání ledu a vytváří tak vodní vrstvu.  Jak se ukazuje, neplatí to.  Podle jedné z teorií je vlastně led pořád kapalina. Podle další dokonce led není vůbec kluzký! Na odpověď si budeme tedy muset ještě asi dlouho počkat.

5. Jak funguje bicykl?

Spousta lidí jej požívá, většina lidí na něm jela, ale stále nikdo neví, jak vlastně funguje. Řeč je o obyčejném šlapacím kolu. Ano, vědci stále nechápou, jak se lidé mohou (tedy většinou) udržet na kole. Co ho dělá tak stabilním? A jak vlastně může jet? I přes řadu teorií to stále nikdo neví a jeden fyzik z věhlasného Cornellu to nazval největší záhadou. Zda se tajemství šlapacího kola někdy odhalí, a zda se vědci na řešení pak shodnou, je hádanka budoucnosti.

4.  Jak zvítězit v solitére?

Pro vědu je stále záhadou, jak zvítězit v solitére. Nejjednodušší hra, při které jsme ve volných chvilkách ve škole nebo v práci strávili hodiny. Když se solitére zabývali matematici, přišli na to, že pravděpodobnost vítězství v každé hře je 80 až 90%. Popravdě zvítězili jste někdy v 9 z 10 her solitéru? Asi ne, že?

3. Kolik je na světě druhů živočichů?

Za posledních 250 let bylo v průměru ročně objeveno 15 000 druhů nových tvorů. Lidstvo zmapovalo celkem 2 miliony tvorů. Kolik jich však ještě zbývá k poznání? Vědci se opět nemohou shodnout. Podle některých by mělo být celkem na planetě 5 milionů druhů. Podle jiných až 100 milionů! Jak je to možné? 99% života se skrývá v oceánech a těch jsme zatím prozkoumali jen kolem 10%. I Měsíc nebo Mars jsou více zmapované než moře!

2. Kolik kilometru měří pobřeží kteréhokoliv státu?

Za příklad si vezmeme USA. Podle CIA The World Factbook mají Spojen státy pobřeží dlouhé 19 924 kilometrů. Podle jiné encyklopedie má pobřeží USA 46821 kilometrů a podle Národní agentury pro oceán a dokonce 153 646 kilometrů! Jak je to možné? Neshoda mezi geografy. Ti se nemohou shodnout, jak velké detaily se mají započítávat do celkové délky pobřeží. Proto můžeme někdy zjistit i více naprosto rozdílných čísel.

1. Jak funguje gravitace?

Největší záhada které stojí před vědci. Síla, která drží vesmír dohromady, a i kdybyste cestovali biliony kilometrů za jeho hranice, stále by na vás působila. Ba i o atomu toho víme více než o gravitaci. Vědci předpokládají, že gravitace bude mít svojí vlastní částici – graviton. Tu se však stále nepodařilo zachytit. Právě gravitace je příčina proč si kvantová fyzika a fyzika normálního světa nemají co říci. Jen budoucnost ukáže, zda najdeme odpověď na tuto otázku.    

Související

Příroda na poloostrově Kola, ilustrační fotografie.

Objevili sovětští vědci peklo? Kolský hlubinný vrt skrývá tajemství

Sovětští vědci na začátku devadesátých let vytvořili nejhlubší vrt na světě. Dosáhli hloubky přes dvanáct kilometrů, než je zastavila porucha. Zatímco se oficiální zprávy odvolávají na nedostatek financování a celkovou bezvýslednost takového výzkumu, místní obyvatelé a milovníci paranormálních jevů mají jasno – vrtání skončilo, protože vědci objevili peklo. 

Více souvisejících

věda gravitace sluneční soustava

Aktuálně se děje

včera

Donald Trump a princ William se setkali v Paříži. (7.12.2024)

Princ William čelil dotěrnému Trumpovi. Prezident řekl, o čem se mluvilo

Princ William reprezentoval britskou monarchii během minulého víkendu na znovuotevření katedrály Notre-Dame. V Paříži se při té příležitosti setkal se zvoleným americkým prezidentem Donaldem Trumpem, který si obsah jejich rozhovoru nenechal jen pro sebe. Pro jedno z amerických médií prozradil, o čem se s budoucím králem bavil. 

včera

Pendolino jen těsně minulo skupinu lidí.

Zákaz neviděli, i když je výrazný. Železničáři okomentovali incident v Zábřehu

Česko v tomto týdnu vyděsily záběry z nádraží v Zábřehu na Moravě, kde rodina s dětmi přecházela koleje tam, kde neměla, když se po jedné z nich řítilo Pendolino. Případu se ujala i policie, která dospěla k závěru, že došlo k přestupku. Podle Správy železnic jsou cestující na zmíněné stanici dostatečně výrazně upozorněni, aby použili podchod. 

včera

Důchody, ilustrační fotografie.

Lidem míří do schránek důležité oznámení. Jde o výši důchodů

Prosincové důchody jsou těmi posledními, které se vyplácí v současné výši. V lednu proběhne pravidelná valorizace, která zvýší penze v průměru o nižší stovky korun. Důchodci, kteří o tom ještě neví, by o tom měli být informováni během nadcházejících dnů a týdnů. 

včera

Vratislav Mynář

Český fotbal je bez etické komise. Členové nečekaně rezignovali, i kvůli Mynářovi

Nečekanou rezignaci podali v úterý všichni členové Etické komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) mající na starost vyšetřování nejrůznějších fotbalových kauz, které se týkají třeba i fotbalových funkcionářů. Učinili tak kvůli střetu s Odvolací komisí FAČR, která často jejich původní tresty buďto rušila, snižovala či vracela k novému projednání.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Syrští rebelové v Aleppu

Sýrie padla do rukou rebelů za pouhý týden. Proč se tamní armáda nebránila?

V roce 2017, po šesti letech občanské války, se zdálo, že Sýrie pod vedením Bašára al-Asada dospěla k určitému novému normálu. Nešlo o poklidnou situaci, kterou Asadova rodina zažívala před Arabským jarem po potlačení islamistického povstání v 80. letech, ale režim dosáhl určité stability. S pomocí Ruska, Íránu, Hizballáhu a dokonce i Spojených států, které bojovaly proti ISIS, se Asadovým silám podařilo zatlačit rebely. Postupem času získal jeho režim kontrolu nad zhruba dvěma třetinami Sýrie.

včera

Petr Pavel přivítal na Pražském hradě nejvyšší ústavní činitele. (12.12.2024)

Politici mají hotovo. Důchodovou reformu posvětil i prezident

Vládní důchodová reforma, která například postupně zvýší věk odchodu do důchodu až na 67 let, může začít platit. V pátek ji totiž podepsal prezident Petr Pavel. Informoval o tom Pražský hrad. Novelu zákona už předtím schválily obě komory parlamentu. 

včera

Bundeswehr, ilustrační fotografie

Evropa směřuje k jednotné obranné průmyslové základně. Klíčoví hráči? Německo a překvapivě Itálie

Německo-italská spolupráce v oblasti obrany se stává klíčovým krokem k vybudování sjednocené evropské obranné průmyslové základny, která je strategickou odpovědí na rostoucí globální napětí a požadavky na posílení kolektivní bezpečnosti. Ruská invaze na Ukrajinu znovu upozornila na zranitelnosti evropské obranné politiky a zdůraznila nutnost přehodnotit evropský přístup k obraně, včetně výrobních a akvizičních kapacit.

včera

včera

včera

François Bayrou

Francie má nového premiéra. Barniera nahradil Macronův spojenec Bayrou

Francouzská politická scéna zažila další významný zvrat. François Bayrou byl jmenován novým premiérem Francie poté, co Michel Barnier podal demisi. Třiasedmdesátiletý centrista je dlouholetým politickým hráčem a klíčovým partnerem prezidenta Emmanuela Macrona, jehož centristická aliance nyní usiluje o stabilizaci politické situace, uvedl server SkyNews.

včera

včera

Tomáš Řepa

Zapojení Kyjeva do převratu v Sýrii je pro Rusko další ze špatných signálů. Podobné akce už běží v Súdánu a Mali, říká Řepa

Ukrajinci pomohli svrhnout syrský režim Bašára Asada minimálně nasazením svých zkušených operátorů dronů nebo předáním informací. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz to řekl bezpečnostní expert Tomáš Řepa z brněnské Univerzity obrany. „Ovlivňovat dění za hranicemi dnes už lze i bez statutu velmoci a myslím, že kdyby nebylo války na Ukrajině, tak žádné takové ambice zapojovat se i do konfliktů mimo region by Ukrajinci určitě neměli,“ říká.

včera

včera

Bašár Asad se sešel s Vladimirem Putinem (21.11.2017).

O transportu Asada do Ruska nevěděla ani jeho rodina. Moskva ho nechá upadnout v zapomnění

Bývalý syrský prezident Bašár al-Asad byl potichu evakuován do Moskvy poté, co povstalecké síly obsadily Damašek. Úniková operace, organizovaná ruskými tajnými službami, byla provázena přísným utajením – dokonce i Asadův bratr údajně nebyl informován. Zatímco Moskva dříve Asadovu režimu poskytovala vojenskou podporu, nyní mu zajistila útočiště, které se však pravděpodobně stane místem jeho politického zapomnění. Uvedl to server The Guardian.

včera

Eutanazie zažívá nevídaný boom. V Kanadě takto zemře každý dvacátý

Kanada zaznamenala v roce 2023 rekordní počet úmrtí pomocí lékařsky asistované smrti (eutanazie), přičemž většina případů se týkala pacientů s terminálním onemocněním. Podle nových federálních statistik dosáhl počet eutanazií více než 15 000, což představuje 4,7 % všech úmrtí v zemi – oproti 4,1 % v předchozím roce. Přestože počet případů stále roste, tempo růstu se zpomalilo. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy