Neznámý hrdina. Jaký je příběh prvního pacienta léčeného antibiotiky?

Je známo, že penicilin objevil v roce 1928 sir Alexander Fleming. Již daleko méně je známo, že penicilín se mu nepodařilo vyčistit a udělat z něj účinnou léčivou látku. To se podařilo až za více než deset let, během 2. světové války. Zajímavý příběh popisuje server ScienceAlert.

Psal se rok 1940 a penicilín nebyl stále ještě tím skvělým lékem, jakým se stal později. Byl nečistou experimentální látkou. Přesto se oxfordští vědci rozhodli k testům na lidech.  

Byla válka a představa, že zranění vojáci budou umírat v bolestech kvůli zánětům z nečistot v ránách jako za 1. světové války, každého děsila.

Prvním pacientem, který experimentálně dostal penicilin, byl konstábl Albert Alexandr. Ten se měl škrábnout o rezaté nůžky během péče o růže, které rostly na zahrádce jeho policejní stanice ve Woottonu v hrabství Oxfordshire.

Doktor Howard Florey, který pracoval na výzkumu penicilínu, popsal Alexandrův stav jako zoufalý. Mužovo tělo bylo pokryto abscesy a přišel kvůli infekci i oko. Florey nasadil dávku 200 miligramů penicilínu. Během pěti dnů se konstáblův stav skutečně značně zlepšil.  

Protože penicilín nebyl stále dokonale čistý a bylo v něm mnoho příměsí, nebylo Alexandrovo tělo schopno jej udržet. Florey to popisoval jako snažit se udržet plnou vanu s otevřeným odtokem. Florey sbíral Alexandrovu moč.

V ní byl vyloučený penicilín. Ten Alexandrovo tělo vyčistilo a stala se z něj vysoce účinná látka. Později se vědcům podařilo proces napodobit a vyrábět penicilín ve velkém.

Pro samotného Alexandra však již bylo pozdě. Byl nemocí natolik oslaben, že brzy po léčbě u něj došlo k recidivě a na kterou zemřel.

Dnes bylo odhaleno poslední tajemství konstábla Alberta Alexandra. Alexandr se neporanil při práci na zahrádce, jak to tvrdil populární mýtus. Podle jeho dcery Edith byl zraněn při německém bombardování Southamptonu.

Samotná rodina se o tom, že jejich otec byl prvním pacientem léčeným penicilínem dozvěděla až v 60. letech. Alexandr se tak stal jedním z neznámých hrdinů, který pomohl zachránit miliony životů.

Související

Více souvisejících

zdraví antibiotika historie

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 39 minutami

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Gripen

Vláda schválila vyčlenění 216 miliard na nadzvukové letectvo do roku 2036

Vláda dnes schválila investiční program, který stanovuje maximální možné výdaje na udržení a rozvoj nadzvukového letectva do roku 2036. Celkové náklady byly stanoveny nejvýše na 215,8 miliardy korun a zahrnují pořízení letounů F-35, využívání letadel JAS-39 Gripen do roku 2035 a výstavbu nezbytné infrastruktury. Na svém webu to uvedlo ministerstvo obrany.

včera

včera

Senát ČR

Do Rady ČT byli v prvním kole zvoleni Fištejn, Denčevová a Procházková

Ve prvním kole tajných voleb Senát zvolil tři ze šesti členů Rady České televize. Z 46 kandidátů získali nadpoloviční většinu hlasů publicista Jefim Fištejn, rozhlasová moderátorka Ivana Chmel Denčevová a šéfredaktorka magazínu EDUzín a bývalá editorka Portálu ČT24 Barbora Procházková. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ivan Bartoš

Sněmovna schválila eDoklady. Lidem usnadní život už od ledna

Poslanecká sněmovna ve středu ve třetím čtení schválila vládní novelu zákona o právu na digitální služby, která počítá se zavedením eDokladů. Od poloviny ledna 2024 tak bude možné používat občanku v mobilu z dílny Digitální a informační agentury (DIA). Půjde o dobrovolnou alternativu k plastové kartičce.

včera

Senát ČR

Senát schválil růst rodičovského příspěvku, od ledna bude činit 350 tisíc korun

Senát ve středu navázal na Poslaneckou sněmovnu a stejně jako ona před měsícem vyslovil souhlas s růstem rodičovského příspěvku o 50 tisíc na 350 tisíc korun od ledna příštího roku. Nová výše příspěvku se bude týkat dětí narozených od začátku roku 2024, vyplývá z vládní novely. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident Petr Pavel. 

včera

Válka v Izraeli

Izrael a Hamás zvažují prodloužení příměří v Pásmu Gazy do neděle

Izrael a palestinské hnutí Hamás stále probírají možnost prodloužení současného příměří v Pásmu Gazy prostřednictvím zprostředkování ze strany Kataru, Egypta a Spojených států. V případě neshody by měl klid zbraní skončit ve čtvrtek nad ránem. Spekuluje se ale o prodloužení o další čtyři dny.

včera

včera

Ficova vláda v Bruselu lobuje za možnost vyvážet ruská paliva do Česka. Hrozí výrazně zdraží pohonné hmoty až na 45 korun za litr

Slovenská vláda premiéra Roberta Fica v těchto dnech lobuje u Evropské komise za prodloužení výjimky, která zemi umožňuje dovoz paliv z ruské ropy a zásobování jimi slovenského, ale také českého trhu. Ve většině Evropské unie platí zákaz dovozu ruských paliv už od letošního února. Slovensko, resp. tamní petrochemický podnik Slovnaft, spadající pod maďarský MOL, má vyjednánu výjimku do letošního 5. prosince, tedy do úterý příštího týdne. Právě tu ale chce nyní Ficův kabinet prodloužit. Informuje redakci ekonom Lukáš Kovanda.

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy