Kulový blesk fascinuje lidstvo od nepaměti. Existuje několik teorií o jeho vzniku a chování, žádná však dosud nebyla potvrzená. Z historie máme záznamy, které dokumentují vražednou ohnivou kouli, která zabíjí. I tak ale existuje stále mnoho těch, kteří v existenci jevu nevěří.
Kulový blesk je fenomén atmosférické elektrické aktivity, který je často spojován s bouřkami. Graham Hubler, americký fyzik, viděl první kulový blesk, když mu bylo 16. Popsal ho jako kouli velikost tenisového míčku. Míček se chvěl a vypadal, jakože je poháněn elektrickým proudem. Často je jev popsán jako tajemné zjevení žhavé koule při bouřkách.
Nejčastěji je fenomén vysvětlen na základě teorie atmosférické plazmy. Nutno však podotknout, že teorie nebyla nikdy řádně dokázána. Podle teorie je kulový blesk tvořen na základě laserového efektu. Nabité molekuly vody, které jsou obsaženy v prostoru oblak, jsou „předmětem“ pro elektrickou aktivitu. Tyto molekuly se přemění do tzv. excitovaného stavu, ve kterém se dostanou do kontaktu se vzdušným kyslíkem. Výsledkem celé interakce je pak řízená emise radiace. Ta způsobí že, dojde k náhlému zintenzivnění světla - molekuly začnou "hořet". Toto posílené světlo se pak stává kulovým bleskem.
Fenomén kulového blesku je po staletí pozorován lidmi napříč planetou. Existují dokonce vědecké průzkumy, které tvrdí, že 1 člověk ze 30-ti se jednou za život setkal s jevem zvaným kulový blesk. Jev samotný je však velmi vzácný. Dodnes existuje mnoho skeptiků, kteří v jev nevěří. Proti skeptikům však mluví data. Na světě je totiž až na 10 tisíc písemných zmínek o zpozorování kulového blesku, popisy tohoto jevu se často téměř shodují.
Ve většině svědectví můžeme nalézt, že jde o žhavou třesoucí se kulovitou strukturu, jejíž průměr je od 1 centimetru až po výjimečně 1 metr. Síla elektrického výboje v kulovém blesku se odhaduje až na 100 wattů. Obecně kulový blesk „žije“ zhruba pouhých 10 vteřin. Někdy může jeho trvání být jen 1 vteřina, ale jsou popsány i případy, kdy blesk řádil celou minutu. Na konci svého působení kulový blesk buď exploduje anebo zmizí pryč.
Ve valné většině případů se kulový blesk skutečně objevuje při bouřkách a ve změti „klasických“ blesků. Kulový blesk je často pozorován v blízkosti kovových ohrad a plotů či drátů elektrického napětí. To prozrazuje mnohé o jeho náchylnosti k vodivým předmětům.
Co se týče možných obětí kulového blesku, záznamy o usmrcení tímto jevem jsou velmi vzácné. Jedním z prvních lidí, u kterých byla potvrzena smrt způsobená kulovým bleskem, byl Georg Richmann. Ten zemřel v ruském Petrohradě, kde se snažil o experiment právě s bleskem.
Podle ruského fyzika Pyotra Kapitsy působí koule v kulovém blesku jako jakási rezonující mikrovlnná dutina. Záře, kterou blesk vydává, je vlastně mikrovlnným zářením. To pochází z mraků a blesků a proudí po trasách ionizovaného vzduchu. Podle jiného vědce, Cobhama Brewerse, je kulový blesk koulí, která se pohybuje lehce nad zemí, nebo spadne „do země“, někdy exploduje a může se dokonce rozdělit na několik menších kulových blesků.
Nejznámější případ pozorování jevu kulového blesku se datuje do roku 1638. Tehdy „vstoupila“ ohnivá koule do kostela v anglickém Devonshire. Koule se do kostela vkradla po udeření blesku a měla na svědomí 4 mrtvé a okolo 60-ti zraněných. V roce 1809 byl nahlášen další významný případ z Anglie. Posádka jedné britské lodě byla tehdy svědkem celkem tří ohnivých koulí, které „zaútočily na loď,“ jak psal později tamní tisk. Ohnivé koule tehdy zabily dva členy posádky. Právě v minulosti byly kulové blesky často vnímány jako boží trest. Ve starších dobách byly naopak kulové blesky uctívány jako bohové.
Jev, který budí odjakživa úžas, byl hlášen i na území Česka. Příkladem může být květnová bouřka v roce 2003. Kulové blesky se objevily v Litvínově, kde ho svědci popsali jako oranžovou kouli připomínající vycházející Slunce. Kulový blesk zasáhl i bytový dům v Praze, kde poškodil střechu a komín, v domě navíc vypadly jističe elektřiny. Svědci ho popsali jako červenooranžovou kouli s průměrem okolo 60 centimetrů. Třetí kulový blesk se objevil na dětském táboře u Rakovníka, kde zapálil jednu z budov.
Co se stane, pokud kulový blesk dopadne do vody? Dojde údajně k silnému výparu. Pokud by se dostal do kontaktu s člověkem, způsobí popáleniny. Důležité je poznamenat, že kulový blesky, ač si to většina veřejnosti myslí, nevznikají pouze při bouřce. Blesk dokáže projít skrz sklo a betonovou stěnu.
Vytvořit přesný model kulového blesku se zatím vědcům nepodařilo. Četně však vznikají jeho nápodoby. U těch je obtížné určit, jak jev skutečně funguje – stále jde jen o pokusy, kde blesky vznikají za specifických předepsaných laboratorních podmínek. Se záznamem kulového blesku přišly před pěti lety čínští vědci. Natočili ho pomocí metody spektroskopie. Šlo o kouli, která se po úderu blesku vytvořila ani ne na 2 sekundy. Koule uletěla asi 10 metrů. Podle dalšího zkoumání čínských vědců se zdá, že ohnivá koule v sobě obsahuje materiál, který se vypařuje ze země při úderu blesku.
Související
Dnes má bleskosvod na domě každý. Prokop Diviš ho vynalezl před 270 lety
Bouřka řádila na Malostranském náměstí. Morový sloup poničil blesk
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek