Kulový blesk jako největší záhada současnosti? Vědci o něm skoro nic neví, ani to, jestli existuje

Kulový blesk fascinuje lidstvo od nepaměti. Existuje několik teorií o jeho vzniku a chování, žádná však dosud nebyla potvrzená. Z historie máme záznamy, které dokumentují vražednou ohnivou kouli, která zabíjí. I tak ale existuje stále mnoho těch, kteří v existenci jevu nevěří.

Kulový blesk je fenomén atmosférické elektrické aktivity, který je často spojován s bouřkami. Graham Hubler, americký fyzik, viděl první kulový blesk, když mu bylo 16. Popsal ho jako kouli velikost tenisového míčku. Míček se chvěl a vypadal, jakože je poháněn elektrickým proudem.  Často je jev popsán jako tajemné zjevení žhavé koule při bouřkách.

Nejčastěji je fenomén vysvětlen na základě teorie atmosférické plazmy. Nutno však podotknout, že teorie nebyla nikdy řádně dokázána. Podle teorie je kulový blesk tvořen na základě laserového efektu. Nabité molekuly vody, které jsou obsaženy v prostoru oblak, jsou „předmětem“ pro elektrickou aktivitu. Tyto molekuly se přemění do tzv. excitovaného stavu, ve kterém se dostanou do kontaktu se vzdušným kyslíkem. Výsledkem celé interakce je pak  řízená emise radiace. Ta způsobí že, dojde k náhlému zintenzivnění světla - molekuly začnou "hořet". Toto posílené světlo se pak stává kulovým bleskem.

Fenomén kulového blesku je po staletí pozorován lidmi napříč planetou. Existují dokonce vědecké průzkumy, které tvrdí, že 1 člověk ze 30-ti se jednou za život setkal s jevem zvaným kulový blesk.  Jev samotný je však velmi vzácný. Dodnes existuje mnoho skeptiků, kteří v jev nevěří. Proti skeptikům však mluví data. Na světě je totiž až na 10 tisíc písemných zmínek o zpozorování kulového blesku, popisy tohoto jevu se často téměř shodují.

Ve většině svědectví můžeme nalézt, že jde o žhavou třesoucí se kulovitou strukturu, jejíž průměr je od 1 centimetru až po výjimečně 1 metr.  Síla elektrického výboje v kulovém blesku se odhaduje až na 100 wattů. Obecně kulový blesk „žije“ zhruba pouhých 10 vteřin. Někdy může jeho trvání být jen 1 vteřina, ale jsou popsány i případy, kdy blesk řádil celou minutu. Na konci svého působení kulový blesk buď exploduje anebo zmizí pryč.

Ve valné většině případů se kulový blesk skutečně objevuje při bouřkách a ve změti „klasických“ blesků. Kulový blesk je často pozorován v blízkosti kovových ohrad a plotů či drátů elektrického napětí. To prozrazuje mnohé o jeho náchylnosti k vodivým předmětům.

Co se týče možných obětí kulového blesku, záznamy o usmrcení tímto jevem jsou velmi vzácné. Jedním z prvních lidí, u kterých byla potvrzena smrt způsobená kulovým bleskem, byl Georg Richmann. Ten zemřel v ruském Petrohradě, kde se snažil o experiment právě s bleskem.

 Podle ruského fyzika Pyotra Kapitsy působí koule v kulovém blesku jako jakási rezonující mikrovlnná dutina. Záře, kterou blesk vydává, je vlastně mikrovlnným zářením. To pochází z mraků a blesků a proudí po trasách ionizovaného vzduchu. Podle jiného vědce, Cobhama Brewerse, je kulový blesk koulí, která se pohybuje lehce nad zemí, nebo spadne „do země“, někdy exploduje a může se dokonce rozdělit na několik menších kulových blesků.

Nejznámější případ pozorování jevu kulového blesku se datuje do roku 1638. Tehdy „vstoupila“ ohnivá koule do kostela v anglickém Devonshire. Koule se do kostela vkradla po udeření blesku a měla na svědomí 4 mrtvé a okolo 60-ti zraněných. V roce 1809 byl nahlášen další významný případ z Anglie. Posádka jedné britské lodě byla tehdy svědkem celkem tří ohnivých koulí, které „zaútočily na loď,“ jak psal později tamní tisk. Ohnivé koule tehdy zabily dva členy posádky. Právě v minulosti byly kulové blesky často vnímány jako boží trest. Ve starších dobách byly naopak kulové blesky uctívány jako bohové.

Jev, který budí odjakživa úžas, byl hlášen i na území Česka. Příkladem může být květnová bouřka v roce 2003. Kulové blesky se objevily v Litvínově, kde ho svědci popsali jako oranžovou kouli připomínající vycházející Slunce. Kulový blesk zasáhl i bytový dům v Praze, kde poškodil střechu a komín, v domě navíc vypadly jističe elektřiny. Svědci ho popsali jako červenooranžovou kouli s průměrem okolo 60 centimetrů. Třetí kulový blesk se objevil na dětském táboře u Rakovníka, kde zapálil jednu z budov.

Co se stane, pokud kulový blesk dopadne do vody? Dojde údajně k silnému výparu. Pokud by se dostal do kontaktu s člověkem, způsobí popáleniny. Důležité je poznamenat, že kulový blesky, ač si to většina veřejnosti myslí, nevznikají pouze při bouřce. Blesk dokáže projít skrz sklo a betonovou stěnu.

Vytvořit přesný model kulového blesku se zatím vědcům nepodařilo. Četně však vznikají jeho nápodoby.  U těch je obtížné určit, jak jev skutečně funguje – stále jde jen o pokusy, kde blesky vznikají za specifických předepsaných laboratorních podmínek. Se záznamem kulového blesku přišly před pěti lety čínští vědci. Natočili ho pomocí metody spektroskopie. Šlo o kouli, která se po úderu blesku vytvořila ani ne na 2 sekundy. Koule uletěla asi 10 metrů. Podle dalšího zkoumání čínských vědců se zdá, že ohnivá koule v sobě obsahuje materiál, který se vypařuje ze země při úderu blesku.

Související

Více souvisejících

blesk kulový blesk

Aktuálně se děje

před 2 minutami

před 17 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová byla ve čtvrtek při tiskové konferenci přistižena, jak přijímá telefonát, během kterého jí mužský hlas nařídil, aby se zdržela komentářů k údajnému raketovému útoku na Ukrajinu. Uvedl to server CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy