Morové rány si vybíraly milionové oběti na životech po celý středověk. Pro největší morovou epidemii se ustálil název Černá smrt, probíhala od poloviny 14. století a vyhubila třetinu tehdejší evropské populace, ovšem v českých zemích se příliš výrazně neprojevila, dodnes je záhadou proč zrovna uprostřed Evropy existoval ostrov ušetřený od utrpení.
Mor do Evropy přišel od mongolských kočovníků a největším problémem bylo, že nikdo nevěděl, co nemoc způsobuje a o možnostech léčby ani nemluvně. Medicína ve středověku byla velmi primitivní a tak nejrozšířenější výklad příčin morové epidemie spočíval v konstatování, že se jedná o trest za lidské hříchy od Boha. Dnešní moderní věda již pojmenovala pravou příčinu, kterou je bakterie Yersinia pestis, ale středověk více spoléhal na usilovné modlitby k Bohu nebo dokonce se mnozí fanatici pokoušeli zažehnat příčinu moru tvrdým pokáním za hříchy.
Flagelanství a sebemrskáčství bylo na denním pořádku, ale s jedním lékem tehdejší lékaři přeci jen začali díky moru častěji operovat na denní bázi a používá se dodnes nejen v lékařství. Jedná se o destilovaný alkohol, jehož výrobní technologie se dostala do Evropy z arabského světa a k jeho rozšíření výrazným způsobem přispěla epidemie Černé smrti.
Myši jsou v tom nevinně
Mor se nejvíce rozšiřoval ve velkých městech, mnohem méně pak ve venkovském prostředí. Důvodem byl pohyb v uzavřeném prostoru, kde docházelo k častějším kontaktů s přenašeči bakterií Yersinia pestis. V pokročilejších fázích epidemie se lidé nakazili jeden od druhého, ale počátek infekce mezi lidmi zapříčinily blechy doslova přeskakováním na člověka z krys. Tudiž hlodavcí, kteří jsou obvykle považováni za největší příčinu morových epidemií, jsou jen polovičním viníkem masového umírání.
Jednoznačně se nedá ani určit, proč se epidemie Černé smrti vyhla některým oblastem středověké Evropy. V dějepisných učebnicích si můžeme přečíst, o ušetření české kotliny před morem, což vedlo k vzestupu politické moci Lucemburků panujících na ušetřeném území. Asi každý si představí hornaté pohraničí okolo českých zemí, které odradilo mnohé dobyvatele a stejně tak přenašeče moru. Nicméně je na místě skepticismus.
Přestože kopcovité území mohlo hrát svou roli, nevysvětlí, proč byla od morové rány ušetřena další území ležící v rovině jako severovýchodní část Polska nebo Milánská oblast v Itálii. Chladnější počasí sice také mělo vliv na šíření nemoci, jelikož bakterie se od určité teploty nedokáže rozmnožovat, ale na rozdíl od středoevropských zemí se nedají považovat klimatické podmínky v Miláně za studené. V případě Čech měl však jasno tehdejší kronikář František Pražský, který napsal, že epidemii vyvanulo z Čech, “čerstvé a zdravé povětří.”
Úplně růžové to však s morem v Čechách nebylo, první epidemie sice nedorazila v plné síle, ale celá řada dalších již ano, ovšem pozdější výskyty již neměly tak drtivý a globální dopad jako ta odehrávající se v polovině 14. století.
O co nás mor obohatil?
Mor byl tak výraznou záležitostí, že se znatelně promítl i do lidské kultury jako jeden z negativních symbolů. U nás ho dodnes připomínají morové sloupy rozeseté po celé zemi. Největší morový sloup na světě dokonce najdeme v Olomouci. Sloup Nejsvětější trojice sice dostal městskou památkovou rezervaci v Olomouci na seznam kulturního dědictví UNESCO, ale mor se do lidské kultury otiskl i jinak, např. slovo karanténa pochází z dob morových nákaz.
Jednou z příčin globálního rozšíření moru bylo rozvážení bakterií lodní dopravou. Byla tak přijata regule vyžadující od lodní posádky, aby vydržela kotvit na moři aspoň 40 dní - z italského quarante tj. čtyřicet pak vznikl termín karanténa. Tak že by kromě hor pomohla Čechám ubránit se Černé smrti i absence moře u svých hranic?
Související
85 let od smrti Jana Opletala. Kdo byl student, který se postavil nacistům?
Sametové revoluci předcházela jedna z velkých tragédií na české železnici
historie , nemoci , mor , smrt , Česká republika
Aktuálně se děje
před 21 minutami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 43 minutami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 58 minutami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 1 hodinou
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 2 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 2 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 2 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 2 hodinami
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 3 hodinami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 4 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 4 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 5 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
Ve čtvrtek ráno Ukrajina obvinila Rusko z útoku mezikontinentální balistickou střelou (ICBM) na východoukrajinské město Dnipro. Toto tvrzení však zpochybnil západní činitel, který uvedl, že použitá střela byla balistická, ale nešlo o ICBM. Moskva se k těmto obviněním odmítla vyjádřit.
Zdroj: Libor Novák