Morové rány si vybíraly milionové oběti na životech po celý středověk. Pro největší morovou epidemii se ustálil název Černá smrt, probíhala od poloviny 14. století a vyhubila třetinu tehdejší evropské populace, ovšem v českých zemích se příliš výrazně neprojevila, dodnes je záhadou proč zrovna uprostřed Evropy existoval ostrov ušetřený od utrpení.
Mor do Evropy přišel od mongolských kočovníků a největším problémem bylo, že nikdo nevěděl, co nemoc způsobuje a o možnostech léčby ani nemluvně. Medicína ve středověku byla velmi primitivní a tak nejrozšířenější výklad příčin morové epidemie spočíval v konstatování, že se jedná o trest za lidské hříchy od Boha. Dnešní moderní věda již pojmenovala pravou příčinu, kterou je bakterie Yersinia pestis, ale středověk více spoléhal na usilovné modlitby k Bohu nebo dokonce se mnozí fanatici pokoušeli zažehnat příčinu moru tvrdým pokáním za hříchy.
Flagelanství a sebemrskáčství bylo na denním pořádku, ale s jedním lékem tehdejší lékaři přeci jen začali díky moru častěji operovat na denní bázi a používá se dodnes nejen v lékařství. Jedná se o destilovaný alkohol, jehož výrobní technologie se dostala do Evropy z arabského světa a k jeho rozšíření výrazným způsobem přispěla epidemie Černé smrti.
Myši jsou v tom nevinně
Mor se nejvíce rozšiřoval ve velkých městech, mnohem méně pak ve venkovském prostředí. Důvodem byl pohyb v uzavřeném prostoru, kde docházelo k častějším kontaktů s přenašeči bakterií Yersinia pestis. V pokročilejších fázích epidemie se lidé nakazili jeden od druhého, ale počátek infekce mezi lidmi zapříčinily blechy doslova přeskakováním na člověka z krys. Tudiž hlodavcí, kteří jsou obvykle považováni za největší příčinu morových epidemií, jsou jen polovičním viníkem masového umírání.
Jednoznačně se nedá ani určit, proč se epidemie Černé smrti vyhla některým oblastem středověké Evropy. V dějepisných učebnicích si můžeme přečíst, o ušetření české kotliny před morem, což vedlo k vzestupu politické moci Lucemburků panujících na ušetřeném území. Asi každý si představí hornaté pohraničí okolo českých zemí, které odradilo mnohé dobyvatele a stejně tak přenašeče moru. Nicméně je na místě skepticismus.
Přestože kopcovité území mohlo hrát svou roli, nevysvětlí, proč byla od morové rány ušetřena další území ležící v rovině jako severovýchodní část Polska nebo Milánská oblast v Itálii. Chladnější počasí sice také mělo vliv na šíření nemoci, jelikož bakterie se od určité teploty nedokáže rozmnožovat, ale na rozdíl od středoevropských zemí se nedají považovat klimatické podmínky v Miláně za studené. V případě Čech měl však jasno tehdejší kronikář František Pražský, který napsal, že epidemii vyvanulo z Čech, “čerstvé a zdravé povětří.”
Úplně růžové to však s morem v Čechách nebylo, první epidemie sice nedorazila v plné síle, ale celá řada dalších již ano, ovšem pozdější výskyty již neměly tak drtivý a globální dopad jako ta odehrávající se v polovině 14. století.
O co nás mor obohatil?
Mor byl tak výraznou záležitostí, že se znatelně promítl i do lidské kultury jako jeden z negativních symbolů. U nás ho dodnes připomínají morové sloupy rozeseté po celé zemi. Největší morový sloup na světě dokonce najdeme v Olomouci. Sloup Nejsvětější trojice sice dostal městskou památkovou rezervaci v Olomouci na seznam kulturního dědictví UNESCO, ale mor se do lidské kultury otiskl i jinak, např. slovo karanténa pochází z dob morových nákaz.
Jednou z příčin globálního rozšíření moru bylo rozvážení bakterií lodní dopravou. Byla tak přijata regule vyžadující od lodní posádky, aby vydržela kotvit na moři aspoň 40 dní - z italského quarante tj. čtyřicet pak vznikl termín karanténa. Tak že by kromě hor pomohla Čechám ubránit se Černé smrti i absence moře u svých hranic?
Související

Svět si připomíná smrt Ježíše. Nebyl jediným ukřižovaným

Historie se opakuje. Trumpovi zřejmě černý scénář z 30. let nic neříká
historie , nemoci , mor , smrt , Česká republika
Aktuálně se děje
před 34 minutami

Svět si připomíná smrt Ježíše. Nebyl jediným ukřižovaným
před 1 hodinou

Ukrajina a USA udělaly další krok k podepsání nerostné dohody
před 1 hodinou

Trumpův boj s imigrací. Případy, které otřásají důvěrou v princip americké „svobody“
před 2 hodinami

ANO čeká výměna europoslance. Kovařík oznámil, že ve funkci skončí
před 3 hodinami

Baník Ostrava povede kouč Hapal po podepsání nové smlouvy minimálně další dva roky
před 4 hodinami

V Polsku si dejte pozor, radí ministerstvo. Platí nový zákaz, hrozí i zadržení
před 5 hodinami

Americké ultimátum. Do pár dní má být jasno, zda skončí válka na Ukrajině
před 5 hodinami

Z oblohy nepadá jen déšť. Meteorologové upozornili na zajímavý jev
před 6 hodinami

Česko se definitivně zbavilo závislosti na ruské ropě, oznámil Fiala
před 7 hodinami

Další americký útok v Jemenu. Místní úřady hlásí desítky obětí
před 9 hodinami

Víkendové počasí se v duchu léta ponese jen částečně
včera

Kalifornie se vzbouřila. Trumpa žene k soudu
včera

První finále extraligy vyhrála Kometa Brno 1:2. Zápas srovnala v závěru, prodloužení rozhodl obránce Holland
včera

V Itálii se zřítila lanovka s lidmi, několik mrtvých
včera

Západ uděláme opět velkým, prohlásila Meloniová v Bílém domě. Zabíjení musí přestat, vzkázal Trump Rusku
včera

Buď my, nebo Čína. Trump chystá plán, jak odstřihnout Čínu ze světového trhu
včera

Auto na Nymbursku smetlo lidi stojící u odstaveného vozu, nejméně dva mrtví
včera

Mariupol pod ruskou okupací: Vyvlastňování majetku, nátlak a ztráta identity
včera

Prodlužujete válku, vzkázal Kreml Evropě. Musíme tlačit na vrahy, reaguje Zelenskyj
včera
Zemřel Jaromír Štětina, bývalý europoslanec a zakladatel Člověka v tísni
Ve věku 82 let zemřel po dlouhé nemoci bývalý europoslanec, senátor, spisovatel a novinář Jaromír Štětina. Smutnou zprávu o jeho skonu potvrdil serveru iDNES.cz šéf organizace Člověk v tísni Šimon Pánek, s nímž Štětina v roce 1992 spoluzaložil tehdejší Nadaci Lidových novin, která se později transformovala v jednu z nejvýznamnějších českých humanitárních organizací.
Zdroj: Libor Novák