Všichni dobře víme, že počasí může silně ovlivnit naši náladu a produktivitu. Mnoho lidí se cítí lépe, když je počasí pěkné a slunečné. Není tedy překvapující, že se lidé v zimě častěji cítí nešťastní. Existuje dokonce i zdravotní stav známý jako zimní deprese. Přesto někteří vědci věří, že náš mozek během chladných dnů funguje lépe. Co se vlastně děje v našem mozku, když se mění počasí?
Vědecké studie naznačují, že změny počasí - například vysoká teplota a vlhkost, mohou ovlivnit duševní výkon tak, že ovlivní neurochemii mozku. Například se předpokládá, že teplotní stres může způsobit kognitivní poruchy.
Jedna nedávná studie například zkoumala vliv tepelného stresu na kognitivní funkce u vojáků, kteří strávili nejméně jeden rok v pouštních podmínkách. Hodnocení paměťových a kognitivních funkcí naznačuje pokles kognitivních výkonů v teplých klimatických podmínkách ve srovnání s normálním počasím. Pokles byl nejsilnější v oblasti pozornosti, koncentrace, slovní paměti a psychomotorické výkonnosti.
Jiná studie pak zkoumala vliv písečných a prachových bouří na dětskou kognitivní funkci. Pomocí matematické analýzy a skóre rozpoznávání slov bylo vyhodnoceno, jak prenatální expozice pískovým a prachovým bouřím ovlivňuje kognitivní výkonnost dětí. Autoři zjistili pokles skóre v testu - u dětí předčasně vystavených bouřím bylo zjištěno, že začínají později počítat a mluvit v celých větách. Tato zjištění naznačují, že zmíněný druh počasí ohrožuje kognitivní funkce příští generace.
Výsledky výzkumu o vlivu teploty na kognitivní funkce jsou poměrně smíšené a protichůdné.
Vědci se věnovali třeba i tomu, jak teplota ovlivňuje kognitivní výkon lidí s roztroušenou sklerózou. Zdraví jedinci pak byli do studie zahrnuti pro kontrolu. U pacientů s roztroušenou sklerózou byly na rozdíl od zdravých jedinců vyšší teploty spojeny se zhoršujícím se kognitivním stavem. Tato zjištění potvrzují, že teplejší venkovní teploty vedou k vyššímu výskytu klinické exacerbace (nového vzplanutí chronické choroby).
Pokud jde o kognitivní funkce v chladném počasí, studie prokázaly jak zhoršení, tak zlepšení. Například jedna studie zkoumala dopad vystavení chladu a následného zahřátí na pracovní paměť a výkonné funkce u 10 mladých mužů. Výsledky prokázaly pokles výsledků, když byli muži vystaveni teplotě 10°C. A tato porucha trvala po dobu jedné hodiny. Autoři studie se domnívají, že pozorované změny mohou vysvětlit akutními změny cév v mozku.
Jiné poznatky naznačují, že zima pomáhá probudit naši mysl a přiměje nás k tomu, abychom mysleli jasněji. Je dobře známo, že mozek používá jako hlavní zdroj energie glukózu. Takže když je glukóza vyčerpána, fungování mozku je ohroženo. Energie se ale také používá k regulaci tělesné teploty, zejména v extrémně horkých nebo studených podmínkách. Zdá se, že je zapotřebí více energie (glukózy) na ochlazení než na zahřátí těla. Vysoké teploty tak snižují hladinu glukózy a zhoršují funkci mozku.
Experti se domnívají, že vysoké teploty zvyšují riziko duševních poruch, zejména u starších osob.
Jedna nedávná studie analyzovala údaje o hospitalizacích na pohotovosti spojených s duševními chorobami a denními teplotami. vědci měli k dispozici informace ze 6 měst za více než 10 let. Výsledky ukázaly, že vysoké teploty mohou ohrozit duševní zdraví a způsobit zhoršení příznaků duševních chorob. Například podle výsledků bylo více než 30% případů lidí hospitalizovaných kvůli úzkosti připisováno vysokým teplotám. Vystavení vysokým teplotám vede k reakcím v těle, které mohou způsobit zvýšení hladin hormonů stresu a teploty mozku. Navíc extrémně horké počasí může ovlivnit hladiny dopaminu a serotoninu, tedy neuromediátorů, které jsou důležité pro pocit štěstí.
Podle rozšířeného přesvědčení může počasí ovlivnit naši náladu. Přestože je nedostatek slunečního záření obvykle spojován se sezónní depresí, někteří vědci se domnívají, že ne všichni lidé reagují podobně na změny počasí. Obecně panuje přesvědčení, že počasí může ovlivnit naši náladu. Přestože je nedostatek slunečního záření obvykle spojován se sezónní depresí, někteří vědci se domnívají, že ne všichni lidé reagují na změny počasí stejně.
Výzkumníci například testovali individuální každodenní náladu jednotlivce a počasí během období 30 dnů. Byly zjištěny velké individuální rozdíly v tom, jak jednotliví lidé na počasí reagují. Na základě toho byly identifikovány čtyři odlišné typy osobností: milovníci letního období (mají lepší náladu, když je teplejší počasí a více slunce), nepřátelé léta (mají horší náladu v teplejším počasím a když je více slunce), nepřátelé deště (mají špatnou náladu v deštivých dnech) a nedotčení (u nich neexistuje žádná zvláštní souvislost mezi počasím a náladou). Je zajímavé, že děti a jejich matky často patří ke stejnému druhu, tedy že je počasí ovlivňuje stejně.
Analýza vědecké i populární literatury tedy vede k závěru, že extrémní počasí může ovlivnit naši kognitivní funkci a náladu. S největší pravděpodobností je to způsobeno poklesem energetického zdroje mozku (glukózy), který musí být použit pro termoregulaci. Také je zřejmé, že extrémní teploty ovlivňují hladinu některých látek v mozku (jako dopamin a serotonin). Přesto se ale zdá, že v případě reakce mozku na počasí existuje jistá individuální variabilita, která se může vyskytovat v rodině.
Související
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
Aktuálně se děje
před 38 minutami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 57 minutami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 1 hodinou
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 1 hodinou
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 1 hodinou
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 1 hodinou
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 2 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 2 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 2 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 3 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 4 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 4 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 4 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 5 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 5 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 6 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 6 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 6 hodinami
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 6 hodinami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 7 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
Velké komplikace nastaly v pátek brzy ráno v železniční dopravě kvůli incidentu v České Třebové. Při posunu tam vykolejil vlak, informovala Správa železnic. Provoz přes důležitou stanici je silně omezen, spoje nabírají zpoždění.
Zdroj: Jan Hrabě