Jak skončí náš svět? Vědci přehodnotili nepravděpodobnější scénáře zániku Země

Naše atmosféra, blízkost ke Slunci a nespočet dalších pozoruhodných náhod nejen že umožňují živým bytostem přežít, ale také vyvíjet se. Jenže všechny dobré věci musí jednou skončit. Jednoho bude Země nehostinná a život, jak jej známe, prostě skončí. Vědci vypracovali hned několik teorií, jak by mohl život na Zemi úplně zaniknout.

„Život na této planetě pravděpodobně skočí až za miliardy let. V závislosti na okolnostech astrofyziky by se to mohlo stát zítra, ale i kdykoliv jindy. Existuje také hned několik způsobů, jak by Země mohla podle vědců skončit,“ píše server Business Insider.

Roztavené jádro země by se mohlo ochladit

Země je obklopena ochranným magnetickým štítem nazývaným magnetosféra. Toto pole je generováno rotací Země, která víří tlustou vrstvu tekutého železa a niklu (vnější jádro) kolem pevné koule kovu (vnitřní jádro) a vytváří obří elektrické dynamo. Magnetosféra odvádí energické částice, které vycházejí ze Slunce a může měnit svou velikost a tvar. Výsledný proud vysokoenergetických částic, které zasahují do zemského vzduchu, může vyvolat krásné polární záře nebo naopak rušivé geomagnetické bouře.

Ale jestli se jádro ochladí, my přijdeme o naši magnetosféru - a také o naši ochranu před slunečním větrem, který by pomalu odfoukl naší atmosférou do vesmíru. Mars - kdysi bohatý na vodu a s hustou atmosférou - potkal stejný osud před několika miliardami let, což vedlo k tomu, že Mars se změnil do té podoby, kterou známe dnes.

Slunce by mohlo začít umírat a expandovat

Slunce - a naše pozice vůči němu - je možná nejdůležitějším důvodem naší existence. Ale Slunce je stále jen hvězda - a všechny hvězdy jednou zemřou. Právě teď je Slunce v polovině svého života, od svého vzniku už tedy spotřebovalo polovinu svých zásob vodíku. Dalších přibližně 5 až 7 miliard let bude ještě ve Slunci probíhat termonukleární reakce, během které se přemění většina vodíku na helium. Až dojde vodík v jádře, naruší se na krátký čas hydrostatická rovnováha, což povede k tomu, že se stane červeným obrem. Zvětšováním průměru Slunce dojde k tomu, že nejbližší planety budou pohlceny rozšiřujícím se Sluncem. Předpokládá se, že bude pohlcena i Země.

Znamená to, že se budeme spáleni a vypaříme se. Expanze Slunce také může vystrčit Zemi pryč ze současné oběžné dráhy – a pak bychom naopak zmrzli.

Země by se mohla dostat na smrtelně nebezpečnou oběžnou dráhu

Vesmírem se také pohybují nebezpečné a nevyzpytatelné planety. Jedna z těch nepřátelských planet by mohla proniknout do Sluneční soustavy a vystrčit Zemi na extrémní a nehostinnou oběžnou dráhu. Planeta, která by byla dostatečně velká a dostatečně blízko k nám, by nás dokonce mohla úplně vytlačit ze Sluneční soustavy, nebo způsobit, že bychom se srazili s blízkou planetou, jako Venuše nebo Merkur.

Toulavá planeta by mohla zasáhnout Zemi

Cizí planeta by mohla nejen narušit naši oběžnou dráhu, ale také by mohla do Země přímo narazit. Před asi 4,5 miliardami let malá planeta narazila do větší planety Sluneční soustavy – a tak vznikla Země a její měsíc. Nová kolize by podobně vyslala nečistoty a úlomky do celé Sluneční soustavy a pořádně rozžhavila celou naši planetu. Nová planeta by se ale nakonec změnila a ochladila, možná by pak podle některých odhadů mohla být opět obyvatelná.

Asteroidy by mohly bombardovat planetu

Řada hollywoodských trháků je založena na tom, že Zemi ohrožuje asteroid. I tohle je jeden z možných scénářů. Kameny z vesmíru mohou být destruktivní – jeden velký pravděpodobně vyhubil dinosaury. Bylo by ale třeba velké množství asteroidů, aby vyhubily celou planetu. Přesto se to může stát. Země byla silně bombardována asteroidy stovky milionů let poté, co vnikla.

Dopady byly tak velké, že se voda v oceánech po celý rok vařila. Jediný život na Zemi v tomto bodě byl jednobuněčný. Dnešní formy života by téměř jistě něco takového nepřežily. Teploty vzduchu by mohly dosáhnout více než 480 stupňů Celsia a trvaly by několik týdnů.

Země by se mohla dostat příliš blízko k toulavé černé díře

Černé díry jsou tajemné a děsivé. Dokonce i jejich jméno je zlověstné. Nevíme o nich moc, ale víme, že jsou tak husté, že za horizont událostí černé díry nemůže uniknout ani světlo. Malá černá díra by mohla neškodně projít Zemí, ale pokud by měla větší hmotnost než Měsíc, mohla by způsobit velké problémy. Když nemůže uniknout světlo, Země by také neunikla. Existují dvě teorie o tom, co se může stát v případě, že by černá díra byla dost velká.

Za horizontem událostí se atomy mohou natahovat, dokud se úplně neodtrhnou. Jiní teoretičtí fyzici tvrdí, že by se Země dostala až na konec vesmíru, nebo skončila na zcela jiném konci. Dokonce i kdyby černá díra Zemi minula, mohlo by dojít k tomu, že způsobí zemětřesení a další devastaci, vyhodí nás ze Sluneční soustavy, nebo nás nasměruje na dráhu ke Slunci.

Zemská atmosféra by mohla být zničena záblesky gama záření

Gama záblesky jsou jedním z nejsilnějších jevů ve vesmíru. Většina je výsledkem zhroucení hvězd, které zemřou. Jeden krátký výbuch může vyzařovat více energie než naše Slunce za celou dobu jeho životnosti. Tato energie může odstranit ozónovou vrstvu, zaplavit Zemi nebezpečným ultrafialovým světlem a spustit rychlé globální ochlazení. Ve skutečnosti záblesky mohly mohly způsobit první masové vyhubení Země před 440 miliony lety. Vesmír by se mohl roztrhnout na kousky při „velkém rozervání“

V tomto scénáři by zřejmě skončil celý vesmír, nejen Země. Teorie velkého rozervání vychází z myšlenky takzvané temné energie, která od sebe stále rychleji tlačí vesmír. Vesmír, pokud by expandoval stále větší a větší rychlostí, mohl by v jednom okamžik zaniknout doslova jakýmsi „velkým" potrháním. Vlastně by tu převážily odstředivé síly, které by nejenže nedaly vzniknout novým tělesům, ale díky nimž by se ty již existující rozpadly a byly rozmetány do prostoru. Síla, která bude či je zodpovědná za jeden z ukázaných scénářů představuje dosud určité tajemství. Jde o tzv. „temnou" hmotu, která dle vědců vyplňuje vesmír ze 67%. Fyzika chování této hmoty nastartuje jeden z mechanismů konce. Buď se odehraje nezvratný úpadek a smrt kosmu, nebo se bude vesmír cyklicky obnovovat každým novým velkým třeskem. Je možné, že někteří mikrobi přežijí, aby se následně vyvinuli do složitějšího života.

Související

Jaderné zbraně

Mrazivé poselství vědců. Analytik vysvětlil, proč se přiblížil Armageddon

NÁZOR - Odborný časopis Bulletin of Atomic Scientists od roku 1947 používá Hodiny posledního soudu k monitoringu hrozeb, které mohou zničit planetu a vyhladit lidskou civilizaci, připomíná Daniel R. DePetris, analytik z think tanku Defense Priorities. V komentáři pro server National Interest konstatuje, že tohoto pochmurného úkolu se mohl chopit kdokoliv, ale naléhavou potřebu cítí právě vědecká rada časopisu.

Více souvisejících

konec světa vesmir Země Slunce

Aktuálně se děje

před 36 minutami

Senioři, ilustrační foto

Podíl lidí, kteří šli do penze předčasně, v Česku stále roste

Podíl lidí, kteří šli do penze předčasně, v Česku roste. Letos v září tvořili už skoro 29 procent všech starobních důchodců. V roce 2010 to bylo 19 procent. Trvale krácenou penzi má kvůli dřívějšímu nástupu na odpočinek 676.400 seniorů a seniorek, tedy téměř o čtvrt milionu víc než před 12 lety.

před 53 minutami

Nemocnice, ilustrační foto

V Anglii čeká na běžnou léčbu v nemocnici více než sedm milionů lidí

V Anglii čeká na běžnou léčbu v nemocnici více než sedm milionů lidí. S odvoláním na státní zdravotnický systém (NHS) v Anglii o tom dnes informovala agentura PA, podle níž jde o rekordní počet. Zhoršování kvality lékařské péče se v Británii odehrává také v souvislosti s brexitem, po němž v zemi ubyly tisíce lékařů.

před 1 hodinou

Vláda Petra Fialy ve Sněmovně

Ve vládě není podle Fialy vůle k zásahům do změny DPH

Ve vládě není podle premiéra Petra Fialy (ODS) velká vůle k zásahům do daně z přidané hodnoty. Při návštěvě ministerstva zemědělství to uvedl k dotazu novinářů, zda vláda uvažuje o snížení daně z přidané hodnoty (DPH) na potraviny. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) k tomu řekl, že u snižování daně na potraviny je riziko, že se nepromítne do poklesu cen. Potraviny v Česku v současnosti podléhají 15procentní DPH, pouze malá skupina produktů, jako je kojenecká výživa a některé mlýnské výrobky, se daní deseti procenty.

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

Ukrajinská armáda střeží své území

Ukrajinská armáda odrazila ruské útoky u 15 obcí. Putin ale počítá s dlouhou válkou

Ukrajinská armáda za uplynulých 24 hodin odrazila ruské útoky u 15 obcí v Doněcké, Luhanské a Charkovské oblasti na východě země, uvádí ukrajinský generální štáb v ranním přehledu situace na bojišti. Ve svodce je opět zmíněn Bachmut, kde se v poslední době odehrávají nejtvrdší boje. Ruský prezident Vladimir Putin podle analytiků amerického Institutu pro studium války (ISW) chystá svou zemi na "dlouhou imperialistickou válku". 

před 1 hodinou

Jižní Korea, ilustrační foto

Jižní Korea omladí populaci, zruší tradiční způsob počítání věku

Jižní Korea dnes schválila zákon, který od června 2023 ruší tradiční způsob počítání věku a zavádí standardizované počítání věku podle data narození běžné jinde ve světě. V zemi doposud podle jedné z tradičních metod platilo, že dětem je jeden rok už při narození a další rok se jim přičítal s každým dalším 1. lednem. Mnoho lidí tak v Jižní Koreji na oficiálních dokumentech omládne o rok a někteří dokonce o dva, informovala dnes agentura Reuters.

před 1 hodinou

Uprchlíci z Ukrajiny na pražském hlavním nádraží.

Sněmovna zřejmě schválí pravidla prodloužení ochrany uprchlíků z Ukrajiny

Navrhovaná pravidla prodloužení dočasné ochrany uprchlíků z Ukrajiny před ruskou vojenskou agresí o jeden rok do konce března 2024 Sněmovna zřejmě schválí. Zakotví je vládní novela zákona zvaného lex Ukrajina, kterou dnes podpořil bezpečnostní výbor. Plénum by mělo schvalovat předlohu v úterý, a to zrychleně ve stavu legislativní nouze.

Aktualizováno před 2 hodinami

Ilustrační foto

Nezaměstnanost v Česku v listopadu stagnovala. Bez práce bylo 3,5 procenta lidí

Nezaměstnanost v Česku v listopadu stagnovala. Bez práce bylo 3,5 procenta lidí, stejně jako v říjnu a v září. Vyplývá to z dnes zveřejněných údajů Úřad práce ČR. Nové místo si jeho prostřednictvím hledalo 257.187 lidí, o zhruba 1400 víc než v říjnu. Počet nabízených míst proti říjnu naopak mírně klesl. Podle analytiků bude volných pozic dál ubývat a nezaměstnanost se v příštích měsících mírně zvýší.

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Ukrajinci mají ruské vojáky za zločince. Jsou to hrdinové, tvrdí Putin

Ruský prezident Vladimir Putin dnes při udělování nejvyšších státních vyznamenání prohlásil, že hrdinou je každý ruský voják bojující na Ukrajině, uvedla agentura Interfax. Naopak ukrajinské úřady podezírají ruské vojáky ze spáchání válečných zločinů za války, která už trvá téměř deset měsíců, připomínají světové agentury.

před 2 hodinami

Patrik Nacher

Nacher připustil podporu ANO pro menšinovou pražskou radu

Hnutí ANO v Praze o koalici se Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) nejedná. Je ochotné podpořit menšinovou městskou radu do konce února, zatím jej Spolu ale oficiálně neoslovilo, řekl na dnešní tiskové konferenci po jednání stínové vlády ANO předseda zastupitelského klubu hnutí Patrik Nacher.

před 2 hodinami

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku, ilustrační fotografie.

Ukrajinci ze sněmovního zařízení se mohou stěhovat, ubytování zajistil kraj

Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU) v Liberci zajistilo nové bydlení pro skupinu ukrajinských uprchlíků, kteří musí opustit rekreační areál Kanceláře Poslanecké sněmovny v Harrachově na Jablonecku. Objekt by měl sloužit v zimě k rekreaci zaměstnanců kanceláře. Pro 13 ukrajinských uprchlíků z původních 19 zajistili bydlení nedaleko původního místa, další si našli jiné ubytování sami, řekla dnes ČTK mluvčí Libereckého kraje Andrea Fulková. Většinou jde podle ní o ženy a děti.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Český rozhlas

Sněmovní výbor odmítl návrhy poslanců ANO na zvýšení koncesionářského poplatku pro Český rozhlas

Poslanci opozičního hnutí ANO zřejmě neprosadí zvýšení koncesionářského poplatku pro Český rozhlas (ČRo) o pět, nebo o deset korun měsíčně. Sněmovní volební výbor, jenž má na starosti média, dnes tyto úpravy k vládní novele o změně výběru radních České televize (ČT) a ČRo koaliční většinou odmítl. Podle vládních poslanců by poplatky měly být jedním z témat širší novely zákonů o veřejnoprávní televizi a rozhlasu, kterou by měli zákonodárci dostat od kabinetu příští rok.

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vánoční cukroví: PŘEHLED surovin, za které si letos připlatíte a o kolik

Balení surovin na domácí pečení vánočního cukroví stojí letos v akci 1131 korun, což je o 11 procent více než loni. Balík surovin v akci, jako je například hladká mouka, cukr nebo vejce, zdražil o 112 korun. Zdražily téměř všechny ingredience, například cukr moučka na více než dvojnásobek toho, co stál loni. Vyplývá to z analýzy akčních letáků sedmi obchodních řetězců společnosti Česká distribuční na přelomu listopadu a prosince, kterou má ČTK k dispozici.

Zdroj: ČTK

Další zprávy