Lidé se vyvinuli z opic, ty se ale vzaly kde? Tady je tvor, ze kterého všichni pocházíme

Lidé pocházejí z opice. To není žádná novinka a evoluční teorie nás učí už stovky let, že i opice se postupem času vyvíjely. Prakticky každé zvíře na světě má rozsáhlý, miliony let starý rodokmen, který směřuje ke společným předkům a skrze ně až k nejprimitivnějším buňkám, z nichž vznikl život. Vědcům se ale nyní povedlo vypátrat nejstaršího savce na světě, který dal vzniknout jak lidem, tak například i velrybám. A je jím krysa.

Podle serveru časopisu Acta Palaeontologica Polonica vědci objevili savce, který je předkem nás všech. Jeho pozůstatky našli paleontologové z University of Portsmouth na Jurském pobřeží Dorsetu a zjistili, že malý noční tvor žil před 145 miliony let.

Vědci jsou přesvědčení, že nový zvířecí druh, pojmenovaný Durlstotherim newmani po amatérském paleontologovi Charliem Newmanovi, je nejstarším savcem v evoluční řadě. Z něj jsme se vyvinuli sloni, velryby, ale i lidé.

Původní savec byl identifikován podle zkamenělých zubů, které objevil na počátku letošního roku vědec Grant Smith. Ten předal nález doktoru Stevu Sweetmanovi, který je začal blíže zkoumat.

"Zuby jsou tak vysoce vyvinuté, že jsem si okamžitě uvědomil, že se dívám na pozůstatky raných křídových savců. Podobali se těm, kteří žili během posledního období křídy asi o 60 miliónů let později," uvedl Sweetman.

Dodal, že zvíře pojmenovali po ochotném amatérském paleontologovi proto, že má doma malé muzeum a sám jim byl velmi nápomocný při výzkumu. 

Sweetman se domnívá, že savec byl malý, chlupatý a s největší pravděpodobností noční tvor. Vědci objevili dva druhy tohoto tvora připomínajícího velkou krysu tvrdí, že oba pravděpodobně žily v norách a živily se hmyzem nebo rostlinami.

"Zuby jsou velmi pokročilého typu. Můžete jimi propíchnout, rozřezat a rozdrtit jídlo," dodal Sweetman s tím, že jejich opotřebení ukazuje, že se tvorové dožívali poměrně vysokého věku, což je vzhledem k tomu, že sdíleli planetu spolu s dinosaury, úctyhodné.

Dave Martill, profesor palaeobiologie v Portsmouthu, potvrdil, že nalezené zuby ukazují, že zvířata jsou opravdu savci. Zmátlo ho ale, proč byly nalezeny ve staré vrstvě skály. Dříve byly totiž podobné objevy učiněni v horninových vrstvách ukazující na pozdní období křídy, zhruba před 86 až 66 miliony lety.

Objev nyní podle vědců přepisuje historii evoluce savců. "Původně jsme si mysleli, že nejde o nic výjimečného. Ukázalo se ale, že naše 145 milionů let staré zuby nepochybně patří prvnímu ze všech známých savců. Prvnímu druhu, který vede ke vzniku lidí," dodal Sweetman.

Související

Zatímco ve světě si lidé masakr na náměstí Tchien-an-men připomínají, v Číně se ho komunisté snaží vymazat z lidské paměti. Rozhovor

35 let od protestů v Číně. Země tehdy byla v mnohém svobodnější než Československo, upozorňuje sinolog Klimeš

Smrt vysokého činitele a představitele reformního křídla komunistické strany Chu Jao-panga v dubnu 1989 se stala velkým impulzem pro protestní hnutí v Číně. Přestože jeho hlavní hybnou silou byli studenti, před jeho krvavým potlačením na náměstí Tchien-an-men o necelé dva měsíce později proniklo prakticky do všech společenských kruhů, konstatuje sinolog Ondřej Klimeš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Pracovník Orientálního ústavu Akademie věd v té souvislosti poukazuje na to, že k protestům a nepokojům různé intenzity docházelo v Číně již dříve, jelikož osmdesátá léta byla dosud nejuvolněnějším obdobím v dosavadní historii vlády tamní komunistické strany. V kontextu současné politické situace v Číně je podle Klimeše například obtížně představitelné, že čínská společnost byla v této době spíše prozápadně naladěná a její část požadovala demokratizaci poměrů. 

Více souvisejících

historie paleontologie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Adrian Newey

Génius Newey končí v Red Bullu. Zamíří k Ferrari?

Dlouho se o tom spekulovalo, a nyní je to oficiální. Adrian Newey, technický ředitel Red Bull Racing, ukončí svou práci u rakouské stáje po skončení této sezóny. Potvrzení této zprávy přišlo od samotného týmu v jeho oficiálním prohlášení. Po 19 letech skončí Neweyho dlouholetá éra v týmu.

včera

Zahraniční vojáci se stali válečnými zajatci (POW) poté, co byli zajati Ukrajinou jako bojovníci v rámci ruských ozbrojených sil, účastní se tiskové konference organizované ukrajinskými představiteli v Kyjevě 15. března 2024.

Žoldáci z Nepálu ve velkém dezertují z ruské armády na Ukrajině

Podle informací serveru RBK-Ukrajina, který se odvolává na tiskovou zprávu Hlavního ředitelství zpravodajství, žoldáci z Nepálu, kteří přišli bojovat proti Ukrajině v řadách ruské armády, masově dezertují. Ruští velitelé zároveň hledají chatrné omluvy pro své vedení, vysvětlující tuto situaci.

včera

Andrej Babiš (ANO)

Boj proti Green Dealu i migraci. Hnutí ANO zahájilo předvolební kampaň

Při zahájení hlavní fáze kampaně ANO ve Zlíně uvedl předseda Andrej Babiš, že hlavními prioritami hnutí ve volbách do Evropského parlamentu jsou boj proti nelegální migraci, obrana suverenity a odpor proti Zelené dohodě, nazvané Green Deal. Hlavním heslem kampaně před červnovými volbami je "Česko pro tebe všecko".

včera

1. máj

Svátek práce se slaví již 135 let. Jak se za tuto dobu proměňovala jeho podoba?

Na první květnový den připadá Svátek práce, který není jenom státním svátkem, ale i tím mezinárodním. Jeho historie sahá až do roku 1889, kdy byl jiný, než se prezentoval v dobách komunistického režimu. Povinné prvomájové průvody doprovázené budovatelskými slogany, oslavami pracovních úspěchů a stranickými představiteli na tribunách měly s původní myšlenkou svátku pramálo společného. 

včera

Počasí: Česko zasáhl silný vítr. Meteorologové vydali výstrahu

Meteorologové vydali výstrahu před silným větrem. Ten bude podle ČHMÚ.cz řádit na části území až do zítřejšího večera.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy