Strašidelný úkaz na obloze. Co se stalo za vlády Rudolfa II.?

Je zajímavou shodou okolností, že unikátnímu a extrémnímu jevu (výbuchu supernovy) došlo zrovna za dob asi nejpozoruhodnějšího panovníka v našich dějinách. Díky vášni Rudolfa II. pro astrologii, se tak podařilo popsat specifický astronomický úkaz. Přestože v rudolfínských časech panovala celé řada pověr, práce astrologů na pražském královském dvoře neměla daleko k moderní vědě.

Rudolfův zájem o hvězdné jevy je všeobecně znám, nicméně byl spíš motivován panovníkovu zvídavostí v okultních praktikách, než vědeckým zájmem. Přestože hvězdy sloužily k vykládání budoucnosti, položily tyto pokusy základy vědeckému poznání. Rudolfovy vášně sice bránily tomu, aby se český král více věnoval tíživé politické situaci, jelikož Evropa se nevyhnutelně blížila nejkrvavějšímu konfliktu historie, k Třicetileté válce, poskytl Rudolf pracovní podmínky nejlepším vědcům, kteří by si svou vědeckou práci jen stěží sehnali obživu.

Praha centrem vědy nebo okultismu?

Pověst Prahy jako centra uměni, astrologie a alchymie přilákala i nejvýznamnějšího astronoma raného novověku Johannese Keplera. Do Prahy ho pozval domácí učenec Tadeáš Hájek z Hájku. Hlavním astronomem na Rudolfově dvoře byl Tycho de Brahe, ale potřeboval pomoc schopného matematika, jakým byl Kepler a právě Brahe byl naopak lákadlem pro Keplera. Nešlo ani tak o jeho osobnost jako o jeho poznámky. Více než třicet let zkušený hvězdář zapisoval svá pozorování a jednalo se tak o nejrozsáhlejší empirický materiál s astronomickými poznatky na světě.

První vědecký tým

Hájek, Brahe a Kepler vytvořili v Praze pracovní skupinu, v niž si navzájem vyměňovali své poznatky, což byla velmi pokroková metoda týmové práce, která neměla obdoby. Nicméně si spolupráci příliš dlouho neužili. Tadeáš Hájek z Hájku totiž záhy zemřel a Tycho de Brahe ho následoval hned rok na to. Kepler se tak z pozice Braheho asistenta posunul na místo královského astronoma. Na základě spolupráce se staršími předchůdci vypracoval tzv. Keplerovy zákony pohybu nebeských těles a položil tím základy moderní astronomie. Rozhodně nešlo o jednoduchou záležitost, Keplerovi trvalo 27 let, než je dokázal formulovat. Při této práci jako jeden z prvních zaznamenal výbuch supernovy a dodnes je to také poslední zaznamenaná exploze supernovy v dějinách astronomie.

Jediný kdo viděl vybuchnout hvězdu

Podle Keplerových záznamů v říjnu 1604 došlo k výbuchu hvězdy, který je doprovázen obrovským množstvím energie. Dnešní astronomové se domnívají, že takováto exploze vyprodukuje za minutu více energie než vyzáří všechny dnes pozorované hvězdy ve vesmíru. Samotný světelný jev pozorovaný Keplerem je pak asi jen setinou procenta uvolněné energie. O pozoruhodném jevu vydal Kepler na náklady císaře Rudolfa knihu De stella nova in pede serpentarii (O nové hvězdě v souhvězdí Hadonoše). Na začátku třetího tisíciletí na počest průkopníka na poli astronomie byly zaměřeny nejmodernější současné teleskopy (především tedy Spitzerův a Hubbelův teleskop) do míst, kde se nacházejí relikty vybuchlé supernovy. Cílem bylo lépe poznat, co vlastně Kepler pozoroval a jaké parametry jeho supernova měla. Bublina prachu a plynu, která po Keplerově hvězdě zbyla má v průměru neuvěřitelných 14 světelných let.

Přestože pro Keplera byl vesmír místem, v němž hledal především hudební harmonii a ideální matematickou symetrii, nad čímž se dnes už jenom usmějeme, došel svou práci ke stěžejním objevům, bez nichž by dnešní vědecký pokrok nebyl možný.

Související

Jan Opletal

85 let od smrti Jana Opletala. Kdo byl student, který se postavil nacistům?

Jedenáctého listopadového dne letošního roku tomu bude přesně 85 let od chvíle, kdy zemřel Jan Opletal. Mladý student medicíny podlehl těžkým zraněním, která utrpěl na demonstraci proti nacistické okupaci našich zemí dne 28. října 1939. O tomto národním odporu vůči totalitnímu režimu již bylo napsáno mnohé. A kdo byl Jan Opletal?

Více souvisejících

historie Vesmír: Supernovy Vesmír: Hubbelův teleskop rudolf II. astrologie

Aktuálně se děje

před 7 minutami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 16 minutami

před 49 minutami

před 50 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině

Sněmovní volby by na začátku listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO. Dostalo by 35,3 % hlasů, vyplývá z průzkumu agentury NMS Market Research. Křesla v dolní parlamentní komoře by získalo ještě pět dalších subjektů. Dvě z vládních stran, konkrétně TOP 09 a KDU-ČSL, by zůstaly pod pětiprocentní hranicí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy