V Evropě číhá skryté nebezpečí? Odborníci se bojí katastrofy biblických rozměrů

Zřejmě nejznámější evropská sopka Etna se stále více propadá do moře. To se vědcům nelíbí a obávají se katastrofy, kterou Evropa nezažila stovky let.

Studie odborníků z Helmholtz Centre for Ocean Research v německém Kielu potvrdila, že hlavní důvod propadu sopky je mnohem nebezpečnější, než se dosud předpokládalo. Výsledky výzkumu publikoval tým vedený doktorkou Moreliou Urlaubovou v časopise Science Advances.

Vědci upozorňují, že zemětřesení a následné tsunami, podobné těm v Indonésii, si mnohdy vyžádají tisíce obětí. Nejčastěji přitom vznikají pod hladinou moře.

Náhlý propad jedné strany pohoří do moře však může však vyvolat podobný efekt. Existují důkazy o tom, že i pobřeží Severní Ameriky utrpělo v dávné minulosti sérii obřích tsunami, které vznikaly díky sesuvům půdy na vzdálených Kapverdách.

Podle vědců to znamená, že i zdánlivě neškodné sesouvání pohoří či sopky může být časem mnohem nebezpečnější. Tudíž je fakt, že jihovýchodní strana Etny se za posledních 40 let každoročně posunula o tři až pět centimetrů do moře, pro vědce velmi znepokojující.

Členové vědeckého týmu si ale nemyslí, že by za propadem stálo žhavé magma. Domnívají se, že příčinou klesání Etny je gravitační tah přicházející z kontinentálního pobřeží, které je ukryto v moři, a to s sebou doslova táhne další části pohoří.

Vědci popisují toto klesání jako hlavní důvod kolapsů, které pak stimulují změny v magmatu a následně způsobují obří erupce. Studie naznačuje, že katastrofický kolaps podmořské části Etny je mnohem pravděpodobnější a děsivější, než si dosud všichni mysleli.

Související

Více souvisejících

Vědci sopky Sopka Etna

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

včera

včera

včera

včera

Napětí v Nigeru: Ruští vojáci vstoupili na základnu, kde sídlí americká armáda

Podle vysokého představitele obrany USA vstoupil ruský vojenský personál na leteckou základnu v Nigeru, kde jsou umístěny americké jednotky. Tento krok následuje po rozhodnutí nigerské junty zbavit se americké síly.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy