Jak vznikají nové nemoci a jak se šíří? Odkrýváme tajemství pacienta nula

Na první pohled se dnes může zdát, že tuberkulóza je v rozvinuté společnosti minulostí. Opak je ale pravdou, jde totiž o jednu z nejstarších a nejrozšířenějších vážných chorob světa. Podle vědců se každou sekundou nakazí jeden pacient a zárodky nemoci v sobě nosí až třetina populace. Kde se ale nemoc vzala?

Koho by napadlo, že právě tuleni před tisíci lety přinesli do Jižní Ameriky? Podle serveru BBC jednoho z autorů studie, Johannes Krause z univerzity v německém Tübingenu.

Když janovský mořeplavec Kryštof Kolumbus zakotvil v roce 1492 u amerických břehů, odstartoval tím novou éru pro tamější obyvatele - mimo jiné z hlediska nemocí. Odhaduje se, že 90 procent domorodé americké populace zemřelo v následujících letech právě kvůli infekcím, které do té doby indiáni neznali.

Nová studie publikovaná v časopisu Nature ovšem ukazuje, že tuberkulóza patrně již na tomto kontinentu existovala dříve. Vědci odkryli tři peruánské kostry lidí, které podle genetických testů vykazovaly známky tuberkulózy. Tyto skelety byly přitom staré 1000 let, tito lidé tedy žili asi 500 let před příchodem prvních Evropanů na americký kontinent.

Záhada ovšem byla, jak se tento kmen bakterií mohl dostat před tisíci lety do Ameriky. "Přemýšleli jsme - jak se mohl dostat do Ameriky? A vtipkovali jsme - přiletěl? Připlaval? Pak jsme ale zjistili, že skutečně připlaval. Rozšířili ho tuleni," vysvětlil podle BBC Krause.

Badatelé zjistili, že kmen bakterií, které byly analyzovány ve starých peruánských kostech, byl velmi podobný tomu, který se nachází dnes u nemocných tuleňů a lvounů.

Vědci předpokládají, že tito mořští savci přenesli tuto chorobu od lidí z Afriky, kde tuberkulóza vznikla, přes oceán do Ameriky. Nemoc se potom rozšířila mezi indiány, kteří tato zvířata lovili a konzumovali. Zatím je stále nejasné, zda se tehdy indiáni mohli nakazit jen od tuleňů, nebo se pak šířila nemoc i z jednoho člověka na druhého.

Tuberkulóza napadá nejen člověka, ale i zvířata. Většinou napadá plíce, ale může postihnout i jiné části těla. Šíří se vzduchem, když osoba s aktivní formou tuberkulózy kašle, kýchá nebo jiným způsobem rozšiřuje své sliny. Pokud se nemoc neléčí, způsobuje úmrtí ve více než 50 % případů. 

Související

Ilustrační foto

Českem se šíří respirační nemoci. Experti radí lidem, jak se zachovat

V Česku se nadále šíří akutní respirační infekce. Nemocnost v minulém týdnu činila 1361 infikovaných na sto tisíc obyvatel. Jde o mírný vzestup o necelá tři procenta, informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). U chřipce podobných onemocnění se za stejné období aktuální nemocnost zvýšila o 10 %. 

Více souvisejících

nemoci Lidé Tuberkulóza

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy